فروش ماهی قرمز نوروز ممنوع شود

ماهی شب عید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا درکلانشهر تهران با توجه به بحران پیش آمده و به منظور پیشگیری و کنترل شیوع بیماری کرونا ویروس پیشنهاد کرد: فروش ماهی قرمز ویژه عید نوروز در سطح شهر تهران ممنوع شود.

ایرنا نوشت: فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران در نامه ای خطاب به شهردار تهران خواستار ممنوعیت فروش ماهی قرمز ویژه عید نوروز در سطح شهر شد.

علیرضا زالی در این نامه با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با سازمان دامپزشکی کشور نوشت: هنوز رفتار بیولوژیکی ویروس کرونا شناخته شده نیست و احتمالا این بیماری بین انسان و حیوانات مشترک تلقی می شود.

ماهی قرمز بخریم یا نه؟

بر سر این که ماهی قرمز یا ماهی گلی، در هفت‌سین باشد یا خیر، مردم آن را خریداری کنند یا نه، اختلاف نظرهایی وجود دارد.

به طوری که برخی افراد معتقدند به طور کل نباید آن‌ها را خرید، زیرا به دلیل نگهداری نامناسب بعد از چند روز تلف می‌شوند و از طرفی ناقل بیماری نیز هستند.

برخی دیگر معتقدند زیستگاه اصلی ماهی قرمز شرق آسیا از جمله چین و ژاپن است و این گونه برای محیط زیست کشور غیربومی بوده و به تنوع زیستی و گونه‌های بومی آسیب می‌زند.

باوجود این، اما برخی افراد علاقه بسیاری به ماهی قرمز دارند و معتقدند این ماهی باید پای سفره هفت سینشان باشد.

میرمحمد علمی رئیس گروه آبزیان آب‌های داخلی سازمان محیط زیست سال گذشته با اشاره به اینکه ماهی قرمز که طی یکی دو دهه اخیر وارد سنت هفت‌سین ایرانی شده و آسیب‌های بسیاری برای محیط زیست ایران به دنبال دارد، گفت: از مردم ایران خواهش می‌کنم اگر می‌توانند از خرید این ماهی‌ها خودداری کنند. اگر هم خریدند؛ به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی ماهی قرمز را در آب‌های آزاد کشور از جمله دریاها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها رها نکنند.

پیشینه ماهی قرمز

ماهی قرمز در خانواده کپورماهیان قرار دارد. این ماهی بومی کشور چین بوده و جزو معروف­ترین حیوانات خانگی چین محسوب می شود که از سالیان پیش در این کشور به صورت اهلی درآمده است.

ماهی قرمز قادر به تحمل طیف وسیع دما، pH و شوری آب است و در برابر غلظت پایین اکسیژن و آلودگی آب مقاوم است.

همین خصوصیات باعث شده که شرایط متفاوت محیط جدیدی که وارد آن می­ شوند را تحمل و خود را با آن سازگار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021