x
مشاوره مهاجرت:02143000021
بورسیه تحصیلی در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بورسیه تحصیلی در کانادا

بورسیه تحصیلی در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اولین چیزی که در مورد تحصیل در کشورهای خارجه بررسی می‌شود، زبان این کشورها و میزان تسلط دانشجویان به این زبان است. هرکدام از ایالت‌های کانادا به زبان انگلیسی یا فرانسه صحبت می‌کنند و این دو، زبان‌های اصلی کشور کانادا به حساب می‌آیند.

در کشور کانادا بورسیه‌های تحصیلی متنوعی برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. این بورسیه‌های در سه دسته‌ی کلی Scholarships، grants و bursaries قرار می‌گیرند.

Scholarship یا fellowship  شامل بورسیه‌های در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین‌المللی می‌شوند. از آن‌جایی که این بورسیه‌ها به دانشجویان مستعد ارائه می‌شوند، لازم است برای اخذ آن‌ها شرایط لازم مانند معدل بالا، مقاله و روزمه‌ی قوی داشته باشید. وابسته به دانشگاه ارائه دهنده‌ی این دسته از بورسیه‌ها ممکن است لازم باشد مدرک آیلتس یا GRE زبان را ارائه دهید. این بورسیه‌ها معمولاً توسط منابع دولتی، شرکت‌های خصوصی (با اعمال شرایط خاص برای دانشجو) و یا خود دانشگاه‌ها اعطا می‌شوند.

بورسیه‌های grants و bursaries برای دانشجویانی که از وضع مالی خوبی برخوردار نیستند در نظر گرفته شده است. در این نوع بورسیه‌ها معمولاً شرایط علمی دانشجو در نظر گرفته نمی‌شود. البته نکته‌ای که وجود دارد این است که این نوع بورسیه‌ها به ندرت در اختیار دانشجویان بین‌الملل قرار می‌گیرند. 

در ادامه به معرفی برخی از بورسیه‌های تحصیلی که در کشور کانادا به دانشجویان داده می‌شود، می‌پردازیم.

بورس ونیه

این بورس تحصیلی کانادا همه ساله به 500 دانشجویان دکترای داخلی یا بین‌المللی اعطا می‌شود و مبلغ آن سالی 50 هزار دلار است. 

بورس ترودو

این بورسیه نیز متعلق به دانشجویان دکترا است و سالانه به 15 دانشجوی این دوره داده می‌شد و مبلغ آن سالانه 60 هزار دلار است.

بورس پست دکترا بنتینگ

این بورس تحصیلی به مدت دو سال و در هرسال هفتاد هزار دلار به 70 دانشجوی دوره‌ی پست دکترا اعطا می‌شود. 

بورس ملکه الیزابت دوم

این بورسیه متعلق به دانشجویان حوزه‌ی commonwealth می‌باشد که دارای ایده‌های نوآورانه هستند. بورسیه‌ی ملکه الیزابت دوم به مدت دو سال به دانشجویان اعطا می‌شود.

بورسیه وزارت امور خارجه ی کانادا

این بورسیه سالانه به 900 نفر از متقاضیان واجد شرایط برای تحصیل در کشور کانادا داده می‌شود.

چنان‌چه به مطالب بالا دقت کرده باشید، متوجه شده‌اید که بورسیه‌ها معمولاً برای مقاطع بالای تحصیلات در نظر گرفته شده‌اند. ممکن است دانشگاه مورد نظر شما به صورت انحصاری بورسیه‌هایی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته باشد.

احتمال اخذ بورسیه توسط دانشجویان کارشناسی بسیار ضعیف است. این احتمال برای دانشجویان کارشناسی ارشد بیشتر می‌شود به خصوص اگر دوره‌ی تحصیلی آن‌ها مبتنی بر تحقیقات و پژوهش باشد. دانشجویان دکترا به ویژه در رشته‌های مهندسی شانس زیادی برای اخذ بورسیه دارند. میزان بورسیه‌های دوره‌ی دکترا به بودجه‌ی دانشگاه، مبلغ در نظر گرفته شده برای پروژه‌ی دانشجو و سطح علمی دانشجو بستگی دارد.