در بازگشت مسافران تهرانی به یک غربالگری مطمئن نیاز داریم

غربالگری مسافران
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا با اشاره به موج بازگشت مسافران تهرانی، استفاده از یک پروتکل غربالگری مطمئن با نگاه عدم افزایش پیک اپیدمیولوژی بیماری کرونا در استان تهران را الزامی دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی در نشستی با مدیران کمیته‌های معاونت برنامه ریزی ستاد مقابله با کرونا در خصوص تدابیر لازم برای بازگشت مسافران تهرانی به بحث و تبادل نظر پرداخت.

در این نشست هم اندیشی، مدیران کارگروه‌های اپیدمیولوژی و پیش بینی، اطلاعات و سیاستگذاری، افکارسنجی و هدایت عمومی، آینده نگری و سناریونویسی ضمن ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

علیرضا زالی در این نشست به بیان توضیحاتی درخصوص استراتژی‌های در نظر گرفته شده برای این بیماری پرداخت و خاطرنشان کرد: آمار مبتلایان و مرگ و میر بیماران فراتر از گمانه زنی‌های قبلی است و یک بازنویسی مجدد در سناریو ضرورت دارد.

بازگشت مسافران تهرانی مشکل مهمی در راستای مقابله با کرونا

فرمانده ستاد مقابله با کرونا موج بازگشت مسافران تهرانی را مشکل مهمی در راستای مقابله با کرونا برشمرد و گفت: متأسفانه علیرغم تمام هشدارها تعدادی از شهروندان تهرانی به سفر رفتند که در موج بازگشت آنان به تهران پروتکل غربالگری از طریق تب سنجی قابل استفاده نیست و در این زمینه نیاز به پروتکلی با نگاه عدم افزایش پیک اپیدمیولوژی بیماری در استان تهران داریم.

وی از اعضای حاضر در نشست خواست که در این خصوص نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنند تا به یک مدل قابل دسترسی، مطمئن و کارامد در زمینه کنترل وضعیت سلامتی این مسافران در بدو ورود به تهران دست یابیم و ان را در ستاد ملی مصوب و اجرایی کنیم.

افزایش مراجعات بیماران کرونایی

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در بخش دیگری از سخنان خود براساس آمار روز گذشته به رشد قابل توجه مراجعات بیماران مبتلا به کرونا به مراکز درمانی اشاره کرد.

وی با اشاره به احتمال تغییر رفتار ویروس کرونا افزود: متأسفانه بیماران در بدو ورود بدحال‌تر هستند و میزان ترخیصی ها نیز کاهش یافته است به همین دلیل بیماران بدحال دیرتر بهبود یافته و مرخص می‌شوند پس بدون تردید موج بازگشت مسافران به تهران این اوضاع را بدتر می‌کند.

برای مقابله با کرونا سه دانشگاه با هم ممزوج شده‌اند

رئیس دانشگاه در بخش دیگری از نشست توضیحاتی درخصوص کمیته‌های مختلف علمی و درمانی و اجرایی ستاد مقابله با کرونا و کارکردها و وظایف آنان ارائه داد و خاطرنشان کرد: حوزه بهداشت و درمان، معاونان ومتخصصان هر سه دانشگاه در تهران با هم ممزوج شده و در هم تنیده اند که این امر باعث ارتقای عملکردها و اقدامات می‌شود.

به گفته زالی کمیته‌های علمی با کمک اپیدمیولوژیست ها در ستاد فرماندهی مدیریت مقابله با کرونا تشکیل شده و همچنین متخصصان ریه و عفونی و مراقبت‌های ویژه و برخی از انجمن‌های علمی نیز در این ستاد و کمیته‌ها عضو هستند.

به پیشنهاد فرمانده ستاد مقابله با کرونا در نشستی با حضور معاونان پژوهشی سه دانشگاه ظرفیت‌های موجود بر ای انجام تحقیقات لازم درخصوص کرونا و رویدادهای فعلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در این خصوص با کمیته علمی وزارت بهداشت نیز هماهنگ خواهد شد.

زالی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اقدامات ستاد در حوزه‌های مختلف توضیحاتی داد که از آن جمله می‌توان به اطلاع رسانی به موقع و حضور قوی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، مشارکت‌های مردمی و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم نهاد، کمک به اقشار آسیب پذیر و توزیع بسته‌های بهداشتی و مواد غذایی با کمک خیرین، اجرای طرح‌های محله محور با کمک سپاه و بسیج، تشکیل اتاق فکر هنر و سلامت با حضور هنرمندان و پیشکسوتان هنری و فرهنگی، اهدای بسته‌های بهداشتی به خانواده‌های کم برخوردار با همکاری سپاه و بسیج و… اشاره کرد.

مسئولان برای تصمیم گیری کلان به شواهد علمی نیاز دارند

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نیز در این نشست با اشاره به این نکته که مسئولان برای تصمیم گیری کلان به شواهد علمی نیاز دارند گفت: این در حالی است که عمده نیروی ما در حوزه اجرا هزینه می‌شود ولی اجرایی که بدون پشتوانه علمی باشد بدون تردید خطا و هزینه‌های آن بسیار زیاد است.

وی با اشاره به اینکه توجه به بخش علمی برای تصمیم گیری کلان لازم است اظهار داشت: در حال حاضر نمی‌توان کل استان‌ها را در نظر بگیریم اما با توجه به این ۶۰ درصد ظرفیت علمی کشور در تهران قرار دارد اگر فقط تهران را خوب بسیج کنیم مشکلات علمی ما حل شده است.

وی بر ضرورت انجام تحقیقات مناسب و یافتن پاسخ سوالات و جمع آوری اطلاعات لازم برای رفع مشکلات موجود در راستای کنترل و مهار کرونا ویروس تاکید کرد و افزود: باید با پاسخ علمی مشکلات را حل کنیم. باید به دنبال پروتکل‌های سریع درمان بیماران و کاهش میزان مرگ و میر و کاهش بار بیماری باشیم. برای هر یک از این موارد سناریو نویسی لازم است.

در بخش دیگری از این نشست مژگان جزی زاده کریمی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران نیز درخصوص اقدامات صورت گرفته در راستای اطلاع رسانی و انتشار اخبار، اطلاعیه‌ها و مصوبات ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در صداو سیماو فضای مجازی توضیحاتی بیان کرد.

وی همچنین در مورد جلسات متفاوتی که با گروه‌های مختلف انجام شده و افکار سنجی و نظرسنجی‌های صورت گرفته نیز مطالبی را ارائه داد.

بر اساس این گزارش سایر اعضای حاضر در نشست نیز ضمن بیان سخنانی به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که از جمله موارد مطرح شده می‌توان به افکار سنجی و نظرسنجی، طراحی سناریوهای رسانه‌ای، بررسی دغدغه‌های اقتصادی اجتماعی و رفاهی مردم، وضعیت اپیدمیولوژیک بیماری، بررسی‌های آماری از طریق سامانه‌های درمان و بهداشت، افزایش آمار مراجعان و مبتلایان با بازگشت مسافران، مدیریت تحقیقات و پژوهش‌ها، سناریوهای پیش بینی شده، وضعیت فعلی شیوع بیماری در تهران، تاکید بیشتر بر حوزه بهداشت و پیشگیری، استفاده از ظرفیت‌های مردمی در حوزه‌های مختلف اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021