آغاز مهاجرت ماینر های ایرانی به گرجستان، ارمنستان و قزاقزستان !

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

تب و تاب تولید رمز ارزها یا همان بیت کوین طی ۲ سال اخیر بیش از گذشته در ایران بالا گرفته و به دلیل هزینه کم برق مصرفی برای تولید این ارز اینترنتی، شاهد گرایش بسیاری از سرمایه گذاران و فعالان تجاری به حضور در این عرصه بوده‌ایم.

اما چند ماهی است که دولت با دست گذاشتن روی نحوه و روند تولید بیت کوین، تأکید داشته که باید سازو کاری قانونی برای تولید کنندگان این ارز اینترنتی که به چرخه تولید صنعتی ضربه می‌زنند، تعریف کرد.

در نهایت هیأت دولت در ۱۳ مرداد آیین‌نامه‌ فرآیند ماینینگ یا تولید رمز ارزها را تصویب و ابلاغ کرد.

در این آیین‌نامه چنین آمده است:

«استفاده از رمزارزها صرفاً با قبول مسئولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی متعاملین صورت می‌گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست. استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارزها (ماینینگ) با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی، صلاحیت صدور مجوز یادشده را به سازمان‌های مناطق مربوط حسب مورد واگذار کند.

تبصره ۲- استقرار واحدهای استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارزها (ماینینگ) شامل محدودیت محدوده (۱۲۰) کیلومتری شهر تهران، (۵۰) کیلومتری شهر اصفهان و (۳۰) کیلومتری مراکز سایر استان‌ها نمی‌باشند.

سازمان ملی استاندارد ایران موظف است با همکاری وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات برچسب انرژی و استانداردهای کیفیت توان الکترونیکی و استانداردهای فنآورانه مرتبط برای تولید و واردات تجهیزات فرآورده‌های پردازش رمزنگاری‌شده رمزارزها (ماینینگ) را تدوین و ابلاغ کنند.

تامین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می‌گیرد. تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

تبصره ۱- تعرفه سوخت گاز مورد نیاز متقاضیان استفاده‌کننده از برق تولیدی خارج از شبکه وزارت نیرو، با قیمت ۷۰ درصد متوسط ریالی گاز صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیماست و تعرفه سوخت مایع نیز با قیمت متوسط ریالی سوخت مایع صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نفت تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

تبصره ۲- مصرف برق و گاز برای استخراج رمزارزها (ماینینگ) در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است. وزارتخانه‌های نیرو و نفت (حسب مورد) ساعت و زمان اوج مصرف در طی سال را تعیین و ابلاغ می‌کنند و از طریق شرکت‌های تابع و وابسته با نصب کنتور هوشمند نسبت به کنترل مصرف در این ساعات اقدام می‌کنند.

تبصره ۳- استفاده از انشعاب برق و گاز جهت استخراج رمزارزها (ماینینگ) صرفاً با ارایه مجوزهای تعیین‌شده در این تصویب‌نامه مجاز است و هر گونه استفاده از انشعاب برق و گاز مصرف خانگی، عمومی، کشاورزی، صنعتی و سایر مصارف برای استخراج رمزارزها (ماینینگ) ممنوع است. وزارتخانه‌های نیرو و نفت موظفند از طریق شرکت‌ها تابع و وابسته نسبت به شناسایی، قطع و جمع‌آوری انشعابات فاقد مجوز اقدام و مطابق قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز آب و برق، تلفن، فاضلاب و گاز -مصوب ۱۳۹۶- عمل کنند.

تبصره ۴- متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رمزارزها (ماینینگ) در صورت استفاده از منابع تجدیدپذیر و پاک تابع قوانین و مقررات مربوط و ضوابط وزارت نیرو هستند.

وزارتخانه‌های ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و اطلاعات و استانداری‌ها و فرمانداری‌ها نسبت به شناسایی و اعلام مراکز استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) با وزارت نیرو همکاری می‌کنند. مراکز استخراج رمزارزها، به عنوان واحد تولید صنعتی شناخته‌شده و مشمول مقررات مالیاتی خواهند بود.»

طبق آیین‌نامه هیأت دولت در خصوص ماینرهای رمز ارزها در ایران، تعرفه برق و همچنین سوخت گاز مورد نیاز متقاضیان حضور در این عرصه با قیمت متوسط ریالی برق و گاز صادراتی اعلام می‌شود که این موضوع باعث افزایش هزینه‌های ماینرها می‌شود. همچنین مصرف برق و گاز برای ماینرها در زمان اوج، ممنوع است.

ضمن اینکه فعالیت ماینرها مشمول مقررات مالیات می‌شود و تنها در صورتی که ارز حاصل از استخراج رمز ارزها طبق قوانین بانک مرکزی در چرخه اقتصاد داخل کشور صرف شود، تولیدکنندگان رمز ارزها مشمول قوانین مالیاتی نخواهد شد.

در چنین شرایطی، سپهر محمدی رئیس انجمن بلاکچین ایران معتقد است که فعالیت برای ماینرهای رمز ارزها در ایران با توجه به مصوبه هیأت دولت مقرون به صرفه نیست زیرا منافع بخش خصوصی در این مصوبه مدنظر قرار نگرفته است.

به گفته رییس انجمن بلاکچین ایران، دولت در این آیین‌نامه اعلام کرده که ماینرها باید برق را با تعرفه صادراتی بخرند اما در عین حال باید مالیات نیز پرداخت کنند و در ضمن دستگاه‌هایی با انرژی پایین استفاده کنند؛ این در حالی است که زمانی که تعرفه برق صادراتی در نظر گرفته می‌شود دیگر این موضوعات بی معنی است.

محمدی اعلام کرد هیأت دولت باید اصلاحاتی را در مصوبه خود لحاظ کند، زیرا بسیاری از ماینرهای ایرانی که به صورت کلان فعالیت دارند در حال خروج سرمایه‌ها و مهاجرت به کشورهای گرجستان، ارمنستان و قزاقستان هستند زیرا فعالیت در آن کشورها به مقرون به صرفه است.

بر اساس بررسی‌های انجمن بلاکچین ایران، بالغ بر۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه فعالان بخش خصوصی در زمینه صنعت ماینینگ در کشور بلاتکلیف است.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021