مهاجرت ورزشکاران

در سال‌های اخیر، شاهد مهاجرت بسیاری از ورزشکاران به کشور‌های خارجی بوده‌ایم. از دلایلی که ورزشکاران تصمیم به مهاجرت می‌گیرند، می‌توان به این موارد اشاره نمود: کم توجهی مسئولین به حرفه ورزشی در کشور، درآمد پایین، تورم، بیکاری و… . ورزشکاران با مهاجرت، به دنبال راه‌حلی برای رهایی از این مشکلات هستند تا با مزایای شغلی عالی، به آنچه که لیاقتشان است، دست یابند. از این رو، ما در این مقاله، جزئیات چگونگی اقدام برای مهاجرت ورزشکاران، معرفی بهترین کشورها برای مهاجرت ورزشکاران و همچنین شرایط اخذ ویزای ورزشکاران و مدارک لازم را برای شما شرح خواهیم داد.

 

شرایط عمومی مهاجرت ورزشکاران به خارج از کشور

یکی از موارد مهم در کار و اشتغال ورزشکاران در خارج از کشور، آشنایی با زبان رسمی کشور مقصد است. شما در کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا و کانادا به یک سطح اولیه از دانش زبان انگلیسی نیازمندید. اگر ورزشی را به‌ طور حرفه‌ای دنبال می‌کنید، و یا از طریق شرکت در مسابقات مختلف در سطح بین‌المللی شناخته‌شده هستید، می‌توانید با باشگاه‌ها و کمپانی‌های مرتبط با رشته خود مکاتبه کرده و یک پیشنهاد کاری از آن‌ها دریافت کنید.

اخذ ویزای ورزشکاران و مهاجرت ورزشکاران

اخذ بورسیه ورزشی برای ورزشکاران ۲۰۲۱

آن دسته از ورزشکارانی که از نظر جسمانی و مهارت ورزشی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارند، می‌توانند تقاضای بورسیه ورزشی کنند و به کشورهای خارجی مهاجرت نمایند. کشور‌های خارجی بسیاری سالانه، بورسیه‌های ورزشی مختلفی را برای ورزشکاران ارائه می‌دهند. از جمله این کشور‌ها، کشور آمریکا است که هر ساله در رشته‌های مختلف ورزشی، بورسیه ارائه می‌دهد.

شرایط دریافت بورسیه ورزشی برای مهاجرت ورزشکاران

در ادامه، چند نمونه از بورسیه‌های ورزشی مختص ورزشکاران را برای شما عزیزان معرفی کرده‌ایم:

بورسیه ورزشی دانشگاه ناتینگهام (University of Nottingham)

دانشگاه ناتینگهام، بورسیه ورزشی بسیار جذابی را ارائه می‌دهد که از طریق آن دانشجویان می‌توانند پتانسیل ورزشی خود را هنگام تحصیل در انگلستان توسعه دهند. این بورس تحصیلی، ۲۰۰۰ دلار ارزش دارد و برای ورزشکاران ماهر و بین‌المللی، در هر رشته ورزشی در دسترس است. برای واجد‌شرایط شدن، داوطلبان باید برای یک دوره تحصیلی تایید شده در دانشگاه اقدام کنند.

برنامه بورس تحصیلی فولبرایت آمریکا (Fulbright Foreign Student Scholarship Program USA)

برنامه بورس تحصیلی دانشجویان خارجی دانشگاه فولبرایت آمریکا، برای دانشجویان بین‌المللی از ۱۵۵ کشور مختلف در دسترس است. این بورس تحصیلی، در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا، در تمام رشته‌های تدریس شده در دانشگاه‌های آمریکا ارائه می‌شود. آخرین مهلت برای اقدام این بورس تحصیلی ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱ است. برنامه دانشجویان خارجی فولبرایت؛ دانشجویان تحصیلات تکمیلی، متخصصان جوان و هنرمندان خارج از کشور را قادر می‌سازد تا در آمریکا تحصیل و تحقیق کنند. این برنامه، در بیش از ۱۶۰ کشور در سراسر جهان فعالیت می کند. تقریباً ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی هر ساله بورس تحصیلی فولبرایت را دریافت می‌کنند. برنامه دانشجویان خارجی فولبرایت توسط کمیسیون‌ها، بنیادها یا سفارتخانه‌های دوگانه فولبرایت اداره و پردازش می‌شود.

بورس تحصیلی دانشگاه استرلینگ برای ورزشکاران (University of Stirling )

دانشگاه استرلینگ با ارائه پشتیبانی تخصصی و مجموعه‌ای جامع از امکانات ورزشی در سطح جهانی، فضایی ایده‌آل را برای توسعه و شکوفایی ورزشکاران بااستعداد فراهم می‌کند. برنامه بورس تحصیلی بین‌المللی این دانشگاه، یکی از بزرگترین برنامه‌های ورزشی با عملکرد بالا در انگلستان است. این برنامه، از زمان تأسیس در سال ۱۹۸۱ تا کنون، بیش‌از ۷۰۰ دانشجوی ورزشکار را در بازی‌های المپیک، جهانی و مشترک‌المنافع، پشتیبانی کرده است. این دانشگاه در رشته‌های ورزشی فوتبال، تنیس، شنا، گلف، دو و میدانی و دوچرخه‌سواری بورس تحصیلی ارائه می‌دهد.

بورس تحصیلی ورزشی دانشگاه رودخانه تامپسون (Thompson rivers university)

دانشجویانی که توانایی ورزشی برجسته‌ای دارند، با کسب صلاحیت عضویت در یکی از تیم‌های ورزشی این دانشگاه، (Varsity TRU) و نمایش برتری ورزشی خود، می‌توانند شانس دریافت بورس تحصیلی دانشگاه رودخانه تامپسون را داشته باشند. دریافت کنندگان بورس تحصیلی باید دانشجویان تمام وقت دانشگاهی که ESL (انگلیسی به عنوان زبان دوم، مخفف کلمه: English as a Second Language) نمی‌گیرند، باشند.

انواع ویزا‌های ورزشی برای ورزشکاران

ورزشکارانی که قصد مهاجرت به کشور‌های خارجی را دارند، می‌توانند با اخذ ویزا‌های موقت و دائم برای مهاجرت به خارج اقدام نمایند.
ویزای موقت، مخصوص ورزشکارانی است که بواسطه شرکت در مسابقات ورزشی به کشور دیگر می‌روند.
ویزای دائم، برای آن دسته از ورزشکارانی است که، قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را برای مدت طولانی دارند و نیز دارای مدال‌های قهرمانی‌ در سطح بین‌المللی هستند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ورزشی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ورزشی، بسته به کشور و شرایط شما متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ورزشی ورزشکاران و مهاجرت ورزشکاران و مربیان

بهترین کشور‌ها برای مهاجرت ورزشکاران

در میان کشورهای جهان، بهترین مقاصد برای ورزشکاران ایرانی، اتریش، آلمان، کانادا، استرالیا و آمریکا است. شرایط کاری، درآمد بالا و همچنین نیاز به ورزشکاران تخصصی، باعث شده است تا این کشورها، به‌عنوان برترین مقاصد مهاجرتی ورزشکاران و مربیان ورزشی ایرانی محسوب شوند. در ادامه شرایط هریک از این کشورها برای مهاجرت ورزشکاران را بازگو می‌نماییم.

 مهاجرت ورزشکاران به اتریش

فرد ورزشکار برای مهاجرت به اتریش، باید از طرف یک باشگاه و یا یک کمپانی ورزشی در اتریش، دعوتنامه داشته‌باشد. پس از آن، می‌تواند برای ویزای اتریش اقدام نماید. علاوه‌بر‌این، باید ثابت کند که منبع درآمد وی در کشور خود، از طریق ورزش است و درحال‌حاضر، در کشور خود به کار و اشتغال در حوزه این ورزش مشغول است. ورزشکاران درصورت داشتن اسپانسر و حامی مالی، باید مدارک آن‌ها را نیز ارائه دهند.

مهاجرت ورزشکاران به آلمان

ورزشکارانی که قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارند، باید یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کمپانی داشته باشند. همچنین لازم است که حداقل ۱۶ ساله باشند. از این طریق می‌توانند ویزای المان را اخذ و به این کشور مهاجرت کنند. انجمن مرکزی مسئول ورزش و فدراسیون ورزش آلمان، با توافق دوجانبه صلاحیت ورزشکار یا صلاحیت حرفه‌ای مربی را تأیید می‌کنند.

مهاجرت ورزشکاران به کانادا

ورزشکاران برای دریافت ویزای کانادا، باید شرایط اشتغال در کانادا را داشته‌باشند و از نظر شرایط پزشکی، امنیتی و سایر موارد مشکلی نداشته باشند. همچنین باید بعد از ورود به کانادا، نشان دهند که پول کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی خود و خانواده خود را دارند. در صورت داشتن موارد فوق، فرد ورزشکار باید طی یک دوره ۵ ساله قبل از درخواست ویزا، در فعالیت های فرهنگی یا دو و میدانی فردی و گروهی در سطح جهانی شرکت کرده باشد.

ویزای ورزشکاران در استرالیا

متقاضیان ورزشکار می‌توانند از طریق اخذ ویزای ورزشی، اقدام به مهاجرت به استرالیا نمایند. دو نوع ویزای استرالیا برای ورزشکاران وجود دارد ویزای ورزشی sub class 408 و ویزای ورزشی sub class 124 :

ویزای ورزشی sub class 408
این نوع ویزا برای ورزشکارانی است که با باشگاه‌های این کشور قرارداد کاری بسته‌اند. مدت‌زمان این ویزا ۲ سال بوده و جزو ویزاهای کوتاه‌مدت محسوب می‌شود. درضمن شما می‌توانید به ‌همراه خانواده خود در طی این ۲ سال، در کشور استرالیا اقامت داشته باشید.

ویزای ورزشی Distinguished Talent Visa Subclass 124
نوع این ویزا دائم است و برای قهرمانان بین‌المللی ورزشی است. از طریق این ویزا، می‌توان به کشور استرالیا مهاجرت نمود. ورزشکاران با اخذ این ویزا، تنها اجازه انجام فعالیت ورزشی در این کشور را دارند. شما هنگام اعطای این ویزا، باید در خارج از استرالیا، یک سابقه شناخته‌شده بین‌المللی از دستاوردهای استثنایی و برجسته در زمینه ورزشی داشته‌باشید.

ویزای ورزشکاران در آمریکا

بسیاری از ورزشکاران، کشور آمریکا را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. این کشور از لحاظ کار، اشتغال و درآمد ورزشکاران، از شرایط مطلوبی برخوردار است‌. انواع ویزای آمریکا برای ورزشکاران عبارت‌اند از:

ویزای P1 : این ویزا شامل ورزشکاران جهانی است که در رقابت‌های بین‌المللی، مدال‌های برتر را کسب کرده‌اند. همچنین ورزشکارانی که قصد فعالیت در حوزه ورزشی به مدت طولانی در این کشور را دارند، نیز می‌توانند از این نوع ویزا برای مهاجرت به آمریکا استفاده کنند.

ویزای B1 : ورزشکاران حرفه‌ای که به جز پول جایزه، هیچ گونه حقوقی دریافت نمی‌کنند، می‌توانند با ویزای B-1 برای شرکت در یک رویداد یا مسابقه ورزشی به امریکا بروند. همچنین ورزشکاران یا اعضای یک تیم مستقر در خارج از کشور آمریکا، به شروط زیر می‌توانند با ویزای B-1 به آمریکا بروند:

  • ورزشکار و تیم اساساً در یک کشور خارجی مستقر باشند.
  • درآمد و حقوق تیم و بازیکنان خارجی به‌طور عمده در کشوری خارج از آمریکا بدست آید.
  • تیم ورزشی مستقر در خارج از کشور، بخشی از یک لیگ بین‌المللی باشد یا رویدادهای واقعی ورزشی ماهیت بین‌المللی داشته باشند.

ویزای B2 : این ویزا مخصوص ورزشکاران آماتور است. درصورت رفتن به آمریکا برای شرکت در یک مسابقه، یک رویداد اجتماعی یا یک فعالیت خیریه، ورزشکاران آماتور مجاز به ورود به آمریکا با ویزای B-2 هستند.

ویزای O1 : ویزای O-1 به تک تک ورزشکاران با توانایی فوق‌العاده در دو‌ و میدانی اجازه می‌دهد، تا برای شرکت یا رقابت در رویدادهایی که از نظر توانایی در آن فوق‌العاده هستند به آمریکا بیایند. ویزای O-1 برای تیم‌های ورزشی در دسترس نیست مگر اینکه هر یک از اعضای تیم به‌طور جداگانه واجد شرایط باشند. اگر ورزشکاران حرفه‌ای بتوانند نشان‌ دهند که قهرمانی بین المللی را حفظ کرده و به مقام‌های بالای رشته‌های خود رسیده‌اند‌، می‌توانند ویزای O-1 را دریافت کنند.

ویزای H-2B : درصورتی‌که کارفرمای آمریکایی بتواند ثابت کند که نیاز به ورزشکار دارد، ورزشکاران از طریق ویزای H-2B اجازه دارند تا برای رقابت یا شرکت در رویدادها به آمریکا مهاجرت نمایند. ویزای H-2B برای ورزشکارانی مناسب است که ممکن است شرایط ویزای P-1 یا O-1 را نداشته‌باشند. ویزای H-2B در میان ورزشکاران لیگ خردسال محبوب است.

ویزای H-1B : ویزای H-1B به ورزشکارانی که “حرفه تخصصی” در ورزش رادارند، اجازه می‌دهد تا برای رقابت یا شرکت در مسابقات به آمریکا بروند.

مهاجرت ورزشکاران به سوئد

برای مهاجرت به کشور سوئد، باید از طرف یک باشگاه و یا کمپانی که به کنفدراسیون ورزشی سوئد وابسته است، پیشنهاد کاری داشته‌باشید. کنفدراسیون ورزش سوئد باید تأیید کند که اشتغال شما برای پیشرفت این ورزش از اهمیت بالایی برخوردار است. حداقل حقوق ماهیانه برای ورزشکاران در سوئد ۱۴۳۰۰ کرون قبل از کسر مالیات است که به‌صورت ماهانه به آن‌ها داده می‌شود. ورزشکاران، بعداز طی مراحل و ارسال مدارک برای اخذ ویزای سوئد، می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند.

مهاجرت ورزشکاران به فنلاند

اگر به‌عنوان یک ورزشکار یا مربی قصد مهاجرت به فنلاند را دارید و این فعالیت را بصورت حرفه‌ای و تمام وقت انجام می‌دهید، باید فرم درخواست اجازه اقامت برای این کشور را ارائه دهید. همچنین باید از طریق یک باشگاه ورزشی یا سازمان، قرارداد بازیکن یا قرارداد کاری امضا کنید تا مجاز به دریافت ویزای فنلاند باشید.

مهاجرت ورزشکاران به نیوزیلند

ویزای ورزشی نیوزیلند، برای افرادی است که استعداد استثنایی در یک رشته ورزشی را دارند و به دنبال راهی برای اقامت در این کشور هستند. برای درخواست این نوع ویزا، شما نیاز به پشتیبانی یک سازمان ورزشی در نیوزیلند دارید که به عنوان حامی مالی شما در این کشور، شناخته شود. پس از ۲ سال فعالیت در رشته ورزشی خود در نیوزیلند، ممکن است شرایط اقامت دائم در این کشور را داشته‌باشید.

شرایط مهاجرت ورزشکاران به نروژ

به‌عنوان یک ورزشکار، اگر قصد دارید در کشور نروژ در ورزش‌های سطح بالا شرکت کنید یا یک مربی در ورزش‌های سطح بالا هستید، باید از انجمن اعضای مربوطه کمیته المپیک و پارالمپیک نروژ و کنفدراسیون ورزشی (به عنوان مثال: اتحادیه فوتبال نروژ) تأییدیه دریافت کنید. سپس با فراهم کردن مدارک لازم، می‌توانید برای دریافت ویزای نروژ اقدام نمایید. همچنین شما باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ورزشی در نروژ دریافت کنید. مبلغ پرداختی باید حداقل ۲۶۵۹۹۸ کرون در سال پیش‌از کسر مالیات باشد.

مهاجرت ورزشکاران به نروژ

شرایط مهاجرت ورزشکاران به انگلستان

ورزشکاران برای مهاجرت به انگلستان، باید از ویزای Sportsperson Tier2 استفاده نمایند. یکی از شرایط اخذ ویزای انگلستان برای ورزشکاران، این است که فرد به‌عنوان یک ورزشکار در سطح بین‌المللی شناخته شده‌باشد، و هیئت حاکمه ورزش انگلستان، او را تائید کنند. اشتغال در رشته ورزشی، شما را در بالاترین سطح در انگلیس قرار می‌دهد.

منابع

Athlete migration

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد مهاجرت ورزشکاران، با کارشناسان ما در GO2TR تماس و در این خصوص مشاوره بگیرید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو مهاجرت
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱