عینک چینی ویژهٔ تشخیص مبتلایان به کرونا وارد آمریکا می‌شود

عینک چینی تشخیص کرونا
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

عینک‌ چینی حرارتیِ ویژه‌ای که برای تشخیص مبتلایان احتمالی به ویروس کرونا به کار رفته، به‌زودی راهی بازار ایالات متحده می‌شود.

مدیر بخش آمریکای شرکت چینی راکید که تولید کنندهٔ این عینک‌ هاست اعلام کرد در حال رایزنی با چندین شرکت آمریکایی است تا بتواند این محصول را در ایالات متحده به‌ فروش برساند.

این عینک‌ چینی به یک حسگرِ پرتوِ فروسرخ مجهز است و با آن می‌توان در طول دو دقیقه، دمای بدن ۲۰۰ نفر را از فاصلهٔ سه متری تشخیص داد.

مزیَّت این عینک چینی حرارتی آن است که مانند دیگر دماسنج‌ها نیازی به نگاه داشتن افراد و گرفتن دماسنج روی چهرهٔ آنها ندارد و می‌‌توان از آن در فضاهای بزرگی نظیر پایانه‌های مسافربری و فرودگاه‌ها بهره برد.

عینک تی‌۱ با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی و پردازشگر کوالکوم‌اش از فناوری واقعیت افزوده نیز برخوردار است و می‌تواند با دستور صوتی به‌ شکل همزمان عکس و ویدیو بگیرد.

شرکت راکید عینک‌های حرارتی مدل تی‌۱ را همراه با بستهٔ نرم‌افزاری ویژه‌ای ارائه می‌کند که امکان تشخیص چهره، ثبت و مدیریت اطلاعات مربوط به افراد را نیز در خود دارد.

همین نکات ممکن است توجه برخی واسطه‌های آمریکایی را نیز جلب کنند، به‌ ویژه از آن رو که دولت ترامپ نسبت به ثبت اطلاعات شهروندان به وسیلهٔ دستگاه‌های چینی حساس است.

مدیران شرکت راکید اعلام کرده‌اند از آنجا که حریم شخصی افراد برایشان مهم است، داده‌های ثبت شده روی این مدلِ خاص، به‌هیچ وجه روی ابر اطلاعاتی (کلاود) بارگذاری نمی‌شود.

شیوهٔ دماسنجی برای تشخیص ابتلا به کرونا محدودیت‌های خود را دارد و برای نمونه حدود نیمی از بیماران کرونایی در چین حین تشخیص بیماری تب نداشتند.

شرکت یادشده عینک‌های مذکور را در اختیار مقامات امنیتی محلی و پلیس شهر هانگژو قرار داده تا آنها با گشت زدن در شهر افرادی که تب دارند را به سرعت شناسایی کرده و به مراکز درمانی و بهداشتی منتقل کنند.

چین امیدوار است با استفاده از چنین فناوری‌هایی جلوی شیوع مجدد ویروس کرونا را در این کشور که به تازگی موارد ابتلای به آن به شدت کاهش یافته است را بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021