راه‌اندازی سامانه ثبت شکایت از بانکها

سامانه شکایت بانکی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

بانک مرکزی از راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات احتمالی مشتریان بانکی دارای تسهیلات قرض‌الحسنه خبر داد.

براساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این سامانه در راستای حمایت این بانک از کسب و کارهای زیان دیده از شیوع ویروس کرونا و تعویق پرداخت تسهیلات آنها و نیز تعویق پرداخت تسهیلات وام‌های قرض‌الحسنه در اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹، راه اندازی شده است.

روابط عمومی این بانک درپی ابلاغ بخشنامه‌های مربوطه به شبکه بانکی به اطلاع می‌رساند؛ چنانچه از حساب افرادی که اقساط قرض‌الحسنه دارند یا از حساب ضامنین آنها در شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری، برداشتی بابت اقساط انجام شد، هموطنان می‌توانند موضوع را در سامانه مربوطه از طریق تارنمای بانک مرکزی یا مراجعه به آدرس سایت درج کنند.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی پیش‌تر در خصوص به تعویق افتادن دریافت تسهیلات کسب و کارها از سوی بانک‌ها، گفت: مجموعه تسهیلاتی که در دولت و بانک مرکزی اخذ شده تا به افرادی که از بابت آثار اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، آسیب دیده و دچار مشکل شده‌اند، کمک شود؛ بر این اساس در شورای پول و اعتبار مصوب شده تا اقساط وام‌های افرادی که تسهیلات گرفته و کسب و کار آنها آسیب دیده است، بدون اخذ کارمزد یا جریمه سه ماه به تعویق افتد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دولت نیز به تازگی کارگروهی را با عضویت ۵ تن از اعضای دولت، تشکیل داده و اکنون ده گروه می‌توانند سه ماه اقساط خود را با تاخیر بپردازند؛ این در حالی است که افرادی که در این مصادیق قرار می‌گیرند، به بانک‌ها مراجعه نکنند؛ البته بانک‌ها نیز مدارا خواهند کرد.

وی تصریح کرد: افرادی که وام قرض الحسنه دریافت کرده اند، عموماً افراد آسیب پذیر هستند، بنابراین کل وام‌های قرض الحسنه مشمول این موضوع شده است؛ این در حالی است که برخی از بانک‌ها از حساب ضامنین یا خود دریافت کنندگان وام برداشت کرده اند، اما ما ۲۰ هزار شعبه داریم و بروکراسی اداری باعث کندی حرکت شده است. به هر حال مردم باید مدارا کنند و اگر بانک‌ها برداشتی صورت داده اند، باید برگردانند و این تخلف به حساب می‌آید و تا سه ماه هیچ قسطی در رابطه با قرض الحسنه نباید پرداخت شود.

وی با بیان اینکه کسانی که از اول اسفند تا ۳۱ اردیبهشت ماه، چک برگشتی خواهند داشت، تا سه ماه بعد از برگشت چک مهلت دارند که خدمات بانکی دریافت کنند، گفت: رویه قضایی به سیستم بانکی مربوط نیست و ذی نفع باید حقوق خود را برای دریافت وجه چک‌ها انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021