دامپینگ یا قیمت شکنی در اقتصاد

1 2,302

ویدئو

منظور از دامپینگ

منظور از دامپینگ

در علم اقتصاد به ویژه اقتصاد خرد ، واژه ها و اصطلاحات زیادی وجود دارد که یکی از این اصطلاحات دامپینگ است که در تجارت بین الملل پرکاربرد ترین اصطلاح محسوب می گردد که منظور از آن این است که محصولات  و کالاها به ویژه کالاهای صادراتی را با قیمتی کمتر از قیمت استاندارد آن ها به فروش برسانند و به طور کلی فروش کالا و محصولات با قیمتی کمتر از قیمت مصوب است به طوریکه صرفه اقتصادی ندارد . این نوع سیاست یعنی دامپینگ یا کارشکنی ،  نوعی تبعیض قیمت محسوب می‌گردد و این کار را معمولا تولیدکننده ها و بازرگانان  با هدف کسب سود دراز مدت انجام می‌دهند ، یعنی این افراد با هدف اینکه بقیه رقبای خود را از میدان رقابت بیرون کنند ، این کار را انجام می‌دهند که در نتیجه در طولانی مدت فقط خود آن ها در بازار به عنوان فروشنده انحصارگر می‌مانند .

در همین رابطه:

انواع دامپینگ

انواع دامپینگ

دامپینگ در انواع مختلفی انجام می‌شود که این تقسیم بندی به شرح زیر است:

1 . دامپینگ یا بازار شکنی مستمر ( دامپینگ بلند مدت )

دامپینگ یا بازار شکنی مستمر عبارت است از این که بعضی از تولیدکننده های داخلی بیشترین سود بازار را نصیب خود نمایند . نمونه بارز این نوع بازار شکنی ، بازار های خودرو در کشور ایران است. این نوع بازار شکنی در بلندمدت اتفاق می‌افتد و اثرات آن نیز بلند مدت است.

2 . دامپینگ یا بازار شکنی مخرب یا ویران گر

در این نوع دامپینگ که نوعی کارشکنی کوتاه مدت محسوب می‌‌شود ، کالاها و اجناس را با قیمتی کمتر در بازار های خارجی به فروش می‌رسانند که این قیمت از قیمت های داخلی کشوری که اقدام به فروش در آن می‌نمایند ، بسیار کمتر است و فروشندگان یا در واقع همان بازار شکنان حاضر به تحمل زبان های این کار هستند که بتوانند در بلند مدت سود های زیادی به دست آورند و در بازار به فروشنده انحصارگر تبدیل گردند. نمونه ‌ای که برای این نوع دامپینگ می‌توان مثال زد ، تولیدکننده ها و بازرگانان کشور چین هستند که با عرضه محصولات خود در بازار کشورهای دیگر به قیمت های پایین توانستند بیشتر بازارهای کشورهای دیگر را به دست آورند ، گرچه ابتدا و در کوتاه مدت متحمل زیان هایی شدند اما آن ها صرفه‌های بلند مدت را بیشتر ترجیح دادند .

3 . بازار شکنی تصادفی یا فصلی

بازار شکنی یا دامپینگ تصادفی ، زمانی صورت می گیرد که یک کالا را به طور اتفاقی در بازار کشورهای دیگر و با قیمتی کمتر از بازارهای آن کشور  به فروش برسانند و هدف از این کار این است که میزان تولیدات اضافه را به فروش برسانند و پس از این کار بقیه تولیدات را با قیمت های بالا به فروش می‌رسانند. این نوع دامپینگ معمولا با تغییرات فصل نیز رخ می‌دهد و هدف آن جلوگیری از انباشت تولیدات در انبارها است.

مزایای دامپینگ برای کشورها

مزایای دامپینگ برای کشورها

دامپینگ یا بازار شکنی در کنار معایب زیادی که دارد ، دارای مزایایی نیز است که به شرح زیر قابل بیان هستند :

 • اولین مزیت دامپینگ این است که کشور فروشنده، کالاهای خود را با قیمتی بسیار پایین عرضه می‌نماید و با این کار رقبای خود را از میدان به در می‌کند البته زمانی این کار به نفع شرکت ها است که بر صادرات خود یارانه های حمایتی وضع کرده باشند .
 • از دیگر مزایای دامپینگ این است که کشوری که اقدام به این کار می‌نماید بازار های بلندمدت را از آن خود می‌نماید .
 • در بعضی کشورها دامپینگ را با هدف افزایش اشتغال و در آمد زایی انجام می‌دهند .
 • از دیگر مزایای دامپینگ این است که مصرف کنندگان و خریداران کالاهایی که مورد دامپینگ یا فروش زیر قیمت بازار قرار گرفته‌اند ، می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را بسیار ارزان تر از قیمت های داخلی خریداری نمایند و سبد خرید گسترده تری داشته باشند که این کار حتی باعث می‌شود که اگر مصرف کننده کالاهای ارزان را برای تولید کالاهای دیگر استفاده نماید ، کالاهای تولید شده هم با قیمت ارزان تر عرضه گردند .

معایب و مشکلات دامپینگ برای کشورها

معایب و مشکلات دامپینگ برای کشورها

دامپینگ یا قیمت شکنی دارای معایب و مشکلاتی برای کشورها است:

 • از معایب دامپینگ برای کشورها این است که ضرر و زیان و هزینه های زیادی در بلندمدت برای تولید کننده، انجام دهنده این کار به دنبال دارد .
 • از دیگر معایب این کار این است که سبب تخریب اقتصاد کشورها می‌‌گردد و رقیب های تجاری در زمینه کالاهای مرغوب از بازار بیرون می‌روند و تنها کالاهای بی کیفیت باقی می‌مانند. مانند کارهای تولیدکنندگان چینی با تولیدکننده های کشورهای دیگر .
 • عیب و ضرر دیگر دامپینگ این است که دامپینگ در جهان یه روش غیر قانونی محسوب می‌گردد چرا که سازمان تجارت بین المللی با این سیاست کاملا مخالف است و آن را منع نموده است .
 • از دیگر معایب این کار این است که در بلند مدت کشوری که در داخل آن، کالاهای ارزان و زیر قیمت عرضه می‌گردد ، دچار بحران بیکاری می‌شود زیرا تولید کننده های داخلی این کشورها تولیدات خود را متوقف می‌نمایند .
 • همچنین دامپینگ سبب می شود تا بنگاه داران اقتصادی ثروتمند و پیشرفته به ویژه در کشورهای توسعه یافته با ایجاد نوعی رقابت سود جویانه اقدام به سود آوری از بازار نمایند و در بلند مدت آن بازار را به دست گیرند .

معیارهای تشخیص دامپینگ

معیارهای تشخیص دامپینگ

برای این که مشخص گردد که آیا در بازار های یک کشور دامپینگ یا کارشکنی رخ داده است ، از چند معیار استفاده می‌نمایند :

1 . مفهوم یافتن دامپینگ براساس معیار مقایسه قیمت صادرات با کالاهای عادی 

برای این کار قیمت کالاهایی که در بازار کشور مورد نظر که عمل دامپینگ در آن صورت گرفته است‌، بررسی می‌شود و براساس آن مشخص می‌گردد که دامپینگ صورت گرفته است یا خیر، که در صورت وجود سیاست های قانونی در آن کشور و با اعمال سیاست هایی مانند حمایت از تولید کنندگان داخلی و وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی می‌توانند مانع این بازار شکنی شوند .

 2 . تعیین دامپینگ براساس معیار هزینه ها

در این شیوه دامپینگ زمانی رخ می‌دهد که یک کالای خارجی یا وارداتی در بازار کشوری با قیمتی به فروش برسد که این قیمت کمتر از هزینه های تولید کالاهای مشابه آن ها در کشور مورد نظر باشد. این نوع دامپینگ تا حدودی پیچیده به نظر می‌رسد و نمی توان سیاست مشخصی در مقابل آن اعمال کرد چرا که محصولاتی که با این ویژگی ها به فروش می‌رسند ، طوری هستند که کشور مبدأ تولید کننده آن ها مشخص نیست چون در چند کشور تولید می‌گردند و در یک کشور به فروش می‌رسند .

 3 . تشخیص دامپینگ براساس محصولات مشابه

در انجام دامپینگ با این روش معمولا کالاهایی مورد این عمل قرار می‌گیرند که نمونه های زیادی از آن در بازار مورد نظر وجود داشته باشد یعنی تولید کننده های کشورهای دیگر برای این که بازار کشور دیگری را به دست آورند کالاهایی را که در کشورمورد نظرشان خط تولید زیادی را دارد را مورد هدف قرار می‌دهند و کالاهای خود را باقیمتی بسیار پایین به فروش می‌رسانند تا تولیدکنندگان آن کشور را کنار بزنند و در بلندمدت تمام سود آن محصول را نصیب خود نمایند .

4 . آگاهی و تشخیص قیمت های عادی بازارها

اهداف بازار شکنی یا دامپینگ کدامند :

بیشتر تولیدکننده ها و بازرگانی که دامپینگ می‌نمایند معمولا این کار را با اهداف بلندمدت انجام می‌دهند که این اهداف به شرح زیر هستند:

 • یکی از اهداف دامپینگ یا عرضه قیمت ها با قیمتی کمتر از قیمت های عادی بازارهای داخلی کشور‌های خارجی این است که بازار های آن کشور را در بلند مدت به دست آورند گرچه این کار ممکن است با ضرر و زیان‌های زیادی برای انجام دهندگان این کار  در کوتاه مدت همراه باشد .
 • از دیگر اهداف انجام بازار شکنی این است که میزان کالاها و تولیدات اضافی که در انبارها مانده‌اند‌، به فروش برسند .
 • همچنین بیشتر تولیدکننده ها با انجام دامپینگ تلاش می‌نمایند که بازار یک کالا را در کشور مورد نظر از آن خود نمایند .
 • یکی دیگر از هدف های دامپینگ این است که کالاهای بی کیفیت خود را به فروش برسانند و مشتریان زیادی را برای این کالاها  جذب نمایند .
 • از دیگر اهداف این کار این است که تولیدکننده های کالاهای اصلی را از بازار بیرون نمایند ویا این که تولیدکننده های کشورهای در حال توسعه را از پیشرفت باز دارند .

نمونه های بارز از دامپینگ در کشورهای مختلف (آمریکا و ژاپن )

نمونه های بارز از دامپینگ در کشورهای مختلف (آمریکا و ژاپن )

دامپینگ یا بازار شکنی که مفهومی اقتصادی است و در بیشتر کشورها اتفاق می‌افتد به ویژه در بازار کشورهایی که محصولات مشابه زیاد باشد ، تولیدکنندگان و بازرگانان اقدام به این کار می‌نمایند تا رقبا را از میدان رقابت بیرون برانند که این اقدام نخستین بار ودر قرن بیستم ، توسط تولیدکنندگان انگلستان برای رقابت با تولیدات آمریکایی انجام گرفت .

از جمله کشورهایی که عمل دامپینگ در آن ها به وفور دیده می‌شود ، بازار خودرو ایران ، بازار لوازم الکتریکی ژاپن ، آمریکا و انگلیس است.

در طی دهه های هزار و سیصد و نود، تولید کنندگان و بازرگانان ژاپنی عمل دامپینگ را انجام دادند ، آن ها این کار را در بازارهای لوازم الکتریکی  آمریکا مانند انواع تلویزیون ها و نیز بازار فولاد آمریکا انجام دادند . چون ژاپنی‌ها در زمینه تولید انواع تلویزیون‌ها خط تولید زیادی داشتند و آمریکایی ها نیز در این زمینه رقیب آن ها محسوب می‌شدند ، اقدام به فروش محصولات خود در بازارهای آمریکا با قیمتی کمتر از قیمت‌های مطرح شده در بازارهای آمریکا نمودند و چندی نگذشت که توانستند بازار تلویزیون را به دست بگیرند و به سود‌های زیادی رسیدند . همچنین در زمینه ی تولید فولاد هم آمریکا و هم ژاپن تولیدکنندگان زیادی داشتند و تولیدکنندگان و بازرگانان ژاپنی به منظور به دست آورن این بازار و کنار زدن تولیدکنندگان و رقبای آمریکایی ، اقدام به بازار شکنی یا فروش پایین نمودند و پس از مدتی به اهداف بلند مدت خود یعنی سودآوری بالا و انحصاری شدن دست یافتند . علاوه بر بازار های آمریکا ، ژاپنی ها اقدام به عمل بازارشکنی در بازار خودرو و فولاد اروپا نمودند و در این زمینه نیز موفق بودند .

  از دیگر نمونه های دامپینگ می‌توان به دامپینگ کشورهای اروپایی در زمینه فروش مازاد محصولات کشاورزی اشاره نمود . این کشورها برای این که بتوانند مازاد محصولات کشاورزی خود در انبارها را به فروش برسانند ، این محصولات را با قیمتی ارزان تر از قیمت های عادی آن به ویژه در کشورهای خارجی نمودند.

نمونه بازار شکنی در بازارهای ایران

نمونه بازار شکنی در بازارهای ایران

 از دیگر نمونه های بازارشکنی بازار خودرو ایران است که تولیدکنندگان شرکت های مختلف برای انحصارگر شدن در زمینه ی فروش ، اقدام به بازارشکنی یا فروش محصولات خود با قیمتی ارزان تر از نمونه های آن در شرکت های دیگر نمودند ، به عنوان مثال از جمله شرکت های تولید خودرو در ایران می‌توان به ایران خودرو ، سایپا ، مدیران خودرو و کرمان موتور اشاره نمود . یکی دیگر از نمونه های بازار شکنی ، بازار گوشی آمریکا و چین است که در سال های اخیر به شدت رایج بوده است . همچنین کشور چین در زمینه های مختلفی اقدام به دامپینگ در ایران نموده است و با این کار باعث بیکار شدن بسیاری از تولیدکنندگان محصولات با کیفیت داخلی ایران و تحمیل زیان های زیاد به اقتصاد آن شده است .

سیاست های مانع دامپینگ

سیاست های مانع دامپینگ

بسیاری از کشورهایی که اقتصادشان تحت عمل دامپینگ دچار ضرر و مشکلات مالی شده است به فکر روش‌هایی برای حذف این نوع بازار شکنی افتادند . از جمله این کشورها، کشور آمریکا بود که برای جلوگیری از فلج شدن اقتصاد فولاد خود در برابر فولاد ژاپن و کره اقدام به حمایت از تولید کنندگان داخلی خود از طریق پرداخت یارانه های حمایتی و نیز اعمال معافیت های مالیاتی بر آن ها نمود و در مقابل بر فولاد وارداتی از ژاپن و کره تعرفه های بالایی وضع نمود تا با این کار قیمت محصولات وارداتی بیشتر از محصولاتی داخلی خود آمریکا شود که در نتیجه آن بازار فروش فولاد آمریکا رونق عظیمی پیدا نمود .

 همچنین کشور ایران نیز برای افزایش فروش محصولات داخلی خود نسبت به محصولات مشابه چینی آن‌ها‌، اقدام به حمایت از تولید کنندگان داخلی و رواج دادن بیشتر خط تولید از طریق پرداخت یارانه های حمایتی به تولیدکنندگان داخلی و وضع تعرفه بر واردات چینی ، اقدام نمود .

همچنین کشور آمریکا برای مقابله با دامپینگ محصولات کشاورزی اقدام به حمایت از کشاورزان داخلی خود نمود که نمونه مشابه آن نیز در سال های اخیر در ایران انجام شد . همچنین در ایران و کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی (گات ) برای مقابله با هرگونه دامپینگ ، اقدام به اعمال سیاست هایی مانند اعمال مالیات های جبرانی و نیز وضع حقوق و عوارض گمرکی کردند که قانون آن در ایران به طور مدون به تصویب رسید و طبق آیین نامه های اجرایی و  قانون گمرکی ایران ، در صورتی که قیمت فروش یک کالا از قیمت واقعی و مصوب برای آن کمتر باشد ، می‌بایست از آن کالا عوارض گمرکی دریافت گردد تا با این بازار شکنی مبارزه گردد . از جمله دیگر سیاست هایی که از سوی شوراهای بین المللی برای مقابله با دامپینگ طراحی شد این بود که برای محاسبه آن از روش های جدیدی استفاده شود تا به وضوح میزان کم فروشی و بازار‌شکنی ها مشخص گردد .

شرکت

شرکت

شرکت   یکی از شرکت های فعال در زمینه های مهاجرتی ، سرمایه گذاری های داخلی و خارجی‌، مسافرتی به ویژه در زمینه های مسافرت  تحصیلی است که در زمینه انجام این گونه خدمات دارای سوابقی چندین ساله است و معمولا این خدمات را با قیمتی عرضه می‌نماید که هیچ گونه صرفه اقتصادی ندارد .

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
یک نظر
 1. مهدی می گوید

  واقعا مقالتون خووب بود،مرسی

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021