هر آنچه باید درباره ماسک ها و روش استفاده صحیح از آن ها بدانیم!

15 3,985

این روزها همگی ما در حال سر و کله زدن با ویروس کرونا و پیدا کردن راهی برای نجات از دست این ویروس ملعون هستیم، یکی از مهمترین راه‌های جلوگیری از انتقال ویروس کرونا استفاده از ماسک است، اما بسیاری از ما از نحوه استفاده درست آن آگاه نیستیم و شاید همین مسئله به ظاهر ساده باعث شیوع بیشتر این ویروس در بین افراد شده . در این مقاله قصد داریم تمامی اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما بگذاریم تا بتوانیم هر چه زودتر از شر این بیماری رهایی یابیم.

انواع ماسک و ویژگی های آن

سه نوع ماسک برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا وجود دارد که در ادامه به اختصار آن ها را توضیح خواهیم داد.

در همین رابطه:

آیا میدانید انواع ماسک ها چه تاثیری در جلوگیری ذرات ناشی از عطسه یا سرفه کردن شما دارد؟ حتما تا پایان این ویدي را ببینید!

ویدئو

۱- ماسک فیلتردار

ماسک‌های تنفسی فیلتردار از الیاف در هم تنیده‌ای ساخته شده‌اند تا در فیلتر کردن عوامل بیماری‌زا در هوا بسیار مؤثر باشند. البته این ماسک‌ها باید مطابق با استانداردهای دقیق بهداشتی استفاده شوند.

محققان قطر ویروس کرونا را حدود ۱۲۵ نانومتر تخمین زده‌اند. با توجه به این نکته، باید بدانید که: ماسک‌های تنفسی N۹۵ در صورتی که معتبر باشند، می‌توانند ۹۵ درصد از ذرات معلق در هوا با قطر ۱۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر را فیلتر کنند.

ماسک‌های تنفسی N۹۹ توانایی فیلتر ۹۹ درصد از این ذرات را دارد و ماسک‌های تنفسی N۱۰۰ می‌تواند مانع از ورود ۹۹.۷ درصد از ذرات معلق در هوا شوند. برخی از انواع این ماسک‌های تنفسی دارای دریچه‌هایی هستند که باعث می‌شوند هوای بازدم از ماسک خارج شود و تنفس برای کاربر راحت‌تر باشد.

توجه توجه

در صورتی که فردی بیمار از ماسک فیلتر دار استفاده کند، در صورت نزدیک شدن به دیگر افراد، احتمال انتقال ذرات ویروسی که از طریق این دریچه‌ها بازدم می‌شوند را به افراد بالا می‌برد. به همین دلیل است که توصیه شده افرادی که درگیر ویروس کرونا هستند، از این نوع ماسک استفاده نکنند.

۲- ماسک جراحی

انواع مختلفی از ماسک‌های جراحی در بازار وجود دارد. به طور معمول، این ماسک‌های یکبار مصرف به شکل مستطیل برش داده می‌شوند و نوارهای چین خورده‌ای برای پوشاندن بینی، دهان و فک در آنها تعبیه شده‌ است. الیاف این ماسک‌ها را نوعی پارچه مصنوعی قابل تنفس تشکیل داده است.

این نوع ماسک از ورود ۹۵٪ از ویروس ها جلوگیری می‌کند و بهترین نوع ماسک برای استفاده روزانه افراد در فضای عمومی است.


نحوه صحیح استفاده از ماسک جراحی

اگر ماسکتان به هر دلیل دچار پارگی یا خراش شد آن را دور بیاندازید، به ماسک خود دست نزنید، از ماسک خود دوباره استفاده نکنید و پس از استفاده آن را دور بیاندازید!

۳- ماسک پارچه ای

ماسک‌های پارچه‌ای دست‌ساز در محافظت از افراد کمتر موفق هستند چون اغلب آنها شکاف‌هایی در نزدیکی بینی، گونه‌ها و فک دارند که باعث استنشاق قطرات ریز می‌شوند.

همچنین، خود پارچه معمولا به خاطر منافذی که دارد، در مهار ذرات ریز چندان موفق نیست. اگرچه ماسک‌های پارچه‌ای نسبت به بقیه ماسک ها در سطح پزشکی اثربخشی کمتری دارند، اما نتایج تجربی نشان می‌دهد که در صورت درست ساخته‌شدن و استفاده صحیح از ماسک‌های دست‌ساز، پوشیدن آنها به مراتب بهتر از حضور در محیط‌های عمومی بدون ماسک است.


نحوه استفاده صحیح از ماسک های پارچه ای

حتما ماسک خود را قبل از مصرف دوباره بشویید، ماسک خود را به دیگران ندهید، ماسک خود را زیر بینی قرار ندهید، اگر در تنفس دچار مشکل شدید ماسک خود را بردارید.

سازمان بهداشت جهانی توصیه‌هایی را در مورد ماسک‌های پارچه‌ای منتشر کرده است:

 • ماسک‌ها باید حداقل سه لایه پارچه داشته باشند.
 • لایه داخلی باید از مواد جاذب مانند پنبه ساخته شود.
 • لایه میانی به گونه‌ای طراحی شده است که مانند سد عمل کند پس باید از یک ماده مانند پلی‌پروپیلن ساخته شود.
 • لایه بیرونی هم باید از ماده‌ای غیر جاذب مانند پلی‌استر یا مخلوط پلی‌استر ساخته شود.

درصد جلوگیری ماسک ها از ویروس و باکتری ها

ماسک های N95, FFP2 و FFP2 میتوانند بدون سوپاپ هم باشند

چرا استفاده از ماسک مهم است؟

ماسک صورت جلوی قطرات تنفسی را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهند در زمان حرف زدن، نفس کشیدن، سرفه یا عطسه کردن در هوا پخش شوند. این مسئله بسیار مهم است چرا که افراد بیماری ویروس کرونای جدید را چندین روز پیش از بروز بیماری به دیگران منتقل می‌کنند. 

درصد ابتلا به کرونا در صورت استفاده کردن از ماسک

با استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از ابتلا به کرونا جلوگیری می کنید!

آیا از یک ماسک می توان چند بار استفاده کرد؟

در حالت عادی استفاده مجدد از ماسک به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، اما اگر شرایط به‌گونه‌ای پیش برود که اصلا ماسکی وجود نداشته باشد، آن موقع همه چیز فرق خواهد کرد.

«هدف این است که ماسک‌ها مجددا استفاده شوند. این دقیقا یکی از دلایلی است که منجر شده تا ما دچار کمبود ماسک بشویم، بنابراین مجبوریم به سمت استفاده مجدد از یک ماسک برویم. واقعیت این است که منابع در حال کم‌شدن است. اگر شما بیمار هستید و یا از یک بیمار نگهداری می‌کنید، تحت شرایطی خاص می‌توانید از ماسک‌تان مجددا استفاده کنید.»

لوسی ویلسون رئیس بخش خدمات درمانی اضطراری در دانشگاه مریلند بالتیمور

ماسک های جراحی بعد از مصرف باید دور انداخته شود و قابلیت شستشو مجدد را ندارند.

آیا می توان ماسک ها را برای استفاده مجدد ضدعفونی کرد؟

بسیاری از افراد ماسک را برای استفاده مجدد ضدعفونی می کنند در حالیکه این کار مناسب نبوده و خود عامل انتقال ویروس کرونا است.

مشاهده می شود که افراد ماسک ها را با استفاده از دمای خشک (گرما دادن به ماسک با دمای ۷۰ درجه به مدت ۳۰ دقیقه)، تابش پرتوی فرابنفش، اسپری الکل، دما و فشار بالا، و گرمای خشک و مرطوب ضدعفونی می کنند، در حالیکه سازمان جهانی بهداشت این روش ها را تایید نکرده است.

مینو محرمی متخصص بیماری های عفونی

ضدعفونی کردن ماسک ها، راهکاری منطقی در برابر کمبود ماسک نیست زیرا ممکن است باعث باز شدن منافذ ماسک و تغییر در ساختار فیزیکی آن شود و بر نحوه تصفیه و همچنین کیفیت فیلتر کردن ماسک اثر بگذارد.

نحوه صحیح استفاده از ماسک

 • قبل از زدن ماسک، دست‌ها با آب و صابون شسته یا با ژل‌ضدعفونی تمیز شوند.
 • بینی و دهان تا زیر چانه باید بخوبی با ماسک پوشانده و کیپ شود تا درزی وجود نداشته باشد.
 • وقتی ماسک زدید به آن دست نزنید و اگر دست زدید آن را بشویید یا ضدعفونی کنید.
 • هیچگاه برای صحبت یا خوردن ماسک را برندارید یا به زیر چانه نبرید.
 • ماسکی که مرطوب و تر شده است باید عوض شود.
 • برای برداشتن ماسک به جلوی آن دست نزنید: بند‌ یا کش را از پشت سر یا گوش گرفته، بآرامی ماسک را آزاد کرده و به جلو برده و از صورت دور کنید.
 • ماسک‌های یکبار مصرف را باید در سطل دردار و درون کیسه زباله انداخت و پس از آن دست‌ها را شست یا با ژل ضدعفونی دست تمیز کرد.

۶ قانونی که در استفاده از ماسک باید رعایت کنیم!

قانون اول

به هیچ وجه ماسک سوپاپ دار یا همان فیلتر دار نزنید چراکه اگر ناقل باشید دیگران هم بیمار می شوند.

قانون دوم

افراد بالای ۶۰ سال گروه های خطر پذیر و کسانی که کرونا دارند حتما از ماسک پزشکی استفاده کنند. بقیه می توانند از ماسک پارچه ای استفاده کنند.

قانون سوم

در مکان های پرخطر مثل بیمارستان، آزمایشگاه و داروخانه حتما ماسک پزشکی بزنید نه پارچه ای.

قانون چهارم

کسانی که قبلا کرونا گرفته اند. تا دو هفته بعد از قرنطینه حتما ماسک پزشکی بزنند نه پارچه ای.

قانون پنجم

برای کودکان زیر دو سال نباید ماسک زد چون اکسیژن خون آنها کم می شود ولی چون ممکن است این کودکان نیز دچار کرونا شوند نباید از خانه خارج شوند.

قانون ششم

طریقه صحیح استفاده از ماسک این است که باید دهان و چانه را بپوشاند. در مورد ماسک های پزشکی باید کرکره ها پایین کشیده شود و روی چانه را بپوشاند. ماسک های پزشکی معمولی و پارچه ای هر سه ساعت یک بار باید عوص شوند و موقع استفاده از ماسک باید صورت حتما خشک خشک باشد.

حتما ویديو را مشاهده کنید

ویدئو

اشتباهات رایج در استفاده از ماسک ها

۱- آلودگی را به سطحی دیگر انتقال می‌ دهید

هنگامی که یک‌ بار از ماسک استفاده می‌کنید، به هر چیزی آلوده می‌شود. اگر ماسک را درآورده و روی سطح دیگری قرار دهید، آن سطح نیز اکنون آلوده شده است. بهترین گزینه پوشیدن ماسک‌های یک بار مصرف و دور انداختن آنها به روش درست پس از استفاده است. اگر از یک ماسک پارچه‌ای یا دست ‌ساز استفاده می کنید‌، بین هر بار استفاده باید آن را بشویید.

۲- ماسک را با دست‌ های آلوده لمس می‌ کنید

اگر ماسک خود را حتی اگر از سطح بیرونی آلوده کرده باشید، همچنان این امکان وجود دارد که به راحتی خود را نیز آلوده کنید. درآوردن ماسک و پوشیدن دوباره آن با دست‌های آلوده می‌تواند باکتری یا ویروس را به بخشی که تنفس می‌کنید، انتقال دهد. پیش از تنظیم ماسک از تمیز بودن دست‌های خود اطمینان حاصل کنید. به‌طور کلی بهتر است که از لمس صورت خود پرهیز کنید.

۳- در تمام روز از یک ماسک استفاده می‌ کنید

یک ماسک باید هر ۳ ساعت یک بار تعویض یا ضد عفونی شود، در غیر این صورت، ذرات ویروسی می‌توانند روی آن انباشته شده و احتمال تنفس آنها افزایش یابد.

۴- از ماسک به روش نادرست استفاده می‌ کنید

شاید افراد زیادی را دیده باشید که از ماسک تنها برای پوشاندن دهان خود استفاده می‌کنند و بینی آنها بدون پوشش است. در شرایطی که این می‌تواند هنگام سرفه یا عطسه همچنان مقداری از دیگران محافظت کند اما اگر فردی مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در نزدیکی وی عطسه یا سرفه کند، محافظتی از خود فرد در برابر این بیماری نخواهد داشت.

۵- مواد شیمیایی را روی ماسک اسپری می‌ کنید

استفاده از مواد شیمیایی روی ماسک که موجب مرطوب شدن آن می‌شود، اقدامی نامناسب است. اسپری سبک برای ضدعفونی کردن ماسک و سپس قرار دادن ماسک در کیسه مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما از اسپری بیش از حد و موادی که موجب مرطوب شدن ماسک می‌شوند، پرهیز کنید.

۶- ماسک را درست نمی‌ پوشید

ماسک‌ها دارای یک بخش بیرونی که معمولا رنگی، دارای بافت یا نشان تجاری شرکت تولید کننده است و یک بخش داخلی هستند که معمولا سفید رنگ و کتان مانند است. روش درست پوشیدن ماسک این‌گونه است که بخش داخلی باید روی صورت قرار گرفته تا ذرات موجود در هوا به‌درستی فیلتر شوند.

۷- بیش از حد به ماسک خود اطمینان دارید

ممکن است فکر کنید که یک ماسک ۱۰۰ درصد قابل اعتماد است و شما را به طور کامل از گزند ویروس دور نگه می‌دارد اما در واقع این‌گونه نیست. استفاده از ماسک در واقع به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری است. حتی در صورت پوشیدن ماسک، فاصله‌گیری اجتماعی همچنان باید رعایت شود. ماسک‌های جراحی به‌عنوان مانعی بین دستگاه تنفسی شما و تمام ویروس‌ها و باکتری‌ها عمل نمی‌کنند اما فاصله‌گیری اجتماعی می‌تواند به محافظت در برابر ذرات حاوی ویروس ناشی از سرفه و عطسه یک فرد آلوده کمک کند.

در کنار استفاده از ماسک حتما باید فاصله اجتماعی خود را رعایت کنید

پیشنهاد می‌کنیم مطلب « چگونه پس از داشتن علائم کرونا خود را در خانه قرنطینه کنیم!» را حتما بخوانید!

فاصله‌گذاری فیزیکی را فراموش نکنید! امیدواریم هر چه زودتر این روزها را پشت سر بگذاریم.

منابع

دیگر مقاله‌های مرتبط در این زمینه

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
15 نظرات
 1. امیر. می گوید

  بسیار دقیق و فنی و عالی و مفید.

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنونم از ثبت نظرتون

 2. محسن می گوید

  بسیار هم خوب. بلکه مرم بخونن متوجه شن ماسک فیلتر دار کلاس نداره خطر هم داره

  1. سارا حقگو می گوید

   بله دقیقا، بهتره کادر پزشکی از این ماسک استفاده کنند، چون اگر یه درصد ناقل باشیم انتقال خواهیم داد

 3. فاطمه می گوید

  واقعا ممنونم که تو این روزها این اطلاعات را در اختیار ما گذاشتین👌🏻

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما که نظراتتون رو برامون مینویسید

 4. رزیتا می گوید

  سپاسگزارم بابت تمام انرژی که برای ما مخاطبان میگذارید که در این شرایط سخت ما حداقل کمترین اشتباه رو برای حفظ امنیت جانمان در برابر این ویروس هولناک داشته باشیم.

  1. سارا حقگو می گوید

   انرژی اصلیو شما به ما میدید وقتی نظراتتون رو میخونیم. ممنون از وقتی که میذارید

 5. Sahar می گوید

  سلام خیلی ممنونم ، خیلی عالی بود ، من خودم به اشتباه ماسک رو پایین میاوردم ، الان متوجه شدم که چقدر اشتباه بوده ، مرسی از مطالب خوبتون🙏🏻🌺

  1. سارا حقگو می گوید

   چقدر خوب که براتون مفید بوده ممنون از ثبت نظراتتون

 6. عاطفه می گوید

  بسیار عالی بود. همسر من یک ماسک رو بارها میشوره و استفاده میکنه. هرچی میگم بابا نکن گوش نمیکنه. واقعا مقالتون فنی و مفید بود. ممنونم 🙏🏼

  1. سارا حقگو می گوید

   ایشالله که براشون مفید بوده باشه این مقاله

 7. امیر صالحی می گوید

  مثل همیشه عالی

 8. Sahar می گوید

  سلام خیلی عالی بود ممنون 🙏🏻🌺🌹

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما مخاطب عزیز

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021