وقوع درگیری در خط مقدم جبهه میان آذربایجان و ارمنستان

آذربایجان ارمنستان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ارتش ارمنستان بار دیگر اقدام به نقض آتش‌بس در خط مقدم جبهه میان دو کشور کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ارتش ارمنستان بار دیگر اقدام به نقض آتش‌بس در خط مقدم جبهه میان آذربایجان و ارمنستان کرده و با تیراندازی به سمت آذربایجان منجر به شروع درگیری شده است.

در این اطلاعیه ضمن اشاره به اقدامات تحریک آمیز ارمنستان آمده است: واکنش لازم به این اقدامات بلافاصله از سوی نیروهای مسلح کشورمان داده شد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با اشاره به اینکه در پی این درگیری یک سرباز ارمنی نیز کشته شد، تاکید کرده است که ارمنستان مسئول تنش و درگیری در خط مقدم جبهه است.

ریشه اختلاف میان ارمنستان و آذربایجان

نزدیک به 30 سال پیش، زمینه اختلاف ارمنستان با آذربایجان فراهم شد. این دو کشور بر سر مالکیت منطقه قره‌ باغ کوهستانی با یکدیگر به نزاع پرداختند.

هر دو کشور منطقه قره باغ را بخشی از کشور خود می‌دانست. از آن جایی که هیچ یک از دو طرف حاضر به کوتاه آمدن نبود، با گذر زمان رفته رفته بیشتر بر طبل جنگ کوبیده می‌شد، تا این که در نهایت در سال 1991، یک درگیری نظامی بین دو کشور صورت گرفت.

ارمنستان طی این جنگ بی‌رحمانه عمل کرد و در کنار قتل و عام مردم بی‌گناه و اشغال منطقه قره‌ باغ، هفت شهرستان همسایه این منطقه را نیز به چنگ آورد.

اختلاف ارمنستان با آذربایجان از همینجا شروع شد، اما یک نسل کشی از آذربایجانی‌ها سبب شد اختلاف آذربایجان و ارمنستان تبدیل به کینه‌ای فراموش نشدنی شود.

در سال 1992 و در جریان جنگ بین دو کشور،‌ارتش ارمنستان در همکاری با یگان 366 ارتش روسیه چند صد نفر از مردم بی‌گناه و غیر نظامی را قتل عام کرد.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، این نسل کشی جان نزدیک به 600 نفر شامل 60 کودک را گرفت. شدت حادثه به حدی بود که با توجه به احتمال بالای ناپدید شدن بسیاری از اجساد، تعداد اصلی کشته شدگان حادثه حضور هزار نفر تخمین زده می‌شود.

درگیری‌ و اختلاف ارمنستان با آذربایجان همینطور ادامه پیدا کرد، تا وقتی که در سال 1994، بین دو کشور آتش بس اعلام شد.

تاکنون کشورهای بزرگی همچون فرانسه، آمریکا و روسیه برای بهبود روابط شدیدا تیره و تار دو کشور تلاش‌های زیادی کرده‌اند،‌ اما هیچ کدام یک از آن‌ها ثمره‌ای نداشته است.

جالب است بدانید همه قطعنامه‌های سازمان ملل به نفع کشور آذربایجان بوده و ارتش ارمنستان طبق آن‌ها باید مناطق اشغال شده همچون قره باغ را تخلیه کند، اما این کشور نسبت به ابلاغیه‌های سازمان ملل بی‌تفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید