اطلاعات کامل خبری در مورد مهاجرت تحصیلی و غیرتحصیلی - ویزای کاری و تحصیلی کشورهای ترکیه و روسیه

وقوع درگیری در خط مقدم جبهه میان آذربایجان و ارمنستان

0 34

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ارتش ارمنستان بار دیگر اقدام به نقض آتش‌بس در خط مقدم جبهه میان دو کشور کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ارتش ارمنستان بار دیگر اقدام به نقض آتش‌بس در خط مقدم جبهه میان آذربایجان و ارمنستان کرده و با تیراندازی به سمت آذربایجان منجر به شروع درگیری شده است.

در این اطلاعیه ضمن اشاره به اقدامات تحریک آمیز ارمنستان آمده است: واکنش لازم به این اقدامات بلافاصله از سوی نیروهای مسلح کشورمان داده شد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با اشاره به اینکه در پی این درگیری یک سرباز ارمنی نیز کشته شد، تاکید کرده است که ارمنستان مسئول تنش و درگیری در خط مقدم جبهه است.

ریشه اختلاف میان ارمنستان و آذربایجان

نزدیک به ۳۰ سال پیش، زمینه اختلاف ارمنستان با آذربایجان فراهم شد. این دو کشور بر سر مالکیت منطقه قره‌ باغ کوهستانی با یکدیگر به نزاع پرداختند.

هر دو کشور منطقه قره باغ را بخشی از کشور خود می‌دانست. از آن جایی که هیچ یک از دو طرف حاضر به کوتاه آمدن نبود، با گذر زمان رفته رفته بیشتر بر طبل جنگ کوبیده می‌شد، تا این که در نهایت در سال ۱۹۹۱، یک درگیری نظامی بین دو کشور صورت گرفت.

ارمنستان طی این جنگ بی‌رحمانه عمل کرد و در کنار قتل و عام مردم بی‌گناه و اشغال منطقه قره‌ باغ، هفت شهرستان همسایه این منطقه را نیز به چنگ آورد.

اختلاف ارمنستان با آذربایجان از همینجا شروع شد، اما یک نسل کشی از آذربایجانی‌ها سبب شد اختلاف آذربایجان و ارمنستان تبدیل به کینه‌ای فراموش نشدنی شود.

در سال ۱۹۹۲ و در جریان جنگ بین دو کشور،‌ارتش ارمنستان در همکاری با یگان ۳۶۶ ارتش روسیه چند صد نفر از مردم بی‌گناه و غیر نظامی را قتل عام کرد.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، این نسل کشی جان نزدیک به ۶۰۰ نفر شامل ۶۰ کودک را گرفت. شدت حادثه به حدی بود که با توجه به احتمال بالای ناپدید شدن بسیاری از اجساد، تعداد اصلی کشته شدگان حادثه حضور هزار نفر تخمین زده می‌شود.

درگیری‌ و اختلاف ارمنستان با آذربایجان همینطور ادامه پیدا کرد، تا وقتی که در سال ۱۹۹۴، بین دو کشور آتش بس اعلام شد.

تاکنون کشورهای بزرگی همچون فرانسه، آمریکا و روسیه برای بهبود روابط شدیدا تیره و تار دو کشور تلاش‌های زیادی کرده‌اند،‌ اما هیچ کدام یک از آن‌ها ثمره‌ای نداشته است.

جالب است بدانید همه قطعنامه‌های سازمان ملل به نفع کشور آذربایجان بوده و ارتش ارمنستان طبق آن‌ها باید مناطق اشغال شده همچون قره باغ را تخلیه کند، اما این کشور نسبت به ابلاغیه‌های سازمان ملل بی‌تفاوت است.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021