موج چهارم سهمگین کرونا در راه است!

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 10 تیر 1400 توسط سارا حقگو

داستان همه گیری ویروس کرونا بارها و بارها توسط رسانه های مختلف پوشش داده شده است ولی هیچکدام به اهمیت مسئولیت فردی از نظر علمی در زنجیره بیماری تاکید نکرده‌اند. شاید اگر هر کدام از ما در جایگاه خود برای جلوگیری از شیوع این بیماری تلاش می‌کردیم و در خانه می‌ماندیم امروز این بیماری به حالت پاندمیک (همه‌گیری) نمی‌رسید. در کشور کره جنوبی از آنجا که هرچیزی از نگاه علمی بررسی می شود تصاعد بیماری و شیوع آن هم از نظر ریاضی بررسی شده است. در این مقاله میخواهیم از لحاظ علمی و ریاضی شیوع این بیماری را مورد بررسی قرار دهیم.

حتما بخوانید: کرونا؛ بزرگترین فاجعه قرن، از آنفولانزای اسپانیایی پیشی گرفت

کره جنوبی در چهار هفته اولیه شیوع بیماری کرونا در این کشور، تنها ۳۰ نفر بیمار کرونایی داشته است. اما موضوع اصلی این مقاله بررسی نفر ۳۱ ام این بیماری در کشور مذکور است. زمانی که این نفر توانسته با اعمال اشتباه بیش از ۱۰۲۵نفر را به این ویروس مبتلا کند.

موج دوم سهمگین کرونا در راه است!
بررسی مسیرهایی که نفر ۳۱ ام در کره جنوبی رفته است.

تقویم رفتاری و نحوه عملکرد فرد مشهور به «۳۱ام» در بوجود آمدن فاجعه

  • ۲۹ ژانویه: رفتن به C-Club در سئول(بدون علائم)
  • ۶ فوریه: یک تصادف کوچیک و رفتن به بیمارستان (بدون علائم)
  • ۹ فوریه : رفتن به کلیسا SHINCHEONJI (بدون علائم)
  • ۱۵ فوریه: مراجعه به بیمارستان به خاطر تب، پزشک درخواست تست کرونا داده، اما این فرد با جای تست به کافه در یک هتل رفته و با دوستش ناهار میخورد.
  • ۱۶ فوریه: رفتن دوباره به کلیسا (با علائم بیماری) به مدت دو ساعت
  • ۱۷ فوریه: در نهایت او به بیمارستان رفته و تست را انجام می‌دهد، و در کمال ناباوری نتیجه‌ی تست این شخص مثبت می‌شود !

بررسی ویروس کرونا از نگاه ریاضی‌دانان

بررسی ویروس کرونا از نگاه ریاضی‌دانان

رشد نمادی(رشد تصاعدی بر روی نمودار) یا Exponential Growth به تابعی گفته میشود که در هر مرحله ضریبی (بیشتر از ۱) از مرحله قبل خودش را داشته باشد. (یعنی هر روز تعداد مبتلایان در عدد ثابتی ضرب بشوند و افزایش پیدا بکنند) در شکل بالا می‌توانید روند افزایشی یک تابع نمایی (خط سبز) رو ببینید و تفاوت آن را با توابع خطی (خط قرمز) و توانی (خط آبی) مقایسه کنید.

بر اساس نمودار در ابتدا ۲۰ روز طول کشید تا جمعیت بیماران مبتلا به ویروس ۱۰ برابر شود، و در ادامه تنها ۱۳ روز، و این یعنی این بیماری با ضریب بسیار بالایی رو به افزایش است. اگر امروز به فرض ۲۱ هزار نفر به این ویروس مبتلا باشند و این بیماری با ضریب ۱/۱۵ در حال رشد باشد، بعد از گذشت ۲ ماه حدود ۱/۶ میلیون نفر مبتلای به کرونا خواهیم داشت(چیزی فراتر از فاجعه آنفولانزای اسپانیایی). اما با تمام این تفاسیر ریاضیات حرف بسیار امیدکننده‌ای بیان می‌کند و آن این است که اگر فقط و فقط ضریب رشد را یک درصد کاهش دهیم بعد از ۲ ماه تنها ۴۰۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

سازمان جهانی بهداشت به کمک عمل ریاضی تحلیل جالبی درباره‌ی شیوع بیماری کرونا منتشر کرده حتما بهتون پیشنهاد میکنیم این ویديو را تا آخر ببینید:

آغاز فاجعه انسانی با شروع سفر‌های نوروزی

آغاز فاجعه انسانی با شروع سفر‌های نوروزی

با شروع سفرهای نوروزی بسیاری از ایرانی ها ممکن است تصور کنند که دچار این بیماری نیستند و مشکلی را ایجاد نخواهند کرد. رفتن به سفر در ایام اوج شیوع این بیماری می تواند هر کدام از ما را به نفر ۳۱ ام این بیماری تبدیل کند. زمانی که آمار این بیماری با توجه به توضیحات به صورت تصاعدی بالا برود ممکن است در یک روز به جای ۱ نفر انتقال، به چند میلیون انتقال برسیم.

افزایش میزان مبتلایان در ایران

افزایش میزان مبتلایان در ایران

در حالی که با توجه به آمارهای رسمی، میزان ابتلا به کرونا در ایران در حال افزایش است، به نظر می‌رسد شناسایی، با دقت بالاتر و بین جمعیت بیشتری در حال انجام است و این آمارها درصورت دقت و صحت، نشان دهنده کاهش نرخ مرگ‌ و میر در ایران است. با وجود این تردیدها و شایعات، اما برخی مدلسازی‌ها و تحلیل‌های آماری به‌دنبال سناریوسازی برای پیش‌بینی زمان تقریبی پایان این اپیدمی در کشورهای مختلف هستند. این مطالعات برای ایران نیز در حال انجام است و از آنجایی که آمار اعلامی در ایران، بیشترین نسبت فوت به ابتلا را در بین سایر کشورها داشته، با استفاده از داده‌های کشورمان هم، بررسی‌هایی انجام شده است.

افزایش میزان مبتلایان در ایران
مقایسه آمارهای ایران با پنج کشور اصلی درگیر با کرونا

مقایسه آمارهای ایران با پنج کشور اصلی درگیر، نشان می‌دهد نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران بیشتر از سایر کشورهاست. با این حال، براساس نتایج پژوهش مؤسسه بین‌المللی وُلفرِم ریسرچ، اگر داده‌ها ایران را با داده‌های جهانی تطبیق دهیم مشخص می‌شود که علت این نرخ بالا، احتمالاً مسئله شناسایی موارد ابتلاست؛ یعنی افرادی هستند که به ویروس مبتلا شده‌اند، اما هنوز بیماری آنها تشخیص داده نشده و شناسایی نشده‌اند.

قرنطینه، شرط لازم در کاهش ضریب شیوع بیماری

قرنطینه، شرط لازم در کاهش ضریب شیوع بیماری

شهر ووهان در استان هوبئی که اولین گزارش‌های ابتلا به ویروی کرونا از آن آغاز شد، در ۲۳ ژانویه / ۳ بهمن قرنطینه شد و به‌دنبال آن، تمام حمل‌ونقل‌های عمومی به داخل و خارج از این شهر، به حالت تعلیق درآمد. از آن زمان، حداقل در ۱۵ شهر دیگر در استان هوبئی نیز، حمل و نقل به همین ترتیب متوقف شده ‌است. بسیاری از رویدادهای سال نو از جمله شهر ممنوعه در پکن، نمایشگاه‌های معابد سنتی و سایر مجالس جشن، نیز به ‌دلیل جلوگیری از انتقال ویروس، بسته شدند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

در ایران تا به امروز وضعیت قرنطینه در شهرهای مهم مانند تهران، قم و مازندران اعلام نشده، با نزدیک شدن به سال نو و تعطیلات تابستانی پیش‌بینی می‌شود که موج دوم و خطرناک بیماری در ایران آغاز شود، و صدمات و تلفات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند.

با توجه به شرایط پیش رو، بهترین راه برای جلوگیری از وقوع فاجعه، ماندن در خانه و قطع زنجیره انتقال کرونا است.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021