اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

کلاهبرداری موسسات مهاجرتی را بشناسید !

9 32,502

آنچه در این مقاله خواهید خواند

ویدئو

آیا برای امور مهاجرتی به افراد حرفه ای احتیاج است ؟

هر ساله افراد بی شماری از سراسر جهان، تصمیم به مهاجرت و گرفتن ویزا و اقامت در کشورهای دیگر دارند. امروزه، شرایط پذیرش مهاجرت در کشورهای مختلف، به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکایی، به مراتب سخت تر و پیچیده تر شده است و نیازمند اطلاعات به روز و آگاهی دقیق از قوانین مهاجرتی کشور مقصد می باشد.

 آیا برای امور مهاجرتی به افراد حرفه ای احتیاج است ؟

گاهی، افراد تصمیم می گیرند به طور مستقیم، کارهای مهاجرتی خود را به عهده بگیرند و یا نهایتاً از آشنایان و دوستان خود که چنین تجربه ای داشته و مهاجرت کرده اند راهنمایی بگیرند. البته چنین تصمیمی از نظر قانونی مشکلی ندارد و تمامی فرم ها و لیست مدارک لازم نیز در سایت اداره مهاجرت موجود هستند. اما بنا بر دلایل مختلف،همچون؛ وجود راه های مختلف مهاجرت (تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، ازدواج، دعواتنامه ها، گردشگری و …) به کشور مقصد و همچنین انتخاب کشور مناسب با توجه به شرایط خصوصی و تحصیلی و مالی هر فرد، وجود مشکلات و محدودیت های مهاجرتی طبق قوانین و … نمی توان از یک مسیر واحد برای تمام پرونده های مهاجرتی استفاده نمود و گاهی نواقصی در پرونده وجود دارد که فرد متقاضی دانش حقوقی و مهارت کافی برای حل تنهایی آن مسئله را نخواهد داشت.

از این رو، اکثر متقاضیان بنابر دلایل زیر ترجیح می­دهند که در این مسیر، از مشاوره وکلای کار بلد و رسمی مهاجرت بهره بگیرند؛

·        نداشتن زمان کافی برای یادگیری مسیرها و اقدامات لازم مهاجرتی

·        نداشتن اطلاعات مهاجرتی به روز مربوط به کشور مقصد

·        عدم آگاهی از خطاها و مشکلات فنی و قانونی موجود در مسیر صدور ویزا

·        عدم آگاهی از نحوه ارسال هزینه ها و عوارض دولتی و …

·        اشتباه در ارجاع پرونده خود به سازمان ها و مراکز مربوطه در کشور مبدأ یا مقصد

·        اشتباه در نحوه صحیح تنظیم و پر کردن فرم ها، مانند؛ عکس نامناسب و …

·        عدم تکمیل تمام مدارک مورد نیاز برای پیشرفت پرونده

افرادی که قصد دارند مهاجرت قانونی داشته باشند و بدون ایجاد مشکل از کشور خود خارج شوند، باید از راهنمایی های یک وکیل مهاجرت و موسسات مهاجرتی رسمی استفاده کنند. با توجه به پیچیدگی ها و محدودیت های چندسال اخیر در برخی کشورها از لحاظ پذیرش مهاجر، می توان گفت که؛ گرفتن اقامت کشورهای دیگر، و زندگی یا تحصیل در یک محیط جدید با قوانین و شرایط متفاوت، کار آسوده ای نیست.

ویدئو

به همین دلیل، طبق آمار، حداقل نیمی از افرادی که به تنهایی و بدون بهره گیری از مشاوره کارشناسان رسمی مهاجرت، برای دریافت اقامت اقدام نموده اند موفق به اخذ ویزا نمی­شوند و یا در پروسه های اداری و مکاتبات و ارسال مدارک، آنقدر سردرگم می شوند که زمان خود را از دست داده و حتی فرصت هایی که به راحتی ممکن بود تبدیل به موفقیت آنان شود را به آسانی از دست داده اند. اما، یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت، با اطلاعات و تجربه کاری خود، می­تواند با توجه به مدارک و شرایط متقاضی، تشخیص دهد که ایشان شرایط مجاز برای مهاجرت به کشور مقصد را دارد یا خیر. همچنین، این مشاور می تواند برای انتخاب بهترین کشور و روش مهاجرت، بر اساس شرایط متقاضی، راهنمایی ها و مشاوره های لازم را ارائه دهد.

اعتبار سنجی موسسه های مهاجرتی؟

اعتبار سنجی موسسه های مهاجرتی؟

باید توجه داشته باشید که تمام مؤسسات مهاجرتی رسمی و قانونی، تحت نظارت مستقیم وزارت علوم هستند و هر ساله لیست مؤسسات مهاجرتی مجاز در سایت وزارت علوم منتشر می شود. همچنین، این مؤسسات دارای تاریخ انقضای اعتبار می باشند که آن هم توسط وزارت علوم مشخص شده و می توانید پیش از مراجعه به چنین مؤسساتی، اطلاعات مذبور را چک نمایید.

به عنوان مثال، متقاضیانی که قصد گرفتن پذیرش تحصیلی از یک کشور خارجی و نیز اخذ ویزای تحصیلی دارند، می توانند لیست دانشگاه های معتبر و همچنین لیست مؤسسات مجاز اعزام دانشجو را که توسط وزارت علوم منتشر می شود (به آدرس http://scholarship.saorg.ir مراجعه فرمایید) دریافت کرده و به مراکز دیگر اعتماد نکنند. پس از انتخاب مرکز مورد نظر، طبق لیست مذکور، می توانید با آن ها تماس گرفته و یا به صورت حضوری برای انجام اقدامات بعدی مراجعه نمایید.

اعتبار سنجی موسسه های مهاجرتی؟

به یاد داشته باشید که موسسه های مهاجرتی، بدون داشتن یک وکیل مهاجرتی رسمی با پروانه وکالت دادگستری، اجازه مشاوره و انجام امور حقوقی و پیگیری های قانونی آن را ندارند و ارائه مشاوره بدون داشتن مجوز قانونی (به جز مواردی که وکیل برای چند نفر از آشنایان خود، وکالت قانونی در پیگیری امور اداری و قانونی کار آنها را دارد)، جرم محسوب شده و مشمول پیگرد قانونی می شود. بنابراین، برای تشخیص اعتبار چنین موسساتی، به این نکته توجه فرمایید.

همه وکلای رسمی مهاجرت، دارای پروانه وکالت دادگستری و کد فعالیت در این زمینه بوده و متقاضیان پس مراجعه به دفتر کار وکیل مربوطه، و پیش از انعقاد قرارداد، باید از آنها مدارک فعالیت مربوطه را درخواست کرده و چک نمایند. زیرا گاهی، افراد فاقد صلاحیت لازم، بدون داشتن پروانه وکالت دادگستری، اقدام به مشاوره دادن و سؤاستفاده از متقاضیان نابلد می کنند.

در ایران، همه وکلایی که دارای پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری هستند، می توانند در تمام زمینه های مشاوره حقوقی مهاجرت فعالیت داشته باشند. مواردی همچون؛ نحوه اخذ ویزای تحصیلی و پیگیری های قانونی آن، اخذ اقامت یک کشور خاص برای زندگی و یا کار، انجام امور قانونی مربوط به فرزندان متولد شده اتباع ایرانی در یک کشور دیگر، اخذ ویزا برای متقاضیانی که با ملیت های غیر ایرانی ازدواج کرده اند و …، از جمله دایره فعالیت های این وکلا می باشد که در دوره تحصیل و کارآموزی، به طور کامل با قوانین آن آشنا شده اند. بنابراین، این وکلا، برای موفقیت در کار خود، باید اطلاعاتشان مبنی بر اخبار و قوانین مهاجرت و مسائل حقوقی بین المللی را همواره به روز نمایند.

لازم است بدانید:

اعتبار سنجی موسسه های مهاجرتی؟

مشاورین و مؤسسات غیر رسمی، هر چند که اطلاعات اولیه و دانش لازم در زمینه مهاجرت را نیز داشته باشند، اما خود را ملزم به رعایت قوانین و استاندارهای حقوقی وضع شده نمی دانند. به همین دلیل، پیشنهاد می شود از اعتماد کردن به چنین مؤسسات مشاوره مهاجرتی که فاقد پروانه فعالیت هستند اجتناب نمایید تا متحمل خسارات مالی احتمالی و از دست دادن زمان و فرصت طلایی خود نشوید.

چه تضمینی وجود دارد که موسسات مهاجرتی مطمئنی را انتخاب کرده ایم؟

چه تضمینی وجود دارد که موسسات مهاجرتی مطمئنی را انتخاب کرده ایم؟

در حقیقت، هیچ تضمین قطعی و صددرصدی در انتخاب موسسه مطمئن برای انجام امور مهاجرتی وجود ندارد. زیرا بسته به شرایط هر متقاضی و کامل بودن مدارک ایشان، قوانین مهاجرتی متفاوت هر کشور، توانایی و دانش یک وکیل مهاجرتی رسمی و موسسه مشاوره ای، نتیجه یک پرونده می تواند موفقیت آمیز و یا بالعکس باشد. اما می توان با رعایت چند نکته، موسسات مهاجرتی با قابلیت اطمینان بیشتر را از بین سایر موارد انتخاب کرد.

با توجه به گسترش روز افزون تعداد موسسات مهاجرتی و تبلیغات گسترده و وعده های رنگارنگ هر کدام، چگونه باید موسسه مشاوره ای حرفه ای و مورد اطمینان را از بین سایر گزینه ها تشخیص داد؟

ابتدا باید مجاز و قانونی بودن موسسه مذکور را از طریق لیست انتشار یافته توسط وزارت علوم چک نمایید. پس از آن به آدرس صحیح سایت آن موسسه مراجعه نمایید. باید توجه داشته باشید که گاهی موسسات و شرکت های کلاهبردار، با طراحی سایت هایی مشابه با اسم موسسات معتبر، باعث می شوند که متقاضیان دچار اشتباه شده و به آنها مراجعه کنند.

وب سایت رسمی یک موسسات مهاجرتی معتبر، می تواند تاحدی معیاری از اعتبار آن نیز باشد. میزان اطلاعات و راهنمایی هایی که در سایت قرار داده شده و متقاضیانی که به آنها مراجعه کرده و از پروسه پیشرفت پرونده مهاجرتی خود رضایت دارند می تواند وجه تمایز این موسسات از شرکت های نامعتبری باشد که حتی با وجود گسترش دنیای ارتباطات الکترونیکی، نتوانسته اند یک سایت رسمی و معتبر داشته باشند.

به یاد داشته باشید:

پس از مراجعه حضوری، هنگامی که از وکیل مهاجرتی موسسه، درخواست پروانه فعالیت و مجوز تأسیس موسسه را داشته باشید، در صورتی که مشکل قانونی نداشته باشند، با کمال میل آن مدارک را در اختیار شما قرار خواهند داد.

همچنین، توجه داشته باشید که شرکت های مهاجرتی مطمئن، برای متقاضیان خود زمان و انرژی کافی صرف می کنند. وقتی شرکت مورد نظر، برای شما برنامه زمان بندی منظم برای انجام امور مهاجرتی داشته و شما را کاملاً با جزئیات و مراحل این پروسه آشنا می کند، تا حدی می توانید بر اعتماد خود بیافزایید. چنین موسساتی، برای هر متقاضی، به طور جداگانه از طریق حضوری و تلفنی وقت گذاشته و به طور مستمر پیگیر کارهای شما خواهند بود.

آیا واقعا به کمک موسسات مهاجرتی نیاز است؟

آیا واقعا به کمک موسسات مهاجرتی نیاز است؟

اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، باید عرض کنیم که الزاماً برای تمامی افراد، مراجعه به موسسات مهاجرتی برای اخذ اقامت ضرورت ندارد. موارد زیادی وجود داشته است از متقاضیانی که با تکیه بر توانمندی های خود، بدون کمک گرفتن از هیچ موسسه مشاوره ای، تمام مراحل تکمیل پرونده و اقدامات لازم را به تنهایی انجام داده و موفق به اخذ ویزا از کشور مورد نظر شده اند. پروسه درخواست و اخذ اقامت ممکن است شامل حجم زیادی از کارها و مقدمات لازم  باشد، اما در عین حال، یک پروسه ساده اداری است که در صورت عدم سوء پیشینه و نقص های خاص در پرونده متقاضی، می توان با صرف زمان مشخص و پیگیری مراحل آن، به نتیجه دلخواه رسید و از طرف دیگر نیازی به پرداخت هزینه های گزاف به موسسات مهاجرتی سودجو نخواهد بود.

به عنوان مثال:

مراحل انجام امور پذیرش تحصیلی، آنقدرها هم پیچیده و تخصصی نیست که همه افراد از عهده انجام آن بر نیایند و یا حتماً نیاز به موسسات مشاوره ای وجود داشته باشد. بلکه داشتن مهارت زبان انگلیسی، امکان جستجوی دانشگاه های معتبر و توانایی برقراری ارتباط با اساتید مرتبط، می تواند تا حد زیادی از مسیر شما را پیش برده و به نتیجه دلخواه نزدیک کند، درحالی که موسسات چنین زمانی را نمی گذارند و معمولاً از آسان ترین مسیر که همان پذیرش تحصیلی از دانشگاه های رده پایین و نامعتبر است، اقدام می کنند.

تا حد ممکن، سعی کنید تمام مدارک مورد نیاز را برای تکمیل پرونده خود تهیه و جمع آوری نموده و در زمان تعیین شده تحویل نمایید تا با توجه به پروسه اداری و مکاتبات لازم، زمان خود را برای حصول نتیجه مطلوب از دست ندهید.

توصیه ما به شما این است که، در صورتیکه بدون مراجعه به موسسه مشاوره ای، اقدام به پیگیری مستقیم کارهای مهاجرتی خود گرفتید، برای جلوگیری و سواستفاده افراد سودجو، چند نکته زیر را همواره به یاد داشته باشید؛

 • از دادن اطلاعات شخصی هویتی و … در تماس های تلفنی ناآشنا و غیرعادی، جداً خودداری نمایید.
 • مدارک شناسایی و تحصیلی و کاری خود را صرفاً به نماینده رسمی سفارت هر کشور در داخل ایران تحویل دهید.
 • به طور مرتب به صورت تلفنی و حضوری، پیگیر پرونده خود بوده و از واسطه کردن افراد دیگر خودداری نمایید.
 • از واریز پول به حساب های بانکی شخصی و شرکت هایی که هویت آنها نامعلوم است، خودداری نمایید.
 • با مشاهده موارد مشکوک که در بالا ذکر شد و موارد مشابه دیگر، مراتب را با مراجع قضایی و مراکز مبارزه با کلاهبرداری های مهاجرتی در میان بگذارید.

در انتها، به این نکته توجه داشته باشید؛

از آنجایی که دریافت مجوز رسمی برای فعالیت در زمینه امور مهاجرتی، مستلزم گذراندن دوره های دانشگاهی و شرکت در آزمون های جامع حقوق مرتبط با این موضوع و همچنین دریافت مدرک زبان خارجه مورد نیاز می باشد، بنابراین، مشاورینی که در نهایت موفق به اخذ پروانه فعالیت می شوند توانایی و صلاحیت لازم برای انجام تمام امور مهاجرتی مربوطه را از مسیر قانونی خود خواهند داشت.

برای کدام روش مهاجرتی بهتر است به موسسات مهاجرتی مراجعه کنیم؟

برای کدام روش مهاجرتی بهتر است به موسسات مهاجرتی مراجعه کنیم؟

روش های مهاجرتی برای اخذ ویزا یا اقامت دائم کشورهای خارجی شامل روش های مختلفی می شود که در این میان؛ مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق خویشاوندی (ازدواج، تولد فرزند و …)، مهاجرت کاری و سرمایه گذاری و موارد دیگر، از متداول ترین روش های مهاجرت هستند.

به طور کلی، شاید نتوان به طور قطع گفت که کدام روش ها نیازی به مشاوره موسسات مهاجرتی ندارند. با توجه به میزان اطلاعات و آشنایی متقاضی با امر مهاجرت و پروسه انجام مقدمات آن، و نیز شرایط مختلف شخصی افراد، می توان گفت برخی از متقاضیان مهاجرت، می توانند بدون نیاز به راهنمایی موسسات مهاجرتی، برای مهاجرت و اخذ اقامت اقدام نمایند. اما در این میان، حساسیت و اهمیت روش مهاجرت از طریق سرمایه گذاری موجب می شود که افراد کمترین ریسک را برای این روش بپذیرند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری؛ در این روش مهاجرت، متقاضی باید از طریق ثبت شرکت، راه اندازی کسب و کار، خرید ملک و یا سهام دولتی، و روش های دیگر، در توسعه اقتصادی کشور مقصد سهیم شود تا صلاحیت دریافت اقامت دائم و زندگی در آن کشور را داشته باشد. این روش، با توجه به گستردگی و انواع مختلف راه هایی که برای سرمایه گذاری در هر کشور وجود دارند، بسیار متنوع و پیچیده می باشد.

برخی از کشورها، طرح های سرمایه گذاری ارزان اما در عین حال، با شرایط و تعهدات خاص پیشنهاد می کنند. در حالیکه سرمایه گذاری و کسب اقامت در برخی کشورهای دیگر بسیار هزینه بر بوده ولی شرایط رفاهی و زندگی بهتری در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

به یاد داشته باشید:

که همیشه مباحث مالی هنگفت و سرمایه گذاری های اقتصادی، موجب جذب کلاهبرداران و موسسات مهاجرتی نامعتبر شده که با ترفندها و روش های مختلف سعی می کنند تا از بازار رقابتی و سردرگمی مهاجران کمال سواستفاده را ببرند. به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم تا در این مسیر از راهنمایی و مشاوره حقوقی موسسات مهاجرتی معتبر و وکیل مهاجرت رسمی دادگستری، برای اطمینان از صحت قراردادها و معاملات مالی انجام شده استفاده نمایید.

آیا کاری که موسسات مهاجرتی انجام می‌ دهند را میتوانیم خودمان انجام دهیم؟

آیا کاری که موسسات مهاجرتی انجام می‌ دهند را میتوانیم خودمان انجام دهیم؟

این یک سوال کلی و جامع است که بی شک یک پاسخ واحد برای تمامی افراد نخواهد داشت. واضح تر بخواهیم صحبت کنیم، می توان گفت که؛ پاسخ این سوال بستگی به شرایط و توانمندی ها و مهارت های فرد دارد و ممکن است برای هر متقاضی، پاسخ متفاوتی داشته باشد.

ابتدا بیایید به این نکته بپردازیم که موسسات مهاجرتی چه کارهایی انجام می دهد، تا بتوانیم بررسی کنیم که آیا خود متقاضی از عهده انجام آن امور بر می آید یا خیر!

آماده کردن و ارائه تمام مدارک مورد نیاز، پیگیری های مداوم حضوری و تلفنی، راهنمایی و هدایت متقاضیان با ارائه مشاوره ها و اطلاعات به روز مهاجرتی، و آماده کردن آنها برای انجام مصاحبه موفقیت آمیز، از جمله وظایف مشاور مهاجرتی است. یک مشاور با تجربه، با آگاهی دقیق از قوانین مهاجرت و تشخیص نواقص و مشکلات پرونده متقاضی، می­تواند با تشکیل و ارائه یک پرونده کامل و بی نقص، مدت زمان لازم برای انجام کارهای مهاجرت را به حداقل برساند.

شاید شما نیز در جستجوهای اینترنتی و مطالعه تجربیات برخی از متقاضیان مهاجرت، به این مسئله برخورده باشید که تعدادی از ایشان معتقد هستند که؛ پر کردن چند فرم ساده برای مشخصات هویتی و سابقه تحصیلی و … و در نهایت، گرفتن وقت مصاحبه و ملاقات حضوری از سفارت نیاز به تخصص خاصی نداشته و خود متقاضی از عهده انجام آن کار بر می آید.

آیا کاری که موسسات مهاجرتی انجام می‌ دهند را میتوانیم خودمان انجام دهیم؟

با توجه به موارد ذکر شده و جمع بندی نظرات متقاضیان در سایت های مختلف، می توان گفت؛ در صورتی که فرد متقاضی، دانش و اطلاعات لازم برای تکمیل مدارک و پرونده مهاجرتی خود داشته و بتواند مستقیماً با مخاطبین خود در بخش امور مهاجرین کشور مقصد مکاتبه و نامه نگاری های اداری و مالی را پیگیری نماید، می توان گفت نیازی به مشاوره موسسات مهاجرتی نخواهد داشت.

 اما در واقعیت، با توجه به تغییرات به روز قوانین و محدودیت های مهاجرتی هر کشور، گاهی مراحل اخذ اقامت با پیچیدگی ها و یا نواقصی همراه می شوند که نیازمند دخالت وکیل یا مشاور با تجربه و آگاه از قوانین مهاجرتی خواهد بود. یکی از چنین مواردی، مسئله پرداخت های مالی و عدم آشنایی کانل متقاضیان با سیستم های پولی و بانکی کشور مقصد است که در صورت اشتباه و عدم آشنایی می تواند منجر به از دست دادن سرمایه مالی فرد شود.  بنابراین، حضور وکیل مهاجرتی و موسسه مشاوره ای ایشان، می تواند در رفع مسائل حقوقی اخذ ویزا کمک زیادی به متقاضیان کند.

موسسه ها با سابقه طولانی

موسسات مشاوره ای مهاجرت، به دلیل سابقه کار طولانی تر و کسب تجربه در مورد مسیر و مراحل اداری و قانونی اخذ اقامت، می توانند با راهنمایی به موقع و برنامه زمان بندی مناسب، از هدر رفتن زمان شما که قرار است به یادگیری و آموختن مسیرها صرف شود جلوگیری می کند. به عنوان مثال، گاهی ممکن است تعیین نوبت مراجعه حضوری برای سفارت خانه یک کشور، به حدود شش ماه تا یک سال زمان نیاز داشته باشد، در حالی که موسسات مهاجرتی به دلیل آشنایی با پروسه اخذ ویزا و تعیین وقت سفارت کشور‌های مختلف، از نزدیک ترین زمان پذیرش نوبت های سفارت خانه اطلاع داشته و با راهنمایی خود، متقاضی را از بلاتکلیفی طولانی مدت و از دست دادن فرصت ها، نجات می دهند.

این مشاورین به طور مرتب در دوره های آموزشی و تخصصی تکمیلی، جهت به روز نگه داشتن اطلاعات و دانش خود شرکت کرده و عملکردهای آنها پیوسته تحت نظر و بازرسی خواهد بود. از این رو، می توان گفت؛ همکاری با چنین افرادی و اطمینان نمودن به آنها می تواند بخش بزرگی از مسیر سخت مهاجرت را هموار سازد. از طرف دیگر، عدم اطمینان به موسسات مهاجرتی مجاز و یا عدم استخدام یک وکیل رسمی دادگستری، زمینه را برای سواستفاده و دانه پراکنی افراد و موسسات غیرمجاز و سودجو فراهم می کند.

در رابطه با موسسات مهاجرتی و نکاتی که باید قبل از مراجعه به آنجا بدانیم !

در رابطه با موسسات مهاجرتی و نکاتی که باید قبل از مراجعه به آنجا بدانیم !

پیش از مراجعه به موسسات مشاوره ای مهاجرت، بهتر است به چند نکته زیر توجه فرمایید؛

اول اینکه؛

مؤسسات و شرکت های مهاجرتی، تنها توانایی ارائه مشاوره دارند و اختیارات و توانایی های وکیل مهاجرتی را ندارند. بنابراین، به موسسات مهاجرتی مراجعه نمایید که بتوانند یک وکیل مهاجرتی رسمی دادگستری را نیز در کنار تیم کاری خود داشته و یا به شما معرفی نمایند. حال، سوال اینجاست که وکیل مهاجرتی چه مدرکی باید داشته باشد و چه اختیاراتی در امور مهاجرتی دارد؟

در ایران، همه وکلایی که دارای پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری هستند، می توانند در تمام زمینه های مشاوره حقوقی مهاجرت فعالیت داشته باشند. مواردی همچون؛ نحوه اخذ ویزای تحصیلی و پیگیری های قانونی آن، اخذ اقامت یک کشور خاص برای زندگی و یا کار، انجام امور قانونی مربوط به فرزندان متولد شده اتباع ایرانی در یک کشور دیگر، اخذ ویزا برای متقاضیانی که با ملیت های غیر ایرانی ازدواج کرده اند و …، از جمله دایره فعالیت های این وکلا می باشد که در دوره تحصیل و کارآموزی، به طور کامل با قوانین آن آشنا شده اند.

نکته دوم اینکه؛

اگر از نظر مهارت زبان خارجی، در سطح مطلوبی باشید و توانایی برقراری ارتباط مؤثر با آن زبان را داشته باشید، می توانید از خدمات موسسات مهاجرتی در کشور مقصد مورد نظر خود نیز بهره ببرید. این امر، با توجه به تسلط و شناخت کافی این شرکت ها از قوانین مهاجرتی کشور خود، می تواند در روند پرونده مهاجرتی شما تأثیر مثبتی داشته باشد. اما، از طرفی، عدم آشنایی و سهولت در ارتباطات بانکی و مالی با کشور دیگر، می تواند مشکل ساز بوده و یا زمینه کلاهبرداری توسط افراد سودجو را فراهم نماید.

بنابراین، بهره گیری از تجربیات موسسات مهاجرتی و وکیل رسمی دادگستری که هم زبان شما و بومی محل زندگی شما هستند، امکان برقراری ارتباط حضوری و مکاتبات مؤثر را برای افزایش راندمان پروسه اخذ ویزا فراهم می کند.

نکته مهم بعدی که باید در نظر بگیرید این است که، هر کشور برای پذیرش مهاجر، مقررات و قوانین حقوقی و سیاسی خاص خود را دارد. بنابراین، اگر کشور مورد نظر خود را انتخاب کرده اید و یا مثلاً می دانید که به چه گروهی از از کشورها قرار است مهاجرت کنید (اروپایی، آمریکا و کانادا، کشورهای آسیایی و …)، حتماً پیش از رفتن به موسسات مهاجرتی بررسی نمایید که مشاور مذکور با قوانین مربوط به آن کشور آشنا بوده و بر آن تسلط کامل داشته باشند.

شگردها و ترفندهای کلاهبرداران مهاجرتی !

شگردها و ترفندهای کلاهبرداران مهاجرتی !

به احتمال زیاد، تبلیغات اغوا کننده زیادی مبنی بر بورس های تحصیلی در بهترین دانشگاه ها، مجوز کار برای مشاغلی با درآمد بسیار بالا، اقامت در امن ترین کشورها و برخورداری از مزایای بی شمار دیگر زندگی در چنین جاهایی را در رسانه های مختلف مجازی و غیرمجازی مشاهده نموده اید. باید صراحتاً عرض کنیم که این قبیل وعده های فریبنده، در اکثر موارد جعلی و نامعتبر هستند. حتی گاهی، همکاری با چنین مؤسسات جعلی و دریافت خدمات آنها، موجب می­شود که پروسه قانونی پرونده شما، در هر مرحله ای که باشد، به مشکل بر خورده و حتی ریجکت گردد. این کار ممکن است موجب از دست رفتن سرمایه و زمان شما و همچنین از دست دادن فرصت های مناسب احتمالی آینده، بدون حصول هر گونه نتیجه ای شود.

در ادامه به چند نمونه از این ترفندهای موسسات برای کلاهبرداری از متقاضیان، و دلایل رد آنها آورده شده است؛

 • وعده “اخذ اقامت موقت و دائم در کمترین زمان ممکن” از طرف موسسات مهاجرتی
در ادامه به چند نمونه از این ترفندهای موسسات برای کلاهبرداری از متقاضیان، و دلایل رد آنها آورده شده است؛

احتمالاً شما نیز با چنین تبلیغات فریبنده ای برخورد داشته اید. هر متقاضی با یک جستجوی کوتاه در اینترنت و سایت های مفید مهاجرتی و کسب اندک اطلاعات در این زمینه متوجه خواهد شد که پروسه اخذ اقامت از کشوری دیگر (حتی کشورهای رده پایین)، شامل مراحل زمان بر و پیچیده ای است که هر مرحله نیازمند گذراندن پروسه های اداری و … می باشد. بنابراین وقتی به شما وعده ارسال پرونده و دریافت اقامت در بازه زمانی خیلی کوتاه برای یک کشور مطرح مانند کانادا، داده می شود، باید در صحت ادعای چنین موسساتی تردید کنید.

 • وعده “دریافت ویزا با تضمین 100%” از طرف موسسات مهاجرتی
در ادامه به چند نمونه از این ترفندهای موسسات برای کلاهبرداری از متقاضیان، و دلایل رد آنها آورده شده است؛

پذیرش درخواست مهاجرت متقاضی و تأیید پرونده ایشان، در نهایت بر عهده اداره مهاجرت و آفیسر پرونده خواهد بود. علی رغم ادعای مؤسسات و وکلای مهاجرت، مشخص نیست که هر پرونده زیر نظر چه شخصی بررسی خواهد شد و بنابراین احتمال وجود ارتباط خاص و یا اعمال نفوذ درمورد پرونده خاصی بسیار کم و غیرممکن خواهد بود. از این رو، هیچ یک از موسسات مهاجرتی و یا وکیل رسمی، نمی تواند به متقاضیان ضمانت 100% برای پذیرش ویزا و اقامت داده و تنها می توانند در مورد صحت خدمات ارائه شده ی خود تضمین دهند.

 • وعده “فراهم کردن شغل مناسب با بالاترین درآمد از طریق کارفرما”

کلاهبرداری از طریق پیشنهاد قراردادهای کاری با درآمد بالا و شرایط ایده آل در کشورهای مطرح و پیشرفته، یکی دیگر از شگردهای موسسات نامعتبر است. حتی برای این منظور، اقدام به طراحی سایت هایی با اطلاعات و محتویات شبیه به سایت های رسمی کاریابی نموده اند. به یاد داشته باشید که هیچ کارفرمایی به طور خودسرانه اجازه استخدام و بستن قرارداد با متقاضیان مهاجرت از کشورهای دیگر  و یا تضمین قطعی در مورد شغل آنها، را ندارد. پذیرش ویزای کاری و تایید صلاحیت شما از طریق مراجع قانونی و دولت هر کشور، تایید خواهد شد.

بنابراین، اگر به شما گفته شد که باید مبلغی را واریز نمایید تا با پیشنهاد شغلی شما موافقت شود، به هیچ وجه اعتماد نکنید و یا مدارک شناسایی و یا سوابق شغلی و گواهی مهارت های خود را برای سایت های کاریابی نامعتبر یا کارفرماهای ناشناس ارسال نفرمایید، زیرا احتمال سواستفاده و سرقت هویت و مدارک شما بسیار زیاد است.

آیا موسسات مهاجرتی در سفارت ها روابطی دارند که میتواند اخذ ویزا را تسهیل کند؟

آیا موسسات مهاجرتی در سفارت ها روابطی دارند که میتواند اخذ ویزا را تسهیل کند؟

خیر، چرا که تمام مراحل اخذ ویزا در سفارت و زیر نظر عوامل و نماینده های آن انجام نمی گیرد. ابتدا به نقش سفارت ها در پروسه تکمیل پرونده و اخذ ویزا برای کشور مورد نظر دقت نمایید. همانطور که احتمالاً در جریان باشید، بخشی از مراحل اخذ ویزا، به سفارت مربوط می شود. معمولاً پس جمع آوری مدارک هویتی و تحصیلی و … و همچنین پر کردن فرم ها، از سفارت کشور مورد نظر در داخل ایران، درخواست وقت مراجعه حضوری می شود. این تعیین وقت برای تحویل مدارک به نماینده مهاجرتی کشور مورد نظر در سفارت می باشد و همچنین انجام مصاحبه برای مشخص شدن پاره ای از مسائل، مانند؛ هدف شما از مهاجرت و … .

پس از انجام این مراحل، مدارک و پرونده شما برای بررسی و تصمیم گیری درمورد درخواست مهاجرت، به سازمان امور مهاجرت کشور مقصد ارجاع داده می شود. این مرحله ارتباطی با سفارت نداشته و زیرمجموعه اختیارات یا وظایف آنها نمی باشد. تصمیم گیری درمورد درخواست ویزای کاری، ویزای تحصیلی و … هرکدام در بخش های مربوط به خود و زیر نظر سازمان های دولتی و مهاجرت و زیرمجموعه ی آنها بررسی و انجام خواهد شد.

عوامل موثر در تأیید و یا رد این درخواست

تنها بستگی به شرایط خود متقاضی، یعنی؛ عدم سوءسابقه، رزومه تحصیلی یا کاری، وضعیت مالی که اثبات کننده توان مالی شما برای یک زندگی نرمال در کشور مقصد باشد و موارد مشابه دیگر، دارد. گاهی ممکن است که موسسات مهاجرتی به دلیل تجربه کاری و شناختی که از پروسه اداری اخذ ویزا دارند، بتوانند با برنامه صحیح زمان بندی خود، مثلاً تعیین وقت سفارت در زمان مناسب، روند رسیدگی به پرونده را تسریع ببخشند، اما بی تردید، ادعای روابط خاص و پنهانی با عوامل سفارت، یک وعده پوچ و فریب دهنده برای جذب متقاضیان است.

بنابراین، با چنین وعده هایی، زمان و هزینه خود را هدر نداده، بلکه سعی کنید تا برای تسریع امور مهاجرتی، مدارک مورد نیاز برای پرونده خود را در اسرع وقت تکمیل و ارائه نمایید.

چه روش دیگری جز مراجعه به موسسات مهاجرتی برای مهاجرت وجود دارد؟

چه روش دیگری جز مراجعه به موسسات مهاجرتی برای مهاجرت وجود دارد؟

در صورتیکه متقاضی مهاجرت بخواهد بدون مراجعه به موسسات مهاجرتی برای اخذ اقامت خود از کشور مورد نظر اقدام کند، بهتر است چند نکته مهم را برای رسیدن به نتیجه مطلوب و جلوگیری از سواستفاده افراد کلاهبردار، به کار بگیرد؛

 • یادگیری زبان خارجه؛ در اولویت برنامه های خود، یادگیری زبان خارجه و کسب نمره مطلوب در آزمون های تافل، آیلتس و … را قرار دهید.
 • جستجوی اطلاعات لازم برای؛
 • روش مهاجرتی مناسب؛ اگر برای مهاجرت، کشور قطعی را انتخاب نکرده و نمی دانید که با کدام روش مهاجرتی اقدام نمایید، بهتر است ابتدا مدت زمانی را صرف جستجو و بررسی منابع اطلاعاتی موجود نمایید. این اطلاعات می تواند از طریق سایت های مهاجرتی معتبر، اقوام و آشنایان خیلی نزدیک که تجربه مهاجرت داشته اند و موارد دیگر، جمع آوری گردد. ابتدا به نیازها و اهداف خود از مهاجرت بپردازید. اگر برای تحصیل، یافتن شغل بهتر، زندگی در شرایط اجتماعی یا فرهنگی خاص و موارد دیگر مهاجرت می کنید، پس روشی را انتخاب کنید که با شرایط مالی، سنی و روحیات شما سازگاری نزدیک تری داشته باشد.
 • کشور مقصد مناسب؛
 • با توجه به روش انتخابی خود، کشوری را پیدا کنید که در آن زمینه بهترین خدمات را به مهاجران و متقاضیان اقامت ارائه می دهد. مثلاً کشوری که برای سرمایه گذاری بهتر است و یا کشوری که از نظر هزینه های تحصیلی و زندگی برای دانشجویان به صرفه تر است و موارد مشابه دیگر… . شرایط کشورها را با یکدیگر مقایسه کنید و گزینه های نامناسب را حذف کنید تا به انتخاب های محدودتری برسید.
 • برنامه ریزی دقیق برای مقدمات مهاجرت؛

درمورد همه اقدامات اداری و مدارکی که باید تهیه و ترجمه شوند تحقیق کنید. معمولاً فرم های مربوطه را بر روی سایت های مهاجرت رسمی سازمان های مربوطه خواهید یافت. سعی کنید حتی الامکان تمام مدارک لازم را جمع آوری نمایید تا مجبور به تصحیح پرونده نباشید.

یک جدول برای خود تنظیم نمایید و تمام مراحل مانند انگشت نگاری، تحویل مدارک، مراجعه به سفارت وسایر مراحل را با جزئیات ریز هرکدام در جدول نوشته و درمورد زمان بندی قانونی انجام هر مرحله پرسش و جستجو نمایید.

 • مسائل مربوط به بعد از مهاجرت؛ پیش بینی و تحقیق درباره اقدامات بعد از مهاجرت و کارهای لازم هنگام ورود به کشور مقصد و همچنین آموزش قوانین و اطلاعات مربوط به کشور مقصد برای داشتن یک رابطه اجتماعی آرام و بدون مشکل.

آیا موسسات مهاجرتی از روابط خاصی برای پذیرش دانشجو استفاده می کنند ؟

آیا موسسات مهاجرتی از روابط خاصی برای پذیرش دانشجو استفاده می کنند ؟

هنگامی که شما در یکی از دوره های تحصیلی در کشور مورد نظر خود، پذیرش تحصیلی دریافت نمودید، آنگاه می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید. ویزای تحصیلی، در اصل، نوعی اقامت موقت محسوب می شود که به موجب آن امکان تحصیل، زندگی و کار (با شرایط و محدودیت های خاصی) را در کشور مقصد برای شخص متقاضی فراهم می کند.

اگر دانش کافی و به روز، درباره شرایط پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف ندارید و یا زمان کافی برای مطالعه و مقایسه نتایج باقی نمانده است، می توانید از کمک مؤسسات رسمی مهاجرت و اعزام دانشجو استفاده نمایید. عملکرد و چارچوب اصلی این مؤسسات مشاور، بر اساس قوانین وزارت علوم و با حفظ استانداردها و مقررات حقوقی می باشد.

امروزه تعداد موسسات مهاجرتی تحصیلی روز به روز در حال گسترش بوده و استفاده از راهنمایی و مشاوره آن ها به امری بدیهی تبدیل شده است. اما نکته ای که باید توجه شود این است که آیا چنین مؤسساتی، کاری ورای روند عادی و قانونی، برای اخذ ویزا انجام خواهند داد؟ باید بگوییم؛ خیر! یک مشاور و یا وکیل مهاجرت، تنها با تجربه و پشتوانه اطلاعات و دانش خود می تواند بدون اتلاف زمان و هزینه های اضافی، به روند پرونده و اخذ ویزای تحصیلی تسریع ببخشد.

بر همین اساس:

اینکه برخی موسسات مهاجرتی اعزام دانشجو، ادعا می کنند که با اساتید، کارمندان و یا دیگر عوامل ذیربط دانشگاه های معتبر کشور مقصد، روابط خاص داشته و می توانند در امر پذیرش تحصیلی از امتیازات این روابط استفاده نمایند، ادعای پوچی است. به یاد داشته باشید که کسانی که در یک دانشگاه خیلی معتبر و معروف استخدام بوده و مشغول فعالیت هستند (به ویژه اساتید علمی)، هیچ گاه ارتباط با یک موسسات مهاجرتی و اعزام دانشجو، با امتیازات پایین را با اعتبار و جایگاه بالای خود معامله نخواهند کرد.

از طرف دیگر:

اگر بخواهیم منطقی و حسابگرانه نیز بررسی نماییم، کسانی که در یک دانشگاه معتبر استخدام هستند، حقوق و مزایای بالایی داشته و نیازمند رشوه و پورسانت موسسات مهاجرتی اعزام دانشجو نخواهند بود، بلکه در موقعیت آنها اعتبار علمی و حفظ و ترفیع آن، در اولویت تصمیماتشان قرار دارد.

از این رو:

اگر به شخصه، توانایی برقراری ارتباط با اساتید شناخته شده و مطرح رشته تحصیلی خود در دانشگاه های معتبر را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که به لیست پژوهش ها و مقالات و فعالیت های ایشان مراجعه کرده و با ارسال رزومه تحصیلی خود و بیان زمینه های پژوهشی و توانایی های خود، از ایشان درخواست اپلای نمایید و در صورت پذیرش ایشان، برای اقدامات بعدی به مؤسسات مراجعه نمایید. بنابراین، درمورد ادعای ارتباط موسسات مهاجرتی با اساتید علمی دانشگاه ها را باور نکرده و اگر وعده هایی از طرف یک مشاور مهاجرت تحصیلی به شما پیشنهاد داده شد، در اعتبار و صحت عملکرد چنین موسسات مهاجرتی شک کنید.

مزایا و معایب استفاده از این موسسات چیست؟

مزایا و معایب استفاده از این موسسات چیست؟

الف. معایب استفاده از موسسات مهاجرتی

علاوه بر موسسات نامعتبر و بدون مجوز قانونی، که نتایج و خسارت های خاص خود را در پی دارند (و در بخش مربوط به خود بررسی می شوند)، در این بخش به معایبی که ممکن است در پی اعتماد به موسسات مهاجرتی مجاز و دارای پروانه فعالیت، پیش آید می پردازیم.

 • این موسسات، ممکن است به دلیل ازدحام پرونده های مهاجرت، مدت زمان کمی را برای پیگیری پرونده شما گذاشته و باعث شوند تا زمان و فرصت های مناسب شما از دست برود.
 • گاهی برای اخذ پذیرش تحصیلی، چنین موسساتی از دانشگاه های رده پایین که شرایط پذیرش آسان تری دارند، پذیرش تحصیلی می گیرند. درحالی که ممکن است شرایط متقاضی برای یک دانشگاه خیلی معتبر و مطرح مناسب بوده و امکان پذیرفته شدن نیز داشته باشد.
 • گاهی اشتباهات و بی دقتی های ساده توسط کارمندان آنها، موجب رد شدن مدارک متقاضی و یا طولانی شدن پروسه بررسی خواهد شد.
 • با توجه به اینکه متقاضیان کل امور مربوط به نامه نگاری، ارسال مدارک، پرکردن فرم ها و … را به موسسات مهاجرتی می سپرند، احتمال سواستفاده از مدارک و یا درخواست پول بیشتر از مقدار واقعی هزینه ها و موارد مشابه دیگر وجود خواهد داشت.
 • ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که؛ حتی اگر شما، یک وکیل رسمی را انتخاب نمایید که تجربه و دانش کافی ندارد، پرونده مهاجرتی شما بیش از حد معمول طولانی و زمان بر خواهد شد و ممکن است سرمایه و زمان از دست رفته شما قابل جبران نباشد.

ب. مزایای استفاده از وکیل مهاجرت

با توجه به اینکه برای اکثر متقاضیان مهاجرت، گزینه های زمان و هزینه مالی، دو پارامتر خیلی مهم در روند مهاجرت موفق هستند، بنابراین توصیه می شود برای جلوگیری از هدر رفتن این دو مورد مهم، از تجربه و راهنمایی های یک وکیل مهاجرت رسمی و حرفه ای بهره بگیرید. وکیل مهاجرت با تجربه، با برنامه ریزی زمانی هدفمند بر اساس شرایط شما، انجام مقدمات لازم برای مهاجرت و اقامت در کشور مقصد را تسریع می بخشد. از طرفی دیگر، هزینه های اجرایی برای چنین امری، تقریباً مشخص بوده و به جای هزینه های پراکنده و غیرضروری، می توانید با یک هزینه معقول زیر نظر وکیل مهاجرت مورد نظر، به هدف خود برسید.

 • استخدام وکیل مهاجرت برای انجام تمام امور مهاجرت، باعث کاهش هزینه های مالی صرف شده می­شود، چرا که پرداخت هزینه به افراد و سمت های مختلف و پیگیری های جداگانه، به دلیل عدم آگاهی کافی متقاضی، هزینه بسیار بیشتری در پی خواهد داشت.
 • تجربه و دانش حقوقی یک وکیل، باعث کاهش سؤاستفاده و کلاهبرداری از جانب مؤسسات و افراد نامعتبر و سودجو خواهد شد.
 • استخدام وکیل مهاجرت رسمی و باتجربه، می تواند با توضیح پروسه های قانونی و روند انجام امور مهاجرت، شما را از سردرگمی درآورده و استرس و نگرانی ها را کاهش دهد.
 • پس از مهاجرت به کشور مقصد، شما زندگی در یک فرهنگ و روابط اجتماعی متفاوت را تجربه خواهید کرد. برای آشنایی با این تفاوت ها و داشتن آرامش و وفق دادن خود با شرایط جدید، برنامه ریزی خاصی داشته اید؟ در این مورد، یک وکیل مجرب، با توضیح و تشریح روابط قانونی و سیاسی بین المللی، می­تواند شما را برای داشتن روابط صحیح و به دور از تنش های احتمالی در کشور خارجی مقصد، همراهی نماید.
 • از آنجایی که وکیل مهاجرت، به مقررات و آیین نامه های مهاجرت تسلط کافی دارد، از این رو بدون هدر دادن زمان و از دست رفتن فرصت ها، می تواند پرونده شما را با روال صحیح و بدون خطا، پیگیری نموده و در زمان تعیین شده به نتیجه مطلوب برساند.
 • با توضیح شرایط، خواسته ها و توانمندی های خود برای وکیل مهاجرت، ایشان می تواند با توجه به شرایط فرهنگی، شغلی، علمی و سیاسی هر کشور و منطقه، از حقوق قانونی و خواسته های شما به شکل مناسب محافظت نماید.
 • یک وکیل مهاجرت، با توجه به راه های قانونی و مسیرهای موجود برای مهاجرت و اخذ ویزا (مانند ویزای کاری، تحصیلی و …)، می تواند بهترین گزینه را مطابق با شرایط شما پیشنهاد دهد.
 • استفاده از راهنمایی های یک وکیل مهاجرت، موجب می شود که در نهایت با خیالی آسوده از کشور خارج شوید و نگرانی بابت کارها و برنامه های ضروری نیمه کاره و یا عقب افتاده نداشته باشید.
 • با برقراری اعتماد و اطمینان از عملکرد وکیل مهاجرت خود، ایشان همچنین می تواند در آینده، امور قانونی مربوط به شما و خانواده شما را در ایران پیگیری و رسیدگی نماید.

صحت ادعا و اعتبار موسسات را چگونه تشخیص دهیم؟

صحت ادعا و اعتبار موسسات را چگونه تشخیص دهیم؟

هنگامی که از مؤسسات و افراد کلاهبردار در این زمینه صحبت می کنیم، می دانیم که چنین افرادی قطعاً کلاهبرداری خود را در بوق و کرنا فریاد نمی کنند، بلکه با ظاهر و پوششی کاملاً موجه و فریبنده سعی در جلب اطمینان متقاضیان دارند. این اشخاص غیر متخصص، با هویت حقیقی یا حقوقی جعلی و تهیه مدارک نامعتبر و برپایی یک دفتر کار، اقدام به تبلیغات اغراق آمیز و فریبنده برای مهاجرت می کنند.

بنابراین توجه داشته باشید که؛

 • ظاهر و نمای ساختمان موسسات مهاجرتی و همچنین کارمندان زیاد و امکانات اداری آن، همیشه نمی­تواند معیاری از معتبر بودن آن باشد. چه بسا مؤسسات کلاهبرداری که با همین شگرد ساده و فریبنده، موفق به جلب اعتماد افراد سطحی نگر و نابلد شده اند. بنابراین، حتماً شماره پروانه فعالیت و مجوز وکیل مهاجرت چنین مؤسساتی را بررسی و چک نمایید. اگر مدارک مذکور بر روی تابلوی اسناد دفتر و در معرض دید شما نبود، حتماً از وکیل یا مشاور مربوطه درخواست نمایی تا این مجوز را برای مشاهده در اختیار شما قرار دهند.
 • شرکت های مهاجرتی نامعتبر برای جذب متقاضیان، معمولاً از کلمات اغراق آمیز و فریب دهنده، مانند؛ “تضمین 100%”، “ضمانت ویزا” و …، بسیار در تبلیغات خود استفاده کرده و بر آن تأکید می­کنند. ولی باید به یاد داشته باشید که هیچ یک از موسسات مهاجرتی اجازه­ی دادن تضمین صددرصد در صدور ویزا و یا گرفتن اقامت را ندارد، زیرا در نهایت، مدارک و شرایط متقاضی با نظر “اداره مهاجرت” تأیید خواهد شد و ادعای هر وکیلی در خصوص ارتباط خاص با اداره مهاجرت، به هیچ وجه صحت ندارد.
 • هیچوقت برای تنظیم قرارداد، به افراد یا مؤسسات واسطه اعتماد نکرده و حتماً به طور مستقیم با وکیل مهاجرتی مورد نظر ملاقات کرده و برای عقد قرارداد مهاجرت اقدام نمایید.
 • موسسات مهاجرتی و وکلای مربوطه، برای واریز عوارض دولتی و سایر هزینه های متداول اخذ ویزا، هرگز از یک حساب بانکی شخصی فردی استفاده نمی کنند. درصورت مشاهده چنین مواردی، در صحت اعتبار آن تردید نمایید.
 • همچنین، ادعای تضمین شغلی از طرف برخی شرکت های مهاجرتی، از جمله تبلیغات نامعتبری است که امروزه موجب جذب افراد زیادی برای کسب موقعیت شغلی و درآمد بهتر و فرار از رکود اقتصادی موجود، شده است. به یاد داشته باشید که استخدام و پذیرش درخواست شغلی افراد مهاجر، زیرمجموعه اختیارات سازمان دولتی هر کشور است و هر کارفرما به طور مجزا و خودسرانه، همچین اختیاری نخواهد داشت.

چگونه ممکن است از ناآگاهی ما سواستفاده شود؟

چگونه ممکن است از ناآگاهی ما سواستفاده شود؟

با توجه به پیچیدگی های اداری و قوانین مهاجرتی متفاوت برای هر کشور، مهمولاً متقاضیان مهاجرت فرصت کافی و یا مهارت زبان خارجی لازم را برای تحقیق و کسب اطلاعات در زمینه امور مهاجرت و قوانین زندگی در کشور مقصد را ندارند. از این رو، زمینه برای کلاهبرداری و سؤاستفاده مؤسسات نامعتبر فراهم می شود.

در ادامه چند نمونه از این دلایل، برای آشنایی متقاضیان آورده شده اند؛

 • استرس و نگرانی های متقاضیان که عمدتاً از دانش و اطلاعات ناقص آن ها در زمینه مهاجرت ناشی می شود، باعث می گردد تا در تصمیم گیری ها و اقدامات خود عجولانه و بدون تفکر عمل نمایند. همچنین، نگرانی از قرار گرفتن در یک محیط جدید با قوانین سیاسی و فرهنگی متفاوت، احساس عدم امنیت را از آنان می گیرد. در این میان، برخی افراد و شرکت های مهاجرتی از این سردرگمی و استرس کمال سؤاستفاده را برده و با دادن وعده های فریبنده، اعتماد متقاضیان را جلب کرده و هزینه های غیرضروری زیادی را به آن تحمیل می کنند.
 • متقاضیانی که تمام شرایط لازم برای مهاجرت را ندارند و یا مدارک آنها ناقص است، گاهی برای حل مشکل خود به سراغ کسانی می روند که به آنها وعده ی حل مشکل شان را داده اند. در چنین مواردی افراد سودجو، با ادعای اینکه می توان برخی قوانین را دور زد و یا از طریق روابط خاص و پنهانی می توانند نقص های پرونده را رفع نمایند، اعتماد متقاضی را جلب نموده و علاوه بر دریافت مبالغ مالی هنگفت و هدر دادن زمان، هیچ راه حل کارآمدی ارائه نخواهند داد.
 •   گاهی پیش می آید که مهاجرانی که در کشور مقصد به تازگی ساکن شده اند، به دلیل عدم آشنایی با شرایط و قوانین مالیاتی و شرکت ها، مورد سواستفاده کلاهبرداران قرار می گیرند. به این ترتیب که، با آنان تماس گرفته شده و درمورد تخلفات مالیاتی و پرونده های مالی و … بازخواست می شوند. در چنین مواقعی، مهاجران در صورت عدم آشنایی با قوانین و عدم همکاری با یک وکیل رسمی، ممکن است دچار اشتباه شده و بخش زیادی از سرمایه و موقعیت کاری خود را از دست بدهند.
 • نمونه دیگری که باید متقاضیان با آن آشنا شوند این است که هیچ مرکز دولتی و رسمی دیگری، چه در داخل کشور و چه در کشور مقصد، به طور شفاهی و تلفنی، از متقاضیان و مهاجران درخواست پرداخت هزینه و وجه مالی نمی کند. در صورتی که هر ساله شکایات زیادی با همین موضوع کلاهبرداری توسط موسسات مهاجرتی و وکلای مهاجرت نا معتبر مطرح می شود.

از کجا بفهمیم برگه پذیرش ارائه شده به ما واقعیست یا جعلی؟

از کجا بفهمیم برگه پذیرش ارائه شده به ما واقعیست یا جعلی؟

هنگامی که متقاضی، آگاهی و اطلاعات کافی در زمینه دانشگاه های معتبر و نیز روند مهاجرت تحصیلی را نداشته باشد، معمولاً تمام امور مربوط به انتخاب دانشگاه و ارسال درخواست پذیرش را به موسسات مهاجرتی می سپارد. در این صورت، دو حالت وجود دارد؛ اگر موسسه اعزام دانشجو، دارای مجوز رسمی بوده و فعالیت مجاز داشته باشد، تا حدی می توان منتظر نتایج معقول تری بود. چنین موسساتی، روند قانونی و عادی را طی کرده و بنا بر شرایط مالی و سابقه تحصیلی و نمرات شما، در بین لیست دانشگاه های موجود گزینه مناسب را انتخاب کرده و درخواست پذیرش تحصیلی ارسال می کنند و برگه پذیرش نهایی به احتمال زیاد قابل اعتماد خواهد بود.

اما نکته قابل توجهی:

که اینجا وجود دارد این است که چنین موسساتی معمولاً کمتر ریسک می کنند و با وجود دانشگاه های برتر با توجه به شرایط متقاضی، به دانشگاه های ضعیف تر و آنهایی که در پایین لیست قرار دارند درخواست پذیرش تحصیلی ارسال می کنند تا صددرصد پذیرفته شود. همچنین، برخی از این موسسات از نا آگاهی متقاضی سو استفاده کرده و به جای دانشگاهی که مورد نظر ایشان است، از دانشگاه هایی با اسامی مشابه که بخشی از اسم آن را درخود دارند پذیرش می گیرند در حالی که دانشگاه نام برده نامعتبر و یا دارای اعتبار علمی خیلی پایین است. بنابراین، حتماً اسم و آدرس کامل دانشگاه نام برده شده در برگه پذیرش را بررسی کرده و در اینترنت جستجو نموده و با ارسال ایمیل و مکاتبه با مسئولین آن، صحت ماجرا را چک نمایید.

حال، به احتمال دوم می پردازیم؛

مراجعه به موسسات اعزام دانشجو غیرمجاز! این موسسات نیز مانند حالت قبل، به شما یک برگه پذیرش از طرف دانشگاه مورد نظرتان را ارائه خواهند داد. اما برای اطمینان از صحت این برگه پذیرش، متاسفانه هیچ راهی به جز استعلام گرفتن از دانشگاه مذکور وجود ندارد. برای این کار، تصویر این برگه را به آدرس ایمیل مسئول بررسی پرونده های پذیرش تحصیلی ارسال کرده و از صحت آن اطمینان حاصل نمایید.

متأسفانه

بسیاری از متقاضیان وقتی متوجه جعلی بودن برگه پذیرش خود می شوند که آن را برای تکمیل پرونده اخذ ویزا، به سفارت ارائه می دهند. یعنی زمانی که مبلغ هنگفتی به موسسات مهاجرتی متقلب پرداخت کرده اند و زمان زیادی از فرصت خود را نیز از دست داده اند. اکنون نیز ارائه برگه پذیرش جعلی برای اخذ اقامت، موجب رد درخواست ویزا شده و به عنوان یک سابقه منفی در پرونده مهاجرت ایشان ثبت خواهد شد.

بهترین پیشنهاد

برای این مسئله این است که هنگام انعقاد قرارداد با موسسه مهاجرت تحصیلی مورد نظر، حتماً در شروط خود قید نمایید که پرداخت کل هزینه یا بخشی از آن، پس از تایید صحت برگه پذیرش تحصیلی، از دانشگاه مورد نظر شما انجام خواهد شد. بنابراین، اگر موسسه مذکور، به اصطلاح ریگی به کفش نداشته باشد و از عملکرد و حسن نیت خود مطمئن باشد، با این شرط و همچنین استعلام از دانشگاه مورد نظر، مشکلی نخواهد داشت.

چگونه تشخیص دهیم هزینه ای که موسسه برای هر مرحله به ما اعلام میکند بیشتر از حدی که باید باشد نیست ؟

چگونه تشخیص دهیم هزینه ای که موسسه برای هر مرحله به ما اعلام میکند بیشتر از حدی که باید باشد نیست ؟
 • کسب اطلاعات کلی در مورد هزینه های پیش بینی شده و ثابت

به طور کلی، برای جلوگیری از هر نوع سواستفاده مالی یا سرقت مدارک هویتی و …، بهتر است پیش از هرگونه اقدام اولیه برای انجام امور مهاجرت، ابتدا اطلاعاتی را از کلیات مراحل و هزینه هر بخش جمع آوری کرده و به عنوان منبع اطلاعاتی نزد خود داشته باشید تا درصورت مغایرت هر مرحله، مراتب را بررسی و چک نمایید.

در مورد هزینه های مالی اخذ اقامت برای هر کشور و با روش های مهاجرت مختلف، قوانین و چارچوب هایی هرساله به طور رسمی اعلام می شود که هرچند مدت توسط کشور مقصد، بازنگری و به روز رسانی می شوند. اگر متقاضیان مهاجرت، اطلاعاتی از این قوانین داشته باشند تا حد زیادی می توانند از خود در برابر کلاهبرداری و سواستفاده موسسات سودجو محافظت نمایند.

 • درخواست ارائه لیست خدمات و هزینه های آنها از موسسات مهاجرتی

پس، هنگامی که به موسسه مراجعه می کنید و پیش از انعقاد قرارداد، از آنها بخواهید تا به طور پیش فرض و کلی، درمورد برنامه ها و خدماتی که به شما ارائه خواهند داد و میزان هزینه ای که بابت دستمزد هر مرحله و هزینه های اجرایی خود پرونده قرار است پرداخت کنید به طور روشن و واضح توضیح دهند و در نهایت فهرستی از خدمات خود و هزینه های آن را به صورت کتبی به شما ارائه دهند تا در آینده از سوتفاهم های احتمالی و یا درخواست هزینه های غیرپیش بینی و غافلگیر کننده جلوگیری شود. ترجیحاً با موسساتی که در برابر چنین خواسته ای از طرف شما، ممانعت می کنند همکاری خود را پایان دهید.

 • توافق های ابتدایی درمورد مسائل مالی و هزینه ها

معمولاً 50 % مبلغی که متقاضی قرار است بپردازد، در هنگام انعقاد قرارداد و مابقی آن پس از انجام تمام تعهدات و دریافت نتیجه مطلوب توسط متقاضی پرداخت می گردد. البته این توافق ممکن است بر اساس شرایط دو طرف و رضایت هردو طرف، تغییر کند.

مثلاً می توان پرداخت بخشی از مبلغ را منوط به حصول نتیجه مطلوب دانست و در صورت رد پرونده اقامت متقاضی، بخشی از هزینه پرداختی استرداد گردد.

 • در مورد همه روش های مهاجرت، بخشی از هزینه ها مشترک است، مانند مواردی که در زیر آمده است؛
 • هزینه ترجمه مدارک هویتی و تحصیلی و مالی به زبان کشور مورد نظر برای مهاجرت
 • هزینه تهیه فرم ها و تکمیل مدارک پرونده
 • هزینه تعیین وقت سفارت برای مصاحبه و هزینه انگشت نگاری که برای سنین مختلف، متفاوت است.
 • هزینه بلیط؛ برای برخی کشورها که در ایران سفارتخانه ندارند، باید هزینه بلیط و اقامت موقت در کشور سوم برای انجام مصاحبه و مقدمات لازم را نیز به هزینه های دیگر اضافه نمود.
 • هزینه انجام معاینات و آزمایشات پزشکی
 • هزینه استخدام وکیل رسمی مهاجرت؛ هزینه وکیل کاملاً متفاوت بوده و بستگی به سابقه کاری و معروفیت ایشان و … دارد.
 • برخی هزینه های دولتی برای مهاجرت؛ این هزینه ها بسته به نوع مهاجرت (کاری، تحصیلی، ازدواج و …) و نیز کشور مقصد متفاوت بوده و به طور ثابت برای هر مورد مشخص شده است.
 • هزینه زندگی اولیه در کشور جدید؛ این هزینه مربوط به زمانی می شود که شما وارد کشور مقصد شده و تا یافتن منزل مناسب و استقرار در شغل مورد نظر، برای تأمین مایحتاج روزمره خود احتیاج خواهید داشت. یعنی شما با این مبلغ به دولت و سازمان مهاجرتی کشور مقصد ثابت می کنید که توانایی تأمین زندگی خود را برای این مدت موقت خواهید داشت. مبلغ مذکور برای هر کشور و به ازای هر فرد، مقدار مشخصی می باشد.
 • اطلاع از هزینه های جداگانه هر روش مهاجرت و آشنایی با جزئیات آن

به عنوان مثال؛ در مهاجرت تحصیلی، هزینه های مورد نیاز، علاوه بر بلیط، نوبت سفارت، هزینه انگشت نگاری و … شامل؛ مجموعی از هزینه های اخذ پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی و امکانات اسکان و زندگی دانشجو در کشور محل تحصیل نیز خواهد بود که به صورت زیر محاسبه می شود؛

چگونه تشخیص دهیم هزینه ای که موسسه برای هر مرحله به ما اعلام میکند بیشتر از حدی که باید باشد نیست ؟
 • برای گرفتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های معتبر و مورد تأیید وزارت علوم، تا سقف 50% هزینه یک ماه دانشجو در کشور محل تحصیل باید پرداخت گردد. می توان تسویه حساب را به بعد از دریافت استعلام از دانشگاه مورد نظر و تأیید برگه پذیرش تحصیلی موکول کرد.
 • جهت اخذ ویزا نیز، تا سقف 20 % هزینه یک ماه دانشجو در کشور محل تحصیل ایشان، پرداخت شود.
 • اقدامات لازم برای نقل و انتقال و امکانات اسکان دانشجو نیز هزینه ای برابر با حداکثر 30% هزینه یک ماه دانشجو پرداخت گردد.
 • همچنین، تعرفه اعزام دانشجو به کشورهای مختلف، به صورت یک جدول در سایت های مهاجرتی معتبر موجود است که می توانید به عنوان راهنما به آن مراجعه نمایید.

بنابراین، با دانستن پارامترها و مقدار چارچوب های هزینه ای در طی روند اخذ ویزا، می توانید از پرداخت مقادیر اضافی و سواستفاده توسط موسسات مهاجرتی نامعتبر ممانعت کرده و قربانی سودجویی چنین موسساتی نشوید.

چگونه تشخیص دهیم کشوری که از سمت موسسه به ما معرفی شده است برای شرایط ما مناسب است؟

چگونه تشخیص دهیم کشوری که از سمت موسسه به ما معرفی شده است برای شرایط ما مناسب است؟

این یک سوال کلی است که پاسخ به آن، تنها بر اساس دانستن شرایط متقاضی امکان پذیر می باشد. چون هر کشوری برای پذیرش مهاجر، شرایط و قوانین خاص خود را دارد. بنابراین، اگر شما می خواهید مطمئن شوید که کشور مورد نظر برای شما مناسب است یا خیر، باید ابتدا با کمک مشاور مهاجرت بررسی کنید که شرایط لازم برای کدام نوع مهاجرت را دارا می باشید و پس از آن، شرایط کشورهای مختلف را برای پذیرش همان روش مهاجرت چک کرده و باهم مقایسه نمایید.

مهاجرت از طریق ویزای کاری

مهاجرت از طریق ویزای کاری
 • انواع روش های مهاجرت متداول و کشورهای پذیرای آن‌ها؛
 • مهاجرت کاری؛ کشورهای حوزه شنگن برای قبول مهاجرت کاری به سابقه کاری شما با بیمه تامین اجتماعی، مدرک زبان و حداقل مدرک لیسانس تأکید خواهند کرد. بنابراین اگر این شرایط را ندارید، این کشورها برای شما مناسب نیستند.
 • مهاجرت تحصیلی؛ اکثر کشورهای اروپایی و نیز کانادا، استرالیا و … محبوب ترین کشورها برای دانشجویان جوان با هدف ادامه تحصیل هستند. اما شما برای اطمینان از اینکه کشور مورد نظر برای تحصیل شما مناسب است، باید به حداقل شروط مالی و هزینه ای این کشورهای برای تحصیل توجه کرده و با تمکن مالی خود مقایسه نمایید.
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری؛ اگر توانایی ادامه تحصیل و یا کاریابی با تخصص و مهارت خود ندارید، اما در عین حال، از تمکن مالی برخوردارید می توانید با سرمایه گذاری از طریق؛ خرید ملک، خرید سهام، ثبت شرکت، سپرده بانکی و … در برخی کشورها که از این روش استقبال می کنند (مانند؛ آلمان، اسپانیا، مجارستان، لهستان، اسلواکی، یونان و …) درخواست اقامت و ویزا نمایید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید با حداقل سرمایه گذاری، برای خود و خانواده خود اقامت دریافت کنید، کشور یونان، برای شما گزینه مناسبی خواهد بود.

پس از بررسی های لازم، موسسات مهاجرتی به شما یک یا چند گزینه پیشنهادی از بین کشورهای مختلف ارائه می دهند.

برای انتخاب گزینه مناسب و یا اطمینان از درستی انتخاب نهایی، به چند مسئله مهم توجه نمایید؛

 • با جستجو درباره سبک زندگی و روحیات مردم کشور مورد نظر، کشوری را انتخاب نمایید که با روحیات و شرایط شما همخوانی بیشتری دارد. به عنوان مثال، اگر روحیات حساسی دارید و برای اعتقادات و باورهای خود ارزش زیادی قائل هستید، پیشنهاد می کنیم حتی المقدور کشوری را انتخاب نمایید که در آنجا به دلیل ایرانی بودن و مسلمان بودن، تنش و جبهه گیری خاصی نسبت به شما در محل کار و تحصیل به وجود نیاید.
 • با توجه به اینکه هزینه های تحصیلی و هزینه اولیه زندگی در تمام کشورها یکسان نیست، بنابراین با توجه به وضعیت تمکن مالی خانواده خود، در اینباره تصمیم بگیرید.
 • درنظر گرفتن زبان اصلی کشور مورد نظر، یکی از پارامترهای تأثیرگذار بر انتخاب کشور مقصد خواهد بود. اگر به جز زبان انگلیسی، تمایلی به یادگیری زبان دیگر ندارید، پس کشورهایی که زبان اصلی و رسمی آنها غیر انگلیسی است، کشور مناسبی برای مهاجرت شما نخواهند بود. به ویژه اگر قصد تحصیل در دانشگاه های آن کشور را نیز داشته باشید.

از کجا مطمئن شویم که موسسه ما را در تاریخ صحیح به همان جایی میفرستد که باید برویم؟

از کجا مطمئن شویم که موسسه ما را در تاریخ صحیح به همان جایی میفرستد که باید برویم؟

برای اینکه در زمان مشخص و مورد نظر خود، تمام امور مهاجرتی خود را انجام داده و با ویزای دریافت شده به سمت کشور مقصد مهاجرت کنید، باید با یک برنامه زمان بندی صحیح و دقیق پیش بروید. در ابتدای صحبت با موسسات مهاجرتی مورد نظر و هنگام عقد قرارداد، روی زمان تأکید کرده و از آنها برنامه زمان بندی مطالبه نمایید.

حتی می توانید پرداخت هزینه دستمزد وکیل یا مشاور مهاجرت را منوط به انجام به موقع کارها و اعزام شما در تاریخ و زمان موعود ثبت کنید. برنامه زمان بندی خود را به صورت کلی مرور کرده و از مشاور خود بخواهید تا به صورت کتبی برنامه زمان بندی را با جزئیات آن برای شما تهیه و ضمانت نماید. تنظیم زمان بندی ها شامل مجموع مدت زمان لازم برای انجام هر مرحله خواهد بود. بنابراین بروز اشکال یا تأخیر در یک مرحله می تواند گاهی شما را چند ماه از برنامه هایتان عقب بیاندازد.

برای اینکه برنامه اعزام شما، طبق برنامه و در تاریخ مورد نظر صورت گیرد، به موارد زیر دقت نموده و با موسسات مهاجرتی خود هماهنگ باشید.

 • زمان لازم برای اخذ مدارک زبان خارجی؛ با توجه به اینکه احتمال رد شدن در آزمون های زبان وجود دارد و همچنین پروسه یادگیری زبان و کلاس های مقدماتی آن دارای دوره های چندماهه به بالا می شود. بنابراین سعی کنید در اسرع وقت، برای گرفتن مدرک زبان و تحویل آن اقدام نمایید.
 • زمان انجام مراحل مختلف تکمیل مدارک هویتی و پزشکی؛ گاهی ممکن است اشکال در نامه نگاری ها، موجب تأخیر و هدر رفتن زمان شود، پس مدارک خود را در اسرع وقت ترجمه کرده و تحویل وکیل خود دهید. همچنین، گاهی ممکن است نیاز به مدارک معاینه پزشکی باشد که خود به تنهایی بیش از دو سه ماه به روند انجام پرونده اضافه خواهد کرد.
 • مدت زمان انتظار جواب ویزا؛ توجه داشته باشید که مدت زمان جواب انواع مختلف ویزا (گردشگری، دائم و …) برای هر کشور، متفاوت است. این مدت زمان انتظار لازم برای جواب ویزا ممکن است از 4 یا 5 روز کاری شروع شود تا بیش از یک ماه. به عنوان مثال؛ دریافت جواب ویزای گردشگری آلمان تقریباً 14 روز کاری طول می کشد و برای کانادا حدود 30 روز کاری. به همین ترتیب، برای کشورهای دیگر نیز، تعداد روزهای قابل انتظار تقریباً مشخص و قابل پیش بینی هستند. از این رو، برای اقدام به اخذ ویزای یک کشور خاص، باید طوری برنامه ریزی نمایید که با توجه به مدت زمان پروسه اداری مراحل درخواست ویزا در داخل کشور و انجام مقدمات لازم، و همچنین اطلاع از مدت زمان انتظار جواب ویزا، بتوانید در تاریخ مورد نظر موفق به سفر شوید.

هنگامی که به موسسات مهاجرتی برای انجام امور مربوطه مراجعه می کنید، حتماً درمورد حداکثر زمانی که دارید و تاریخ های مهمی که برای آن برنامه ریزی کرده اید، صریحتاً گفتگو نموده و از مشاور مهاجرت خود درخواست برنامه زمان بندی مشخص و دقیق برای رسیدن به نتیجه مطلوب، نمایید.

در صورت ریجکت شدن ما، موسسه چه مسئولیتی را باید به عهده بگیرد؟

 در صورت ریجکت شدن ما، موسسه چه مسئولیتی را باید به عهده بگیرد؟

بر طبق قراردادی که ما بین متقاضی و موسسات مهاجرتی امضا می گردد، موسسات در قبال انجام خدمات خود، مقدار مشخصی هزینه دریافت می کنند. اگر نقص مدارک پرونده بر اثر عدم صداقت متقاضی باشد و این امر موجب رد درخواست اقامت گردد، موسسه هیچ مسئولیتی در این نتیجه نخواهد داشت. اما اگر به هر علتی که خارج از اختیارات و اقدامات متقاضی و موسسه مربوطه باشد، درخواست اخذ اقامت متقاضی توسط امور مهاجرین کشور مقصد رد گردد و اخذ ویزا میسر نشود، در اینجا، موسسه موظف است با کم کردن بخش از وجه پرداخت شده (بابت اقداماتی که انجام داده اند)، مابقی را به متقاضی بر می گرداند.

همچنین، واضح است که در صورت هرگونه اشتباه از طرف موسسات مهاجرتی که موجب ریجکت شدن متقاضی گردد، موسسه موظف است تمام هزینه دریافتی را برگردانده و متقاضی می تواند در صورت تنظیم شکایت نامه، در ازای خسارتی که از نظر هدر رفتن زمان و فرصت های خود متحمل شده است، حقوق خود را مطالبه نماید.

به این نکته توجه داشته باشید که:

درصورتی که یک وکیل و یا موسسات مهاجرتی، بدون کسب مجوزهای لازم در این زمینه فعالیت داشته باشد، این کار غیرقانونی خواهد بود. موکل ها و متقاضیانی که ناخواسته و بدون اطلاع به این مؤسسات مراجعه می کنند حتی درصورت صدور ویزا، احتمال آن وجود دارد که ریجکت شده و یا توسط پلیس و قانون کشور مقصد تحت پیگرد قانونی و جریمه قرار گیرند و درصورت بروز مشکل، هیچ سازمانی در داخل کشور نیز، زیان وارده بر آنها را متقبل نخواهد شد.

اما، وکلا و مشاورینی که دارای مجوز بوده و به طور رسمی فعالیت می­کنند، طبق قانون برای خدمات خود دارای بیمه مسئولیت بوده و در صورت اشتباه از طرف موسسات مهاجرتی، این بیمه تا سقف معینی، زیان وارده را جبران خواهد نمود.

قرارداد کانادا و تایلند !

قرارداد کانادا و تایلند !

با توجه به روش های مختلف مهاجرت که به کشورهای مختلف وجود دارد، افراد متقاضی با توجه به هدف مهاجرت و نیز شرایط خود، یکی از این روش ها را انتخاب کرده و برای صدور ویزا اقدام می نمایند. در این میان، برخی کشورها به دلیل فراهم کردن شرایط و بستر مناسب کاری و زندگی برای مهاجران، می توانند در اولویت لیست کشورهای مهاجرتی قرار بگیرند. کشورهای کانادا و تایلند دو نمونه از این کشورها هستند که با ایجاد شرایط مختلف سرمایه گذاری توسط دولت های آن، موجب جذب مهاجران از طریق قراردادهای سرمایه گذاری مهاجرتی شده اند.

امنیت سرمایه گذاری مهاجران در کانادا

امنیت سرمایه گذاری مهاجران در کانادا

برای بررسی امنیت سرمایه گذاری و میزان احتمال فساد و مصادره اموال مهاجران، نمودارهایی وجود دارند که بر اساس پرونده های مالی و سوابق چنین اتفاقاتی طبق آمار تهیه شده اند و می توانند تا حدودی میزان ریسک امنیت سرمایه گذاری در کشورهای دیگر را نشان دهند. طبق بررسی های انجام شده، کشور کانادا پایین ترین نمره ها را در این نمودارها نشان می دهد. یعنی احتمال اینکه دولت کانادا بخواهد اموال و سرمایه های مهاجران در این کشور را به نفع خود مصادره نماید و یا اینکه در پرونده ها و شکایات مالی، حقوق مهاجران و غیر بومیان را ضایع کرده و تبعیض قائل شود، بسیار پایین است و نشان دهنده امنیت بالای این کشور برای سرمایه گذاری می باشد.

به همین دلیل، سرمایه گذاران، مدیران تجاری و کافرمایان زیادی برای اخذ اقامت دائم کانادا و استفاده از مزایای زندگی در این کشور، به پیشنهاد طرح های کسب و کار جدید، ثبت و راه اندازی شرکت های جدید و یا سرمایه گذاری بر روی شرکت های قدیمی و نیز کارآفرینی و اشتغال زایی در این کشور، طبق برنامه ها و قوانین دولتی آن، روی آورده اند. نمونه ای از قراردادهای مهاجرت کانادا، قراردادهای سرمایه گذاری 100 و 200 هزار دلاری هستند که در بخش های بعدی به آنها پرداخته شده است.

اقتصاد نوبنیاد تایلند

اقتصاد نوبنیاد تایلند

کشور تایلند، با مرکزیت شهر بانکوک، یکی دیگر از کشورهای مهاجر پذیر از طریق سرمایه گذاری است که تفاوت آن با برخی کشورها، این است که سرمایه گذاری در آن بسیار ارزان تر خواهد بود. همچنین فرهنگ شاد و سرزنده مردم آن در کنار آب و هوای معتدل، می تواند در کنار سرمایه گذاری و اخذ اقامت این کشور، شرایط مناسبی برای زندگی مهاجران فراهم نماید. اما به این نکته توجه فرمایید که؛ طبق قوانین مهاجرت این کشور، متقاضیان اقامت می توانند ابتدا به طور موقت، ویزای یک ساله دریافت کرده و در طی این مدت برای سرمایه گذاری به صورت خرید ملک (فقط خرید یک واحد از کل آپارتمان مجاز می باشد و خرید کل ساختمان یا زمین جزو اختیارات مهاجرین نمی باشد) و یا خرید اوراق سهام دولتی اقدام نمایند. درصورت اجرای برنامه های موفقیت آمیز سرمایه گذاری می توانند بعد از یک سال می توانند اقامت خود را تمدید نمایند. اما خرید ملک در تایلند مجوز اجاره کار را به شما نمی دهد و می بایست برای کار به طور جداگانه درخواست مجوز نمایید.

قرارداد 100 تا 200 هزار دلاری

قرارداد 100 تا 200 هزار دلاری

فراهم نمودن شرایط ایده آل سرمایه گذاری برای متقاضیان !

دولت کانادا برای جذب سرمایه گذاری در کشور خود، با برنامه های متنوع سرمایه گذاری و اخذ ویزا، کارآفرینان و متقاضیان سرمایه گذاری و اقامت را به سمت خود جذب کرده و با شعار “کانادا نیاز به کار آفرینان دارد”، شرایطی را فراهم کرده تا در مقایسه با قوانین سرمایه گذاری کشورهای دیگر، متقاضیان مهاجرت می توانند امتیازات زیادی از سرمایه گذاری خود به دست آورند. رشد اقتصادی قوی، مالیات و هزینه اولیه پایین برای راه اندازی کسب و کار، دریافت اقامت دائم بدون شرط لازم برای موفقیت کسب و کار شما، شرایط ایده آل برای مشاغل نو بنیاد و نوآوری، فراهم شدن شرایط زندگی با کیفیت بالا در کانادا و بسیاری دلایل دیگر، از نتایج این سیاست گذاری دولت کانادا برای جذب سرمایه گذاری و استارت آپ های متقاضیان است.

سرمایه گذاری از طریق قرارداد صد  و دویست هزار دلاری !

سرمایه گذاری از طریق قراردادهای 100 و یا 200 هزار دلاری، یک فرصت مناسب در کشور کانادا و ایالت بریتیش کلمبیا است که برای مهاجران شرایطی را فراهم می کند تا کسب و کار خود را به راحتی راه اندازی کنند. بریتیش کلمبیا یکی از استان های پرجمعیت کانادا و واقع در بخش غربی این کشور است که دارای فعالیت های اقتصادی گسترده و مناسب برای صاحبان کسب و کارهای مختلف می باشد. هدف از اجرای برنامه کاندیدهای ایالتی بریتیش کلمبیا (BCPNP)، کمک به رشد اقتصادی و پویا کردن اقتصاد در این منطقه است.

برای این منظور، دولت کانادا شرایطی فراهم نموده تا متقاضیان اقامت در این کشور بتوانند از طریق سرمایه گذاری با راه اندازی یک کسب و کار جدید و نوآوری در جهت افزایش دانش فنی و رشد اقتصادی و اشتغال زایی در بخش های کم جمعیت این کشور، و یا سرمایه گذاری بر روی کسب و کارهای فعالی که خود دولت معرفی می نماید، صلاحیت خود را برای اقامت و زندگی در کانادا اثبات نمایند.

مهاجران با گرفتن مجوز کار دو ساله و راه اندازی کسب و کار خود و موفقیت در این برنامه سرمایه گذاری، می توانند کاندید اقامت دائم خود به همراه خانواده در کانادا شوند. این افراد پس از کسب اقامت کانادا، دیگر اجباری برای حفظ و ادامه سرمایه گذاری در کانادا نخواهند داشت. از دیگر مزایای این نوع قرارداد سرمایه گذاری، می توان به این نکته اشاره کرد که در صورت نگرفتن اقامت می توانید سرمایه خود را برگردانید.

فاکتورهای مؤثر در پذیرش درخواست قرارداد صد و دویست هزار دلاری !

فاکتورهای مؤثر در پذیرش درخواست قرارداد صد و دویست هزار دلاری !

دریافت ویزای قرارداد 100و یا 200 هزار دلاری در کانادا بر اساس یک سیستم امتیاز دهی (PBS) صورت می گیرد. بنابراین پیش از اقدام برای این کار، شرایط لازم و پارامترهای موثر برای کسب امتیازات لازم را بررسی نمایید زیرا تصمیم نهایی در اینباره به افسر پرونده بر میگردد که براساس امتیازات پرونده شما قضاوت کرده و رأی نهایی را صادر می کند. به عنوان مثال، داشتن یک طرح تجاری خلاقانه و موفقیت آمیز و پیگیری برای آشنایی با محل تجارت و بازدید از منطقه مورد نظر نشان دهنده تمایل و سازگاری بالای شما برای زندگی در این کشور خواهد بود.

در ادامه به برخی از مهمترین فاکتورهای مهم در سیستم امتیاز دهی (سقف 200 امتیاز) اشاره شده است؛

 1. تمکن مالی کافی برای سرمایه گذاری (حداکثر 12 امتیاز)؛ متقاضی باید با ارائه مدارک مالی، اثبات کند که حدود دو یا سه برابر مبلغ قرارداد (یعنی برای قرارداد صد هزار دلاری، جمعاً حدود 300 هزار دلار و برای قرارداد دویست هزار دلاری، حدود 600 هزار دلار تمکن مالی لازم می باشد) توانایی مالی به صورت ملک، سهام، نقد، سپرده بانکی و …، به مالکیت خود یا همسر ایشان دارد. البته نیازی به سرمایه گذاری این مبلغ نمی باشد.
 2. مبلغ سرمایه گذاری (حداکثر 30 امتیاز)؛ با توجه به حداقل مبلغ قرارداده (در قراردادهای 100 هزار یا 200 هزار دلاری)، متقاضی می تواند حداقل امتیاز را دریافت کند و یا با اضافه کردن این مبلغ سرمایه گذاری امتیازات بالاتری در این بخش اخذ نماید.
 3. داشتن سابقه و مهارت کافی در مدیریت تجاری (حداکثر 24 امتیاز)؛ متقاضی این نوع کسب و کار، باید حداقل 3 تا 5 سال (بسته به اینکه مالک کسب وکار بود یا خیر)، سابقه مدیریت موفق مجموعه کسب و کار و امور تجاری مشابه را با مالکیت خود یا غیر داشته باشد.سابقه بالاتر از 5 سال موفق به کسب کل امتیاز این بخش می شود.
 1. آمادگی و شایستگی فردی برای زندگی در کانادا؛ که شامل عدم سؤ پیشینه کیفری و اجتماعی فرد متقاضی و اعضای خانواده ایشان می شود.
 2. مالکیت کسب و کار؛ فرد متقاضی بهتر است قرارداد سرمایه گذاری را با سرمایه شخصی خود و با مالکیت 50 تا 100 درصدی این کسب و کار تنظیم نماید.
 3. مدرک تحصیلی مرتبط با کسب و کار (حداکثر 3 امتیاز)؛ داشتن مدرک تحصیلی علاوه بر سابقه مدیریت تجاری می تواند در امتیاز بندی شما تأثیر مثبت داشته باشد اما درصورت داشتن سابقه مدیریتی کافی، اجباری برای داشتن مدرک تحصیلی نیست.
 4. داشتن مهارت زبان انگلیسی (حداکثر 4 امتیاز)؛ داشتن مدرک تافل با حداقل نمره 4 تافل
 5. استخدام افراد مقیم کانادا (حداکثر 36 امتیاز)؛ ایجاد اشتغال برای افراد کانادایی و استخدام آنان به عنوان نیروی کار در کسب و کار خود به صورت تمام وقت، دارای امتیاز به ازای هر فرد، برای متقاضی سرمایه گذاری خواهد بود.
 6. فاکتورهای جانبی دیگر (جمعاً حداکثر 23 امتیاز)؛ دارا بودن سن مناسب (40 تا 60 سال ایده آل است)، سابقه کار یا تحصیل در کانادا، بازدید از استان بریتیش کلمبیا و بررسی شرایط کاری آن در یک سال اخیر، داشتن طرح کسب و کار موفق و نیز انتخاب محل تجارت در شهرهای کم جمعیت، از جمله موارد دیگر هستند که در کسب امتیاز شما می توانند مفید باشند.

واریز پول به حساب دولتی در کانادا

واریز پول به حساب دولتی در کانادا

اگر شما نیز از متقاضیان مهاجرت به کانادا باشید، پس احتمالاً با تبلیغات موسسات مهاجرتی درمورد فراهم کردن شرایط کاری با درآمد بالا و یا دیگر روش های مهاجرت با بهترین و ایده آل ترین شرایط برخورد داشته اید. به شما پیشنهاد می کنیم به چنین پیشنهادات وسوسه انگیزی توجه نکنید، چرا که بهره گیری از خدمات این موسسات در اکثر موارد منجر به ریجکت شدن پرونده شما و ایجاد یک سابقه نامناسب در اقدامات بعدی مهاجرت شما خواهد شد. این موسسات علاوه بر گرفتن وقت گرانبهای شما، با روش های مختلف، سرمایه مالی مورد نظرتان برای مهاجرت را از شما ربوده و پیش از اینکه متوجه کلاهبرداری و سود جویی آنها شوید، از مهلکه گریخته اند.

محاسبه هزینه های دولتی

محاسبه هزینه های دولتی

میزان دقیق مبلغ و هزینه های دولتی که متقاضی برای انجام امور مهاجرت و اخذ اقامت کانادا باید به دولت کانادا بپردازد، بستگی به روش مهاجرت و نوع برنامه ریزی که برای آینده خود در این کشور کرده است، خواهد داشت.

هزینه های دولتی مهاجرت به کانادا، بخش ثابت و قابل پیش بینی از کل هزینه های امور مهاجرت تا دریافت اقامت هستند. این مبلغ به ازای تمام خدماتی که دولت کانادا برای بررسی پرونده های متقاضیان و اقدامات دیگری که در طی این پروسه صورت انجام می دهد، پرداخت می شود، که شامل موارد زیر هستند؛

 • هزینه ویزای موقت کانادا؛ شامل هزینه ویزای موقت و اقامت موقت برای فرد متقاضی و همه همراهان ایشان می باشد.
 • هزینه درخواست مهاجرت کاری و صدور مجوز کار؛ شامل هزینه اجرایی برای پردازش مدارک و درخواست متقاضی و اعضای همراه ایشان و همچنین هزینه اقامت همه آنها می شود. همچنین هزینه لازم برای صدور مجوز کار برای افراد و یا گروه های کاری که به طور موقت برای اجرای کار خاصی به کانادا سفر می کنند (مانند هنرمندان، گروه موسیقی و …).
 • هزینه اقدام از طریق اسپانسرشیپ؛ شامل هزینه اجرایی برای پردازش درخواست سرپرستی و اقامت متقاضی و فرزند ایشان می شود.
 • هزینه مهاجرت از طریق راه اندازی شرکت و کسب و کار (مانند قراردادهای صد هزار دلاری)؛ شامل هزینه پردازش مدارک و هزینه حق اقامت برای متقاضی و همه اعضای خانواده همراه ایشان می شود.

حال سوال اینجاست که؛ مبالغ و هزینه های واریزی مورد نیاز برای مراحل مختلف پروسه مهاجرت، به حساب چه کسی واریز می شود؟

گاهی، موسسات مهاجرتی نامعتبر، با ارسال ایمیل یا نامه برای متقاضیان، از آنها درخواست واریز پول با عناوین مختلف و به حساب های بانکی شخصی و یا حساب شرکت های جعلی در کانادا می کنند. اخیراً مقامات رسمی اداره مهاجرت کانادا، درباره این نوع کلاهبرداری ها هشدار داده اند. این سازمان اعلام کرده است که کلیه مبالغ تعیین شده و ثابت برای مراحل مختلف امور مهاجرتی (از تهیه مدارک تا گرفتن وقت سفارت، هزینه تایید مدارک، هزینه انگشت نگاری و … ) به حساب بانکی دولتی این کشور واریز می گردد و سایت رسمی این مرکز، هیچگونه زیرمجموعه یا موسسات مهاجرتی وابسته برای اخذ مبالغ و هزینه های مهاجرتی ندارد.

فرستادن دانشجو در زمان اشتباه

فرستادن دانشجو در زمان اشتباه

چطور ممکن است یک دانشجو در زمان نامناسب موفق به گرفتن ویزا یا مهاجرت به کشور مقصد شود؟ اصلاً منظور از زمان نامناسب یا اشتباه، چه زمانی است؟

با توجه به اینکه فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی برای متقاضیان، با توجه به قوانین کشورهای مختلف، به طور متوسط بین 3 تا 4 ماه زمان لازم دارد، بنابراین، پیش از اقدام برای این کار، ابتدا به جدول زمان بندی ارسال مدارک که در سایت هر دانشگاه گذاشته شده است توجه فرمایید. اگر طبق جدول مربوطه، هنوز زمان کافی برای تکمیل مدارک و ارسال آنها دارید، می توانید به تنهایی و یا به کمک موسسات مهاجرتی اعزام دانشجو، برای درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه خارجی مورد نظر اقدام نمایید.

تکمیل مدارک تحصیلی و جمع آوری آنها از مراکز تحصیلی قبلی فرد متقاضی، امری زمان بر است، بنابراین توصیه می گردد زودتر برای ارسال نمرات، مدارک و تأییدیه های مورد نیاز اقدام کنید تا به موقع دریافت شده و بررسی گردند. زیرا ارسال مدارک در روزهای آخر مهلت اداری، باعث می شود مدارک شما در اوج کاری و شلوغی دانشگاه ها بررسی شده و ممکن است زمان کافی صرف این امر نکنند و درصورت بروز مشکل، فرصتی برای تصحیح مدارک ناقص نداشته باشید.

معمولاً پرونده های درخواست پذیرش تحصیلی، حداقل دو ماه و حداکثر سه ماه پیش از شروع برنامه های موسسات تایید می شوند. بنابراین بهتر است متقاضیان با در نظر گرفتن این زمان و همچنین مدت زمان لازم برای مراحل اداری اخذ ویزا در کشور خود، در زمان مناسبی (تقریباً از سه ماه قبل) مدارک را ارسال نمایند.

وعده بورسیه

وعده بورسیه

یکی از روش های مهاجرت به خارج از کشور برای دانشجویان، اخذ بورسیه تحصیلی است. کسب بورسیه تحصیلی معمولاً هزینه های تحصیلی و بخشی از هزینه های زندگی و تحقیقاتی (بستگی به کشور مقصد و نوع بورسیه دارد) دانشجو را پوشش می دهد، بنابراین بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در کشورهای دیگر، در تلاش برای دریافت چنین فرصتی هستند. از این رو، برخی از موسسات مهاجرتی و شرکت های وابسته به آنها، با تبلیغات جعلی و فریب دهنده اخذ بورسیه تحصیلی و اعزام به کشورهای خارجی، موفق به جذب دانشجویان و متقاضیان تحصیل در خارج از کشور شده و با کلاهبرداری مالی و وقت کشی، سرمایه های آنان را هدر می دهند.

در سال های اخیر، شکایات زیادی با موضوع وعده های دروغین بورسیه تحصیلی توسط مشاورین و موسسات مهاجرتی نامعتبر به مراجع قانونی ارجاع داده شده است و متأسفانه همچنان چنین جرایم و کلاهبرداری هایی در حال وقوع می باشد.

باید توجه داشته باشید که اخذ بورسیه نیازمند دارا بودن شرایط و فاکتورهایی است که برای کشورها و انواع مختلف بورسیه، ممکن است متفاوت باشند. بنابراین، اگر با توجه به فاکتورهای اعلام شده توسط هر دانشگاه، شرایط پذیرش آن را داشته باشید، می توانید به طور مستقیم و یا از طریق دانشگاه مقطع قبلی خود و یا مراکز علمی مرتبط داخل کشور برای این کار اقدام نمایید.

شرایط و فاکتورهای اصلی و جانبی برای اخذ بورسیه تحصیلی

 • معدل آخرین مقطع تحصیلی؛ معدل یکی از پارامترهای مهم در سنجش توانایی های علمی دانشجو است. حداقل نمره قابل قبول برای کشورهای مختلف، متفاوت است. مثلاً معدل بالای 14 برای دانشگاه های آمریکا قابل قبول است.
 • مدرک زبان خارجه؛ دریافت نمره بالای آزمون های زبان تافل یا آیلتس، در سنجش توانمندی های متقاضی بسیار تأثیرگذار می باشد.
 • سوابق علمی و پژوهشی؛ دارای سوابق پژوهشی، یکی از مواردی است که دارا بودنش می تواند تأثیر مثبتی بر پرونده شما بگذارد.
 • مقالات علمی منتشر شده؛ ارسال و چاپ مقالات علمی-پژوهشی در نشریه های معتبر، امتیاز بالایی در سنجش صلاحیت تحصیلی شما خواهد داشت.
 • گذراندن دوره های کارآموزی؛ گذراندن دوره های کارآموزی و یا شرکت در فعالیت های مرتبط با رشته تحصیلی، می تواند نشان دهنده علاقه مندی، پشتکار و مسئولیت پذیری شما نسبت به آینده تحصیلی و شغلی بوده و نقطه قوتی در پرونده شما باشد.

پس از چک کردن فاکتورهای فوق، در صورت تمایل می توانید از راهنمایی های مشاور مهاجرت برای تکمیل و پربار کردن پرونده درخواست بورسیه تحصیلی کمک بگیرید و یا به طور شخصی و مستقیماً خودتان اقدام نمایید. برای اخذ بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، می توانید پس از تحقیق و انتخاب دانشگاه مناسب و پیدا کردن اساتید مطرح مرتبط با رشته موردنظرتان، رزومه تحصیلی و پروپوزال طرح پژوهشی خود را برای اساتید مذکور ایمیل کرده و منتظر بررسی و نظر ایشان درمورد صلاحیت دریافت بورسیه باشید.

برای افزایش شانس موفقیت، حتماً توصیه نامه چند تن از اساتید خود را نیز ضمیمه پرونده درخواست بورسیه نمایید.

قرارداد با شخص اشتباه

قرارداد با شخص اشتباه

به یاد داشته باشید که پیش از انعقاد قرارداد، از صحت هویت و مدارک وکیل مهاجرت اطمینان حاصل نمایید. زیرا درصورتی که یک وکیل و یا موسسات مهاجرتی، بدون کسب مجوزهای لازم در این زمینه فعالیت داشته باشد، این کار غیرقانونی خواهد بود. به همین دلیل، موکل ها و متقاضیانی که به این مؤسسات مراجعه می کنند حتی درصورت صدور ویزا، احتمال آن وجود دارد که ریجکت شده و یا توسط پلیس و قانون کشور مقصد تحت پیگرد قانونی و جریمه قرار گیرند و درصورت بروز مشکل، هیچ سازمانی در داخل کشور نیز، زیان وارده بر آنها را متقبل نخواهد شد.

یک وکیل مهاجرت رسمی، باید دارای ویژگی های زیر باشد، تا از نظر قانونی دارای صلاحیت و اختیارات لازم برای پیگیری و انجام کارهای مهاجرتی موکل خود باشد؛

 • وکیل رسمی مهاجرت، باید مجوز فعالیت در زمینه حقوق بین الملل را دارا باشد.
 • وکیل مهاجرت، باید در آزمون های وکالت مربوطه شرکت کرده و پس از گذراندن دوره کارآموزی، موفق به کسب مجوز و پروانه وکالت دادگستری باشد.
 • وکیل رسمی مهاجرت، باید با جدیدترین قوانین مهاجرت، تحصیلی، شغلی، حقوقی و… کشورها و سفارتخانه های آنها، آشنایی داشته باشد.
 • او باید برای تاسیس موسسات مهاجرتی، دارای پروانه حقوقی مربوطه باشد.

باید توجه داشته باشید که حتی در صورتی که شما با یک وکیل رسمی و موسسات مهاجرتی مجاز همکاری نمایید، باز هم ممکن است انتخاب درستی برای شما نباشند. چرا که یک وکیل رسمی بی تجربه و بدون دانش کافی، ممکن است شما را در مسیر اشتباه هدایت کرده و باعث گمراهی بیشتر گردد. گاهی، چنین موسساتی در زمینه امور و قوانین مهاجرت مربوط به یک یا گروه خاصی از کشورها تجربه و دانش کافی دارند ولی دامنه فعالیت آنها تنها مربوط به همان کشورها می باشد، در این صورت، برای متقاضی که هدف مهاجرت ایشان کشور دیگری می باشد نمی توانند گزینه مناسبی برای مشاوره و راهنمایی باشند.

بنابراین علاوه بر چک کردن پروانه فعالیت و مجوز قانونی یک موسسه، در مورد سابقه فعالیت و تجارب و زمینه کاری ایشان نیز تحقیق نمایید تا با شخص مناسبی قرارداد امضا کنید.

به چه روشی و از طریق چه سازمانی برای شکایت از تخلف موسسات مهاجرتی اقدام کنیم؟

 به چه روشی و از طریق چه سازمانی برای شکایت از تخلف موسسات مهاجرتی اقدام کنیم؟

با گسترش تاب و تب مهاجرت و افزایش هر ساله تعداد مهاجرین به کشورهای دیگر، زمینه برای رشد موسسات مهاجرتی که ارائه دهنده خدمات مشاوره ای و حقوقی به متقاضیان مهاجرت می باشد، فراهم شده است. امروزه چنین موسساتی به ویژه، در فضای مجازی و سایت های اینترنتی به آسانی توانسته اند مخاطبان خود را که در نگرانی ها و استرس های مهاجرت سردرگم هستند، به سمت خود جذب نمایند.

البته چنین موسساتی باید از نظر قانونی، دارای مجوز برای انجام فعالیت های مهاجرتی و خدمات مشاوره ای، حقوقی و … برای متقاضیان مهاجرت باشند و طبق استانداردهای موجود تأیید شده باشند. متقاضیان مهاجرت می توانند به این موسسات مراجعه نموده و با دریافت مشاوره و راهنمایی های مشاور و وکیل مهاجرت، میزان صلاحیت و موفقیت خود را برای مهاجرت مورد سنجش قرار دهند و با توجه به شرایط موجود، روش مهاجرت مناسب و یا کشور مورد نظر را انتخاب نمایند.

گاهی پیش می آید که افراد سودجو با تأسیس موسسات مهاجرتی جعلی و نامعتبر، با روش ها و وعده های فریبنده و اطلاعات غلط، افراد ناآگاه و بی تجربه را اغفال نموده و با دریافت هزینه های هنگفت با عناوین مختلف، زمان و مال آنها را هدر خواهند داد. چنین اعمالی، کلاهبرداری و سودجویی محسوب شده و از نظر قانونی قابلیت پیگیری کیفری خواهد داشت. دادن وعده شغل با درآمد بالا، بورسیه تحصیلی آنی، اخذ ویزا در یک ماه، سرمایه گذاری با حداقل سرمایه و … همگی از انواع وعده های کلاهبرداران مهاجرتی از مردم است. افرادی که به دلایل مختلف همچون؛ استرس و فشار نگرانی زیاد، عدم اطلاعات و دانش کافی، زبان انگلیسی ضعیف، فرصت زمانی محدود و موارد مشابه دیگر بدون تحقیق و پیگیری سابقه موسسات مهاجرتی و چک کردن مجوز فعالیت و پروانه وکالت وکیل مهاجرت، به راحتی به هر موسسه ای اعتماد می کنند، طعمه های خوبی برای کلاهبرداران مهاجرتی محسوب می شوند.

 به چه روشی و از طریق چه سازمانی برای شکایت از تخلف موسسات مهاجرتی اقدام کنیم؟

حتی فعالیت و عقد قرارداد موسساتی که تاریخ مجوز آنها تمام شده و یا مجوز آنها لغو شده، جرم محسوب شده و متقاضیانی که پس از این تاریخ، بدون اطلاع قبلی قرارداد امضا کرده اند، می توانند به مراجع قضایی برای سواستفاده ی موسسه مورد نظر شکایت نمایند. 

اگر موسسات مهاجرتی جعلی در محیط اینترنتی و یا فضای مجازی و در پیام رسان های مجازی اجتماعی فعالیت می کند و نمونه تبلیغات غیرعادی و اغوا کننده آنها را مشاهده نموده اید، مراتب را حتماً به اطلاع پلیس فتا برسانید.

بسیاری از موسسات مهاجرتی و وکلای مهاجرت جعلی و نامعتبر، با داشتن دفتر کار تقلبی و تبلیغات گسترده اینترنتی و رسانه ای به جلب توجه متقاضیان مهاجرت با انواع وعده های اغراق آمیز و جذاب می پردازند. در صورتی که متقاضیان مهاجرت، به هر ترفند و یا روشی، مورد کلاهبرداری و سواستفاده توسط چنین موسسات نامعتبری قرار گرفته اند، می توانند به دادسرای جرایم رایانه ای در تهران مراجعه کرده و شکایت نامه خود را تنظیم نمایند و موسسات مذکور تحت پیگرد قانونی قرار گیرند تا قربانیان دیگری نداشته باشند. همچنین، دادسرای امور بین الملل نیز از مراجع دیگر در پیگیری شکایت کلاهبرداری موسسات مهاجرتی فعال در داخل و خارج از کشور است.

وظایف موسسات مهاجرتی در قبال متقاضی چیست؟

وظایف موسسات مهاجرتی و وکیل رسمی مهاجرت در قبال متقاضی چیست؟

موسسات مهاجرتی رسمی و دارای پروانه فعالیت، خدمات مختلفی برای مراجعین خود شامل؛ مشاوره رایگان اولیه برای امور مهاجرت تا همرامی در تمام مراحل اخذ ویزا و نیز خدمات حقوقی لازم پس از ورود متقاضی به کشور مقصد را ارائه می دهد. در ادامه به برخی از این وظایف که موسسات مهاجرتی موظف هستند در ازای قرارداد عقد شده با متقاضی انجام دهند، می پردازیم؛

 • موسسات مهاجرتی، باید متقاضیان را با مسائل و مسیر اخذ ویزای مربوطه آشنا ساخته و آموزش های لازم برای گذراندن پروسه مصاحبه و سایر مراحل را ارائه دهند.
 • موسسات مهاجرتی، باید برای هر کدام از متقاضیان به طور جداگانه، وقت کافی گذاشته و تا رسیدن به نتیجه مطلوب، با ارتباط حضوری و تلفنی مداوم، پرونده هر کدام را پیگیری نموده و از ارائه راهنمایی و مشاوره صحیح، اطمینان حاصل نمایند.
 • هزینه های مالی هر مرحله از امور مهاجرت، باید از ابتدا برای متقاضی مطرح و محاسبه گردد. مشاور مهاجرتی نباید در مراحل مختلف، هزینه های متفرقه و غیرعادی مطالبه نماید.
 • موسسات مهاجرتی و وکلای رسمی، باید مجوز فعالیت رسمی خود را به متقاضی ارائه داده و تمام تلاش خود را برای ارائه مشاوره و همکاری در یک محیط قانونی و مطمئن، به کارگیرند.
 • این مراکز، موظف هستند برای انجام قرارداد خود، سقف زمانی مشخصی اعلام کرده و نسبت به آن متعهد بوده و در این مدت زمان معین، خدمات متقبل شده را ارائه دهند.
 • موسسات مهاجرتی باید تمام جوانب و جزئیات اخذ ویزا و مهاجرت فرد را پوشش داده و دارای اطلاعات کامل از وضعیت و قوانین کشورهای مقصد بوده تا در صورت بروز مشکل در هر بخش، برای رفع آن اقدام نمایند.

نتیجه گیری:

در اتنها لازم به ذکر است که موسسه مهاجرتی یکی از مطمئن ترین و یکی از باسابقه ترین موسسات مهاجرتی در زمینه مهاجرت تحصیلی است. همچنین این موسسه دارای مجوز رسمی از وزارت کار بوده و تمام مراحل مهاجرت تحصیلی شما را به صورت قانونی پیگیری می کند و به شما در ساختن آینده ای روشن کمک می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر:

به وب سایت ما : www.go2tr.com

و یا صفحه اینستاگرام ما : go2tr.ir

و یا با شماره های : 02143000021 تماس حاصل فرمایید.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
9 نظرات
 1. متین می گوید

  کلاهبردارترین شرکت مهاجرتی، موسسه رقیب شما هست که بدون اینکه کاری انجام دهند با هزینه بالا پول مردم را دزدی می‌کنند و در نهایت هم پول هم زمان فرد متقاضی را می‌گیرند و به بهانه ریجت شدن فرد, پایان کار را اعلام می‌کنند. توصیه میکنم امور مهاجرت را به افراد کاملا مطمئن بسپارید نه به کلاهبرداران حرفه ای

 2. سعید می گوید

  سلام بابت گرفتن ویزای سرمایه گذاری به شرکت چنسس در مالزی رفتیم بعد گرفتن پول در ایران بعد از چند مرحله دیگه جواب نمیدهند کجا باید شکایت کنیم ایا نتیجه میدهد لطفا راهنمای کنید ساکن اصفهان هستم

 3. آزى می گوید

  شركت —- تورنتو كلاه بردار است بعد از اتمام اقساط جوابگو نيست و بسيار بي تربيت و بي فرهنگ هستند فقط پول را ميبينند دلال…

 4. فائزه می گوید

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون.
  میخواستم تجربه کوچکی رو درمیون بذارم که میشه ازش درس گرفت.
  من با موسسه ویزا موندیال تماس گرفتم که قیمت و شرایطشونو بپرسم، منشی گفت باید مشاوره تخصصی بشی تا مشخص شه، هر سوالی پرسیدم گفت مشاوره. منم گفتم بذار تجربه کنم، خلاصه هزینه مشاوره رو برای 45 دقیقه واریز کردم.
  توی 10 دقیقه اول همه حرفا تموم شد! و اطلاعات خودم از مشاور به اصطلاح متخصصشون بیشتر بود و هر سوالی میپرسیدم میگفت نمیتونم جواب بدم شما قرارداد ببیندین بهتون میگیم!
  بعد زنگ زدم به موسسه که اعتراض کنم، منشی گفت وصل میکنم به مسئول کیفیت مشاوره، اما وصل نشد و گفت خودشون زنگ میزنن بهت. دو روز گذشته و هیچکس با من تماس نگرفته.
  شرایط قراردادشونم مشخصه که هیچ کاری عملا واست نمیکنن فقط میخوان پول بگیرن.
  امیدوارم کمک کرده باشم و دوستان فریب سایتای قشنگ و ریتای بالا رو نخورن..
  مرسی

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک میذارید

 5. Saeed می گوید

  با درود.من یک رفیق دارم در کشور غیر عضو شینگن.و او میگوید هزینه ای بابت ویزا و دعوتنامه ازطریق بستن قرارداد در یک شرکت مهاجرتی برایم بفرست.آیا میتوان این ریسک را بکنم؟لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، میتونید با مشاورین گوتوتی‌آر صحبت کنید تا به درستی راهنماییتون کنن. ممنون از ثبت نظرتون

 6. ماهرخ می گوید

  موسسه گام اول نريد هر جا رفتيد! چطور نميشه از اين جونورا شكايت كرد؟؟ چرا همه راحت دارن كار ميكنن!!

 7. سمیرا می گوید

  سلام تو مطالبتون نوشته بودید شماره پروانه وکالت رامورد بررسی قرار دهید و از وکیل و موسسه بخوایم ک در اختیار مون قراربدن.باید از چ سایتی درستی و معتبر بودن این شماره پروانه ها مطلع بشیم؟

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021