بهترین راهکار ها برای کاهش درد پریود

12 10,256

همه زنان در طول زندگی خود، تقریبا نیمی از هر ماه درگیر مشکلات سیکل ماهانه و دردسرهای آن هستند، اگر شما یک زن باشید کاملا با این مقوله آشنایی دارید! تغییر در اشتها، عصبانیت و از کوره در رفتن‌های بی‌دلیل، احساس غم و ناراحتی، دردهای فیزیکی و روحی و … از علائم بارز دوران قاعدگی یا در اصطلاح عامیانه، پریود است.

این دوران نه فقط برای زنان، بلکه برای مردان هم دردآور است زیرا ترکش‌های این تغییرات هورمونی نه تنها به خود فرد، بلکه به اعصاب مردان هم اصابت کرده و ممکن است لحظه‌های ناخوشایندی را در زندگی زوجین پدیدار نماید.

به همین دلیل آشنایی با فیزیک زنان و آگاهی از سیکل ماهیانه آن‌ها به افراد کمک میکند تا با دانش بیشتری با شریک خود روبرو شوند و همچنین به تعامل بیشتری برسند.

عادت ماهانه چیست؟

در همین رابطه:
عادت ماهانه چیست؟

قاعدگی یا عادت ماهانه، که ما به صورت عامیانه آن را «پریود» می‌نامیم، خونریزی در اثر «ریزش لایه داخلی رحم»  یا همان آندومتر است. خون و بافت آندومتر از طریق «دهانه رحم و واژن» دفع می‌شود.

چرا پریود می‌شویم؟

چرا پریود می‌شویم؟

پریودشدن راهی برای خروج بافت‌هایی از بدن است که دیگر به آنها نیازی نیست. هر ماه، بدن زنان بالغ برای بارداری خود را آماده می‌کند. پوشش دیواره رحم در حین آماده‌‌شدن برای تغذیهٔ تخمک بارور، ضخیم می‌شود. تخمک مذکور از تخمدان آزاد می‌شود و آماده است تا بارور شود و در پوشش داخلی رحم جای بگیرد.

اگر تخمک بارور نشود، بدن به پوشش ضخیم دیواره رحم نیازی نخواهد داشت؛ پس پوشش دیواره رحم کنده می‌شود و به‌شکل خون و لخته‌های خونی از واژن بیرون می‌رود. این فرایند در هر ماه تکرار می‌شود.

سیکل های پریود از چه سنی شروع می شوند؟

سیکل های پریود از چه سنی شروع می شوند؟

 سن شروع قاعدگی نیز حدود ۱۲ سالگی است. اما این بدان معنی نیست که همه دختران در سن ۱۲ سالگی پریود می شوند؛ بلکه اگر قاعدگی پیش از ۹ سالگی يا پس از ۱۶ سالگی روی دهد حتما باید به پزشك مراجعه شود.

پیشنهاد میکنیم مطلب « بهداشت جنسی؛ مهمترین اصول بهداشتی در روابط زناشویی» را حتما بخوانید!

آیا پریود بو بدی دارد؟

آیا پریود بو بدی دارد؟

مایع قاعدگی از خون، تخمک بارور نشده و بافت های دیواره رحم تشکیل شده است و ممکن است کمی بو هم داشته باشد. برخی افراد ممکن است متوجه متفاوت شدن بوی خون قاعدگی شان شوند. برای مثال بوی آهن، بوی گندیدگی یا بوی ماهی مانند. برخی از این بوها طبیعی هستند اما دیگر انواع آن ممکن است نشانه وجود مشکل باشند.

خون قاعدگی ممکن است بوی آهن مانند داشته باشد؛ مثل بوی سکه های فلزی. معمولاً علت آن وجود آهن در خون است و جای نگرانی نیست. 

محیط اسیدی واژن و حضور انواع مختلف باکتری های مفید نیز ممکن است در بوی خون قاعدگی و ترشحات واژن نقش داشته باشد.

PH طبیعی واژن ۴.۵ – ۳.۸ است که اسیدی است. PH=۷ خنثی است. خون قاعدگی، مایع منی، یا ادرار میتوانند PH واژن را تغییر داده و بوهای مختلفی ایجاد کنند.

ممکن است فرد در دوران قاعدگی و یا خارج از آن هم متوجه بوی ماهی مانند شود. این بو معمولاً با عفونت هایی همچون عفونت باکتریای واژن همراه است.

در دوران قاعدگی فرد ممکن است بوی شبیه بوی بدن را در خون احساس کند. علت آن وجود غدد ترشح عرق در ناحیه تناسلی است. عرق ترشح شده با باکتری های روی پوست ترکیب شده و بوی بدن را ایجاد می کند. غده ها در زمان قاعدگی، استرس یا اضطراب این نوع عرق را ترشح می کنند.

علايم و خصوصیات پریود طبیعی و سالم چیست؟

علايم و خصوصیات پریود طبیعی و سالم چیست؟

چرخه قاعدگی نرمال یا عادی بین ۲۴ تا ۳۸ روز طول می‌کشد. یعنی هر پریود باید بین ۲۴ تا ۳۸ روز بعد از شروع پریود قبلی آغاز شود.

پریود یاخونریزی قاعدگی که بین ۴ تا ۷ روز طول بکشد سالم و طبیعی است.

دیدن لخته خون به ویژه در روزهایی که خونریزی شدیدتر هست طبیعی است.

تغییر رنگ خون قاعدگی در طول پریود طبیعی است. معمولا هنگامی که شدت خونریزی کم است رنگ خونی که دفع می‌شود تیره‌تر است.

میزان خونی که از بدن دفع می‌شود اگر بین ۵ تا ۸۰ میلی‌لیتر،‌حداکثر شش قاشق غذاخوری، باشد طبیعی است. متوسط پریود حدود ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری (۳۵ تا ۴۰ میلی‌لیتر) خون و بافت است. افرادی که بیشتر از۵ تا ۶ قاشق غذاخوری خونریزی می‌کنند، «خونریزی سنگین» دارند. برای جذب مقدار طبیعی خونریزی (۵ تا ۸۰ میلی‌لیتر) حدودا به ۳ الی ۱۶ تامپون یا نوار بهداشتی نیاز است.

مشکلات رایج در قاعدگی چیست؟

مشکلات رایج در قاعدگی چیست؟
 • قاعدگی دردناك (ديسمنوره): اندومتریوز، فیبروئید، زخم واژینال دلایل بروز این قاعدگی است. اندومتریوز، شرایطی است که باعث می‌شود بافتی که با هر پریود ریخته می‌شود خارج از رحم و در جاهایی مانند تخمدان، لوله های فالوپ و پایین شکم رشد کنند. بافت آندومتری که خارج از رحم رشد می‌کند در طول هر چرخه ی عادت ماهیانه همچنان خراب می شود و خون ریزی می کند، اما به این دلیل که راهی برای خروج از بدن ندارد، بافت ساخته می شود و می تواند باعث درد لگن شود.
 • قاعدگی شديد: از دلایل قاعدگی‌های شدید میتوان كم خونی، تورم گردنه رحم، پوليپ، فيبروم، هموفیلی، عدم تعادل هورمونی و كيست تخمدان اشاره کرد.
 • قاعدگی طولانی: بیماری‌هایی مانند كم خونی، كم كاری غده تيروييد، فيبروم، كيست، بارداری خارج از رحم و سرطان رحم میتواند باعث بروز این حالت شوند.
 • قاعدگی نامنظم: عواملی همانند بارداری، استرس، رژیم‌غذایی، ورزش، قرص‌های ضدبارداری، مصرف الکل، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، یائسگی و مصرف دارو می تواند در این بروز این شرایط دخیل باشد.
 • لکه‌بینی: لکه‌بینی که برخی زنان با آن مواجهند می‌تواند به خاطر مصرف قرص های ضد بارداری، بارداری خارج از رحم، عفونت واژن، فيبروم، پوليت، فقدان موقتی استروژن هنگام تخمك گذاری يا فقدان تخمك گذاری روی دهد.
 • قطع قاعدگی: عواملی همچون ورزش بيش از حد،‌ اختلالات تيروئيدی، فشار روحی و استرس، مصرف داروهای آرامش بخش، پرخوری، خام خواری، اختلال در ترشحات غدد داخلی، سندرم تخمدان پلی کیستیک و چربی بدنی کم میتواند باعث قطع قاعدگی شوند.
 • خونريزي بعد از يائسگی: عفونت، خشكی رحم، نازك شدن ديواره رحم و پوليپ می توانند باعث خونریزی پس از یائسگی شوند. البته این امر ممكن است نشانه سرطان رحم نیز باشد.

پیشنهاد میکنیم مطلب« PMS؛ نکاتی که مردان در زمان قاعدگی زنان باید رعایت کنند!» حتما بخوانید

ویدئو

گفتنی است که قاعدگی دردناك بیشتر دختران جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بیشتر در بین این رده سنی دیده شده است و معمولاً با افزايش سن و پس از ازدواج و زايمان كاهش می يابد.

درد قاعدگی و راه های درمان آن

درد قاعدگی و راه های درمان آن

هنگام پریود، ماهیچه‌های شکم دیوارهٔ رحم را با نوسانات انقباضی تخریب می‌کنند. گاهی اوقات این انقباض‌ها موجب احساس درد در زنان می‌شود. حتی برخی از زنان و دختران در این زمان به تهوع، اسهال، استفراغ و سردرد هم مبتلا می‌شوند.

پیشنهاد میکنیم مطلب «انواع بیماری های مقاربتی و راه‌ های انتقال آن» را حتما بخوانید!

اقدامات مفيد جهت كاهش و رفع درد قاعدگی

اقدامات مفيد جهت كاهش و رفع درد قاعدگی
 • ماساژ شكم، كمر،‌ پهلوها
 • استفاده از حوله گرم يا كيسه آب‌ گرم
 • پياده‌روی
 • دوش آب گرم
 • پرهيز از غذاهای نفاخ و سنگين
 • کاهش مصرف قند و نمک
 • پرهیز از کافئین

مصرف ویتامین E دو روز قبل از شروع خونریزی قاعدگی، در كنترل انقباضات رحمی دردناك به مراتب از دارودرمانی موثرتر است.‏ بعد از‏ چهار ‏ماه مصرف مرتب ویتامین E، زمان انقباضات دردناك رحمی از‏ ۱۷ ‏ساعت به ۲ ‏ساعت کاهش خواهد یافت.‏

ممکن است عاشق خوراکی‌های چرب یا پرنمک باشید، اما این نوع غذاها موقع قاعدگی‌تان اصلا دوستان خوبی نیستند. در این روزها دونات و چیپس سیب‌زمینی نخورید.

دوران قاعدگی نمک مصرف نکنید؛ زیرا نمک آب بدن را می‌کِشد و موجب نفخ می‌شود. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی که باعث خشکی بدن می‌شوند هم پرهیز کنید.

نوشیدن آبِ بیشتر می‌تواند در رفع نفخ مؤثر باشد. نفخ معمولا علائم درد را شدیدتر می‌کند. نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز، به‌ویژه در روزهای پریودتان را به عادت تبدیل کنید. کمی نعناع یا لیمو ترش به لیوان آب‌تان اضافه کنید تا طعم مطبوع‌تری پیدا کند.

ویدئو

روش های سنتی برای کاهش درد قاعدگی

روش های سنتی برای کاهش درد قاعدگی
 • مصرف روزانه یک لیوان چای‌ دارچین همراه با صبحانه تاثیر بسیار زیادی روی آرامش و کاهش درد قاعدگی می‌گذارد.
 • یک دوم قاشق غذاخوری سنبل‌الطیب، یک قاشق مرباخوری گل‌گاوزبان و یک قاشق مرباخوری بادرنجبویه را با هم مخلوط و دم کرده و در فواصل دو دوره یا در ایام عادت ماهانه میل کنید. این نوشیدنی باعث کاهش استرس، خشم و دردهای قاعدگی می‌شود.
 • خوردن غذاهایی با طبع سرد مثل ماست یا کاهو ممکن است درد شکم را در قاعدگی افزایش دهد. درمقابل آن، خوردن خوراکی‌های به اصطلاح گرم مانند خرما یا نان‌های سبوس‌دار مانند نان جو می‌تواند دردها را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.
 • زنجبیل در بهبود درد قاعدگی مانند اسیدفولیک و ایبوپروفن عمل می‌کند!
 • نوشیدن چای بابونه از دردهای قاعدگی کم می‌کند. چای بابونه مملو از مواد ضدالتهابی است!

ویدئو

مقاله‌های دیگر از این نویسنده

منابع

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
12 نظرات
 1. مهسا می گوید

  چقدر کامل و دقیق، اگر میشه درباره ی سندرم پیش از قاعدگی و راه حل هاش هم بنویسید. ممنون از مجله ی خوبتون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چشم حتما در مقاله ی بعدی راجع به این موضوع خواهم نوشت. ممنون از ثبت نظراتتون

 2. محسن می گوید

  بسیار خوب و شیرین و خوش رنگ و لعاب و با سلیقه. به خانم ها حسودیمن شد. راجع به نحوه برخورد آقایان هم می تونید مطلبی بنویسد. ممنون میشیم

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما، بله حتما در مقاله بعدی خواهم نوشت. ممنون از ثبت نظراتتون مخاطب عزیز

 3. امیر نجومیان می گوید

  طبق معمول ، کامل، علمی و باسلیقه نوشتید، شکستن و عبور از تابوها کار آسونی نیست ، برای مردمی که هنوز در سوپرمارکت‌ها وقتی از مغازه‌دار سراغ قفسه‌ی نوار بهداشتی رو می‌گیرن با صدای آهسته صحبت می‌کنن و مغازه‌دار هم پد بهداشتی مورد نظرشون رو لای روزنامه یا کیسه نایلونهای ضخیم و رنگی تحویلشون میده،کار آسونی نیست ، صحبت از پدیده‌ای که نصف جمعیت این دنیا رو هر ماه و به مدت یک هفته درگیر می‌کنه و در عین حال تابو است داستانی عجیب و باورنکردنی به نظر میاد ، اونم تو این قرن و با این همه پیشرفتی که بشر در زمینه تکنولوژی و اطلاع‌رسانی بهش دست پیدا کرده ، به شهامتتون در مورد انتخاب سوژه‌های مقالاتی از این دست آفرین می‌گم و خوشحالم که نویسندگان زن شجاعی چون شما رو در این کشور در کنار خودمون داریم.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چقدر با صبر و حوصله برامون کامنت میذارید، قطعا مجله ما به مخاطب هایی مثل شما افتخار میکنه! بله به نظر من تا درباره این مسائل به صراحت صحبت نشه ما روز به روز وضعمون از چیزی که هست بدتر خواهد شد! امید است روزی بیاد که بتونیم این تابوهارو اول از ذهنمون بشکنیم تا بتونیم جامعه ی سالم تری داشته باشیم! ممنون از وقتی که میگذارید!

 4. رزیتا می گوید

  مثل همیشه مقاله ای مملؤ از محتوا و اطلاعات مفهومی با قلم روان شما

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز که نظراتتون رو برامون مینویسید. با تشکر

 5. عاطفه می گوید

  واقعا بموقع بود.
  من مقالات شما رو خیلی دوست دارم. خیلی روان و شیوا مینویسید. ممنونم

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما دوست عزیز و چقدر خوب که براتون مفید بوده

 6. Sahar می گوید

  سلام مثل همیشه کامل و جامع بود ، خیلی ممنون استفاده کردم 🙏🏻🌺👌

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب وفادار .

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021