تابعیت از طریق تولد

تابعیت از طریق تولد
زمان مطالعه: 6 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

باتوجه‌به شرایط موجود در جوامع گوناگون، بسیاری از افراد را بر آن داشته است تا به مهاجرت بیندیشند. اخذ پاسپورت و تابعیت یک کشور خارجی، یکی از راه‌های اقامت دائم و مهاجرت به کشوری دیگر است تا به منظور تأمین آینده فرزندان‌شان و حصول رفاه بیشتر به آن اقدام کنند. اخذ تابعیت از طریق تولد یکی از روش‌های دریافت ملیت و پاسپورت است اما دارای قوانين خاصی است كه قبل از ورود به هر كشور بايد از کم‌وکیف و چگونگی آن مطلع بود و سپس به انجام آن اقدام نمایید.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا تمام شرایط لازم برای دریافت تابعیت از طریق تولد که تا به امروز نمی‌دانستید را برایتان بگوییم. می‌پرسید چطور؟ در این مقاله همه چیز را برایتان توضیح می‌دهیم.

تابعيت چيست؟

تابعيت يا شهروندی به‌معنای پيوندی سياسی، حقوقی و معنوی است كه بين یک فرد با ملتی خاص كه داراي زبان، فرهنگ، تاريخ و قوميت واحدی هستند، توجيه و مرتبط می‌شود و اين رابطه و پيوند، آن فرد را نسبت به دولتِ جمعيت انسانی مورد نظر، صاحب حقوق و منافعی می‌سازد.

حقوق شهروندی چیست؟

تابعیت با اقامت دائم تفاوت‌های زیادی دارد؛ زیرا تابعیت یک کشور، آن شخص را صاحب حقوق شهروندی می‌کند که اقامت دائم فاقد این مزیت است. از جمله حقوقی که تابعیت در اختیار شخص قرار می‌دهد عبارت‌اند از:

قوانين تابعيت

قوانين تابعيت، عموماً مبتنی بر دو اصل هستند كه هر كشور براساس سيستم حكومتی خود يكي از اين قوانين يا تركيبی از اين‌دو را اجرا می‌كند، اين قوانين عبارت‌اند از:

قانون خاك و قانون خون، كه هريك از اين دو قانون، پيش‌فرض‌هاي خود را دارا هستند و هنگامي كه شخصي براي دريافت تابعيت از طريق تولد كودك اقدام مي‌كند، قبل از هرچيز لازم است بداند كشور مورد نظر كداميك از اين قوانين را اعمال و اجرا مي‌كند.

قانون خاک

قانون خاک به‌معنای آن است که شخص پس از تولد کودکش در یک کشور، می‌تواند پاسپورت و تابعیت آن کشور را دریافت کند.

کشور فرانسه در صورتی با قانون خاک اصلاح شده تابعیت از طریق تولد را اعطاء می‌کند که یکی از والدین کودک فرانسوی باشند و کودک بخواهد بعد از 13سالگی از قانون خاک این کشور برای اخذ تابعیت استفاده کند. به اين نوع از تابعيت، تابعيت با محدوديت خاص مي‌گويند.

كشورهای تانزانيا، دومنيكن، گرانادا، برزيل، شيلی، ونزوئلا، اروگوئه و فوجي نیز دارای قانون خاک هستند. اين كشورها تابعيت را با قوانين آسان‌تری اعطا مي‌كنند، و كشور پاكستان كه اعطای تابعيت آن بدون محدوديت است و شخص به محض تولد كودكش، می‌تواند پاسپورت و تابعيت اين كشور را دريافت كند.

قانون خون

قانون خون به‌معنای آن است كه تابعيت از طريق تولد در صورتی اعطاء مي‌شود كه يكي از والدين كودک تبعه آن كشور باشند، نه لزوماً به‌معنای اينكه در آن كشور متولد شده باشند.

تابعيت از طريق تولد

اخذ تابعیت يك کشور، دارای پروسه‌ای پیچیده است که لازم است شخص قبل از هر اقدامی، در مورد جزییات آن، اطلاعات کافی کسب کرده باشد. مهاجرت و اخذ تابعیت از چند راه امکان پذیراست كه دو راهكار مهم آن، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت و اخذ تابعيت از طریق تولد کودک هستند.

قوانين تابعيت كشور آلمان

در گذشته قوانین سخت و دشواری برای اخذ مهاجرت و تابعیت از طريق تولد در سیستم حکومتی کشورها وجود داشت که در سال‌های اخیر کمی تعدیل و دستخوش تغییرات شده است؛ مثلاً در انگلستان، قانون خاک اجرا می‌شد که در حال حاضر تبدیل به قانون خون شده است و در کشور آلمان قانون خون حاکم بوده است به گونه‌ای که یکی از والدین حتماً می‌بایست آلمانی باشند و در حال حاضر تبدیل به قانون خون و خاک شده است.

ازاین‌رو اخذ تابعیت از طريق تولد در كشور آلمان که در گذشته بسیار دشواربوده، این روزها با محدودیت‌های خاص امکان پذیر است. بدین معنا که کسی که می‌خواهد تابعیت آلمان را دریافت کند باید یکی از والدینش تابعیت آن کشور را دارا باشند و از تابعیتشان 3 سال و از اقامت خود شخص در آلمان 8 سال گذشته باشد.

بعد از این شرط، به کودک پاسپورت آلمانی می‌دهند اما بازهم دارای محدودیت‌هایی است؛ به این صورت که اگر تا 20 سالگی در آن کشور حضور نداشته باشد و یا حداقل 6 سال در آن‌جا تحصیل نکرده باشد، پاسپورت وی را پس می‌گیرند. یکی از والدین حداقل 8 سال اقامت قانونی در آلمان داشته باشد یا در زمان تولد فرزند یکی از والدین اقامت دائم آلمان را داشته باشد و فرزندان در بازه سنی 18 تا 23 سالگی می توانند انتخاب کنند که برای دوتابعیتی درخواست دهند یا از خود را از تابعیت والدین مبرا ساخته و تابعیت آلمان را اخذ کنند. 

در کشورهای آمریکا، کانادا، آلمان و اینگونه کشورها که دارای چنین شروطی هستند، اخذ تابعیت از طريق تولد امكان‌پذير است به شرطی که شخص در آن کشورها حضور داشته باشد ولی چنانچه سفارت کشوری بفهمد که اخذ ویزای آن کشور به وسیله تولد کودک درآنجا فقط به منظور اخذ تابعیت است، بلافاصله ویزا را ریجکت خواهد کرد و بازپس خواهد گرفت.

قوانين تابعيت كشور كانادا

تابعيت از طريق تولد در کشور کانادا برای ایرانیان دارای بیشترین جذابیت است و با توجه به مهاجرپذیر بودن این کشور، همه تمایل دارند به آن‌جا مهاجرت کنند، ولی این کشور که قوانین خاک را اجرا می‌کند نیز دارای محدودیت‌های خاص خود است.

به‌عنوان مثال خانمی که فرزندش را در کانادا متولد می‌کند، پس از 6 ماه باید خاک آن کشور را ترک کند. به فرزند پاسپورت کانادایی داده می‌شود ولی مادر مجبور به ترک است و از آنجایی که در کانادا قیمومت و سرپرستی کودک 6 ماهه را به هیچ‌کس واگذار نمی‌کنند، ازاین‌رو مادر به همراه کودکش باید آنجا را ترک کند. کودک پس از 18 سالگی می‌تواند به کانادا مراجعت کرده و تابعیت آن کشور را دریافت کند.

به دلیل اینکه بسیاری از افرادی که با ویزای توریستی به کانادا رفته بودند، اقدام به پناهندگی کردند، این کشور ویزای توریستی را نیز به سختی اعطاء می‌کند و زمان مجاز این ویزا که 1 الی 5 ساله است، به شرطی داده می‌شود که شخص دارای تمکن مالی بالا باشد و سابقه سفر به حوزه شینگن را داشته باشد.

آمریکا نیز چنین قانون مشابهی دارد. آمریکا هیچ ویزایی به جز ویزای تحصیلی به مهاجران اعطاء نمی‌کند و از آنجایی که دریافت تابعیت ازطريق تولد در آن کشور مستلزم حضور طولانی در آنجاست، برای ایرانیانی که می‌خواهند از ایران اقدام به مهاجرت کنند، ورود و دریافت اقامت این کشورها به منظور دریافت تابعیت و پاسپورت بسیار سخت است.

راهکار اخذ تابعيت از طريق تولد

از آنجایی که برای ایرانیانی که در کشورهای خارجي سکونت ندارند، دریافت تابعیت از طريق تولد از راه دور ناممكن است، تنها راهکار این است که ابتدا از طریق مهاجرت کاری، تحصیلی ویا سرمایه‌گذاری وارد آن کشور شوند و سپس اقدام به دریافت تابعیت از طریق تولد کنند.

البته کشور کانادا ویزای تحصیلی را بسیار سخت اعطاء می‌کند و شرط آن این است که فرد گپ تحصیلی( فاصله زمانی بین دو مقطع تحصیلی یا هرگونه وقفه تحصیلی) نداشته باشد، بار علمی بالایی داشته باشد و دارای مدرک زبان باشد. از این رو برای کسی که به فکر تأمین آینده فرزندش است، بهترین راه ممکن این است که از طریق کشورهایی مهاجرت کند که ورود به آن‌ها سهل و آسان باشد.

یکی ازاین کشورها که قوانین مهاجرت و تابعیت از طريق تولد آسان‌تری نسبت به کشورهای فوق‌الذکر دارد و برای ورود و حضور ایرانیان مناسب‌تر و راحت‌تر است، کشور اوکراین است. این کشور دارای قانون خاک و خون است و به فرزندانی که در آنجا متولد می‌شوند، پاسپورت شهروندی داده و به تبع آن، برای والدین کودک نیز اجازه اقامت صادر می‌کند. در این کشور ابتدا پاسپورت فرزند و بعد از آن پروسه دریافت اقامت خانواده انجام می‌شود. مبلغی نیز به عنوان گیفت و هدیه ( 3000 دلار) به والدین کودک در قالب مبلغ نقدی و یا در طی چندین پارت داده می‌شود.

قوانين تابعيت كشور اوكراين

شرایط دریافت تابعیت ازطريق تولد کشور اوکراین: داشتن اقامت قانونی، ویزای کاری، تحصیلی یا سرمایه گذاری است؛ مثلاً شخص با ویزای تحصیلی( ویزای زبان یکساله و تحصیل به اندازه طول مدت تحصیل، اعتبار دارد) وارد اوکراین مي‌شود و یا با کارت ویزای کاری(3 ساله)که طی دوران سرمایه‌گذاری درآنجا دارد، ابتدا وارد و ساکن آن کشور مي‌شود، سپس اقدام به تولد فرزند مي‌کند. دریافت ویزای تحصیلی کالج در 90 درصد کشورها برای ایرانیان غیر ممکن است(از جمله در کانادا و اروپا) ولی کشور اوکراین از جمله کشورهایی است که ویزای تحصیلی کالج آن هم منجر به دریافت ویزای اقامت می‌شود.

نكات مهم

نکته1: ویزای توریستی اوکراین دوهفته‌ای یا یک‌ماهه است و از جهت محدود بودن تايم حضور غيرممكن هست.

نکته 2: همه کشورها برای اعطای ویزای تحصیلی شرط سنی قائل شده‌اند و امکان دریافت ویزای تحصیلی برای افراد 30 الی 35 سال به بالا به منظور تحصيل غیرممکن است ولی کشور اوکراین فاقد چنین شرطی است، پس عملاً با استفاده از این راهکار، ورود به این کشور و اخذ اقامت و تابعیت از طريق تولد امکان پذیر است.

نكته 3: هزينه زايمان در بيمارستان‌های دولتی و خصوصي اوكراين به نسبت هزينه‌های مشابه در ساير كشورها، بسيار كمتر و از 500 تا 1000دلار براي بيمارستان‌های دولتی و بالاتر از 1000دلار براي بيمارستان‌های خصوصی و بسيار مجهز است كه اين ارقام نسبت به كشورهای اروپايی و آمريكايی بسيار كمتر و براي ايرانيان بسيار مناسب‌تر است.

منابع: germany-visa,

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید