مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو-نظام آموزشی کشور فرانسه- go2tr
france
کشور فرانسه

نظام آموزشی فرانسه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-نظام آموزشی کشور فرانسه- go2tr

ساختار نظام آموزشی این کشور بر دو پایه‌ی پایداری و پویایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. کشور فرانسه در حال حاضر دارای سیزده میلیون محصل است. دوره‌های تحصیلی در فرانسه شامل آموزش پیش دبستانی، دوره‌ی ابتدایی، دوره‌ی متوسطه، دوره‌ی لیسانس، دوره‌ی فوق لیسانس، دکترا و... می‌باشد. البته بسیاری از دانشگاه‌های فرانسه پس از لیسانس دوره‌ای تحت عنوان دوره‌ی مستر را ارائه می‌دهند و پس از آن دانشجویان می‌توانند وارد مقطع فوق لیسانس شوند.

تعدادی از مدارس موجود در فرانسه به آموزش‌های حرفه‌ای و تکنولوژیک می‌پردازند. دانش‌آموزان این کشور به کمک مشاوران تحصیلی رشته‌ی خود را انتخاب می‌کنند. بسیاری از آنان در مقطع متوسطه از شاخه‌ی عمومی تحصیلات جدا شده و به فراگیری رشته‌ای خاص و مهارت‌های مربوط به آن می‌پردازند.

در فرانسه 83 دانشگاه وجود دارد. این دانشگاه‌ها دارای رشته‌های متنوعی با گرایش‌های مختلف هستند.

نمی‌توان گفت که نظام آموزش عالی در کشور فرانسه یک نظام بدون نقص است. مشکلاتی اعم از عدم توانایی در اعطای کمک هزینه‌های مفید تحصیلی به دانشجویان وجود دارد؛ این مشکلات به این دلیل به وجود آمده است که اعطای این کمک هزینه‌ها به ارگان‌های مختلفی واگذار شده است و به همین دلیل میزان نظارت و نظم در این بخش کاهش یافته است؛ البته دولت فرانسه در صدد حل این مشکل برآمده است و به مرور زمان وظیفه‌ی اعطای بورس‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی به یک سازمان مشخص سپرده می‌شود.

مشکل دیگری که وجود دارد این است که تنها 40 درصد از جوانان فرانسه پس از پایان دوره‌ی متوسطه وارد دانشگاه می‌شوند و از این تعداد تنها 69 درصد آن‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند. از این رو دانشگاه‌های فرانسه به ارائه‌ی گروه‌های متنوع از رشته‌های مختلف پرداخته است و همچنین به پذیرش دانشجوهای بین‌الملل می‌پردازد.

یک گروه از مراکز آموزشی فرانسه موسسه‌‌های فنی دانشگاهی هستند و به ارائه‌ی آموزش‌های تخصصی و فنی در رشته‌های مختلف می‌پردازند. این موسسات علاوه بر این که به دانشگاه‌ها مربوط هستند، در ارتباط نزدیک با صنایع و تجارت نیز می‌باشند و دانشجویان بخشی از دوران تحصیل خود را به عنوان کارآموز به کسب تجربه‌ در زمینه‌ی تحصیلی خود سپری می‌کنند. 

 

 

مطالب مرتبط