x
مشاوره رایگان:021 43000 021
موسسه اعزام دانشجو-کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در فرانسه- go2tr

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در فرانسه

موسسه اعزام دانشجو-کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در فرانسه- go2tr

همان‌ طور که در قسمت قبل گفتیم، زمان کاری برای دانشجویان محدود است و آن‌ها در دوره‌ی تحصیل می‌توانند حداکثر تا 20 ساعت در هفته کار کنند. البته برای کار در دوران تعطیلات محدودیتی وجود ندارد و امکان اشتغال تمام وقت برای دانشجویان وجود دارد.

برای این که بتوانید به صورت موقت استخدام شوید یا بتوانید به کار در حین تحصیل بپردازید باید ابتدا مجوز کسب کنید. دانشجو باید شخصاً به دفتر وزارت کار، اشتغال و آموزش حرفه‌ای مراجعه کند و درخواست خود را ارائه دهد. مدارک مورد نیاز برای گرفتن مجوز کارت دانشجویی عبارتند از؛ گذرنامه، ویزا یا اجازه‌ نامه‌ی اقامت، کارت دانشجویی دوران تحصیل جاری، تأیید وابستگی مرکز علمی خود به سازمان تأمین اجتماعی فرانسه، قرارداد کاری و نوع پیشه، پاکت تمبر شده با نام و آدرس متقاضی و فرم درخواست کار پر شده توسط متقاضی. لازم به ذکر است که در قرارداد کاری ارائه شده لازم است ماهیت قرارداد، صلاحیت، جریمه، تاریخ شروع و پایان کار، آدرس محل کار و ساعات کاری در طول روز مشخص شده باشد.

دانشجویان دوره ی کارآموزی به عنوان کارمند محسوب نمی‌شوند؛ اما به کارآموزانی که دوره‌ی آن‌ها بیش از دو ماه زمان می‌گیرد و کار دانشجویان مرتبط با رشته‌ی تحصیلی آن‌ها است، باید حقوق پرداخت شود. البته در برخی از شرکت‌های فرانسوی کارآموزانی که موفق به کسب تجربه‌های با ارزش می‌شوند و به یک نیروی کار حرفه‌ای تبدیل می‌شوند را به عنوان نیروی دائمی استخدام می‌کند و این افراد پس از پایان دوره‌ی تحصیل به عنوان کارمند در فرانسه اقامت می‌کنند. 

اطلاعات دوره‌های کارآموزی معمولاً توسط مراکز آموزشی مربوط یا مراکز کاریابی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد؛ بنابراین اگر تمایل به شرکت در این دوره‌ها دارید، می‌توانید از طریق دانشگاه خود پیگیری‌های لازم را انجام دهید.