تاثیر آلودگی هوا بر افزایش درصد مرگ و میر کرونا

آلودگی هوا و کرونا
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت نسبت به افزایش احتمال موارد مرگ به علت ابتلا به کووید ۱۹ در صورت مواجهه طولانی ‌مدت با آلاینده‌‌های هوا هشدار داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، دکتر عباس شاهسونی ضمن اعلام اینکه نتایج بررسی‌‌های انجام شده در برخی از کلانشهرهای کشور نشان‌‌ می‌دهد که به ازای هر 10 میکروگرم افزایش غلظت ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون، احتمال مرگ به علت کووید 19 را 6 درصد، دی‌اکسید نیتروژن 15 درصد و ازن را 7 درصد افزایش می‌‌دهد‌.

وی از مردم درخواست کرد که در روزهای آلوده، تردد کمتری را در سطح شهر داشته باشند؛ زیرا در روزهای سرد سال، غلظت آلاینده‌های هوا به علت وارونگی هوا، افزایش می‌یابد. 

شاهسونی گفت: نتایج مقالات منتشر شده در این زمینه نشان می‌‌دهد که مواجهه طولانی ‌مدت با ذرات معلق و گازهای آلاینده، باعث درگیری بیش از حد گیرنده ACE 2 در آلوئل‌‌های ریه شده که باعث افزایش بیماری‌ می‌شود.

وی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و سایر سازمان‌‌های ذیربط درخواست کرد که نظارت جدی بر منابع انتشار آلاینده‌‌های هوا و اجرای قانون هوای پاک به‌خصوص با توجه به اپیدمی بیماری کرونا را داشته باشند.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت تاکید کرد: مردم نسبت به استفاده از ماسک‌‌های مناسب همراه با رعایت فاصله‌ گذاری اجتماعی و عدم تردد غیرضروری در سطح شهر اقدام کرده و توجه ویژه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021