ترکیه الگوی جهانی مقابله با کرونا

الگوی جهانی مقابله با کرونا
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

شناسایی کرونا ویروس برای اولین بار در شهر ووهان چین، پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند، صورت گرفت. از بین 41 نفر اولی که با روش PCR بدون درنگ و توالی یابی دی ان ای ابتلای آنها به این بیماری تایید شد، دو سوم آنها با بازار عمده فروشی غذاهای دریایی هوانان، که در آن حیوانات زنده نیز به فروش میرسند ارتباط داشتند.

ووهان در ۲۳ ژانویه قرنطینه شد و بر اساس آن تمام حمل‌ونقل‌های عمومی به داخل و خارج از ووهان به حالت تعلیق درآمد. در ۳۰ ژانویهٔ ۲۰۲۰، سازمان جهانی بهداشت با انتشار بیانیه‌ای، شیوع کرونا ویروس جدید را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد که تهدیدی برای تمام جهان، و نه فقط چین، به‌شمار می‌رود.

مقابله با شیوع ویروس کرونا دغدغۀ اصلی سران کشورهای آسیای شرقی اروپا و آمریکا شده است و هم اکنون محققان و دانشمندان در حال تحقیق و بررسی کرونا ویروس بوده و سعی بر پیدا کردن واکسن یا داروی درمان این بیماری را دارند.

اظهارات وزیر بهداشت ترکیه در مورد مقابله با کرونا

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه طی مطلبی در توئیتر اعلام کرد: همسایگان‌مان و کشورهای اروپایی در اتخاذ تدابیر برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا “کووید-19” دیر عمل کردند.

وی همچنین تصریح کرد: براساس آمار سازمان جهانی بهداشت در 104 کشور در مجموع 109 هزار و 405 نفر به کرونا مبتلا و 3989 نفر از آنها نیز بر اثر این ویروس جان باخته‌اند. ترکیه با اتخاذ تدابیر سختگیرانه موفق شد تا کنون وارد این فهرست نشود.

چرا ترکیه الگوی جهانی مقابله با ویروس کرونا شد؟

ترکیه جزو یکی از اولین کشور هایی بود که در زمان شروع این بیماری در ووهان چین، خطر را جدی گرفته و اقدامات لازم جهت جلوگیری از ورود ویروس به کشور را انجام داد.

وزارت بهداشت ترکیه با پیشگیری و کنترل همۀ موارد مورد نیاز، ترکیه را به یک الگوی جهانی مقابله با شیوع ویروس کرونا تبدیل کرد. 26 کشور مختلف از سراسر دنیا درخواست مشاوره و انتقال تجربیات و کمک های تجهیزات پزشکی و تشکیل گروه کاری مشترک از این کشور کرده اند که بلغارستان، آمریکا، انگلیس، ایتالیا، ایران، عراق، کره جنوبی، ترکمنستان و تاجیکستان جزو این کشورها هستند.

از اقدامات مورد توجه ترکیه برای کنترل این ویروس میتوان به لغو تمامی پروازهای چین به ترکیه، ضدعفونی تمامی ایستگاه های سطح شهر توسط شهرداری هر شهر، قرار دادن نیروهای پزشکی مجهز در فرودگاه ها برای کنترل مسافران، قرار دادن مواد ضدعفونی در تاکسی ها و اتوبوسهای شهری و بین شهری ، قرنطینۀ افراد مشکوک و ساخت کیت های تشخیصی که در عرض 90 الی 120 دقیقه ابتلا یا عدم ابتلا را مشخص میکند، اشاره کرد.

لازم به ذکر است فرهنگ مردم کشور ترکیه نیز در این امر دخیل بوده چراکه از قدیم  در رستورانهای ترکیه عرف بوده است که وقتی مشتری وارد رستوران میشود، مواد ضد عفونی کنندۀ دست و دستمال مرطوب در اختیار آنها  قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید