تحصیل رایگان در آلمان

آلمان یکی از معدود کشورهایی است که سیاست تحصیل رایگان را دنبال می‌کند.آلمان به علت به وجود آوردن تحصیل رایگان از مقطع کارشناسی مقصد دانشجویان زیادی در سا‌‌ل‌های اخیر شده است. در این مقاله با شرایط تحصیل رایگان در کشور آلمان و همینطور مدارک لازم برای اخذ پذیرش در آلمان آشنا می شویم.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

 اولین گام برای تحصیل رایگان در آلمان این است که شما یک دانشگاه مناسب انتخاب کنید، هرچند که اکثر دانشگاه‌های آلمان تحصیلات رایگان را ارائه می‌دهند اما باید در نظر داشته باشید از بین 17000 رشته‌ای که توسط دانشگاه‌های برتر آلمان ارائه می‌شود، 88 رشته به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. البته این بدین معنی نیست که تا انتهای تحصیل زبان تدریس انگلیسی باشد معمولا پس از گذشت دو ترم دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شود. تحصیل رایگان بدون مدرک زبان آلمانی در صورتی میسر است که دانشجو بتواند ثابت کند که یک دوره 800 ساعته را در زبان آلمانی گذرانده است.

 شرایط تحصیل رایگان در آلمان

انتخاب دانشگاه مناسب

از بهترین دانشگاه‌های آلمان می‌توان به دانشگاه های زیر اشاره نمود:‌

اخذ بورسیه تحصیل رایگان در آلمان

اخذ بورسیه تحصیل رایگان در آلمان کار دشواری است و معمولا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است.

گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های مجانی کار دشواری نیست و بخش اعظمی از هزینه‌ها را که شهریه دانشگاه و حمل ونقل است را پوشش می‌دهد.

اما اگر قصد گرفتن بورسیه تحصیلی دارید که شامل تقبل تمام هزینه‌ی زندگی دانشجو اعم از زندگی و تحصیل است افراد واجد شرایط بورسیه تحصیلی در آلمان باید یک رزومه قوی که شامل معدل بالا و چاپ مقالات بین‌المللی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی باشد ارائه دهند. بورسیه تحصیلی در آلمان یا DAAD کمک هزینه‌های تحصیلی را برای دانشجویان امکان پذیر می‌کند.

یکی از بورسیه‌های معروف در اتحادیه اروپا به اراسموس معروف است. این بورسیه توسط اتحادیه اروپا به دانشجویان تعلق می گیرد. برخی از بورسیه تحصیل رایگان در آلمان توسط بنیاد‌های غیر دولتی ارائه می‌شود که برای آشنایی بیشتر شما آن‌ها را معرفی می‌کنیم. بنیاد توپفر آلفرد که به دانشجویان فرهنگی، علوم اجتماعی، معماری و …. تعلق می‌گیرد. بورسیه فوق دکترا فلوشیپ انیشتین به دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. بورسیه هاینریش بل برای دانشجویان بین‌المللی، فرصت‌های مطالعاتی هومبولت برای دانشجویان فوق دکترا است. بورسیه کنراد آدناور و… از دیگر گزینه ها هستند.

تامین هزینه‌ برای تحصیل رایگان در آلمان

اگر شما قصد دارید تحصیل رایگان در آلمان را انتخاب کنید، برای تامین هزینه‌ها می‌توانید به کار دانشجویی بپردازید. نکته قابل توجه در این مورد این است که در صورت اشتغال به کار دانشجویی کارفرمایان تقاضای تسلط شما به زبان B1 را دارند. دانشجویان اجازه دارند در هفته بین 20 تا 40 ساعت به کار بپردازند. میانگین حقوق ماهیانه کار دانشجویی در آلمان 650 یورو است و امکان تامین هزینه‌های یک زندگی دانشجویی را خواهد داشت. با توجه به امکان تحصیل رایگان در آلمان بیشتر نگرانی‌ها و پرسش‌های دانشجویان متقاضی حول محور تامین هزینه‌های زندگی می‌چرخد. متقاضیان تحصیل در آلمان می‌توانند برای صرفه جویی هزین‌ها از هم‌خانه استفاده کنند.

تحصیل رایگان در آلمان و اخذ اقامت

به طور کلی هر شخص پس از 5 سال تمدید ویزا در المان قادر خواهد بود اقامت دائم این کشور را اخذ کند، تحصیل در مقطع لیسانس خود به چنین زمانی نیاز دارد.

و در مقطع فوق لیسانس برای افراد  پس از گذراندن دوران تحصیل در آلمان به دانشجو فرصت داده می‌شود که به مدت 18 ماه شغل مناسبی یافته و جذب بازار کار در این کشور شود، و با احتساب یک سال کالج و زمان تحصیل به راحتی می‌تواند اقامت دائم این کشر را اخذ کند.

در صورت اشتغال، افراد می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایید.

مزایای تحصیل رایگان در آلمان

 امکان تحصیل به زبان انگلیسی در سال‌های اخیر بیشتر شده است. در ادامه تحصیل رایگان در آلمان می‌توان از مزایا ویزای دانشجویی نیز استفاده کرد. استفاده از ویزای دانشجویی برای کار در شهرهای صنعتی  جنوب آلمان امکان پذیر است.

معمولا در آلمان افراد از وسایل نقلیه عمومی برای عبور و مرور استفاده می کنند. امکان خرید بلیط های دانشجویی و صرف‌جویی در هزینه‌های زندگی وجود دارد. یکی از ویژگی‌های ویزای تحصیلی در امر تحصیل رایگان در آلمان این است که ویزای این کشور برخلاف آمریکا و کانادا با سفر به خارج از آلمان باطل نخواهد شد. گرچه این کار چندان آسان نیست ولی در طول تحصیل امکان فرستادن دعوت نامه و گرفتن ویزا برای خانواده تان را نیز خواهید داشت. پس از اتمام تحصیلات در صورت یافتن شغل می‌توانید برای ویزای دائم اقدام کنید.

هزینه‌های جانبی تحصیل رایگان در آلمان

مهم‌ترین مسئله در هزینه‌های جانبی دانشجویی هزینه منزل است. بهتر است از خانه‌های دانشجویی تحت پوشش دانشگاه استفاده کنید که از امکانات بیشتری برخوردار است. گزینه دوم می‌توانید از خانه‌های دانشجویی خصوصی در شهرهای کوچک استفاده کنید تا هزینه کمتری را متحمل شوید. با در نظر گرفتن مزایای مختلف آلمان یکی از گزینه‌های مناسب برای تحصیل رایگان در سطح بین‌الملل است.

شرایط تحصیل در کشور آلمان چگونه است ؟
در ابتدا مدرک تحصیلی شما باید مورد تایید دانشگاه مورد نظر باشد و پس از آن اقدام به اخذ پذیرش نمایید. هر دانشگاهی در آلمان شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارد. برای تحصیل در کشور آلمان به مدرک زبان آلمانی نیاز خواهید داشت.
آیا امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت پس از تحصیل رایگان وجود دارد ؟
صرفا تحصیل منجر به اقامت و تابعیت نمی شود و متقاضی پس از 5 سال پرداخت بیمه و مالیات به دولت کشور آلمان می تواند به اقامت دائم و پس از 6 سال به تابعیت دست یابد.
آیا امکان تحصیل رایگان در کشور آلمان وجود دارد ؟
بله در صورتی که مدرک زبان آلمانی داشته باشید، می توانید در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت رایگان تحصیل کنید .


135 دیدگاه برای “تحصیل رایگان در آلمان

 1. Avatar
  Reza گفته:

  میشه به جای داشتن مدرک زبان آلمانی ، مدرک زبان انگلیسی داشت .

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  تحصیل رایگان در آلمان مشروط به ارائه حداقل مدرکB2 یاC1آلمانی می باشد،ممکن است بتوانید پذیرش دانشگاه های انگلیسی زبان را بگیرید اما تحصیل ما رایگان نخواهد بود.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 2. Avatar
  رومینا گفته:

  با سلام. با لیسانس معماری و معدل ۱۷.۷۱ میشه برای فوق لیسانس رشته ی دیگه ای اقدام کرد؟ آیا مثل ایران “رشته های شناور” وجود دارند که قابلیت تغییر رشته رو بدن؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  با این معدل می توانید برای مقطع ارشد اقدام کنید اما برای تحصیل رایگان در آلمان باید حداقل مدرک زبان B2 آلمانی را داشته باشید و در موارد خاص امکان تغییر رشته نیز وجود دارد.
  ممنون از شما Go2tr

 3. Avatar
  Toran75 گفته:

  سلام ایا برای قبول شدن در دانشگاه های المان به قبول شدن در کنکور نیاز دارم

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  چنانچه در ایران حداقل دو ترم مشغول به تحصیل بوده باشید می توانید در آلمان وارد دانشگاه شوید اما در غیر این صورت احتمالا وارد کالج خواهید شد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 4. Avatar
  Sara گفته:

  سلام من ۲۳ ساله هستم و کارشناسی عمرانم رو با معدل بالای ۱۷ و۶ ترمه از دانشگاه آزاد گرفتم میخواستم بدونم برای تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در آلمان شانسی دارم ؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  شرط تحصیل رایگان در کشور آلمان دانستن زبان آلمانی تا سطح قابل توجهی می‌باشد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره تلفن 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما،هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

 5. Avatar
  مهدی جمشیدیان گفته:

  سلام من رشتم صنایع دستی قلمزنی هست و دیپلم دارم میخام رشتمو عوض کنم و برم رشته ی زنبور داری و در المان ادمه تحصیل بدم ایا امکانش هست ؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  اولا شما برای تحصیل رایگان در این کشور حداقل به مدرک زبان B2 آلمانی نیاز دارید.
  هم چنین رشته مد نظر شما رشته ی خاصی بوده و اقدام کردن به نسبت سخت تر خواهد بود اما غیر ممکن نیست.
  برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02143000021 تماس بگیرید.
  ممنون از شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 6. Avatar
  مریم گفته:

  برای رشته مدیریت بازرگانی در چه مقطعی بهتر هست که اقدام به بورسیه کشور آلمان کنیم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  به طور کلی بهترین مقاطع برای کسب بورسیه،کارشناسی ارشد و دکتری می باشد،زیرا در این مقاطع مدارک قابل استناد بیشتری وجود دارد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02143000021 نیز تماس حاصل فرمایید.

 7. Avatar
  محمد منصوری گفته:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من رشته فیزیک مهندسی دانشگاه کردستان هستم میخواستم بدونم شرایط برای ادامه تحصیل در آلمان به چ گونه هست
  آیا معدل دیپلم تاثیر داره؟چون واقعا دیپلمم خوب نیست و دوم اینکه زبان آلمانیو خوندم میشه راهنمایی کنید؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  برای تحصیل در کشور آلمان اولین و مهم ترین اولویت داشتن حداقل مدرک B2 آلمانی و در مرحله بعد معدل دیپلم است،طبیعتا هر چه معدل دیپلم شما بالاتر باشد شانس بیشتری برای کسب پذیرش خواهید داشت.
  برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.

 8. Avatar
  Simin گفته:

  سلام من ۲۰ سالمه درحال خوندن کارشناسی مهندسی نفت هستم از دانشگاه آزاد و مدرک زبان آلمانی هم دارم میگرم و میخوام برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد به آلمان مهاجرت کنم میخواستم بدونم بازار کار این رشته تو آلمان چه جوریه آیا برای این رشته نیروکار نیاز دارند که بعد از گرفتن مدرک مشغول به کار شد؟

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه در این کشور فرصت های شغلی چندانی برای مهندس نفت وجود ندارد اما در صورت ارائه رزومه کاری و تحصیلی قوی ممکن است در شرایط خاص بتوانید جاب آفر دریافت کنید.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

 9. Avatar
  عرفان گفته:

  سلام با لیسانس روانشناسی میشه، داستانش چطوریه؟!
  خواهشا جواب بدین.
  ممنونتونم

  • Avatar
   امیرحسین حسینی گفته:

   سلام همراه عزیز GO2TR،
   شما برای ارشد روانشناسی میتونین اقدام کنید، اگر می خواهید که تحصیلتون رایگان باشه معدل لیسانستون باید حداقل بالای 15 باشد و مدرک زبان B2 آلمانی داشته باشید .برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی مورد شما با موسسه به شماره (43000021-021) تماس بگیرید.
   با تشکر از پیام شما

 10. Avatar
  امیر صفت جو گفته:

  سلام من ۲۱ سالمه و دانشجو حقوق هستم.آیا آلمان کشور مناسب برای رشته من هست یا خیر؟من قصد ادامه تحصیل و حتی کار در آلمان را دارم.

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   همانطور که می دانید این رشته در دو کشور تفاوت های زیادی دارد و در صورتی که در این کشور حقوق خوانده باشید فرصت های کاری خوبی خواهید داشت.
   ممنون از شما Go2tr

 11. Avatar
  علی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من کارشناسی ارشد بازرگانی بین‌الملل خوندم با معدل بالای 17 از دانشگاه پیام نور
  برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری همین رشته چه کار باید انجام بدم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   برای تحصیل در کشور آلمان شما حتما به مدرک زبان B2 آلمانی نیاز خواهید داشت.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02143000021 تماس بگیرید.
   ممنون از همراهی شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱