تحصیل رشته معماری در کشور ترکیه

زمان مطالعه: 10 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط پرنیا فرجی

مقدمه

رشته معماری یکی از رشته‌های زیر مجموعه مهندسی است که مباحث درسی آن ترکیبی از فن و هنر است. افراد علاقه‌مند به تحصیل در این رشته باید دارای ذوق هنری، قدرت تجسم بالا ،قدرت خلق یک اثر نو، نخیل قوی و روحیه کار گروهی افراد باشد. معماران باید علاوه‌بر توجه به زیبایی ظاهری سازه اطمینان حاصل نمایند که این ساختمان کاربردی، ایمن، از لحاظ اقتصادی مقرون به‌صرفه و همچنین متناسب با نیازهای افرادی که در آن زندگی می‌کنند، باشد. مدت هاست که این رشته به یکی از محبوب‌ترین و سطح بالاترین رشته‌های دانشگاهی درسطح جهان تبدیل شده‌است و بازار کار قابل توجهی هم دارد (منبع: لینک ۱).  مواردی همچون زبان، معدل، ریز نمرات،نمونه کارها و پورتفولیو از جمله شرایطی هستند که برای تحصیل در رشته معماری و مهاجرت به هر کشوری لازم است. در این مقاله توضیحات مورد نیاز برای مهاجرت و تحصیل و همچنین شرایط مهاجرت و مدارک مورد‌نیاز را خواهید‌ خواند.

رشته معماری در کشور ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که سالانه تعداد نسبتا زیادی دانشجوی رشته مهندسی معماری را پذیرش می‌کند. علت اینکه دانشجویان زیادی جهت تحصیل چه در رشته معماری و چه در رشته‌های دیگر به ترکیه مهاجرت می‌کنند این است که این کشور از لحاظ مسافت و فرهنگ به کشور ایران بسیار نزدیک بوده و اساتید سطح بالایی در دانشگاه‌های این کشور وجود دارند.

ترکیه به دلیل پیروی از معاهده بولونیا امکان بهره‌مندی از امتیازات ویژه‌ای برای ادامه تحصیل را فراهم می‌کند.

معاهده بولونیا قراردادی است که مابین ۲۹ کشور‌ اروپایی برای ارتقای نظام آموزشی منعقد شده، از مزایای این قرارداد این است که دانشجویان می‌توانند به راحتی و بدون دردسر تطبیق مدارک در تمام کشور‌های عضو این پیمان تحصیل کنند، علاوه بر ارتقای سطع علمی کشورهای عضو این پیمان، نخبگان نیز می‌توانند جهت بهر‌مندی از امکانات بیشتر به سایر کشور‌ها بروند و پس از اتمام تحصیل به کشور خود بازگردند.

قبولی و تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به انتخاب و سطح توانایی‌های فرد بستگی دارد؛ زیرا تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی و ارائه ایده‌ها و پروژه‌ها از امتیازات بسیار بالایی برخوردار است. به‌طور کلی برای تحصیل در این کشور باید در آزمون ورودی که هر دانشگاهی برای ورود دانشجویان برگذار می‌کند، شرکت کنید. برای ورود به دوره چهار یا پنج ساله‌ی کارشناسی هنر ‌BA  (‌‌Bachelor of Art)  که معادل لیسانس در ایران است، باید حداکثرنمره قبولی را کسب کنید. با کسب متوسط نمره‌های آزمون‌های ورودی، قادر به تحصیل در دوره دو یا سه ساله AA  (Associates degree)  که معادل کاردانی است، خواهید بود.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی برای رشته معماری در ترکیه

برای دریافت بورسیه تحصیلی(Fund) یا همان کمک هزینه‌ای که برای تحصیل  درمقاطع دانشگاهی دریافت می‌کنید باید رنج سنی شما برای مقطع لیسانس زیر ۲۱ سال باشد. یعنی تاریخ تولد دانشجویان کارشناسی باید تا قبل از ژانویه ۲۰۰۰م. و حداکثر سن دانشجویان ارشد ۳۰ سال یعنی متولد قبل از ژانویه ۱۹۹۱م. باشند. همچنین متقاضیان دکتری نیز باید حداکثر ۴۵ سال سن داشته باشند و متولد قبل از ۱۹۷۶م. باشند.

حداقل معدل برای دریافت بورسیه در رشته معماری از کشور ترکیه

حداقل معدل موردنیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه در مقطع‌های مختلف به شرح زیر است:

 • مقطع فوق دیپلم معدل ۱۲
 • مقطع لیسانس ۱۴
 • مقطع فوق لیسانس ۱۵
 • مقطع دکتری ۱۵

در رشته معماری معدل شما اگر پایین‌تر از ۱۴ باشد، شرایط سخت‌تری برای گرفتن بورسیه تحصیلی پیش روی شماست. با این حال داشتن رزومه خوب و پورتفولیو می‌تواند کمک بسیاری برای گرفتن فاند به شما کند.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه به شرح زیر است:

 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس (ILETS) یا تافل(TOFEL)  برای دانشگاه‌هایی که رشته معماری در آن‌ها به زبان انگلیسی ارایه می‌گردد، الزامی‌است.
 • ارایه مدارک (مقطع) آخر تحصیلی از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز افراد متقاضی برای ارایه به این‌دانشگاه‌هاست. به عنوان مثال برای ورود در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان باید مدرک دیپلم دوران دبیرستان و مدرک رسمی دوره کارشناسی خود را ارایه دهند.
 • کارت شناسایی معتبر (کارت ملی یا گذرنامه)
 • ریزنمرات (مقطع) آخر تحصیلی از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز افراد متقاضی برای ارایه به این‌دانشگاه‌هاست. به عنوان مثال برای ورود در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضیان باید ریزنمرات دوران دبیرستان و ریزنمرات رسمی دوره کارشناسی خود را ارایه دهند.
 • مدرک قبولی در کنکور سراسری (در صورتی که در این آزمون شرکت کرده‌اید)
 • مدرک قبولی در آزمون های بین المللی همچون ILETS , TOFEL ,GRE , GMAT (در صورتی که در یک یا چندتا از این آزمون ها شرکت کرده‌اید)
 • توصیه نامه حداقل دو استاد ( جهت تحصیل در مقطع ارشد یا دکتری)
 • یک قطعه عکس ۴*۳ اسکن شده
 • همه این مدارک در مرحله اول نیازی به ترجمه ندارند و اصل آن جهت ارسال اسکن شود.
 • درخواست هایی که در راستای اخذ بورسیه تحصیلی ارسال می‌شود در دو مرحله سابقه تحصیلی و مصاحبه حضوری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بورسیه دولتی ترکیه

دولت ترکیه سالانه حدود ۱۰هزار بورسیه کامل تحصیلی و کمک هزینه زندگی برای دانشجویان بین المللی ارایه می‌دهد و این بورسیه برخلاف بسیاری از کشورها در تمام مقاطع تحصیلی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارایه می‌شود.

ترکیه بورسیلاری

یکی از مهم‌ترین و پرطرفدار‌ترین بورسیه‌های تحصیلی برای ورود دانشجویان معماری و دانشجویان دیگر رشته ها به خاک ترکیه استفاده از بورسیه دولتی کشور ترکیه است که با عنوان Turkiye Burslari شناخته می‌شود. دانشجویی که اقدام به ثبت‌نام و دریافت ترکیه بورسیلاری می‌کنند نباید ملیت ترکی داشته باشند این بورسیه نیازمند هیچ هزینه‌ای جهت ثبت‌نام نیست و ثبت‌نام آن کاملا رایگان است. بطور کلی شانس اخذ این بورسیه چندان زیاد نیست، اما شما می‌توانید شانس خود را از طریق پر کردن‌ فرم آنلاین در سایت https://www.turkiyeburslari.gov.tr امتحان کنید. زمان شروع برای ارایه درخواست این بورسیه تحصیلی  از۱۵ ژانویه تا ۲۰ ماه فوریه جاری است، افرادی که علاقه‌مند به ثبت‌نام هستند باید مدارک خود را در سایت آن بارگزاری نمایند.این بورسیه شرایط تمدید ندارد.و طول دوره بورسیه تحصیلی به اندازه طول دوره تحصیلی است.

مزایای ترکیه بورسیلاری

مبالغ اختصاص یافته به دانشجویانی که موفق به اخذ این بورسیه تحصیلی می‌شوند:

ردیفمقطع تحصیلیمبلغی که ماهانه به دانشجویان تعلق می‌گیردواحد
۱لیسانس۷۰۰لیر
۲ارشد۹۵۰لیر
۳دکتری۱۴۰۰لیر
۴دوره های پژوهشی۳۰۰۰لیر

جدول۱.

از دیگر مزایای این بورسیه تحصیلی می توان به بیمه درمانی رایگان و کمک هزینه سفر اشاره کرد.

ارایه پورتفولیو

پورتفولیو درواقع معرفی‌نامه یک معمار است که نشان‌دهنده مهارت‌ها‌، شخصیت و استایل کارهای وی است. پورتفولیو می‌تواند شامل کارهای شما در کارگاه‌ها و کلاس‌های دانشگاهی، پروژه‌های درسی و عکاسی و فهرستی از مطالب منتشرشده توسط شما در روزنامه و مجله باشد. برای داشتن یک پوتفولیو خوب لازم است که به حجم آن توجه شود تا بیشتر از ۱۵ مگابایت نباشد و در عین حال از عکس‌های با کیفیت در آن استفاده شده باشد. وجود دیاگرام و رندرهای با کیفیت بالا در پورتفولیوی شما برای نمایش توانایی‌های گرافیکی و نرم‌افزاری شما موثر است. شیت‌بندی پورتفولیو باید به گونه‌ای باشد که قابل درک بوده و خیلی شلوغ یا خیلی خلوت نباشد.  برای اطمینان بهتر است که شما دو نوع پوتفولیو آماده کنید؛ یک نسخه کوتاه برای ارسال و یک نسخه طولانی جهت ارایه در مصاحبه کمک زیادی به رزومه شما می‌کند. نمونه‌هایی از پورتفولیو‌های دانشجویان معماری را می‌توانید در سایت issuue.com پیدا کنید.

آزمون های مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

ردیفنام آزمونتوضیحاتبرگزار کننده آزمونمحتوای آزمونمجموع امتیاز آزمون
۱YOSاین آزمون به مدت یک سال و در برخی دانشگاه‌ها برای مدت دو سال معتبر است.دانشگاه‌های خصوصی و دولتیبصورت تستی با پنج گزینه شامل دروس ریاضی، هندسه و هوشمجموع امتیاز این آزمون ۱۰۰ بوده و هر دانشگاهی سطحی از امتیاز را معیار سنجش قرار می‌دهند.
۲SATاعتبار این آزمون به مدت دو سال است. نتایج این آزمون می‌تواند به‌صورت رایگان به چهار دانشگاه ومرکز علمی توسط موسسه برگزارکننده آزمون، ارسال شود.شرکت غیردولتی کالج برد زیرنظر ایالت متحده آمریکانوع عمومی(General): شامل زبان نوشتاری و مطالعه متن (Reading)، ریاضیات و ارایه مقاله (اختیاری) استنوع موضوعی(Subject): در ۱۲ نوع آزمون با محتوای تخصصی مختلف بسته به رشته مورد نظر به همراه ریاضی و Listeningنوع عمومی(General): بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰نوع موضوعی(Subject): بین ۲۰۰ تا ۸۰۰
۳ALESمختص شهروندان ترکیه است معادل این آزمون برای خارجی‌ها آزمون‌های GRE  و GMAT است. اعتبار این آزمون به مدت دو سال استمرکز سنجش و انتخاب دانشجویان ترکیهبصورت تستی شامل هوش و ریاضی، زبانی و کلامی (Reading و Writing)حداقل نمره مورد نیاز در این آزمون حدود ۵۰ تا ۵۵ استجدول معادل‌سازی آزمون ALES  با آزمون های GRE  و GMAT
۴GREاعتباراین آزمون به مدت پنج سال است۰ همچنین امکان ارسال نتایج آزمون GRE  بصورت رایگان به چهار مرکز علمی دانشگاهی وجود دارد.موسسه ETS (Educational Testing Service)نوع عمومی (General): شامل نوشتار تحلیلی، استدلال کمی (ریاضیات و محاسبات) و استدلال کلامی (واژگان و درک مطلب) است.نو موضوعی (Subject): شامل مباحث شیمی، زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی است.نوع عمومی (General): مجموع امتیاز برابر با ۳۴۶ است.نوع موضوعی(Subject):مجموع امتیاز برابر با ۹۹۰ است.
۵ACT اعتبار این آزمون به مدت پنج سال است.سازمان غیرانتفاعی ACTشامل زبان انگلیسی، ریاضی، خوانش متن (Readng)، علوم پایه و دانش نوشتاری (Writing) است. مجموع امتیاز این آزمون به این صورت است که هر یک از بخش های چهارگانه از ۱ تا ۳۶ نمره محاسبه می‌شود و نمره نهایی میانگینی از نمرات کسب شده‌است.
۶GMATآزمونی جهت پذیرش در رشته‌های مدیریتی است و ارایه مدرک این آزمون جهت تحصیل در رشته معماری مناسب نیست. 

جدول۲.

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه چه به زبان ترکی و چه به زبان انگلیسی می‌توانند از طریق شرکت در آزمون Yos و یا SAT اقدام کنند.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای رشته معماری

نام دانشگاهرنکینگ در QSWorld Rank
۱.دانشگاه فنی استانبول Istanbul Technical University۷۵۱-۸۰۰۵۵۵
۲. دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University۶۰۱-۶۰۵۴۱۸
۳. دانشگاه بوغازچی ‌ Boğaziçi Üniversitesi,۶۵۱-۷۰۰۵۶۸
۴. دانشگاه استانبول Istanbul University۸۰۱-۱۰۰۰۷۰۵
۵. دانشگاه بیلکنت Bilkent University۵۵۱-۵۶۰۷۱۷
۶. دانشگاه آنادولی University of Anatolia۱۸۵۲
۷.دانشگاه آنکارا  Ankara University۸۰۱-۱۰۰۰۷۰۸
۸. دانشگاه حاجت تپه Hacettepe University۸۰۱-۱۰۰۰۵۵۷
۹. دانشگاه اژه  Ege University+۱۰۰۱۹۷۸
۱۰.دانشگاه قاضی  Gazi University+۱۰۰۱۹۷۵
۱۱. دانشگاه اولوداغ Uludag University۱۳۲۴۱۳۰۰
۱۲.دانشگاه کوچ Koc University۴۶۵۸۳۸
۱۳.دانشگاه معمار سینان Mimar Sinan University۲۳۱۰
۱۴.دانشگاه فنی کارادنیز  Karadeniz Technical University۱۴۳۸

جدول۳.  فهرست بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته معماری و رتبه‌بندی آن‌ها، منبع. لینک ۲

دروس عمومی و تخصصی رشته معماری

دروس عمومی شامل علوم اجتماعی ، ادبیات و الهیات می‌شود. دروس تخصصی که در رشته معماری در دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شوند مطابق با برنامه‌درسی هر دانشگاه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

مهندسی معماری، تاریخ معماری، طراحی محیط زیست (طراحی پایدار)، معماری عمومی، طراحی صنعتی، معماری داخلی، معماری منظر و نمایش تاریخی و کنفرانس‌ها

کارشناسی ارشد معماری در ترکیه

دوره کارشناسی ارشد در ترکیه شامل ۳۶ تا ۵۴ واحد است و به مدت ۲ سال به طول می‌انجامد. ترم‌های تحصیلی ارشد معماری در ترکیه به دو صورت برگزار می‌شود.

MA Arch I: کارشناسی ارشد معماری یک دوره تقریبا سه ساله است ، این دوره برای افرادی که تحصیلات معماری ندارند یا دوره پنج ساله لیسانس را نگذرانده‌اند، طراحی شده. متقاضیانی که خواستار گذراندن این دوره هستند باید گواهی یک دوره علوم پایه معماری را داشته باشند. علوم پایه شامل مهارت هایی چون طراحی، نقشه کشی، مجسمه سازی و ترسیم است.همچنین گذراندن دوره های ریاضی ،فیزیک و تاریخ هنر ممکن است لازم باشد.

:MA Arch II این دوره برای افرادی برگزار می‌شود که دارای مدرک پنج ساله لیسانس معماری هستند ، این دوره دو ساله است اما چنانکه دانشجویان دارای مهارت های پایه این رشته باشند قادربه گذراندن این دوره در طول یک سال خواهند بود.

شروع ترم های ارشد از اکتبر تا ژانویه و از ژانویه تا جولای است.

دکتری معماری در ترکیه

سیستم آموزش در مقطع دکتری در کشور ترکیه بیشتر به دانشگاه های اروپایی شباهت دارد. دوره دکتری به مدت ۴ سال به طول می‌انجامد و در پایان این دوره با ارایه رساله‌ای که توسط کمیته هیئت علمی دانشگاه تایید شده قادر به فارغ‌التحصیلی در مقطع دکتری رشته معماری خواهید شد.

اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه

اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه به این صورت است که متقاضی پس از گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ترکیه اقدام به گرفتن ویزای توریستی کرده و پس از سفر به ترکیه و ثبت‌نام در دانشگاه مورد‌نظر به بخش پلیس امنیت مراجعه کرده و درخواست دریافت ویزای تحصیلی می‌کند.

با شرکت در آزمون تومر(TOMER)  و کسب مدرک این آزمون شما قادر خواهید‌بود دا در عرض کمتر از ۳ ماه اقامت دانشجویی و تحصیلی را دریافت کنید.

هزینه تحصیل رشته معماری در ترکیه

در حالت کلی هزینه تحصیل در ترکیه بستگی به خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه شما یا داشتن بورسیه تحصیلی دارد. همچنین تحصیل در هر کدام از شهرهای ترکیه هزینه‌های متفاوتی دارد. البته بسته به زبان تحصیل نیز هزینه ها متفاوت است دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند هزینه بالاتری نسبت به دانشگاه هایی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، دارند.

هزینه زندگی در کشور ترکیه ماهانه با اجاره مسکن در حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر و در شهر‌های بزرگ نظیر استانبول بیش از ۳۰۰۰ لیر است، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای مقطع لیسانس به زبان انگلیسی حداکثر ۱۸۰۰ دلار ،در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۹۰۰ دلار و در مقطع دکتری حداکثر ۸۰۰ دلار در سال است.

هزینه تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی حداکثر ۸۰۰ دلار، در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۶۰۰ دلار است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بین ۵۰۰۰ تا  ۲۰۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده است (لینک ۳)

هزینه زندگی و مسکن در ترکیه

کشور ترکیه از جمله کشورهای ارزان به حساب می‌آید، هزینه مسکن در این کشور از ایران پایین‌تر بوده و تعداد بسیار زیادی از دانشجویان در این کشور زندگی خوابگاهی دارند. بیشتر دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای دانشجویان غیربومی خوابگاه اختصاصی دارند. این خوابگاه‌ها شامل اتاق های تک، دو و چهار نفره هستند و هزینه ماهانه این اتاق‌ها از ۱۵۰ لیر تا ۳۰۰ لیر است. خوابگاه‌های خصوصی نیز با توجه به دانشگاه و شهری که در آن تحصیل می‌کنید، هزینه‌های متفاوتی دارند، مثلا اجاره خوابگاه‌های تک نفره همراه با امکاناتی چون رستوران، اینترنت و نظافت در استانبول در حدود ۷۰۰۰  لیر است.

اجاره مسکن نیز با توجه به موقعیت و امکانات از هزینه‌های متنوعی برخوردار است. در ترکیه صاحبان مسکن عموما رهن دریافت نمی‌کنند.

هزینه اجاره آپارتمان با شرایط‌های مختلف در دو شهر استانبول و آنکارا در جدول زیر آورده شده:

         شهرهزینه اجاره ماهانه آپارتمان تک‌اتاقه در مرکز شهرهزینه اجاره ماهانه آپارتمان تک‌اتاقه در خارج شهرهزینه اجاره ماهانه آپارتمان سه‌اتاقه در مرکز شهرهزینه اجاره ماهانه آپارتمان سه‌اتاقه در خارج شهر
       استانبول۱۹۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ لیر۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر
        آنکارا۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ لیر۶۵۰ تا ۱۵۰۰ لیر۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ لیر۱۱۰۰ تا ۲۵۰۰ لیر

جدول۳

هزینه یک وعده غذایی در رستوران با قیمت ارزان در ترکیه ۱۵ تا ۵۰ لیر است.

هزینه یک وعده غذایی در رستوران های مک دونالد در ترکیه ۲۵ تا ۳۰ لیر است.

هزینه ثبت نام ماهانه برای یک نفر در باشگاه‌های ورزشی در ترکیه از ۱۰۰ تا ۳۰۰ لیر است.

هزینه بلیط تک‌نفره سینما در ترکیه ۲۰تا ۳۵ لیر است (لینک۴)

فرصت های شغلی برای دانشجویان معماری در ترکیه

معماری یکی از رشته‌هایی است که در سراسر جهان بازار کار بسیار خوبی دارد و ترکیه نیز از این قاعده مستثنا نیست، پس از فارغ التحصیلی از این رشته می‌توانید فرصت های شغلی متنوعی را با توجه به توانایی و گرایشی که در آن تحصیل کرده‌اید و ارایه رزومه کاری خود وارد بازار کار شوید، این فرصت های شغلی بطور کلی به شرح زیر است:

 • معماری ساختمان
 • طراحی ساختمان‌های جدید
 • تطبیق ساختمان‌های موجود با نیاز جامعه
 • احیای ساختمان‌های قدیمی
 • معماری منظر
 • برنامه‌ریزی، طراحی و مدیریت فضاهای باز شهری و طبیعی
 • نظارت بر روند ساخت و ساز
 • برنامه ریزی طی یک پروژه‌ی معماری
 • مدیریت تاثیرات زیست‌محیطی پروژه ها
 • مدیریت بودجه و تطبیق آن با طرح‌های ارائه شده
 • تکنسین معماری
 • طراح فضای داخلی
 • نقشه‌بردار ساختمان
 • مدیریت و حفظ تعادل میان بخش محیط‌زیست و شهرسازی
 • طراح تولید
 • بازرس ساختمان‌های قدیمی
 • تکنسین CAD
 • ارزیابی کننده‌ی خطر آتش سوزی
 • مهندس سازه
 • هنرمندVFX

در آمد مهندسین معمار در کشور ترکیه

همانطور که رشته تحصیلی معماری در ترکیه از موقعیت خوبی برخوردار است مشاغل مربوط به این رشته نیز در این کشور از موقعیت خوب و درآمد قابل توجهی برخوردار هستند، به طور متوسط درآمد حرفه معماری در کشور ترکیه حدود ۷۲۷۰  لیر در ماه است و معمارانی که در این کشور مشغول به فعالیت هستند در سال از ۴۱۹۰۰ تا ۱۶۸۰۰۰ لیر درآمد دارند. در جدول زیر فهرستی از متوسط درآمد سالیانه برخی از پرطرفدار‌ترین گرایش‌های معماری آورده‌شده است:

ردیفعنوان گرایشمتوسط مبلغ درآمد سالیانهواحد
۱طراحی داخلی (Interior Designer)۹۲.۴۰۰TRY
۲طراحی معماری (Architectural Designer)۱۰۷.۰۰۰TRY
۳معمار منظر (Landscape Architect)۱۳۵.۰۰۰TRY
۴مدیر ارزیابی پروژه معماری (Architecture Estimatin Manager)۱۳۳.۰۰۰TRY
۵مشاور معماری(Architecture Consultant)۱۶۱.۰۰۰TRY
۶مدیر پروژه مرکزی (Facilities and Project Manager)۱۶۶.۰۰۰TRY
۷مدیر معمار(Architectural Manager)۱۷۶.۰۰۰TRY

جدول ۴ (لینک ۵).

و در نهایت برای تحصیل در رشته معماری در کشور ترکیه لازم است تا با جدیدترین متد‌های این رشته آشنا باشید و از مشاوران و افرادی که این مسیر را طی نموده‌اند کمک گرفته و از تجارب آنان بهره‌ بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021