آیا ماسک از مبتلا شدن به کرونا جلوگیری می کند؟

0 4,187

دیدن ماسک روی صورت هر شخصی برای ما تداعی کننده بیماری است و یا در صورت همراه بودن با کسی که بیماری دارد ما سعی میکنیم تا با استفاده از ماسک در برابر آن بیماری ازخود محافظت کنیم و حالا با شنیدن خبر شیوع کرونا ویروس می‌بینیم که تمام مردم به خصوص مردم چین که منشا این ویروس از کشور آنها شروع شده است از ماسک استفاده می‌کنند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا واقعا با استفاده از ماسک ما برای همیشه از مبتلا شدن به کرونا در امان هستیم ؟

دراکثر کشورهای مختلف از جمله کشور خودمان در هنگام آلودگی هوا هم  از ماسک استفاده می‌کنیم همانطور که در سال های گذشته به علت آلودگی شدید هوای دهلی نو، دولت هند هزاران ماسک مجانی از نوع ان ۹۵ درجه یک بین کارکنان شهرداری و البته گروه های آسیب پذیر جامعه توزیع کرد.

این نوع ماسک در کشور ما هم موجود است و استفاده می‌شود. سایت “گوگل ترندز” که میزان محبوبیت جست و جوی کلید واژه ها را ثبت می‌کند نشان می‌دهد ، که بسیاری از ایرانی ها طی روزهای گذشته به دنبال این نوع ماسک بوده اند. ولی همچنان پرسش اینجاست آیا واقعا پوشیدن ماسک حتی از نوع آن۹۵ در انتقال بیماری کرونا تأثیری دارد؟ خب باید بدانید ویروس شناسان اعتقادی به موثر بودن ماسک در جلوگیری از انتقال ویروس های هوازی ندارند اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ماسک صورت می تواند تنها به پیشگیری از انتقال ویروس از دست به دهان کمک کند.

جالب است که بدانید استفاده از ماسک های جراحی برای اولین بار در قرن ۱۸ میلادی در بیمارستان ها آغاز شد ولی تا سال ۱۹۱۹ و اپیدمی آنفلوآنزای اسپانیایی در میان مردم شناخته شده نبود و مورد استفاده قرار نمی گرفت.

دکتر “دیوید کارینگتون” استاد دانشگاه لندن، اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرده است “استفاده مرتب از ماسک صورت توسط مردم راه موثری برای جلوگیری از انتقال ویروس و باکتری های موجود در هوا نیست.” راه انتقال “بیشتر ویروس‌ها” از هواست. علت موثر نبودن ماسک این است که آنها معمولا شُل هستند، فیلتر هوا ندارند و با پوشیدن آنها، چشم ها همچنان در معرض هوا قرار می گیرند.

در همین رابطه:

البته پوشیدن ماسک می‌تواند خطر انتقال ویروس از خطر “پخش شدن” از طریق عطسه یا سرفه را کاهش دهد و نوعی محافظت در مقابل انتقال دست به دهان را فراهم کند.

تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، حاکی از این است که افراد حدود ۲۳ بار در ساعت صورت خود را با دست لمس می کنند.

به گفته “جاناتان بال” استاد ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام، “در پژوهشی که تحت شرایط کنترل شده در بیمارستان انجام شد، ماسک صورت در جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزا خوب عمل کرد

هر چند وقتی به تحقیقات مربوط به استفاده از ماسک توسط عموم نگاه کنیم، می بینیم که نتایج متفاوت است. زیرا نگهداشتن ماسک روی صورت برای مدت طولانی مشکل است ، با این حساب کار از محکم کاری عیب نمی کند به اعتقاد دکتر “کانر بامفورد” از “موسسه پزشکی تجربی ولکام-ولفسون” رعایت چند اصول ساده بهداشتی بسیار موثرتر است:

  • پوشاندن دهان هنگام عطسه و شستن دست‌ها و عدم تماس دست شسته نشده با دهان می‌تواند خطر انتقال ویروس‌های تنفسی را کاهش دهد
  • شستن مرتب دست ها با آب گرم و صابون
  • عدم تماس دست با چشم ها و بینی تا حد ممکن داشتن سبک زندگی سالم

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021