هزینه‌های درمانی پایین در ایران؛ کیفیت پایین ارائه خدمات به مردم !

زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

ایران در میان اکثر کشورهای دنیا دارای کمترین هزینه‌های درمانی است !

در ایران حق ویزیت پزشکان عمومی حدود 12 هزار تومان و متخصصین به حدود 17 هزار تومان می رسد. در بخش خصوصی این رقم ها به ترتیب حدود 24 هزار و 45 هزار تومان است.

حق ویزیت در کشورهای دیگر از جمله فرانسه 23 یورو، ایرلند 40 تا 60 یورو، سوئد بین 8 تا 30 یورو، چنین بین 2 تا 100 یوآن، استرالیا 50 تا 80 دلار، عربستان 50 دلار، ترکیه 60 دلار، عراق 80 دلار و افغانستان 50 دلار است.

آمریکا، سوئیس، آلمان، سوئد، فرانسه، ژاپن، بریتانیا، اسپانیا، روسیه، مکزیک، چین و هند دارای بالاترین هزینه‌های درمانی در جهان هستند.

طی رتبه‌بندی انجام شده توسط مؤسسه تحقیقاتی «لگاتوم» لندن که در سال 2017 صورت گرفت، لوکزامبورگ، سنگاپور، سوئیس، ژاپن، اتریش، سوئد، نروژ، هلند، هنگ کنگ، استرالیا، بلژیک، آلمان، قطر، فنلاند، کره جنوبی، اسپانیا، نیوزلند، فرانسه و انگلیس بهترین کشورها در ارائه خدمات درمانی و بهداشتی هستند.

با وجود کم بودن هزینه‌های درمانی از جمله حق ویزیت و هزینه دارو در ایران، سطح کیفی ارائه خدمات کمی در کشور ما بسیار پایین از کشورهای اروپایی و کشورهایی نظیر ژاپن، مالزی و چین در آسیا است.

این وضعیت که به دلیل نبود امکانات درمانی کافی در نقاط مختلف کشور و نبود ساماندهی مناسب در ارائه خدمات به بیماران روند نامناسبی را طی می‌کند، باعث سفر برخی از بیماران به خارج از کشور به منظور درمان و همچنین مهاجرت جامعه پزشکی به خارج از ایران شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید