آزمایشات واکسن کرونا در آمریکا به مرحله آخر رسید!

زمان مطالعه: 10 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 10 تیر 1400 توسط سارا حقگو

وقتی ویروسی تازه به وجود می آید که از خانواده ویروس هایی است که قبلتر درمان آنها کشف شده است روش های احتمالی درمان بیشتر است. ویروس کرونا هم به دلیل اینکه از خانواده ویروس سارس و ابولا است مسیر دانشمندان را برای کشف درمان آن هموار کرده است اما آیا در حال حاضر بعد از گذشت زمان آنها موفق به کشف داروی ویروس کرونا شده اند برای دانستن این جواب مطلب را تا انتها بخوانید.

شرکت‌های آسترازنکا و جانسون اَند جانسون روز جمعه ۲۳ اکتبر (۲ آبان) اعلام کردند که آزمایش‌های بالینی مرحله سوم خود را بر روی داوطلبان واکسن کووید-۱۹ در ایالات متحده آمریکا از سر می‌گیرند.
آزمایش‌های بالینی شرکت آسترازنکا تنها چند روز پس از شروع آن در اوایل ماه سپتامبر پس از آنکه اعلام شد یک داوطلب بریتانیایی پس از دریافت واکسن دچار ضایعه نخاعی شده است، متوقف شد. آزمایش جانسون اَند جانسون نیز در تاریخ ۱۲ اکتبر پس از بیماری نامشخص در یکی از داوطلبان دریافت واکسن به طور موقت متوقف شد.

البته آزمایش‌های بالینی شرکت آسترازنکا که با همکاری دانشگاه آکسفورد اقدام به تولید واکسن کرونا می‌کند، ماه گذشته در کشورهای بریتانیا، برزیل و آفریقای جنوبی از سر گرفته شد اما در آمریکا متوقف مانده بود.

دو شرکت داروساز به شرکت‌های مدرنا و فایرز که اعلام کرده‌اند قصد دارند در نیمه دوم ماه نوامبر درخواست استفاده اضطراری از واکسن‌های تولیدی خود را ارائه دهند، پیوستند. شرکت مدرنا روز پنجشنبه گذشته، (۲۴ مهر ماه ۹۹) اعلام کرد که آزمایش از ۳۰ هزار داوطلب را به پایان رسانده است.

«با از سرگیری این دو آزمایش امیدوارم این پیام به مردم منتقل شود که ما طبق بالاترین استانداردهای اخلاقی طرح‌ها را دنبال می‌کنیم و در روند نظارتی سازمان دارو و غذای آمریکا دخالت نداریم.»

دکتر مت هپبورن

واکسن کرونا توسط روسیه به ثبت رسید

واکسن ساخته شده توسط روسیه

وزارت دفاع روسیه تولید و آزمایش‌های بالینی این واکسن را ۱۸ ژوئن آغاز کرده بود که همه ۳۸ داوطلب آن ازجمله دختر پوتین در برابر این بیماری ایمنی یافتند. روسیه برای اولین بار در جهان به واکسن کرونا دست یافته است. رئیس جمهوری روسیه امروز ۱۱ اوت ۲۰۲۰ (۲۱ مرداد ماه) از واکسیناسیون یکی از دخترانش در برابر ویروس کرونا خبر داد و گفت که دمای بدن دخترش پس از دو بار تزریق اندکی افزایش یافته اما باز به حالت طبیعی برگشته و حال او کاملاً خوب است.

نخستین واکسن کووید – ۱۹ روسیه به طور مشترک از سوی موسسه تحقیقاتی گامالیا و وزارت دفاع روسیه تولید و آزمایش‌های بالینی آن ۱۸ ژوئن آغاز شد که همه ۳۸ داوطلب آن در برابر این بیماری ایمنی یافتند.

نظر سازمان جهانی بهداشت در مورد واکسن روسی کرونا

تازه‌ترین گزارش سازمان جهانی بهداشت از ۲۸ واکسن کرونا که در سرتاسر جهان در حال طی مراحل ارزیابی بالینی است، نشان می‌دهد که واکسن موسسه تحقیقاتی «نیکلای گاملیا» در مرحله نخست ارزیابی قرار داشته و بدون طی دو مرحله بعدی از سوی روسیه به طور رسمی ثبت شده است. بر پایه گزارش سازمان جهانی بهداشت، واکسن مرکز ملی اپیدمولوژی و میکروبیولوژی روسیه به نام «نیکلای گاملیا» تاکنون در قالب مرحله نخست ارزیابی بر روی دو گروه ۹ نفره و یک گروه ۲۰ نفره آزمایش شده است.

این گزارش حاکیست که در حال حاضر تنها سه واکسن اروپایی و آمریکایی دانشگاه آکسفورد، شرکت مُدرنا و بیون‌تک در حال گذراندن مرحله سوم ارزیابی بالینی خود هستند. همچنین سه واکسن چینی نیز در حال طی مرحله سوم ارزیابی خود قرار دارند.

دانشمندان معتقدند، تشخیص این که یک واکسن موجب فعال‌سازی سیستم ایمنی بدن در مقابل یک ویروس می‌شود یا خیر، نیاز به سه مرحل آزمایش دارد که مرحله نخست آن با تعداد محدودی داوطلب دریافت واکسن انجام می‌شود ولی در مرحله دوم واکسن به صدها نفر تزریق می‌شود و برای اثبات کارآیی و ایمنی آن، در مرحله سوم بر روی ۲۰ تا ۴۰ هزار انسان آزمایش می‌شود. بر همین اساس، شرکت‌های مُدرنا و بیون‌تک در مرحله سوم، آزمایش واکسن خود را بر روی ۳۰ هزار داوطلب ساکن مناطق جغرافیایی مختلف، آغاز کرده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته نیز از روسیه خواسته بود که به رعایت دستورالعمل‌های تعیین شده برای تولید واكسن‌های ایمن و مؤثر پایبند باشد.

بزرگترین فاز آزمایش کرونا در آمریکا آغاز شد

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد “بی‌خطر” است و می‌تواند سیستم ایمنی را برای مقابله با این ویروس تربیت کند. تزریق این واکسن به ۱۰۷۷ نفر باعث تولید پادتن و افزایش گلبول‌های سفید برای مقابله با ویروس کرونا شده است.

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه آکسفورد بریتانیا که روی ساخت واکسن ویروس کرونا فعالیت می‌کند از امکان آماده شدن آن تا ماه میلادی آگوست،‌ کمتر از سه ماه دیگر،‌ خبر داد. آدریان هیل، رییس موسسه جنر دانشگاه آکسفورد،‌ روز یکشنبه ۱۸ خرداد ماه اعلام کرد محققان ۸۰ درصد اطمینان دارند که واکسن کووید-۱۹ که روی آن کار می‌کنند، موفق خواهد بود.

این واکسن در صورت موفقیت به صورت استنشاقی عرضه خواهد شد.

آخرین اخبار ساخت واکسن کرونا

مراحل تست واکسن کرونا توسط شرکت مدرنا

روز دوشنبه ۳۰ هزارداوطلب آمریکایی آستین بالا زدند تا واکسن آزمایشی کرونا، تولید مشترک سازمان ملّی بهداشت و شرکت مُدرنای ایالات متحده، روی آنها امتحان شود. این فاز سوم و آخرین مرحله آزمایش این واکسن روی انسان است.

به نقل از وبسایت WSJ

دو واکسن کرونا در چین، و یک نمونه در بریتانیا، مراحل نخست آزمایشی (فاز یک و دو) را در کشورهایی نظیر برزیل، که شیوع ویروس در آنها شدید بوده، از سر گذرانده‌اند و در حال آماده شدن برای فاز سوم هستند. واکسن ساخت دانشگاه آکسفورد بناست در ماه اگوست (ماه آینده) بر روی تعداد مشابهی از افراد مرحله آخر خود را آزمایش کند.

بیش از ۱۵۰ هزار نفر برای آزمایش داوطلبانه واکسن مدرنای ایالت متحده آمریکا در فاز سوم، به‌شکل آنلاین ثبت نام کرده بودند. پژوهشگران آمریکایی می‌گویند این آزمایش‌ها باید روی داوطلبانی از نژادهای مختلف و نیز در سنین متفاوت صورت بگیرد.

برای روشن شدن نتیجه، دانشمندان آمریکایی داوطلبان را به دو گروه تقسیم کرده، به گروه نخست واکسن واقعی و به گروه دوم «غیرواکسن» تزریق می‌کنند، در حالی‌که داوطلبان خود نمی‌دانند کدامیک به آنها تزریق شده است. دانشمندان سپس تمامی داوطلبان را، در هفته‌های بعد از تزریق، به‌دقّت زیر نظر می‌گیرند تا ببینند بدن این افراد، به‌ویژه در مناطقی که شیوع ویروس بالاست، چه واکنشی به بیماری نشان می‌دهد.

آیا واکسن ساخته شده عوارض دارد؟

خیر. این واکسن بی خطر است، عوارض جانبی آن خطرناک نبوده ولی در هفتاد درصد افراد ایجاد تب و سردرد کرده است که پژوهشگران می‌گویند با استامینوفن رفع می‌شده است.

کار زیادی مانده تا مطمئن شویم واکسن ما به مقابله با همه‌گیری کرونا کمک می‌کند اما نتایج اولیه امیدوارکننده بوده‌اند.

پروفسور سارا گیلبرت استاد دانشگاه آکسفورد

عملکرد واکسن چگونه است؟

این واکسن کرونا در دانشگاه آکسفورد با سرعت بی‌سابقه‌ای ساخته شده است. دانشمندان با مهندسی ژنتیک از ویروسی که در شمپانزه‌ها ایجاد سرماخوردگی می‌کند ویروس جدیدی ساخته‌اند. این ویروس بشدت دستکاری شده تا اول اینکه خود بیماری‌زایی نداشته باشد و دوم اینکه “شبیه” واکسن کرونا به نظر سیستم ایمنی برسد.

برای این کار پژوهشگران دستورالعمل ژنتیکی ساخت پروتئین خاری -مهمترین سلاح کرونا برای حمله و ورود به سلول‌ انسان- را به ویروس سرماخوردگی شمپانزه منتقل کرده‌اند. به این ترتیب ویروس دستکاری‌شده شبیه ویروس کرونا به نظر سیستم ایمنی می‌رسد و می‌تواند یاد بگیرد چگونه با آن مبارزه کند.

چه زمانی واکسن کرونا توزیع خواهد شد؟

به گفته دکتر آدریان هیل که در پروژه ساخت واکسن دخیل است، رسیدن واکسن، به کاهش نرخ انتقال بیماری بستگی دارد.

او درباره زمان آمادگی این واکسن افزود: «ما حدس می‌زنیم زمان آن آگوست(مرداد ماه) باشد. اگر تعداد موارد بیماری به سرعتی که ما انتظار داریم کاهش نیابد ممکن است زودتر باشد. اگر ما مواردی نداشته باشیم، ممکن است دیرتر باشد.»

هیل پیشتر هشدار داده بود که این پروژه تحقیقاتی ممکن است در صورت کاهش زیاد نرخ انتقال کند شود. این محقق دانشگاه آکسفورد توضیح داد اگر تعداد خیلی کمی از داوطلبان آزمایش ویروس را بگیرند،‌ تست دارو قادر نخواهد بود ارزیابی سریع دقیقی درباره این که آیا واکسن موثر است مهیا کند.

مرحله دوم آزمایش این واکسن با ۱۰ هزار و ۲۶۰ بزرگسال با سن بالای ۵۵ سال و شماری از کودکان در ماه آوریل آغاز شده بود. محققان این پروژه گفته‌اند که به دنبال تایید اضطراری آن از سوی سازمان‌های قانونگذار در این زمینه‌اند و امیدوارند اولین واکسن آن‌ها تا ماه سپتامبر قابل دسترسی باشد. 

شرکت بزرگ داروسازی «آسترازنکا» تایید کرده که به محض تایید موثر بودن این واکسن، دو میلیون دوز از آن را تولید خواهد کرد. این شرکت در حال حاضر همچنین موافقت کرده که ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن بالقوه را در بریتانیا توزیع کند. آسترازنکا همچنین یک قرارداد یک میلیارد دلاری با حکومت آمریکا برای تولید واکسن امضا کرده است.

نتایج اولیه واکسن کرونای شرکت مدرنا

محققان آمریکایی در گزارشی اعلام کردند که طبق نتایج مرحله نخست آزمایش واکسن شرکت مدرنا، این واکسن ایمن است و در بدن تمام ۴۵ داوطلب آزمایش شده بدون عارضه جانبی جدی پادتن تولید کرده است. در حالی نتایج مرحله نخست این واکسن با نام mRNA-1273 شب گذشته اعلام شد که این واکسن در مرحله سوم و نهایی آزمایش بالینی خود در تاریخ ۲۷ ژوئیه (شش مرداد) روی ۳۰ هزار داوطلب آزمایش خواهد شد.

داوطلبانی که در مرحله نخست دو دوز واکسن دریافت کرده بودند، داری سطح بالایی از پادتن بودند که از حد متوسط در افراد بهبود یافته مبتلا به کووید-۱۹ بالاتر نیز بوده است.

گرچه طبق نتایج این تحقیق در هیچ یک از داوطلبان عارضه جانبی جدی گزارش نشده است اما کمی بیش از نیمی از آن‌ها به این واکسن واکنش خفیف یا متوسط داشته‌اند. واکنش‌ها اغلب خود را به‌صورت خستگی، سردرد، لرز، درد عضلانی یا درد در محل تزریق نشان داده است. این عوارض بیشتر پس از تزریق دوز دوم در افرادی که بیشترین دوز از این واکسن را دریافت کردند مشاهده شد.

بررسی روش‌های درمانی مختلف

موسسات تحقیقاتی پزشکی و شرکت‌های داروسازی در سراسر جهان تلاش کرده‌اند تا موثرترین روش درمانی و داروها را پیدا کنند. از تاریخ ۶ فوریه، ۳۶ آزمایش بالینی مربوط به کروناویروس جدید انجام شده که طیف گسترده‌ای از حوزه های تحقیقاتی، از جمله تحقیقات بالینی پزشکی غربی، طب سنتی چینی (TCM) درمان سنتی چینی-غربی، درمان ترکیبی، روان درمانی و توانبخشی را در بر می‌گیرد. یک کارگروه پزشکی به سرپرستی «وانگ چن» و «کائو بن» فاز سوم آزمایش بیمارستانی در مورد داروهای ضد ویروسی را در ۵ فوریه آغاز کرد. در همین زمان، متخصصان چینی تعدادی از داروهای دارای مجوز غربی و چینی را که در مهار ویروس موثرند مانند «کلروکین»، «آربیدول»، «داروناویر» و «فاوی پیراویر» شناسایی کرده‌اند. جدا از طب غربی و معالجه پزشکی، مؤسسات پزشکی در چین همچنین در حال تحقیق هستند که داروی سنتی چینی(TCM) می‌تواند چه نقشی در مبارزه با ویروس داشته باشد.

هشت بیمار، از جمله شش نفر با شدت بالا، در ۳ فوریه پس از دریافت TCM و درمان ترکیبی سنتی چینی و غربی توسط متخصصان بیمارستان گوانگمان و بیمارستان شیوهان،(دو بیمارستان برجسته وابسته به چین) معالجه و مرخص شدند. «لی گوانگشی» معاون بخش بیماری‌های تنفسی بیمارستان گوانگمان، بیان کرد که طب سنتی چینی بهترین شیوه‌ها را در مقابله با بیماری‌های عفونی ارائه داده است و اکنون مزیت‌های بی نظیر خود را در مبارزه با ویروس کرونای جدید نشان می‌دهد.

بنابراین، نسخه پنجم از دستورالعمل‌های چین برای درمان کووید-۱۹ به موسسات پزشکی توصیه می‌کند که به طور کامل به درمان با استفاده از داروی سنتی چینی بپردازند، رویکردهای ترکیبی سنتی چینی- غربی را تقویت کنند و مکانیزم های مشترک سنتی تشخیص و درمان چینی-غربی را رویکرد خود قرار دهند.

آیا قربانیان کرونا سابقه بیماری حاد قبلی داشته اند؟

آمارها می گویند نسبت نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا بسیار کمتر از موارد مشابه ابتلا به ویروس خانواده کرونا در بیماری های سارس و ابولا است. نرخ مرگ و میر در بیماری ابولا که غرب قاره آفریقا را در برگرفت، چیزی برابر با ۱۰ درصد جمعیت بود. این درحالی است که ویروس کرونای جدید تا به حال نرخ مرگ و میری نزدیک به ۲ درصد داشته است.

دانشمندان می‌گویند امکان ابتلا در محیط های باز کم و در عین حال امکان دچار شدن به این بیماری در محیط های بسته ای که فرد بیمار و سالم در آن باشند بسیار بالاست. همان طور که گفته شد این بیماری با عطسه و سرفه نیز سرایت پیدا می کند. قرنطینه بیماران و پرهیز از قرار گرفتن جمعیت در محیط های بسته ای مانند وسایل حمل و نقل عمومی کمک زیادی به کنترل تعداد افراد مبتلا داشته است.

طی تحقیقات به عمل آمده خوردن گرمی جات هیچ تاثیری بر مقابله با ویروس کرونا ندارد درست است که این ویروس در دمای بالا ضعیف می شود و ممکن است از بین برود اما گرما هیچ تاثیری بر از بین رفتن این ویروس ندارد و این شایعه که گرمی برای مقابله با این ویروس توصیه شده است کاملا اشتباه است .

راه‌های پیشگیری از کرونا

طبق اعلام وزارت بهداشت ایران از شهروندان خواسته شده تا مدتی از سفر پرهیز کنند. در صورت سفر باید با رعایت جدی نکات بهداشتی از سلامت خود محافظت کنند و در صورت بروز علائم آنفولانزا به سرعت به پزشک مراجعه نمایند. به طور کلی پیشگیری از انتقال ویروس از انسان به انسان به همان سادگی مبتلا شدن است. با رعایت این نکات می توانید امکان ابتلا به ویروس ها را به حداقل برسانید.

شستن مداوم دست ها خطر ابتلا به ویروس ها را به حداقل مى‌رسانید

استفاده از ماسک( مطلب مرتبط) در محیط های بسته و پر ازدحام

پرهیز از تماس با بیمارانی که علائمی مانند (سرفه، عطسه، تب و تهوع) دارند

تقویت سیستم ایمنی با استفاده از مصرف میوه و سبزیجات تازه

نوشیدن مداوم مایعات گرم در فصول سرد

پرهیز از قرار گرفتن زیاد در هوای سرد و خشک استفاده از دستگاه های بخار ساز سرد در محیط های اداری و منازل و اماکن عمومی

دیگر مقاله‌های مرتبط در این زمینه

10 دیدگاه برای “آزمایشات واکسن کرونا در آمریکا به مرحله آخر رسید!

 1. رسول گفته:

  سلام. متخصص لیزر هستم.
  فکر میکنم بتوان از لیزرهای پرتوان که معمولا بر روی بدن استفاده میشود برای نابودی کرونا ویروس در ریه استفاده کرد.
  مثل لیزر tatto removal که لیزر حالت جامد هست با طول موج های 1064nm و 532nm وعرض پالس حدود10ns و انرژی بیش از 200mj .
  چون قشاء و اندازه ویروس بسیار کوچکتر است از سلول های بدن پس فتونهای قوی میتوانن غشای ویروس را پاره کنن. لازم به ذکر است این دستگاه ها با استاندار پزشکی بر روی پوست استفاده میشوند وعوارضی ندارند. در حال تست هستیم. کسی نظری نداره ارسال بفرماید

  • امیر صالحی گفته:

   سلام مرسی امروز دیدم بی بی سی زد ولی جامعش بود مقالتون فقط خدا کنه به دست ما ایرانیهاهم برسه

   • سارا حقگو گفته:

    سلام، هممون امید داریم، ایشالله زودتر این ویروس معلون ریشه کن بشه

   • محسن گفته:

    بیمارانی که کل ریه شون درگیر شده چجوری بالیزر درمان میکنید؟ بیماران سرطانی چطور؟ اونارو هم میشه مبدا شو با لیزر از بین برد؟

 2. امیر صالحی گفته:

  از همه جالب تر اینه ملت خوشحالمون تو فضای مجازی فکر کردن کرونا تموم شده دیگه. حالا کو تا به مرحله تولید عمومی برسه بعد در اختیار عموم قرار بگیره. ماسک زدن فراموش نکنید مخصوصا لیزر کارا

 3. ممد اصیل گفته:

  عاقا ایرانی کرونا نمیگیره بگیره نمیمیره اوناییکه پرفتن ننه باباشون خاورجی بودن 😐

 4. .... گفته:

  لطفا این شوخیایه بی مزو نکنین عموم و مادربزرگمو بخاطره کرونا تو یک روز از دست دادم بااین شوخیاتون فقط حاله ماهارو خراب میکنین

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید