شرایط اعزام دانشجو به چین

2 83

بسیاری از دانشجویان بین المللی، چین را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب می‌کنند. اما چرا؟ خوب، چین طی سال‌های گذشته سرمایه گذاری زیادی در آموزش و پرورش کرده و با دانشگاه های انگلستان و آمریکا همکاری‌هایی را توسعه داده است. دانشگاه‌های چین آموزش با کیفیت به دانشجو ارائه می‌دهند و از امکانات استاندارد بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ موسسه آموزش عالی کشور چین در رده بندی‌های برتر ایجاد شده توسط Times Higher Education و TopUniversities وجود دارد.

شهریه تحصیل دانشجو در دانشگاه‌های دولتی چین

شهریه تحصیل
دانشجو در دانشگاه‌های دولتی چین

متوسط ​​شهریه دانشجو در دانشگاه‌های دولتی چین بین ۲۵۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ دلار در سال تحصیلی است. همچنین می‌تواند چندین برنامه و بدون شهریه دریافت کند. این موارد معمولا توسط دانشگاه‌های کشورهای دیگر (به عنوان مثال انگلیس ، آلمان ، دانمارک) ارائه می‌شود، که دارای دانشگاه‌هایی در چین هستند.

شهریه تحصیل دانشجو در دانشگاه‌های خصوصی چین

شهریه تحصیل
دانشجو در دانشگاه‌های خصوصی چین

دانشگاه‌های خصوصی چین معمولا شهریه بالاتری از دانشجو می‌گیرند. در حالی که بیشتر دوره‌ها کمتر از ۳۰،۰۰۰ دلار در سال است، برای برخی از رشته‌ها مانند MBA می‌توانید سالانه بالغ بر ۴۰،۰۰۰ دلار بپردازید. هزینه‌های تحصیل دانشجو حتی در موسسات خصوصی سایر کشورها می‌تواند بیشتر باشد. به عنوان مثال، دانشگاه نیویورک (NYU) شانگهای که با همکاری دانشگاه چین شرقی شانگهای تاسیس شده است، شهریه بیش از ۵۰،۰۰۰ دلار در سال دارد.

مقرون به صرفه ترین شهریه دانشجو در دانشگاه‌های چین

مقرون به صرفه
ترین شهریه دانشجو در دانشگاه‌های چین

در ادامه برخی از دانشگاه‌های چین با مقرون به صرفه ترین شهریه دانشجو ذکر می‌شود:

 • دانشگاه نینگبو – شهریه بین ۲۶۰۰ تا ۴۷۰۰ دلار در سال
 • دانشگاه پلی تکنیک شمال غربی – شهریه بین ۲۹۰۰ تا ۴،۳۵۰ دلار در سال
 • دانشگاه صنعتی لیائونینگ – شهریه بین ۲۲۰۰ تا ۳۷۶۰ دلار در سال
 • دانشگاه عادی پکن – شهریه بین ۴،۴۷۰ و ۴۶۷۰ دلار در سال

شهریه دانشجو در دانشگاه‌های برتر چین

شهریه دانشجو در
دانشگاه‌های برتر چین

در اینجا لیستی از شهریه دانشجو ​​در دانشگاه‌های برتر چین وجود دارد:

 • دانشگاه پکن – شهریه بین ۳،۷۶۰ تا ۲۷.۲۰۰ دلار در سال
 • دانشگاه Tsinghua – شهریه بین ۳،۴۷۰ تا ۳۴۴۰۰ دلار در سال
 • دانشگاه فودان – شهریه بین ۳،۳۲۵ تا ۱۰،۸۵۰ دلار در سال
 • دانشگاه شانگهای جیو تانگ – شهریه بین ۳۶۰۰ تا ۲۳،۶۰۰ دلار در سال

مخارج زندگی و تحصیل دانشجو در چین

مخارج زندگی و
تحصیل دانشجو در چین

پکن یکی از گرانترین شهرها است و برای تامین هزینه‌های زندگی در این شهر باید بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه هزینه کرد. شانگهای و شنزن دومین شهر گران قیمت چین هستند، جایی که بین ۸۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه باید هزینه کرد. در تمام شهرهای دیگر چین، دانشجو می‌تواند با ۶۰۰ – ۱۰۰۰ دلار در ماه زندگی دانشجویی خود را مدیریت کند. به خاطر داشته باشید که هزینه‌های زندگی در سراسر چین بسیار متفاوت است. عواملی مانند شهریه، اعتبار و نوع دانشگاه دانشجو، وسعت شهر و عادت‌های هزینه‌ای می‌تواند هزینه‌های زندگی را به میزان قابل توجهی بالا ببرد یا کاهش دهد.

هزینه های اقامت دانشجو در چین

هزینه های
اقامت دانشجو در چین

اگرچه شانگهای و پکن در سراسر جهان به عنوان برخی از گران ترین شهرها برای زندگی شناخته می‌شوند اما می‌توان چندین گزینه مقرون به صرفه برای اجاره مسکن در این کلانشهرها پیدا کرد. نرخ اجاره مسکن در شهرهایی مانند تیانجین، جیانگ سو یا سیچوان حتی پایین تر است.

رایج ترین گزینه‌های اقامت دانشجو در چین عبارتند از:

 • سالن‌های اقامت – قیمت‌ها بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه است.
 • اجاره آپارتمان – انتظار می‌رود بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه (بسته به شهر، محل آپارتمان و امکانات موجود) هزینه خواهد داشت.
 • زندگی با یک خانواده چینی – بین ۳۵۰ تا ۵۵۰ دلار در ماه.
 • زندگی با هم اتاقی، چه در محل اقامت دانشجویی و چه در آپارتمان، مقرون به صرفه ترین و رایج ترین گزینه در بین دانشجویان بین المللی است. کلیه اقامتگاه‌ها (عمدتا خوابگاه های دانشجویی و آپارتمان‌ها) به ۳۰۰ دلار – ۴۶۰ دلار نیاز به سپرده بانکی دارند. صورتحساب سودمندی نیز حدود ۵۰ دلار در ماه به هزینه‌های اضافه می‌شود.

هزینه‌های تهیه و مصرف غذای دانشجو در چین

هزینه‌های
تهیه و مصرف غذای دانشجو در چین

تحصیل در چین گذشته از اینکه یک گزینه مطالعاتی عالی و با کیفیت در خارج از کشور است، به دلیل وجود غذاهای متنوع، جالب و بسیار مقرون به صرفه نیز مشهور است.

یک وعده غذایی در ناهار خوری دانشگاه، یک رستوران کوچک محلی یا یک فست فود بین ۱ تا ۴ دلار هزینه دارد. گزینه‌های ناهار خوری میان رده (قیمت های بین ۴ تا ۷ دلار) شامل غذاهای چینی و بین المللی است. اگر مواد غذایی از سوپر مارکت‌های محلی خریداری شود ، حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ دلار در ماه هزینه دارد. می‌توان سوپر مارکت‌های زنجیره ای بین المللی مانند Walmart ، Carrefour ، Auchan یا Metro را برای خرید مواد غذایی انتخاب کرد. اگر دانشجو بخواهد در هزینه‌های خود صرفه جویی کند، باید در خانه آشپزی کند. همچنین، میوه و سبزیجات را از بازارهای تره بار به صورت تازه بخرد که فقط با ۲ تا ۳ دلار می‌تواند یک کیسه بزرگ پر از میوه و سبزیجات تهیه کند.

هزینه حمل و نقل در چین

هزینه حمل و
نقل در چین

چین حمل و نقل عمومی عالی با قیمت‌های بسیار پایین دارد و حتی قیمت تاکسی‌ها نیز بسیار ارزان است. در اینجا لیستی کلی از قیمت های حمل و نقل عمومی وجود دارد:

 • بلیت مترو: ۰.۵ دلار
 • کرایه تاکسی در هر کیلومتر: ۰.۳۳ دلار
 • تاکسی ۲۰ دقیقه‌ای در سطح شهر: ۴ دلار
 • اتوبوس شهری: ۰.۳ دلار
 • یک ترانزیت دانشجویی برای حمل و نقل عمومی هزینه‌ای حدود ۱۵ تا ۲۰ دلار در ماه دارد.

هزینه‌های اضافی دانشجو

هزینه‌های اضافی دانشجو
 • خرید کتاب: ۳۰ – ۵۰ دلار / ترم؛ اگر دانشجو بخواهد در رشته‌های پزشکی یا هنری تحصیل کند، باید مبلغ بیشتری برای خرید کتاب‌های خود بپردازد.
 • بیمه درمانی: حدود ۶۰ دلار به مدت شش ماه.

شرایط و قوانین اخذ پذیرش دانشجو در چین

شرایط و قوانین اخذ پذیرش دانشجو در چین

ویزای دانشجویی چینی که به ویزای X نیز معروف است، برای اتباع خارجی صادر می‌شود که برای تحصیل، مطالعات پیشرفته یا کارهای میدانی به چین می‌آیند. می توان آن را به دو دسته تقسیم کرد:

 • ویزای X1: برای مطالعه طولانی مدت، بیش از ۱۸۰ روز
 • ویزای X2: برای مطالعه کوتاه مدت، ۱۸۰ روز یا کمتر

اعتبار هر دو نوع ویزای تحصیلی از تاریخ صدور ۹۰ روز است، در حالی که مدت اقامت ویزای X1 معمولاً ۰۰۰ است که پس از ورود متقاضی به چین مشخص می‌شود و ویزای X2 بیش از ۱۸۰ روز نیست.

لازم به ذکر است که برای دانشجویان بین المللی  لازم است سازمانی را پیدا کنید که برای ارائه دوره‌ها یا کارورزی به خارج از کشور، معتبر باشد ، تا آنها یک فرم JW201 یا JW202 و نامه پذیرش ارسال کنند.

مدارک لازم برای تحصیل دانشجو در چین

مدارک لازم برای تحصیل دانشجو در چین
 • پاسپورت
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • عکس‌های جدید
 • اطلاعیه پذیرش
 • فرم JW201 یا JW202 – فقط برای ویزای X1

نحوه اخذ پذیرش دانشجویی چین

نحوه اخذ پذیرش دانشجویی چین
 • می‌تواند درخواست را به صورت حضوری به دفتر کنسولی سفارتخانه‌های چین، کنسولگری‌ها یا مراکز درخواست ویزا چین (CVASC) ارسال کنید.
 • درخواست خود را می‌تواند به شخص دیگری (به عنوان مثال دوستان ، بستگان) ، آژانس مسافرتی یا سازمان‌ها و آژانس‌هایی که در زمینه اعزام دانشجو  به چین فعالیت می‌کنند، بدهد تا اگر نمی‌تواند شخصا بیایید آنها از طرف شما اقدام کند. وکالت لازم نیست.
 • درخواست ویزای تحصیلی از طریق ارسال ایمیل توسط اکثر سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های چین رد می‌شوند، اما در بسیاری از CVASC ها قابل قبول هستند.
 •   اکثر سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های چین، قرار ملاقات نمی‌دهند. اما در صورتی که دانشجو نیاز به ارسال درخواست ویزای تحصیلی به CVASC دارد، ممکن است لازم باشد از طریق وب سایت CVASC یک قرار ملاقات آنلاین برقرار کند.

در همین رابطه مطالب اعزام دانشجو به کشورهای پرطرفدار را مطالعه نمایید:

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
2 نظرات
 1. غلامي می گوید

  با سلام اگر دانشگاهي در خارج كشور تحصيل كنيم كه مورد تاييد نباشد در رسته هاي پزشكي بعد از انمام تحصيل در ايران اجازه كار ميدهند؟ چه راهماري داره؟

  1. ملیکا قدیمی می گوید

   سلام . در ایران نمی‌توانید کار کنید مگر اینکه برای تایید مدرکتون یک آزمون بدید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ی ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱ تماس بگیرید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021