آیا فردی کاملا شبیه شما در جهان موازی دیگری زندگی می کند؟

86 45,102

نظریه جهان های موازی یکی از عجیب‌ترین و جذاب‌ترین تئوری‌های روز دنیاست که هنوز بصورت قطعی آن را تأیید یا رد نکرده‌اند. این نظریه قرار است به یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سؤال‌های بشر پاسخ دهد که آیا نسخه دیگری از کهکشان ما، در یک جهان موازی دیگر وجود دارد یا خیر؟ در تحقیقات جدیدی که از سوی گروهی از دانشمندان ناسا مستقر در قطب جنوب انجام گرفته آنها به شواهدی دست یافته اند که ممکن است متعلق به جهانی موازی باشد، جایی که قوانین فیزیکی کاملا به طور معکوس عمل می کنند.

مقدمه

پس از کشف شواهد ناسا یکی از این فرضیاتی که به شدت جان دوباره گرفت این بود که دانشمندان جهانی موازی را کشف کرده‌اند که آینه جهان ماست. طولی نکشید که ماجرای جهان موازی در شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب شد و کاربران این خبر را دست به دست می‌کردند که ناسا یک جهان موازی کشف کرده اما آن را از ما پنهان می‌کند. اما آیا به راستی این فرضیه حقیقت دارد؟ آیا شما به جهان موازی اعتقاد دارید؟ در این مقاله قصد داریم از شگفت‌انگیزترین فرضیه جهان با شما صحبت کنیم !

واژه جهان موازی به چه معناست؟

نظریه جهان‌ های موازی بر این اساس است که جهان هایی به جز جهان ما وجود دارند با قوانین، نتایج و رویدادهایی متفاوت از آنچه که برای ما اتفاق می افتد. در این جهان ها ممکن است موجودات منقرض شده وجود داشته باشند و یا حتی انسان ها در این جهان ها منقرض شده باشند. اظهار نظر درمورد این جهان ها بحثی پیچیده است و کار هر کسی نیست و نیاز به علم و اطلاعات منحصر به فرد دارد.

ایده جهان موازی برای اولین بار توسط Hugh Everett III یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه پرینستون مطرح شد. محتوای نظریه جهان های موازی این بود: جهان های موازی متعددی وجود دارند که درست شبیه به دنیای ما هستند. این جهان ها همگی در ارتباط با جهان ما هستند؛ در واقع آنها تابعی از ما و ما نیز تابعی از آنها هستیم.

دانشمندان وجود جهان های موازی را به این شکل تعبیر کرده اند که برای هر حالت از کارهای ما جهانی برای نمایش وجود دارد. به عبارتی اگر قصد انجام کاری داشته باشیم و در مقابل آن ۳ تصمیم وجود داشته باشد، هر تصمیمی که در این جهان بگیریم برای دو حالت دیگر دو جهان موازی خلق می شود.

تعریف جهان موازی به زبان ساده

توضیح دادن کوانتوم و درک مفاهیم کوانتومی حتی برای دانشمندان این رشته مشکل است. تنها چیزی که به سادگی می‌توان در مورد آن نظر داد این است که مفهوم شکل در فیزیک کوانتوم با مفهومی که ما به آن عادت داریم تفاوت دارد. در بحث کوانتوم هر عمل بیش از یک نتیجه احتمالی دارد. یعنی چراغ می‌تواند روشن یا خاموش باشد.

این نظریه که به عنوان اصل عدم قطعیت Heisenberg شناخته می‌شود بر این باور است که رفتار نامنظم مواد کوانتومی باعث می‌شود که ما نتوانیم هیچ‌گاه ماهیت آن ذره کوانتومی را کشف کنیم.

حالا شاید با خودتان بگوید که این ذرات کوانتومی، چه ربطی به فرضیه جهان‌های موازی دارد. برای شما مثالی میزنیم تا دقیق تر متوجه این موضوع بشوید!

در نظر بگیرید که امروز صبح وقتی می‌خواستید در اتاق خودتان را باز کنید، شما هم از اتاق خارج شدید و هم نشدید. این موضوع باعث می‌شود که دو خط زمانی متفاوت از زندگی شما به وجود آمده باشد. فرقی نمی‌کند که تصمیم شما کوچک یا بزرگ باشد. با باز کردن و نکردن یک پنجره و یا حتی در سطحی بزرگ‌تر، با مردن یا زنده ماندن در یکی از لحظات خطرناک زندگی، خطی جدید در زمان – مکان زندگی تولید شده است. این تعدد خطوط را با تعداد موجوداتی که به لحظات کوانتومی نگاه می‌کند مقایسه کنید.

بدون شک بعد از توضیحات شما هم به بی‌نهایت جهان موازی خواهید رسید.

پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر حتما این ویدئو را تماشا کنید

نگاهی به نظریه های موجود درباره ی جهان موازی

حدود ۱۳/۷ میلیارد سال پیش، هر آنچه را که در کیهان می‌شناسیم، یک چیز بی‌نهایت خرد و ناچیز (Singularity) بود. سپس، طبق تئوری بیگ بنگ، برخی عناصر ناشناخته باعث شدند تا در فضای سه بعدی انبساط پیدا کند. با خنک‌تر شدن این انرژی عظیم انبساط اولیه، سرانجام ذرات کوچک شروع به تغییر شکل به قطعات بزرگ‌تری که امروزه می‌شناسیم، مانند کهکشان‌ها، ستاره‌ها و سیاره‌ها کردند. 

ما در یک جهان واحد و منحصر‌به‌فرد قرار نگرفته‌ایم، اما یافته‌های ما حاکی از کاهش چشمگیر تعداد جهان های موازی، به محدوده بسیار کمتری از جهان‌های ممکن است.

استیون هاوکینگ (Stephen Hawking) فیزیک دان

سؤال بزرگی که این تئوری مطرح می‌کند این است: آیا ما تنها جهان موجود در همه این کائنات هستیم؟

ما با استفاده از فناوری فعلی، فقط به مشاهدات درون این جهان محدود می‌شویم؛ زیرا جهان منحنی‌ای است که ما دقیقا داخل آن قرار داریم و قادر به دیدن قسمت بیرونی آن (در صورت وجود دنیای خارجی) نیستیم. در ادامه به مهمترین مفاهیم و نظریه های مرتبط با جهان موازی اشاره می کنیم.

۱- نظریه تورم کیهانی

نظریه تورم کیهانی سال های زیادی است که مورد قبول دانش پژوهان واقع شده است. تورم کیهانی اتفاقی در عالم است که هیچگاه متوقف نمی شود. بر اساس تورم کیهانی حباب هایی تشکیل می شود که همچنان در حال گسترش هستند.

فضای بین این حباب ها برای تشکیل حباب های جدید کفایت می کند. هر یک از این حباب ها جهانی مجزا و متفاوت را شامل می شود. جهان کنونی ما نیز ممکن است یکی از همین حباب هایی باشد که بر اساس تورم کیهانی ایجاد شده است.

۲- نظریه ریسمانی

تئوری ریسمانی یکی از پر کاربردترین تئوری های علم فیزیک است. بر اساس تئوری ریسمانی ماهیت هر چیز که در دنیا وجود دارد در سطح زیرکوانتمی آن قرار دارد. این ماهیت را ذرات کوانتمی، الکترون ها، اتم ها و سلول ها تشکیل می دهند. تئوری ریسمانی دلیلی محکم برای وجود جهان های موازی است. بر این اساس جهان کنکونی همانند حبابی در کنار جهان های موازی قرار دارد.

از نظر تئوری ریسمانی این جهان ها می توانند با هم در ارتباط باشند و با هم به تعامل برسند. با به تعامل رسیدن این جهان ها با یکدیگر ممکن است انفجاری بزرگ (نظریه بیگ بنگ) همانند انفجاری که باعث پیدایش جهان شد رخ دهد. بر اساس تئوری ریسمان ها زمانی که جهان بر اثر بیگ بنگ ساخته می شود، شکل گیری آن در یازده جهت مختلف نیز اتفاق می افتد.

۳- نظریه چند جهانی

علم فیزیک و کیهان شناسی  بر این عقیده است که جهان ما با تمام کهکشان ها و ستاره و سیاره هایش تنها یکی از بی شمار جهان هایی است که در عالم وجود دارد. ایده ی چند جهانی را نخستین بار Alexander Vilenkin و Andrei Linde مطرح کردند.

چند جهانی حالت های گوناگونی دارد. برخی معتقدند ممکن است جهان های همسایه با جهان ما در ارتباط باشد و برخی بر این باورند که اگر هم جهان های متعدد وجود داشته باشد این جهان ها در فاصله ای دور و مجزا از جهان ما هستند. گروه دوم توجهی بر نظریه چند جهانی ندارند. آنان می گویند ما به همه جای جهان خودمان دسترسی کامل نداریم و وجود جهان های دیگر تأثیری نخواهد داشت.

از نظر دانشمندان یکی از روش های ایجاد چند جهانی تورم ابدی است. تورم ابدی ترکیبی از معادلات «مکانیک کوانتمی» و «نسبیت عام» است. بر اساس تورم ابدی جهان های متعدد تا همیشه خلق خواهند شد و تعداد بی نهایتی از جهان ها را ایجاد خواهند کرد. این جهان ها موازی با جهان کنونی و برای نمایش هر حالت ممکن از کارهای ما خلق می شوند.

۴- نظریه جهان وصله دوزی

این نظریه ساده ترین حالتی است که می توان آن را درک کرد. طبق نظریه جهان وصله دوزی جهان ما به دفعات مختلف تکرار می شود و زمان در هر یک از این دفعات متفاوت است. اما جهان های ایجاد شده به قدری دور از هم قرار دارند که نمی توانند یکدیگر را ببینند و به هم دسترسی پیدا کنند.

«در هر یک از جهان ها یک کپی از ما وجود دارد که در حال تماشای دیگریست و به اشتباه می پندارد که واقعیت خود تنها واقعیت موجود است»

به نقل از برایان گرین فیزیکدان آمریکایی

نظریه استیون هاوکینگ درباره ی اثبات جهان موازی

استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری و کیهان شناس

بر اساس گزارش نشریه «ساندی تایمز» آخرین مقاله این دانشمند با عنوان «خروجی ملایم از تورم ابدی» که ده روز پیش از مرگش منتشر شده بود، شامل جزئیاتی است که می توان برای کشف جهان موازی از آن بهره برد. این مقاله با بهره گیری از محاسبات پیشرفته ریاضی مدارکی را در مورد تئوری جهان های موازی ارائه می کند که در امتداد جهان ما وجود دارند.

براساس نظریه Hugh Everett(ارجاع به ابتدای مقاله)، در جهان های موازی جنگ ها نتایج و پیامدهایی متفاوت از آنچه ما می دانیم داشته اند. موجوداتی که در این دنیا منقرض شده اند، تکامل یافته و اکنون در عوامل دیگری زندگی می کنند. از طرفی در جهان های دیگر، احتمال می رود که ما انسان ها نیز منقرض شده باشیم.

Stephen Hawking و همکارش Thomas Hertog معتقدند که با استفاده از کاوشگرهای مجهز به سنسورهای قدرتمند می توان تشعشعاتی که مبدا آنها به پیدایش جهان برمی گردد را شکار کرد و با بررسی این تشعشعات به شواهدی از وجود جهان های موازی پی برد.

مجله ساندی تایمز مدعی شده که اگر این نظریه ثابت شده و پرده از وجود جهان های موازی برداشته شود، محققان آن سزاوار دریافت جایزه نوبل خواهند بود. هرچند اثبات این نظریه ممکن است سال ها به طول بینجامد.

آیا ناسا موفق به کشف جهان موازی شده است؟

آزمایشات ناسا در قطب جنوب (فرستادن بالون حامل آنتن ناپایدار تحریک‌کننده)

بر اساس گزارشات ناسا، شواهد اثبات وجود جهان‌های موازی در جریان آزمایش فرستادن بالون حامل آنتن ناپایدار تحریک‌کننده (ANITA) به آسمان بالای قطب جنوب کشف شد. بالا رفتن این بالون غول‌پیکر در هوای بسیار سرد و خشک منطقه، محیط بهینه را برای انجام آزمایش ناسا روی حرکت ذرات زیراتمی با جلوگیری از نویزهای رادیویی موجود، فراهم کرد. در طول این آزمایش، محققان با آن چه به عنوان «باد» ذرات توصیف می‌شود، روبرو شدند. با این تفاوت که این بار شدت چنین پدیده‌ای میلیون‌ها برابر قدرتمندتر از گذشته بود.

براساس نظریه Hugh Everett (که در ابتدای مقاله اشاره شد)، در جهان های موازی جنگ ها نتایج و پیامدهایی متفاوت از آنچه ما می دانیم داشته اند. موجوداتی که در این دنیا منقرض شده اند، تکامل یافته و اکنون در عوامل دیگری زندگی می کنند. از طرفی در جهان های دیگر، احتمال می رود که ما انسان ها نیز منقرض شده باشیم.

آزمایش قطب جنوب ناسا چگونه صورت گرفت ؟

برای درک چنین موضوعی باید بدانید که زمین هر روز با ذرات پرانرژی فراوانی از سوی فضا بمباران می‌شود. ذرات زیراتمی کم‌انرژی با جرم نزدیک به صفر می‌توانند کاملا از جو زمین عبور کنند؛ اما، اشیا با انرژی بالاتر توسط ماده جامد سیاره ما متوقف می‌شوند. پس در نهایت ذرات پرانرژی می‌توانند تنها از «فضا» به پایین حرکت کنند. با این وجود ANITA ناسا ذرات سنگین‌تری را به نام «تاو نوترینو» (Tau Neutrino) کشف کرده است که برخلاف شرایط عمومی این ذرات، آن‌ها از زمین بیرون می‌آیند.

مفهوم این یافته‌ها بر اساس رفتار تاو نوترینو، بیان می‌کند که ذرات در زمان به عقب می‌روند و می‌توانند حاکی از وجود یک جهان موازی باشند. بدین صورت که قبل از گذر از روی زمین، به نوع دیگری از ذرات تبدیل شده و سپس دوباره تغییر می‌کنند و به حالت قبلی خود بازمی‌گردند. اتفاقی که به عنوان یک رویداد غیرممکن توصیف می‌شود.

آزمایشات ناسا در قطب جنوب

دلیل چنین رفتاری تنها می‌تواند این مورد باشد که ذره قبل از عبور از زمین به نوع دیگری از ذرات تغییر کند و دوباره به همان حالت برگردد. البته همه با این ادعا موافق نیستند و همچنین غیرممکن نیست که توضیحات دیگری نیز برای این یافته‌ها وجود داشته باشد. چیزی مانند نقص عملکرد ANITA یا احتمال وجود نوع جدیدی از ذرات زیراتمی کشف نشده.

به نقل ازPeter Gorham محقق اصلی پروژه ANITA و فیزیکدان ذرات آزمایشی در دانشگاه هاوایی

۵ فیلم شاخص با موضوع جهان موازی

پوستر فیلم های معرفی شده
 1. «تلقین» یا «Inception» محصول ۲۰۱۰ آمریکا – فیلم/ امتیاز ۸.۸
 2. «درخشش ابدی یک ذهن پاک» یا «Eternal Sunshine of the Spotless Mind» محصول ۲۰۰۴ آمریکا – فیلم/ امتیاز ۸.۳
 3. «باشگاه مبارزه» یا «Fight Club» محصول ۱۹۹۹ آمریکا – فیلم/ امتیاز ۸.۸
 4. «حیثیت» یا «The Prestige» محصول ۲۰۰۶ آمریکا- فیلم/ امتیاز ۸.۵
 5. «آغازگر » یا «Primer» محصول ۲۰۰۴ آمریکا – فیلم/ امتیاز ۶.۹

۵ سریال شاخص با موضوع جهان موازی

پوستر سریال های معرفی شده
 1. «تاریکی» یا «Dark» محصول ۲۰۲۰-۲۰۱۷ آمریکا – سریال/ امتیاز ۸.۸
 2. «مردی در قلعه بلند» یا «The Man in the High Castle» محصول ۲۰۱۹-۲۰۱۵ آمریکا – سریال/ امتیاز ۸
 3. «فرینج» یا «Fringe» محصول ۲۰۱۳-۲۰۰۸ آمریکا – سریال/ امتیاز ۸.۴
 4. «آسمان در حال سقوط» یا «Falling Skies» محصول ۲۰۱۵-۲۰۱۱ آمریکا – سریال/ امتیاز ۷.۲
 5. «وایکینگ‌ها» یا «Vikings» محصول ۲۰۱۳- تاکنون- آمریکا- سریال/ امتیاز ۸.۵

پیشنهاد میکنیم مطلب «بهترین سریال‌ های خارجی جهان از نگاه IMDB!» را حتما بخوانید!

می‌توان گفت که اگر فکر می‌کنید موجودیت شما واقعی است، باید بدانید که با توجه به کشفیات جدید، احتمالا این طور نیست! شما به احتمال زیاد تصویری از تصورات خود در جهان‌های موازی هستید. نظر شما در مورد اثبات وجود جهان‌های موازی چیست؟ آیا واقعا در جهان دیگر قوانین فیزیک برعکس عمل می‌کنند؟ به نظر شما زمان می‌تواند به عقب برگردد؟ یا شاید هم توضیح دیگری وجود دارد؟ دیدگاه‌های خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

مقالات دیگر از این نویسنده

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
86 نظرات
 1. Seashell می گوید

  Kheili kheiliiiii khub bud lotfan bazam tu in sabk benevisin vaghean kezag bordammmm !!!

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما که نظراتتون رو ثبت میکنید. با تشکر

 2. فاطمه تقوی می گوید

  عالی بود!
  لطفا بیشتر راجب این موضوعات بنویسید
  واقعا لذت بردم

  1. سارا حقگو می گوید

   حتما، مطالب بیشتری در این زمینه خواهم نوشت.

 3. عاطفه می گوید

  عالی بود. خیلی من به این زمینه‌ها علاقه دارم. بازم بنویسید مرسی

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما مخاطب عزیز

 4. امیر صالحی می گوید

  مرسی طبق معمول عالی درکل ما ایرانیها ۴۰ ساله تو ۲ جهانیم همزمان تو جهنمم هستیم

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما مخاطب عزیز.

  2. N می گوید

   اره

 5. محسن می گوید

  به به. چه مطالب به روزی. چه با علاقه با حوصله با دقت چه دقیق چه کامل. آدم لذت میبره. خسته نباشید.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم. مرسی از ثبت نظرتون

 6. Sahar می گوید

  خیلی جالب بود و هیجان انگیز ،و پُر رمز و راز .. بسیار لذت بردم ممنونم🙏🏻🙏🏻🌺

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما مخاطب عزیز

 7. رزیتا می گوید

  واقعا عالی بود ،،،لطفا بیشتر از این فیلد بنویسید خانم حق گو

 8. عرفان روایه می گوید

  به نظر من جهان های موازی کاملا وجود دارند و همان طور که شما نوشتید این ها فقط چند دلیل برای وجود جهان های موازی بودند و مهم ترین دلیل ها نظریه تورم کیهانی و بیگ بنگ و حتی نظریه ریسمان است اما مهم تر از همه اینکه ما مسلمان هستیم و خدا و قران را قبول داریم همان طور که خدا در قران می فرماید ما هفت اسمان داریم نه یکی پس این یک دلیل محکم و غیر قابل رد شدن است

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام ممنون از ثبت نظرتون مخاطب عزیز

 9. متین می گوید

  من دوست دارم یه روزئ جهان های موازی رو پیدا کنیم

 10. توحید می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  دیدگاهتون عالی بود ممنون
  معلومه فیلم باز هستید
  دوست دارم نقدتون از فیلم تنت کریستوفر نولان رو بخونم از زاویه ی دید جهان موازی (البته فکر کنم زاویه دید دیگه ای نداشته باشه)خیلی پیچیده بود
  اگه زحمتی نیست البته

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که وقت میگذارید و نظراتتون رو ثبت میکنید، متاسفانه هنوز این فیلم رو ندیدم، اما به زودی در مقاله جدیدم درباره فیلم ها نقد خودم رو خواهم نوشت. با تشکر

 11. توحید می گوید

  ممنون

 12. 맣탑 می گوید

  برای من که 14 سالمه، مبهم بود؛ ولی تونستم بیشترش رو بفهمم. من اعتقادی به جهان موازی ندارم؛ ولی اگه وجود داشته باشه، واقعا جالبه! خیلی وقت‌ها، وقتی سریال پادشاه ابدی رو می‌دیدم، با خودم فکر می‌کردم که من توی یه دنیای دیگه، چه شکلی هستم؟ خیلی زمینه جالبیه؛ مثل رؤیاپردازی!

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام ممنونم از ثبت نظرتون

  2. روژین می گوید

   منم وقتی سریال پادشاه ابدی رو دیدم به این فکر افتادم که واقعا دنیا ی موازی وجود داره یا نه

 13. علی می گوید

  مطالب تون کامل و مختصر و مفید بود .. ممنون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که نظتون رو برامون ثبت می کنید

 14. رضا می گوید

  سلام ممنون عالی بود
  بنظر من جهان موازی وجود داره و خود ما هستیم البته با زمانهای جلو یا عقب
  من در خواب ذهنم رو هوشیار میکنم وتجربه جهان موازی را دارم می دونم خیلی ها باور ندارن ولی من گاهی در این حالت به زمانهای گذشته می روم و گاهی به زمانهای آینده که چند سال بعد همون مکان و موقعیت رو تجربه میکنم …
  در یکی از همین هوشیاری ها متوجه شدم که در سالهای آینده یک ازدواج خواهم داشت ولی همسر فعلی متاسفانه فوت کرده از روی همون خواب توانستم زن آینده خودم رو پیدا کنم رفتم و دیدمش ایشان هم متاهل و داری سه پسر هستند وپسر بزرگشان در زمان ازدواج مان پزشک هستند از پسرشان سوال کردم گفتن سال سوم تجربی درس میخوانند کارت وزیت خودم را بهشان دادم و گفتم بنده خواب دیدم که پسرتان پزشکی قبول میشوند برام خیلی مهم هستش که چنانچه پسرشان کنکور قبول شد حتما به من اطلاع بدهند وبعد دوسال به من زنگ زدن و گفتن رشته پزشکی قبول شده …
  میدونم این قضیه برای خیلی از دوستان مثل یک قصه هستش ولی فقط از روی سادگی و واقعیت برای شما عزیزان توضیح دادم به امید موفقیت همه شما خوبان

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک میگذارید!

  2. بی نام می گوید

   سلام بسیار از خوندن نظرات شما هیجان زده شدم میخواستم بپرسم چطور ذهنتون رو هشیار میکنید هنگام خواب؟

 15. محمد محمدی می گوید

  جهانهای موازی موجود است ولی مردم عادی درک نادرستی از ان دارن.جهان موازی متشابه مثال زبان ماشین کامپیوتر است که برای یک محاسبه یا قیم نوشته شده است.اگر عدد زوج بدید عملی انجام شود و اگر فرد بدید عمل دیگر انجام دهید. حال شما فرد میدید بنابراین محاسبات بر اساس فرد انجام میشود .ولی زبان ماشین هر دوصورت را دارد ولی فقط عدد فرد بوقوع می پیوندد.یا گیمی که اگر این نیروی پیاده را ببرید چنین اتفاقی رخ دهد و اگر نیروی سواره ببرید اتفاق دیگری رخ دهد حال در زبان ماشین هر دو موجود است ولی مثلا شما پیاده میبرید پس سرنوشت پیاده رخ میدهد.پس از جهان موازی میشود اینده را پیش بینی کرد. خوابها گاهی از جهان موازی الهام میگیرد.بنابراین جهان موازی در حقیقت برنامه ریزی و زبان ماشین خدا است که به جهان هستی فوق نوشته شده

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم که تجربیات و دانشتون رو در اختیار ما میگذارید، با تشکر

 16. ابر بشر می گوید

  متشکر.فیزیک کوانتوم و متافیزیک مقوله ای نیست که با 4 صفحه مطالعه بشه راجع بهش نظر داد.به زبان سنتی کل علم کاینات 5 علم است.ریمیا کیمیا هیمیا سیمیا و لیمیا.که البته هیچ بشری تابحال به حتی یکی از آنها کاملا مسلط نشده.به اعتقاد بنده کوانتوم و متا فیزیک و جهانهای موازی همه تحت تاثیر این 5 علم است.09364589171

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از به اشتراک گذاری دانشتون.

 17. amir123 می گوید

  مقاله زرد خوبی بود هر چند وقتی استیفن هاوکینگ بزرگ برای هوچی گری گفت که فقط یکسری اندازه گیری در علم کیهان شناسی مانده. از بقیه چه انتظاری میشه داشت

 18. Zahra می گوید

  عالیه من عاشق همچین مطالب داغ و جذابی اممم🥰🥰😍😍👍🏼

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چقدر خوب که براتون مفید بوده. ممنون از ثبت نظرتون

 19. سامان می گوید

  ای بابا سرم درد گرفت.ما که هنوز حتی سیاره خودمون رو درست و حسابی نشناختیم درک وسعت کهکشان و کیهان کم سخته برامون حالا باید به نظریه جهان های موازی و تعدد جهانی هم فکر کنیم.عجب آفزینشی داره این خدا…

 20. امیرحسین می گوید

  سلام.سوالی که مطرح میشه اینه که به تازگی کشف شده که جهان بی انتها نیست و دارای بعد هست.در مورد شکل جهان هستی هم گفته میشه شبیه به یک کاغذ مچاله هست که بازش کنیم.از دید من جهان‌های موازی می‌تونه در خارج از بعد جهان های دیگر شکل بگیره.بعنی خارج از جهان ما یک یا چند یا بینهایت جهان دیگه وجود داره.ولی این که حدفاصل بین جهان‌های موازی چه چیزی و از چه جنسی وجود داره معلوم نیست.و اینکه آیا میشه بین جهان‌های موازی سفر کرد یا نه.شاید سیاه چاله ها یا کشف دروازه زمان گذرگاهی باشه واسه سفر بین جهان‌های موازی.تا حالا فکر کردید که شاید هنگام خواب دیدن در واقع به جهانی موازی با جهان خودمون سفر کردید؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، تمام حرف هایی که من در مقاله اوردم و شما فرمودید تا به امروز در حد نظریات و فرضیات بوده، هنوز به قطعیت درباره ی هیچ کدومش نمیشه صحبت کرد، اما بحث و مطالعه دربارش از نظر بنده جذابه و باعث میشه به درک عمیق تری از خود و کائنات برسیم! ممنونم از به اشتراک گذاریه نظرتون!

 21. ارمان می گوید

  شاید جهان موازی ما بهتر از ایران باشه ایران موازی بهتر باشه

 22. امیر حسین می گوید

  لطفا اطلاعاتتان را در مورد ماده تاریک و انرژی تاریک هم به اشتراک بگذارید.ممنون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چشم حتماااا اضافه خواهم کرد، ممنونم

 23. سمانه می گوید

  ممنونم ازتون خیلی عالی بود من مطمئنم که جهان های موازی وجود داشته و داره🌹❤🌹

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که وقت میگذارید میخونید و نظراتتون رو ثبت میکنید!

 24. مهسا می گوید

  واقعا برگام! من از بچگی عشقم این چیزاست و یقین دارم که جهان موازی وجود داره من مطمئنم ما میتونیم در زمان سفر کنیم خدای عزیز ما خیلی خیلی بزرگ تر اون چیزی هست که ما فکر میکنیم. در اینده علم یه پیشرفتایی میکنه یه چیزایی رو کشف میکنه که ما الان حتی نمیتونیم تصورشو بکنیم. ممنون بابت این مطلب خوب.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم از شما مخاطب عزیز

 25. سید می گوید

  بله درست و دقیق ، اون بالا یکی از دوستان از تجربه خواب هاش نوشته که دیده همسری داره و رفته پیگیر شده و تاحالا که درست بوده …
  خواستم بگم منم از اون خواب ها دیدم ، یعنی خیلی میبینم ،
  میدونین من الان ۲۰ سالم هس و شاید بیش از ۱۰۰۰ بار خواب هایی دیدم که تعبیر شدن و عین همون رو تجربه کردم ، مثلا یک صحنه ای که به نظرم آشنا میومده و بعد از فکر کردن دیدم که این رو تو خواب دیدم.بعضی از غربی ها بهش میگن حس ششم که اونقدر قوی هست تو خواب هم عمل میکنه ، ولی من نظر خودم اینه که دنیا و اتفاقاتش نوشته شده ! یعنی ما هیچ تسلطی نداریم…اگر در حتی در تمامی حالت های ممکن هم عمل کنیم…باز یعنی اون عمل قرار داده شده رو انجام دادیم…آخه مگه میشه چندین بار من این تحربه آینده بینی رو داشته باشم و اتفاقی باشه ؟
  به نظر من تمامی اتفاقات برنامه ریزی شده و ما فقط بازیگر اون نقش هستیم که توان هیچ کاری جز نقش بازی کردن نداریم.
  خلاصه نمیدونم که چقدر حرفام رو قبول دارین ولی دوس دارم که اگه نظری هس بشنوم…چون واقعا به اینجور مسائل علاقه دارم.

  1. 9 می گوید

   بله بیشتر آدم ها این اتفاق رو تجربه می کنند
   اما کاش میشد دلیل واقعیش رو هم یافت !

 26. سید می گوید

  سلام
  آقا رضا منم عین شمام…
  ( ی نظری نوشتم همین زیر و توضیح دادم اگه خواستین بخونین)
  راستش برام جالب شد اتفاقات شما ،
  اگه خواستین میتونیم ببشتر باهم حرف بزنیم.
  اگه اوکی بودین ی راه ارتباطی چیزی بدین که باهم بیشتر راجب این موضوع حرف بزنیم…کجنکاو شدم…شدبد

 27. اذربایجانی می گوید

  جهانهای موازی وجود دارند اصولا این دنیا بر اساس قوانین فیزیک و ریاضی اداره میشه ولی وقتی به خواب میرویم دقیقا وارد جهان موازی شدیم که تابع قانون فیزیکی ما نیست و مثل ویدیوی بالا که ذکر کرد ما با کمی تفاوت اونجا حضور داریم با فاصله زمانی جلوتر یا عقب تر برای همین میتونیم مشاهداتی بکنیم و اینده و گذشته خودمون رو حدس بزنیم و مکانهایی و چیزهایی که دیدیم رو ممکنه سالها بعد در این دنیا مرور کنیم برای همین یک لحظه شوکی بهمون وارد میشه که گویا این صحنه و حالت رو در جایی دیگه دیدیم و انگار مثل فیلم تکراری بوده برامون این حالت رو رنه دکارت هم توضیح داده دو اتم از هم تاثیر میپذیرند و وقتی با هم هماهنگ شدند اگرهم میلیاردها سال نوذی از هم دور شوند با تغییر حالت یکی اون یکی هم تغییر میکنه که به این حالت شبه وار میگویند ذهن ما میتونه همزاد خودنونو تا حدی در دنیای موازی کنترل کنه زمانی بنده دچار حمله بختک میشدم از نظر من زمانیکه روح از دنیای بتا وارد الفا میشه در همون زمان اون موجوداتی که متعلق به قوانین فیزیکی این دنیا نیستند میخوان اذیت کرده و مانع ورود روح و بیدار شدن کامل شوند خیلی اذیت میشدم تا اینکه یکبار دیدم شخصی بسیار شبیه به من داره با اون موجود مبارزه میکنه جالبتر این بود من در ذهنم میخواستم مشت بزنم دقیقا اون همزاد کارهای ذهنمو به شکل بهتر اجرا میکرد چندین بار این اتفاق افتاد و اصلا خرافات نبود و موجب شد بختک نیاد و یا یکی از اقوام ما بدون دلیل دچار بیماریهای روحی شده بود با هر درمان و پزشک حاذق و سی تی اسکن مغزی چیزی مشخص نمیشد هر قدر دارو مصرف میکرد هر پروفسری میبردنش نتیجه نداشت حتی دعانویسهای زیادی هم بردن جواب نداد تا اینکه بنده بطور کاملا واضح دیدم در اتاق خواب وی حضر دارم و شب هست یک جن کوچک قد درو باز کرد میخواد بیاد تو و تو خواب بهم تفهیم شد برای اذیت کردنش میاد و ایشون سال 91 فرزند اون جن رو زده{ناخواسته احتمال داره}و اونم برای اذیت کردنش میاد تا درو باز کرد میخواست بیاد تو نگهبانهایی رو در اتاق دید که من نمیدیدم و درو بست رفت و همین موضوع کافی بود تا دعایی و طلسمی بشه و ایشون وضع روحیش بسیار بهتر شده درحالیکه پزشک بنده رو مسخره میکرد درحالیکه پزشکان علمشون محدود به قوائد فیزیکی دنیاست و تاثیرات دنیاهای موازی رو درک نمیکنند و اونو خرافه میدونند فضا زمان مثل دوک دولبه میمونه که سه جز داره حال اینده گذشته که قوانین فیزیکی دنیای ما بخاطر قوائد خودش در حال گیر کرده ولی در خواب میتوانیم به گذشته و اینده هم برویم و همیشه خانه شهر خودمون اطرافیانمونو در خواب به شکل دیگه ای یا کمی تفاوت میبینیم برای همین تفاوتها در جهانهای موازیه کسانیکه ضمیر روشنی دارند همچنان میتوانند جهانهای موازی تودرتو رو حس کنند و ازش الهام بگیرند فقط باید انسان خوبی بود تا به قدرتی باور نکردنی رسید الته بنده چندین اتفاق به چشم خودم دیدم که قوانین فیزیک عاجزند از تعریف اون به چیزهای خوب فکر کنید تا موج مثبتی در کائنات جاری شده بسمت روح شما بیاد چون ذهن شما بدلها و یا مشابه های شما رو کنترل میکنه و اما در مورد صحت خوابها باید بگم کاملا واقعیت دارند برای بنده دوبار اتفاق افتاده که شخصی رو در خواب دیدم که هم اتاقی منم اونو دیده البته با کمی تفاوت خب اونم بخاطر ماهیتهای مختلف دنیاهای موازیه سال 79 بود مادربزرگم و من در اتاقمون خوابیده بودیم من همینکه به خواب رفتم مرحوم پدرمو دیدم که در اتاق بطور بسیار واضحی با همون کت و شلوارش وایساده و از موضوعی ناراحت بود و انگشتشو روی دیوار میکشید و میگفت دوده هست دیوار و مادر بزرگمم گفت پدرت بین تو و من خوابیده بود و بهم پول میداد جالبه من نمیدونستم دیوار دوده هست انگشتمو کشیدم دقیقا دیدم دوده هست انگشتم رد انداخته بنده مدتها یک شخصی رو در خوابم میدیدم{وکیل بود وکیل بنده}خجالت میکشیدم ازش سوال کنم که جریان چیه و ایا اونم منو میبینه که خودش گفت البته بطور پرسشی که حس ششم تو قویه؟

 28. هادی می گوید

  واقعا خوب بود.من الان دارم سریال darkمیبینم واقعا پیچیدس باید چند بار ببینی تا خوب بفهمی ماجرا چیه.نمیدونم شاید برای شما اتفاق افتاده یانه ولی بعضی از اتفاقایی که برای من میوفته احساس میکنم اون اتفاق قبلا برای من افتاده یه جوارایی اون اتفاق اشنا به نظر میاد.
  سریالflashهم خوبه درباره زمان و فیزک هست.اونجا هم به گذشته هم به آینده میرن.پیشنها میکنم ببینین

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز

 29. لیلی می گوید

  اونهایی ک از گذشته یا آینده خبر دارن
  به نظرتون قدرتشون رو از کجا آوردن
  آیا میشه از طریق اونها جهان های موازی رو اثبات کرد؟

 30. علی می گوید

  سلام
  دنیاهای دیگری ماننددنیای حال وجوددارد.
  عده ای هم درخواب یابیداری به آنجامسافرت کرده وبرگشته اند.

 31. محمد می گوید

  سلام.به نظر من چنین جهان هایی باید وجود داشته باشه از نظر منطق و عقل ولی از نظر اصل عدم قطعیت هایزنبرگ
  غ ق ق هست.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که نظراتتون رو ثبت می‌کنید

 32. محمد طاها زنگنه می گوید

  خیلی عالی من فکر میکنم اگر جهان های موازی وجود داشته باشه خیلی هیجان انگیزه ولی به نظر من به شرطی وجود داره که عمر آن سیاره ها دقیقا مثل زمین باشه که احتمالش خیلی ناچیزه ولی مثلا احتمال اینکه بابا ی بابابزرگم رو اونجا ببینم خیلی زیاده یا مثلا احتمال اینکه کورش کبیر رو ببینم خیلی زیاده . واقعا مقاله ی هیجان انگیزیه .

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم که نظرتون رو ثبت میکنید

 33. مرژاک می گوید

  ممنون از مقاله خوبتون خانوم حقگو🌺

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که مطالبمون رو میخونید و نظرتون رو برامون مینویسید. با تشکر

 34. محمد می گوید

  سلام من به جهانهای موازی کاملا ایمان دارم ومیتونم بگم حتی زمانی که اصلا این نظریرو نخونده بودم وبچه بودم اتفاقاتی برای من رخ داده ویاحوادثی رودرخواب دیدم که منوبه این باور رسونده بود که چندین حالت ویا بهتره بگم همزاد ازمن درجهان های دیگر هستن که درشرایطی متفاوت ازشرایط من دارند زنده گی میکنن من احساس میکنم که مادردنیای پراز آزمونهای خطا واشتباه داریم زنده گی میکنیم وهمزادهای ما درجهانهای دیگر حاصل عملکرد وتصمیمات ماهستن وقطعا همزادهای ما درجهانهای دیگر خیلی بهترازشرایط مازنده گی میکنن

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز

 35. لوسی می گوید

  سلام سارا،
  فرضیه یا نظریه دنیا ها یا جهان های موازی از لحاظ تاریخی ریشه طولانی دارد و فلاسفه یونان باستان ماقبل افلاطون و ارسطو آنرا مورد بررسی قرار داده اند. افلاطون و ارسطو این فرضیه یا نظریه مفید و ارزشمند را هرکدام با استدلال های خاص خود رد نمودند و به اصطلاح آنرا در کشو میز تحریر قایم نمودند که به دست فراموشی سپرده شود. امروز می دانیم که بی نهایت نمی تواند فقط دارای یک مرکز واحد و یگانه باشد و هرنقطه هندسی یا فیزیکی دلخواه میتواند نقش مرکز را در پهنه بیکرانی و بی نهایت بازی کند و نه تنها یک نقطه واحد و خاص و ویژه. این خود یک دلیل محکم به نفع نظریه جهان ها یا دنیا های موازی می باشد. برای جلوگیری از پریشانی احساسات و افکار و خیالات بهتر و مفید تر است که کلیه جهان هایی که تاکنون خلق گردیده اند، از لحاظ فرم و محتوا مطلقا یکسان و همسان و برابر در نظر بگیریم. کلیه جهان ها علارغم بی شماری ( البته بیشماری از دیدگاه انسان و نه از دیدگاه خداوند ) دو نوع می باشند: یکی نزولی – ازلی و دیگری صعودی – ابدی. در جهان های نزولی حیات و وجود انسان و طبیعت و کیهان از برترین سطح و حالت ممکنه یعنی امکان اشرف آغاز میگردد و پله به پله همراه وقوع مه بانگ های هفتگانه بر اثر نوسانات متوالی انبساط و انقباض کیهانی نزول می یابد تا اینکه در پایان نیم سفر نزولی به پایین ترین سطح و حالت ممکنه یعنی امکان اخس میرسد. چنین جهان هایی در سر جای خود به جهان صعودی تبدیل می شوند و حیات و وجود انسان و طبیعت و کیهان دوباره از سطح امکان اخس آغاز میگردد و در پایان نیم سفر صعودی به سطح امکان اشرف اولیه ارتقاء می یابد. در روند خلقت و آفرینش در قدم اول تقسیم بینهایت به واحد های مساوی برداشته شده است که آنرا میتوان کثرت اولیه یا آغازین نامید. کثرتی که در چهارچوب این جهان شاهد آن هستیم را میتوان کثرت ثانویه نامید. اندیشمندان در طول تاریخ تاکنون از وجود کثرت اولیه که در پهنه بینهایت از طریق تقسیم صورت گرفته است و عملی پایان ناپذیر است، واقف و آگاه و بیدار نگردیده اند. لذا اگر علاقه داشتید، میتوانید نظریه یا فرضیه دنیا ها و یا جهان موازی را از این زاویه دید مورد بررسی و پژوهش قرار دهید و مطمئن باشید که این نظریه نوین آینده درخشانی خواهد داشت. در پایان آرزوی موفقیت برای شما و کلیه خوانندگان و علاقه مندان ایرانی دارم.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم که نظرات و دانشتون رو با ما به اشتراک میگذارید. با تشکر

 36. لی لی می گوید

  سلام سارا،
  جدید ترین خبر ها :
  انسان تنها دارای یک سرنوشت جنسی و عشقی نیست بلکه پنج نوع. مثال : یک مرد و یک زن بطور جاودانه مرد و زن باقی نمی مانند بلکه بر اساس اصل دیالکتیکی تبدیل ضدین، بهم دیگر تبدیل می شوند. محل و مکان این تبدیل در عالم دوم می باشد که بر اثر وقوع مه بانگ دوم مجددا از نوع آفریده خواهد شد. در عالم دوم کلیه مردان این عالم در قالب جسمانی زنانه و کلیه زنان در قالب جسمانی مردانه پا به عرصه وجود خواهند گذاشت و حیات خودرا تجربه خواهند کرد.
  خبر دوم :
  مفاهیم بیزمانی و بیمکانی برخلاف تصور و باور عام به معنای عدم وجود مکان و زمان نیستند بلکه همزاد های واقعی و جاودانه مکان و زمان. ذرات چهار بعدی زمانمکان و ذرات چهار بعدی بیمکانی و بیزمانی روی هم نواسانگر های بنیادی هشت قطبی را در ابعاد پلانک می سازند و کلیه ذرات انرژی و جرم از تراکم شدید آنها در اولین لحظات انبساط کیهان ایجاد شده است. مجموعه سیاه چاله ها و ماده و انرژی تاریک از جنس همان نوسانگر ها می باشند که در قالب انرژی و ماده معمولی در نیامده اند.

 37. شمسی می گوید

  سلام سارا،
  در رابطه با دنیا ها یا جهان های موازی بهتر است که مفاهیم ازل و ابد را دوباره از نو تعریف نمائیم. همچنین زمانمکان نسبی انشتین و زمان و مکان مطلق نیوتن را از نو مورد بررسی قرار دهیم. چند تا از تعارف قدیمی واژه های ازل و ابد به شرح زیر می باشند : ازل به سمت گذشته به معنای بی آغازی و ابد به سمت آینده به معنای بی پایانی می باشند. تعریف دیگر این است که ازل به معنای آغاز زمان و ابد پایان آن. تعریف دیگر که دینی میباشد عبارت است اینکه ازل و ابد از صفات خداوند می باشند و طبق این تعریف معمولا خداوند را موجودی ازلی و ابدی می دانند. عارفان و حکیمان دینی که جهان را جلوه و تجلی و ظهور صفات و اسماء خداوند می دانند، زمان موجود در طبیعت را جلوه و تجلی و ظهور عینی و واقعی ازل و ابد می پندارند و علاوه بر پندار به آن هم باور دارند. فیزیک دان آلمانی به نام پلانک کوچکترین واحد زمان را محاسبه نمود که اکنون به زمان پلانک معروف است و طول آن برابر است با 10 بتوان منهای 43 ثانیه. پلانک غیر از محاسبه و تعیین مقدار واحد های بسیار ریز زمان و مکان که قرن ها قبل از او نیوتن و لایب نیتز فیلسوف آلمانی نتوانستند آنها را تعیین نمایند، تفسیری از این محاسبات علمی را ارائه نداده است. اما از دیدگاه امروز تفسیر نتیجه این محسبات این است که برخلاف نظریه نسبیت عام که زمانمکان را پیوسته در نظر میگیرد، از ذرات تشکیل گردیده اند. و از همه مهمتر اینکه زمان پلانک چیز دیگری نیست غیر از لحظه حال و از آن مهمتر این که ازل و ابد چیز های دیگری نیستند غیر از لحظه حال و زمان پلانک. لذا طول عمر محتوای جهان های نزولی – ازلی توسط لحظه ازل و طول عمر جهان های صعودی – ابدی توسط لحظه ابد رقم زده می شوند. از طرفی دیگر یکی از اشتباهات عمده و بنیادی علم کیهان شناسی این است که پس از پیدایش نظریه نسبیت عام که در آن انشتاین به زبان ریاضی عمل کنش و واکنش جرم و انرژی از یک طرف و از طرف دیگر زمانمکان را مورد برسی قرار داده و در قالب معادلات میدان ها مفهوم نیرو را حذف نموده و بجای آن انحنای زمانمکان جایگزین نموده است، ایده زمان و مکان مطلق نیوتون را کان لم یکن یا رد شده می پندارند و معتقدند که زمانمکان در اولین لحظات مهبانگ به ظهور رسیده و قبل از مه بانگ وجود نداشته اند، یا حداقل اندازه و مقدار آنها برابر بوده است با حجم بسیار ریز پلانک. در صورتیکه حقیقت این است که جهان ( و یا جهان ها ) دارای یک محیط ثابت و پایدار و جاودانه است که مشمول حال گذر زمان و تغییر و تحول و جابجایی و انبساط و انقباض نمی باشد. جنس محیط جهان نه مادی است و نه روحی بلکه از جنس صِوَر ذهنی و اشکال محض هندسی و با این وجود مطلقا نفوذ نا پذیر. به این معنا که هیچ چیزی هرگز قادر نخواهد بود که این جهان را ترک نماید و وارد جهان های همسایه گردد.‌ حتا نفس یا روح و روان و جان هم هرگز نخواهند توانست که این جهان ترک کنند. گذر زمان و تغییر و تحول و تکامل و انبساط و انقباض تنها شامل محتوای جهان می باشد. نیوتن در بررسی زمان و مکان در معادلات ریاضی سه گانه حرکت به درستی وابستگی زمان و مکان را بیان داشته است، اما تعریف ارائه شده در قالب کلمات ناقص می باشند. لذا مکان مطلق حتما نباید با بیکرانی و زمان مطلق با بی آغازی و بی پایانی مترادف و معادل و هم معنی باشند. یک محیط بسته و محدود از نوع مرز جهان که ثابت و پایدار و جاودانه است، میتواند مکان مجرد و مطلق در نظر گرفته شود. و لحظات ازل و ابد هرکدام معادل و مترادف و هم معنی با زمان مطلق. بنابر این تئوری زمان و مکان مطلق نیوتون و نظریه زمانمکان نسبی انشتین در بررسی علمی پدیده های زمان و مکان هرکدام نیمی از حقیقت را بیان داشته اند. این دو نیم نظریه روی هم نیمی از حقیقت را ترسیم نموده اند و نه کل حقیقت را. زیرا این دو دانشمند بزرگ و برجسته مثل جمیع پیشینیان مفاهیم بی زمانی و بیمکانی را مترادف و معادل و هم معنی با عدم وجود زمان و مکان در نظر داشته اند و به عینی بودن و واقعیت داشتن آنها پی نبرده اند. همانطور که از دیدگاه علم فیزیک در بخش مکانیک کوانتایی و مدل استاندارد ذرات بنیادی ، ماده و پادماده ، ذره و ضد ذره وجود دارند، ذرات زمان و ضد زمان و ذرات مکان و ضد مکان می توانند وجود داشته باشند، با این تفاوت بنیادی که ذرات چهار بعدی زمانمکان و ذرات چهار بعدی بیزمانی و بیمکانی پس از رسیدن به هم، همدیگر را متقابلا نابود نمی کنند و به اشعه تبدیل نمی شوند، بلکه باهم دیگر به رقص و نوسان مشغول می شوند بصورت عاشق ها و معشوق های بنیادی. در حالت آزاد و قبل ازاینکه جمعی از آنها در قالب های کوارکی و الکترونی و نوری در آیند، مقدار بسامد یا فرکانس آنها برابر است با معکوس زمان پلانک یعنی 10 بتوان 43 بار در ثانیه. چنین فرکانسی در حال حاظر فقط در سیاه چاله ها و در پهنه ماده و انرژی تاریک وجود دارد و انسان خوشبختانه در شتاب دهنده های زمینی هرگز قادر به تولید چنین انرژی و فرکانسی سر سام آوری نخواهد شد. چرا خوشبختانه ؟ زیرا اگر انسان به یک تکنولوژی دست یابد که توسط آن بتواند نوسانگر های هشت قطبی بنیادی را از قالب های کوارکی و الکترونی آزاد نماید، آنگاه یک لیتر آب یا یک کیلو از هر عنصر دیگری کافی خواهد بود که از انفجار آن ظرف مدت کوتاهی کل کره زمین به یک سیاه چاله به قطر یک سانتی متر تبدل نماید. سپاس خدای را که انسان هرگز به چنین تکنولوژی دست نخواهد یافت.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم از شما که دانشتون رو با ما به اشتراک میگذارید. با تشکر

 38. احمد بابائی می گوید

  سلام.به نظر من اگر که جهان موازی هم وجود داره حتما استعدادی در درون ما برای درک اون وجود داره. پس بهتره قبل از هر چیزی اول به خودشناسی بپردازیم و استعداد هامون رو فعال کنیم بعد قادر به درک انها خواهیم شد. به خاطر همین که علما و عرفا در اثارشان بارها به اینکه همه چیز در درون انسان است اشاره کرده اند. به نظر من باید در مباحث بعدی خودتون به این موضوع بپردازی که انسان کپی عالم است و انچه در دنیا وجود دارد در درون انسان هم وجود دارد . ممنون از مطالبتون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز، چشم حتما

 39. ماشوخیا می گوید

  با عرض سلام و تقدیم احترام،
  بر خلاف تصور خاص و عام ، افراد انسانی تنها دارای یک من یا یک خود مجرد انفرادی و یا یک خویشتن واحد و یگانه و منحصر به فرد نیستند بلکه ده تا من یا ده تا خود مجرد انفرادی و یا ده تا خویشتن مستقل و منحصر به فرد. هر فرد انسانی قبل از آغاز نیم سفر های نزولی و صعودی دارای یک خانواده ده عضوی مشتمل بر پنج مرد و پنج زن در نهایت کمال زیبایی و خوبی محض بوده است و دارای حیات محض. در طول سفر خلقت چهار عضو از این خانواده انفرادی خودی چه در سیر نزولی و چه در سیر صعودی همیشه انفرادی و پشت سر هم به ظهور می رسند و حیات های محدود و ناقص خویش را تجربه می کنند و شش عضو دیگر همیشه به شکل زوج های دو تایی سه گانه. این زوج های سه گانه به سه شکل به صورت زیر می باشند : مذکر- موئنث؛ مذکر – مذکر و موئنث- موئنث. به این معنا که هر فرد انسانی از این حق بنیادی بر خوردار است که زوجیت با خود و عشق خویشتن را تجربه نماید. برای اینکه اعضای این خانواده جاودانه ده نفره حیات های موقت دنیوی خود را تجربه نمایند، خداوند متعال در طرح مطلق خلقت و آفرینش از پیش برای ظهور آنها مجموعا هفت عالم را در نظر گرفته است. هرکدام از این عوالم هفتگانه از طریق وقوع یکی از مه بانگ های هفتگانه بر اثر نوسانات متوالی انقباض و انبساط کیهانی به پیدایش می رسند و هرکدام دارای آسمان و زمین خاص خویش می باشند. عالم غیب و وجود بیکران خداوند دارای هفت مرتبه وجودی می باشد و هرکدام از این مراتب هفتگانه در سیر نزولی و صعودی به روش بالا در قالب یک عالم شهودی خاص و ویژه خویش به ظهور می رسند. و هرکدام از مراتب وجودی هفتگانه دارای لایه های بسیاری می باشند که مملو از اسماء و صفات الهی اند. هرکدام از این لایه ها به نوبه خود در دور های هفتگانه به ظهور می رسند و توسط انسان تجربه می گردند. بهمراه این ظهور های به ظاهر پایان ناپذیر هرکدام از اعضای خانواده ده نفره کلیه افراد انسانی کلیه لایه های وجود خداوند را پشت سر هم تجربه می کنند. در پایان سفر این ده نفر دوباره بطور همزمان به ظهور خواهند رسید و حیات محض اولیه قبل از سفر را تجربه خواهند نمود. لذا جمعیت انسان قبل از آغاز سفر خلقت ده برابر جمعیت فعلی بوده است. واقعیتی که در آن زندگی می کنیم جلوه و تجلی و ظهور کل خداوند نیست بلکه لایه ای از یکی از مراتب هفتگانه وجود و آنهم در یک قطره کیهانی در کنار قطرات بیشمار کیهانی در پهنه بی نهایت و بیکرانی. عظمتی که تاکنون توسط ادیان در شرح و وصف خداوند به انسان ارائه گردیده است، قطره ناچیزی است در مقابل عظمت بیکران خداوند. در پاسخ سوال شما اینکه آیا یک کپی از من در جهان های موازی موجود است ؟ پاسخ این حقیر این است که آنها کپی و مثال من نیستند بلکه خود من و مشغول همین زندگی و در این لحظه در این سایت این کامنت را ارائه می دهند و خدمت شما و خوانندگان محترم سایت شما سلام عرض می نمایند.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام با تشکر از ثبت نظرتون

 40. شادی می گوید

  سلام به شما و خسته نباشید
  من به شخصه واقعا به جهان های موازی اعتقاد دارم و امیدوارم بشه روزی به آن سفر کرد
  در قسمت معرفی فیلم ها پادشاه ابدی رو هم میتونید اضافه کنید بنظرم با مشاهده این فیلم درک جهان موازی راحت تر میشه

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز

 41. Mahisa می گوید

  ممنون از سایت خوبتون من به این موضوع اعتقاد دارم و امیدوارم از فرظیه به چیز مستحکم تر و قابل اثبات تبدیل بشه
  در کل عالییی بود🤗

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز و وفادار

 42. ناشناس می گوید

  خیلی جالبه من برای اولین بار واژه ی جهان موازی رو از زبان کسی شنیدم که حس خیلی نردیکی بهش دارم .الان که این اطلاعات رو خوندم و به این جمله برخوردم:در جهان موازی قوانین فیزیک برعکس عمل میکنند )یاد خوابی که چند ماه پیش دیدم افتادم .خواب همون فرد رو دیدم در حالی که دستاش رو گرفته بودم و بجای اینکه از بالا به پایین بیایم داشتیم از پایین به بالا میزفتیم (برعکس قانون جاذبه)
  نمیدونم ربطی به هم و دنیای موازی داشته باشن یا نه فقط حس کردم باید بنویسمش

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، امکان داره حسی که تجربه کردین چیزی مشابه همین باشه، ممنونم که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک میگذارید.

 43. اسکایون می گوید

  دوست عزیز مطالبت کاملا مفید بود من از مطالب شما برای تولید یک محتوا استفاده کردم و اسم سایت شمارا به عنوان منبع زکر کردم امید وارم مشکلی نباشد

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم که حق کپی رایت مطلب رو رعایت کردید. با تشکر

 44. ایلیا حیدرآبادی می گوید

  به نظر من همین حالا اتفاقاتی نظیر بازگشت زمان و… وحود داره اما ذهن ما قابلیت درک اونها رو نداره. به نظر من جهان های موازی در اثر سفر در زمان در آینده به وجود اومده. خیلی ها میگن سفر در زمان غیر ممکنه، چون ما افرادی از آینده رو ندیدیم، ولی به نظر من ما در جهان واحد هستیم و جهان های دیگه ای هم وجود داره که در اثر سفر در زمان به وجود اومده. مثلا شما فکر کنید سوار ماشین زمان میشید و وارد زمان غارنشینان. بعد گرز رو از دست یک غارنشین میگیرد و پرتش میکنید توی یک چاه 😂 به نظر من، هر تغییر کوچکی، پیامد های به شدت بزرگی داره، حتی اگه الان بجای اینکه شما ناهار ماکارونی بخورید سیب زمینی آب پز بخورید، شاید مدت زمان زندگی بشر حتی کم یا زیاد بشه 😳 پس با کاری که در سفر در زمان انجام دادیم، باید گذشته از نو بازسازی بشه تا به زمان حال برسیم و در این صورت، به شدت تغییراتی رخ میده که به نظر من، بجای تغییرات، جهانی دیگه تشکیل میشه که این جهان ها از اول بوده! یعنی هرچقدر هم که گذشته ای مثل بینگ بنگ وجود داشته باشه، آینده ای هم بوده که این گذشته رو تغییر داده، پس این موضوع از اول بوده. من ایلیا حیدرآبادی هستم و 14 سال بیشتر سن ندارم، ولی این اعتقادات رو قبل از آشنایی با کوانتوم و این چیز ها داشتم. ممنونم از مقاله خوبتون.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که نظراتتون رو برامون ثبت می‌کنید.

 45. وای دا می گوید

  خداوند متعال در لحظه حال در پهنه بیکرانی حضور و ظهور مطلق و نسبی دارد. واقعیت عینی ظهور اسماء و صفات فعلیه او می باشند که محدود و گذرا هستند و حضور غیبی او عبارت است از مجموعه بیشمار اسماء و صفات غیر فعال او که هرکدام به نوبت و ترتیب خاص خویش در چهار چوب زنجیره علت و معلول به ظهور عینی خواهند رسید. جهانی که در آن زندگی می کنیم به سمت گذشته های بسیار دور دست ( یعنی قبل از وقوع مه بانگ ) شش عالم دیگر را در سیر نزولی پشت سر گذاشته تا به حالت فعلی رسیده است و به سمت آینده های دور دست ( یعنی بعد از مه بانگ بعدی ) همان شش منزل یا شش وادی و یا شش شهر عشق را در سیر صعودی به سوی رجعت و بازگشت به حالت ملکوتی اولیه در پیش پا و روی خود خواهد داشت. البته من خداوند را از زاویه دید علوم تجربی و طبیعی و ریاضیات محض و فلسفه و عرفان علمی می نگرم و نه از زاویه دید ادیان ، الاهیات ، حکمت و عرفان دینی. ضمننا بر خلاف دیدگاه بعضی از تخیل گران علمی به نظر من سفر در طول واقعی زمان به سمت گذشته مطلقا غیر ممکن می باشد و سفر به سمت آینده تنها همراه با طبیعت و کیهان لحظه به لحظه ( چه بخواهیم و چه نخواهیم ) و خود به خود صورت می پذیرد و سبقت گرفتن از لحظه حال به سمت آینده و مستقل از طبیعت و کیهان برای انسان مطلقا محال و غیر ممکن می باشد. اما انسان می تواند در خیال و روی طول مجازی و بیکران زمان هم به گذشته و هم به آینده سفر کند و همیشه باید بداند که چنین سفری خیالی و مجازی می باشد و نه حقیقی و واقعی. همین داستان بالا حاصل سفر های خیالی و مجازی می باشد که خود مسافر ( خود من ) گاهی اوقات بطور شگفت انگیزی به حقیقت داشتن آن باور پیدا می کند. ما انسان ها در طول سفر خلقت و آفرینش از حیات جاودانه بصورت پیوسته برخوردار نیستیم بلکه بصورت مقطع. اما قبل از سفر خلقت از حیات محض و جاودانه در سطح کمال زیبایی و خوبی و هوش و استعداد و توانایی و دانایی برخوردار بوده و در پایان سفر دوباره از آن حیات برخوردار خواهیم شد و آنهم بدون استثناء. یعنی هیچ انسانی در پایان سفر یافت نخواهد شد که از آن سعادت غائی و نهائی برخوردار نگردد. لذا برخلاف باور ادیان هیچ جهنم و عذاب جهنمی در کار خداوند متعال نخواهد بود.

 46. مونا می گوید

  خیلی خیلی ممنون از اطلاعاتی ک خانم سارا در اختیار گذاشتید قطعا جهان های موازی وجود دارند این دنیا بزرگتر از اون چیزیه ک ما فکرشو میکنیم پس تنها زمان میتونه واقعیت هارو ب نمایش بزاره…

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که مطالب رو می‌خونید و نظراتتون رو برامون ثبت می‌کنید.

 47. نغمه می گوید

  من به جهان هاي موازي اعتقاد دارم و همينطور به عقب برگشتن زمان يا ديدن آينده ولي اگه ما بخواهيم به عقب برگرديم و بخواهيم اشتباهي كه قبلا كرديم رو درست كنيم خط زمني تغيير ميكنه و ممكنه به خط زماني صدمه بزنه يا زندگي خيلي ها رو عوض كنه مثل يك ليوان ميمونه ما ميريم به عقب تا يك چيزي رو درست كنيم اما وقتي ميفهميم چه اتفاقي افتاده و دوباره ميريم به گذشته تا بذاريم اون اتفاق بيفته و همون موقع ليوان كه من به عنوان خط زماني مثال زدم بر اثر تغيير خط زماني ميشكنه و ما سعي كرديم كه تيكه ي شكسته شده ي ليوان رو به هم چفت و وصل كنيم اما ديگه مثل قبل نميشه
  اما اگه جهان هاي موازي وجود داشته باشه خيلي خوب ميشه
  اما يه سريال رو راجع به جهان هاي موازي رو جا انداختي سريال فلش هم هست چون خيلي توش از جهان هاي موازي گفته شده و يه جورايي بهش ربط داره ممنون از مطالب مفيدتون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که نظراتتون رو با ما به اشتراک میگذارید

 48. محمد رضا می گوید

  در اسلام که که یکجورای گفته وجید داره اما خدا ارتباط بین این جهان هارو ممنوع کرده که شیطان پرستان با قربانی کردن و جنگیری ارتباط برقرار میکنن تا بتونن به قدرت یا جادو دست یابند

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021