علت سقوط هواپیماها چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط

از زمانی که پرواز کردن به دست انسان اختراع شد تا کنون که صنعت پرواز به پیشرفت های چشمگیری رسیده است سوانح هوایی وجود داشته و وجود خواهد داشت ، دراین بین تلفات بسیاری وجود داشته  و این امری ناگزیر است اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه عواملی باعث سقوط هواپیما می شود.

آمار سقوط

آمار سوانح هوایی و سقوط هواپیما در ایران متاسفانه جز بالاترین آمارها در دنیا است که برخی از این عوامل عبارتند از تحریم های موجود، نرسیدن قطعات و در نهایت تعمیر نادرست و به وجود آمدن نقص های فنی است. از دیگر علت های این مسئله نبود کنترل و کیفیت هواپیماها و البته فرودگاه  ها بر اساس استاندارد های دنیا.

اخبار و آمار نشان می دهد که بر اساس اطلاعات شبکه ایمنی هوانوردی، ۲۱۵۲ نفر تا دی‌ماه ۱۳۹۸ بر اثر ۶۳ سانحه  هوایی در ایران جان خود را از دست داده‌اند . از بزرگترین سانحه های هوایی منجر به مرگ در خاک ایران می توان به پرواز شماره ۶۵۵ ایران‌ایر با ۲۹۰ کشته در سال ۱۳۶۷  و پس از آن سانحه  سقوط هواپیمای نظامی در کرمان با ۲۷۶ کشته در سال ۱۳۸۱ اشاره کرد و آخرین و غم انگیزترین آن هم سقوط هواپیمای بویینگ ۷۳۷ متعلق به هواپیمایی بین‌المللی اوکراین، که منجر به از دست رفتن جان 176 انسان شد.

عوامل سقوط هواپیما

اشتباهات خلبان

بی شک هواپیماها سیستم های پیچیده ای دارند و خلبان ها در همه ی مراحل مدیریت سیستم ها درگیر هستند؛ بنابراین عجیب نیست اگر بروز اشتباهات کوچک در هرکدام از مراحل، منجر به حادثه ای دل‌خراش شود.

مشکلات فنی و مکانیکی

مشکلات فنی و مکانیکی ۲۰ درصد از سوانح هوایی را در سرتاسر دنیا شامل می شود؛ اما در کشور ما به علت تحریم ها و کمبود قطعات اصلی هواپیما و قدیمی بودن ناوگان پروازی، یکی از اصلی ترین عوامل سقوط هواپیما است و حتی سهم بیش تری از اشتباهات فردی را به خود اختصاص می دهد.

خرابکاری و حملات تروریستی

حملات تروریستی در سال های گذشته به شدت افزایش پیدا کرده است و در حدود ۱۰ درصد از سوانح هوایی را شامل می شود. یکی از مشهورترین آن ها حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است، در این روز چهار هواپیما توسط القاعده ربوده شد و ۲ هواپیما به برج های دوقلو در نیویورک، یک هواپیما به ساختمان پنتاگون در ویرجینیا برخورد کرد و هواپیمای چهارم در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید