سازمان بهداشت جهانی کرونا را بیماری همه‌ گیر جهانی اعلام کرد

0 68

سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه ۲۱ اسفند، به‌طور رسمی بیماری کووید‌ــ‌۱۹ را یک بیماری همه‌ گیر جهانی اعلام کرد.

بر اساس آمارهای رسمی، تاکنون بیش از ۱۲۰ کشور در اقصی نقاط جهان درگیر ویروس کرونا شده‌اند و این وضعیت در نهایت سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشته است که این بیماری به‌شدت مسری را بیماری همه‌ گیر جهانی pandemic اعلام کند.

«تدروس آدانوم» مدیرکل سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه در یک نشست خبری در ژنو سوئیس در خصوص همه‌گیر شدن ویروس کرونا در جهان گفت: «سازمان بهداشت جهانی عمیقاً از میزان شیوع و شدت بیماری ناشی از این ویروس نگران است، بنابراین ما به این نتیجه رسیده‌ایم که بیماری کووید‌ــ‌۱۹ می‌تواند به‌عنوان یک بیماری همه‌ گیر جهانی شناخته شود.»

وی افزود: «همه کشورها کماکان می‌توانند وضعیت کنونی پیرامون این بیماری همه‌ گیر را تغییر دهند؛ به‌شرط آن‌که بیماران احتمالی را کشف، آزمایش، قرنطینه و درمان و مردم را در واکنش به این بیماری بسیج کنند.»

هنگامی که همه‌ گیری یک بیماری از مرز چند قاره بگذرد به آن همه‌ گیری جهانی یا پاندمی گفته می‌شود. در طول تاریخ چند پاندمی مانند آبله و سل رخ داده است.

تاکنون بالغ بر ۱۲۲ هزار نفر در بیش از ۱۲۰ کشور جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از بین آنها حدود ۴۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

گفتنی است ویروس جدید کرونا (۲۰۱۹-nVoC) برای اولین بار ۱۲ دسامبر در شهر ووهان چین شناسایی شد. کمیسیون بهداشت و درمان شهرداری ووهان در ۳۱ دسامبر، اعلام کرد که ۲۷ نفر که با بازار غذاهای دریایی شهر در ارتباط بودند، به این “بیماری مرموز” مبتلا شده و این بازار بسته شده است.

این ویروس در بیشتر شهرهای چین مشاهده شده است. دولت چین برای پیشگیری از گسترش آن حمل و نقل عمومی در ۱۳ شهر را موقتا متوقف کرد. بسیاری از مراکز توریستی مانند اماکن تاریخی و موزه‌ها در پکن نیز بسته شده است. وزارت دارایی چین پیشتر ۱۴۴ میلیون دلار را برای پیشگیری از شیوع این ویروس اختصاص داده است.

علائم این ویروس ۸۰ درصد شبیه به سندرم حاد تنفسی «سارس» بوده و از طریق سرفه و عطسه به دیگران سرایت می کند. اولین علائم ویروس کرونا به تب بالا، گلودرد، سرفه، تنگی نفس و اسهال ظاهر می‌شود، در مراحل بعدی باعث ذات الریه و نارسایی کلیه شده و در نهایت ممکن است منجر به مرگ فرد شود.

واکسنی برای این ویروس تاکنون وجود ندارد و تنها راه نجات از آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار زیر نظر پزشکان در قرنطینه است. مقامات چینی از شهروندان این کشور خواسته‌اند از حضور در اماکن شلوغ و عمومی خودداری کنند. این ویروس از طریق مسافران به خارج از چین نیز سرایت و نگرانی‌هایی را در سراسر جهان ایجاد کرده‌ است.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021