چند نکته جالب در مورد روز بزرگداشت

روز بزرگداشت
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

روز بزرگداشت برای نخستین بار در سال 1919 در تمامی مستعمرات بریتانیای کبیر (و کشورهای مشترک‌المنافع) جشن گرفته شد. این روز در ابتدا به پاس آتش بسی که روز دوشنبه 11 نوامبر 1918 راس ساعت 11 صبح مورد توافق قرار گرفت “روز آتش بس” نامیده شده بود. جالب است نه؟ یازدهمین ساعت از یازدهمین روز از یازدهمین ماه سال!

از 1921 تا 1930 روز آتش بس دوشنبه هفته‌ای گرامی داشته می‌شد که سپیده یازدهم نوامبر در آن روز سر می‌زد. در سال 1931 آلن نیل نماینده پارلمان پیشنهاد داد که روز آتش بس تنها در یازدهم نوامبر گرامی داشته شود. در این طرح که توسط مجس عوام تصویب شد بعدا روز آتش بس به روز بزرگداشت تغییر نام پیدا کرد. اولین روز بزرگداشت در یازدهم نوامبر 1931 جشن گرفته شد.

همه ساله کانادایی‌ها دقیقه‌ای سکوت می‌کنند تا یاد و نام مردان و زنانی را که طی جنگ، صلح و نبرد به کانادا خدمت رسانده‌اند را گرامی دارند. در این روز، کانادایی‌ها به یاد می‌آورند یاد دو میلیون و سیصد هزار کانادایی را که در طول تاریخ این کشور خدمت رسانی کرده‌اند؛ کانادایی‌ها در این روز همچنین یاد بیش از 118 هزار کشته کانادایی را هم که از جان خود گذشته‌اند پاس می‌دارند.

گل شقایق نماد روز بزرگداشت است. ارتش سلطنتی کانادا همه ساله در این روز گل شقایق مصنوعی را به فروش می‌رساند و از عواید آن برای کمک رسانی به کهنه سربازان کانادایی استفاده می‌کند.

روز بزرگداشت در تقویم کانادا به عنوان تعطیلی ثبت شده است. روز بزرگداشت در سه قلمرو کانادا (یوکان، قلمروهای شمالغرب و نوناوات) و شش استان (بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، نیو برانزویک، جزیره پرنس ادوارد و نیوفاندلند و لابرادور) قانونا تعطیل است.

جشن ملی همه ساله در این روز در یادبود ملی جنگ واقع در اتاوا پایتخت کانادا برگزار می‌شود. فرماندار کل کانادا بر این جشن نظارت دارد. همچنین، نخست وزیر کانادا و سایر مقامات دولتی، نمایندگانی از سازمان‌های کهنه سربازان و پیشکسوتان نظامی، نمایندگان دیپلماتیک و سایر نمایندگان و عموم مردم و کهنه سربازان در این جشن شرکت می‌کنند.

قبل از برگزاری جشن، ردیف‌های طولانی از کهنه سربازان، اعضای نیروهای مسلح کانادا، ماموران سواره نظام پلیس سلطنتی کانادا، دانشجویان افسری به سمت یادبود رژه می‌روند. در خاتمه مراسم هم دوباره رژه کنان باز می‌گردند تا بدین ترتیب جشن به اتمام برسد.

حدود 54 کشور از کشورهای مشترک‌المنافع نظیر کانادا، پادشاهی متحده و استرالیا روز بزرگداشت را در یازدهمین ساعت از یازدهیم روز یازدهمین ماه سال گرامی می‌دارند. سایر ملل هم این روز را گرامی می‌دارند اما در تاریخی دیگر. برای نمونه روز ارتش نیو زیلند و استرالیا در 25 آوریل در نیو ریلند گرامی داشته می‌شود. در آفریقای جنوبی روز گل شقایق در یکشنبه‌ای که به یازدهم نوامبر نزدیک تر است پاس داشته می‌شود.

بسیاری از ملل که عضو کشورهای مشترک‌المنافع نیستند نیز روز بزرگداشت را در یازدهم نوامبر گرامی می‌دارند؛ از آن جمله می‌توان به فرانسه، بلژیک و لهستان اشاره کرد.

ایالات متحده نیز قبلا روز آتش بس را در یازدهم نوامبر گرامی می‌داشت اما در 1954 نام این روز را به روز کهنه سربازان تغییر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021