x
مشاوره مهاجرت:02143000021
دکترا در کانادا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دکترا در کانادا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در کانادا

دکترا در کانادا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کانادا به‌عنوان یک مقصد تحصیلی چند فرهنگی با جذابیت فزاینده‌اش، گزینه‌ای عالی به‌منظور تحصیل در مقطع دکترا برای شماست که از طریق ارائه‌ی گنجینه‌ای از فرصت‌های پژوهشی به شما در توسعه‌ی تخصصتان یاری می‌دهد. بیش از یک‌سوم کل پژوهش‌های کشور کانادا در دانشگاه‌های این کشور انجام می‌شود و این امر به‌اندازه‌ی میلیاردها دلار در اقتصاد کانادا نقش‌آفرینی می‌کند. شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا برای مقطع دکترا با توجه به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های این کشور متفاوت است اما به‌طورکلی به موارد ذیل نیاز دارید:

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی مربوطه همراه با نمرات خوب و توانایی و پتانسیل اثبات‌شده در امر پژوهش.
 • مدرک توانمندی در زبان انگلیسی یا فرانسه؛ درصورتی‌که زبان اولتان نباشند و سابقه‌ی تحصیل قبلی به یکی از این دو زبان را نداشته باشید. 
 • نمره‌ی خوب در آزمون‌های پذیرش کارشناسی ارشد مثل GMAT یا GRE در برخی از دانشگاه ها

در موارد استثنایی ممکن است بتوانید از طریق “پذیرش سریع” یعنی بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد به تحصیل در مقطع دکترا بپردازید. در این فرایند، به نمرات ممتاز در دو سال پایانی تحصیلتان در مقطع کارشناسی (میانگین نمرات عالی) و نیز مدارکی از سایر قابلیت‌های تحصیلی‌تان مثل نشریات پژوهشی نیاز خواهید داشت. گذراندن کامل بیشتر دوره‌های دکترا در کانادا حدود 4 تا 6 سال زمان می‌برد. هرچند که فرایند پذیرش در دانشگاه‌های مختلف کانادا متفاوت است اما در مجموع برای اخذ پذیرش تحصیل در مقطع دکترا باید مراحل ذیل را طی کنید:

 1. دوره‌ی PHD مدنظرتان را تعیین نموده و استاد راهنما و موضوع انتخابی‌تان را مشخص کنید. ممکن است در حوزه‌ی پژوهشی خاصی (خصوصاً در حوزه‌ی علوم) رشته‌هایی از قبل از سوی خود دانشگاه مشخص‌شده باشند اما در مقابل، به‌ویژه در رشته‌های هنر و علوم انسانی می‌توانید پروژه‌ی تحقیقی خودتان را پیشنهاد و تعیین کنید. وقتی استاد راهنمای خود را پیدا کردید ممکن است بعضی دانشگاه‌ها نامه‌ی پشتیبانی از سوی استاد راهنمایتان را درخواست کنند تا آن را در مدارک پذیرش شما بگنجانند.
 2. برای پذیرش، باید یک پروپوزال پژوهشی ارائه دهید ک بر اساس خط‌ مشی‌های دانشگاه مدنظرتان بوده و توضیح دهد که به‌طورکلی به دنبال پژوهش در مورد چه چیزی هستید و اساساً چرا پروژه‌ی مدنظرتان ارزش تحقیق دارد.
 3. درخواست آنلاین، پرداخت هزینه‌های درخواست و ضمیمه کردن مدارک ضروری به درخواستتان از جمله اقدامات دیگری است که باید انجام دهید. این مراحل می‌تواند همه یا بخشی از موارد ذیل را در بربگیرد:
 • بیانیه‌ی هدف: این بیانیه باید پیشینه و تجربیات حرفه‌ای/ آکادمیک نظیر جوایز، آثار چاپ‌شده و تجربیات مرتبط دیگرتان را شرح دهد. لازم است که اهداف دوره‌ی آموزشی‌تان و هر آن چیز دیگری که از سوی دانشگاه قید می‌شود را با رعایت محدودیت تعداد کلمات در فیلدهای تعیین‌شده توضیح دهید.
 • دو یا سه توصیه‌نامه(که یکی از آن‌ها از سوی استاد راهنمای مدنظرتان باشد). بهتر است که مُعرف‌هایتان حتی‌الامکان، افراد دانشگاهی باشند.
 • رونوشت‌های علمی و مدارک تحصیلی- دانشگاه‌های کشور کانادا ممکن است از دانشگاه فعلی شما بخواهند که یک رونوشت رسمی را از طریق ایمیل برای آن‌ها ارسال کند که این رونوشت باید به‌صورت انگلیسی و همراه با مدارکی باشد که به‌درستی ترجمه‌شده‌اند.
 • نمونه‌ی نگارش (بیشتر برای رشته‌های هنر و علوم انسانی)
 • رزومه‌ی کاری شما
 • نتایج آزمون زبان (درصورتی‌که نیاز باشد)
 • گزیده‌ی آثار خلاقانه (برای رشته‌های هنر یا علوم انسانی)

برخی از دانشگاه‌های کانادا نیز ممکن است مصاحبه‌های حضوری داشته باشند.

 1. پس از پذیرش موارد فوق، گام بعدی ارائه‌ی درخواست برای اجازه‌ی تحصیلی شماست که در واقع به‌عنوان ویزای تحصیلی‌تان در طول مدت اقامت عمل می‌کند. همچنین باید بیمه‌ی سلامتی خود را اخذ نموده و برای آشنایی بیشتر با موارد مختلف، وب‌سایت دانشگاهتان را بررسی کنید. هزینه‌های تحصیلی در مقطع دکترا با توجه به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های کشور کانادا رقمی متغیر است اما معمولاً در حدود دو برابر هزینه‌ای است که دانشجویان کانادایی پرداخت می‌کنند. مثلاً هزینه‌ی هر سال تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد پژوهشی یا دکترا در دانشگاه بیریتیش کلمبیا دلار کانادا (معادل با 5690 دلار آمریکا) می‌باشد درحالی‌که هزینه‌ی دو سال اول تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه مانیتوبا 10109 دلار کانادا (معادل با 7525 دلار آمریکا) است. در بسیاری از دانشگاه ها امکان اخذ تخفیفات شهریه نیز وجود دارد.