۴ سناتور آمریکایی به سوءاستفاده مالی از بحران کرونا متهم شدند

سوءاستفاده مالی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

تحقیقات درباره چهار سناتور آمریکایی که با استفاده رانت اطلاعاتی پیش از آغاز بحران ویروس کرونا و سقوط بازارها اقدام به فروش سهام‌هایشان کردند، آغاز شده است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دو جمهوری‌خواه به نام‌های ریچارد بور و کلی لوفلر، پس از فروش‌ میلیون‌ها دلار از سهام‌هایشان در ماه گذشته، با درخواست‌هایی برای استعفا مواجه شده‌اند. جیمز اینهوف جمهوری‌خواه و دایان فاینستاین دموکرات هم در آن زمان سهام‌هایشان را فروخته‌اند.

غیر قانونی است که اعضای کنگره آمریکا حین اشتغال به کار بر پایه اطلاعات غیر علنی به تجارت اقدام کنند. این چهار سناتور اتهام‌های وارد شده را رد می‌کنند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ریچارد بور، رئیس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا ماه گذشته سهامی به ارزش مجموعا حدود ۱/۷ میلیون دلار را فروخته است.

همین طور گفته می‌شود کلی لوفلر هم اوراق بهاداری به ارزش حدود سه میلیون دلار را در چند معامله مختلف فروخته است که اولین مورد آن درست در روزی بوده که سنای آمریکا جلسه‌ای غیرعلنی درباره ویروس کرونا داشته است.

بازارهای مالی آمریکا به دنبال شیوع ویروس کرونا سقوط کم‌سابقه‌ای داشته‌اند و سهامداران بسیاری به طور هنگفتی متضرر شده‌اند، تا جایی که بانک مرکزی آمریکا می‌خواهد برای نجات بازارهای مالی یک و نیم تریلیون دلار اختصاص دهد.

به گزارش هفتۀ گذشتۀ رادیو فردا، به دنبال کاهش پنج درصدی ارزش سهام در بازار مالی آمریکا، معاملات برای مدتی متوقف شد و شاخص سهام بورس‌های آمریکایی حدود ۸ درصد کاهش یافت.

بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته نرخ متوسط بهره را با یک درصد کاهش به صفر تا ۲۵ صدم درصد رساند و اعلام کرد که تا کسب اطمینان از احیا فعالیت‌های اقتصادی نرخ بهره در همین میزان باقی خواهد ماند.

این بانک در عین حال اعلام کرد که برای تقویت اعتماد به بازار مالی کشور حداقل ۵۰۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه و حدود ۲۰۰ میلیارد دلار از ضمانت مالی مربوط به وام‌های مسکن را خریداری خواهد کرد.

اقدامات اخیر بانک مرکزی آمریکا در شرایطی به اجرا گذاشته می‌شود که اکثر اقتصادهای بزرگ جهان محدودیت‌های شدیدتری در زمینه مسافرت اعمال کرده است، در بسیاری از کشورها اماکن عمومی غیرضروری تعطیل شده و در نتیجه هزینه‌های اقتصادی مقابله با همه‌گیر شدن ویروس کرونا افزایش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021