اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

جهان موازی؛ آیا ما همزمان در دو جهان زندگی میکنیم؟

19 4,659

نظریه جهان های موازی یکی از عجیب‌ترین و جذاب‌ترین تئوری‌های روز دنیاست که هنوز بصورت قطعی آن را تأیید یا رد نکرده‌اند. این نظریه قرار است به یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سؤال‌های بشر پاسخ دهد که آیا نسخه دیگری از کهکشان ما، در یک جهان موازی دیگر وجود دارد یا خیر؟ در تحقیقات جدیدی که از سوی گروهی از دانشمندان ناسا مستقر در قطب جنوب انجام گرفته آنها به شواهدی دست یافته اند که ممکن است متعلق به جهانی موازی باشد، جایی که قوانین فیزیکی کاملا به طور معکوس عمل می کنند.

مقدمه

پس از کشف شواهد ناسا یکی از این فرضیاتی که به شدت جان دوباره گرفت این بود که دانشمندان جهانی موازی را کشف کرده‌اند که آینه جهان ماست. طولی نکشید که ماجرای جهان موازی در شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب شد و کاربران این خبر را دست به دست می‌کردند که ناسا یک جهان موازی کشف کرده اما آن را از ما پنهان می‌کند. اما آیا به راستی این فرضیه حقیقت دارد؟ آیا شما به جهان موازی اعتقاد دارید؟ در این مقاله قصد داریم از شگفت‌انگیزترین فرضیه جهان با شما صحبت کنیم !

در همین رابطه:

جهان موازی چیست؟

نظریه جهان‌ های موازی بر این اساس است که جهان هایی به جز جهان ما وجود دارند با قوانین، نتایج و رویدادهایی متفاوت از آنچه که برای ما اتفاق می افتد. در این جهان ها ممکن است موجودات منقرض شده وجود داشته باشند و یا حتی انسان ها در این جهان ها منقرض شده باشند. اظهار نظر درمورد این جهان ها بحثی پیچیده است و کار هر کسی نیست و نیاز به علم و اطلاعات منحصر به فرد دارد.

ایده جهان موازی برای اولین بار توسط Hugh Everett III یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه پرینستون مطرح شد. محتوای نظریه جهان های موازی این بود: جهان های موازی متعددی وجود دارند که درست شبیه به دنیای ما هستند. این جهان ها همگی در ارتباط با جهان ما هستند؛ در واقع آنها تابعی از ما و ما نیز تابعی از آنها هستیم.

دانشمندان وجود جهان های موازی را به این شکل تعبیر کرده اند که برای هر حالت از کارهای ما جهانی برای نمایش وجود دارد. به عبارتی اگر قصد انجام کاری داشته باشیم و در مقابل آن ۳ تصمیم وجود داشته باشد، هر تصمیمی که در این جهان بگیریم برای دو حالت دیگر دو جهان موازی خلق می شود.

تعریف جهان موازی به زبان ساده

توضیح دادن کوانتوم و درک مفاهیم کوانتومی حتی برای دانشمندان این رشته مشکل است. تنها چیزی که به سادگی می‌توان در مورد آن نظر داد این است که مفهوم شکل در فیزیک کوانتوم با مفهومی که ما به آن عادت داریم تفاوت دارد. در بحث کوانتوم هر عمل بیش از یک نتیجه احتمالی دارد. یعنی چراغ می‌تواند روشن یا خاموش باشد.

این نظریه که به عنوان اصل عدم قطعیت Heisenberg شناخته می‌شود بر این باور است که رفتار نامنظم مواد کوانتومی باعث می‌شود که ما نتوانیم هیچ‌گاه ماهیت آن ذره کوانتومی را کشف کنیم.

حالا شاید با خودتان بگوید که این ذرات کوانتومی، چه ربطی به فرضیه جهان‌های موازی دارد. برای شما مثالی میزنیم تا دقیق تر متوجه این موضوع بشوید!

در نظر بگیرید که امروز صبح وقتی می‌خواستید در اتاق خودتان را باز کنید، شما هم از اتاق خارج شدید و هم نشدید. این موضوع باعث می‌شود که دو خط زمانی متفاوت از زندگی شما به وجود آمده باشد. فرقی نمی‌کند که تصمیم شما کوچک یا بزرگ باشد. با باز کردن و نکردن یک پنجره و یا حتی در سطحی بزرگ‌تر، با مردن یا زنده ماندن در یکی از لحظات خطرناک زندگی، خطی جدید در زمان – مکان زندگی تولید شده است. این تعدد خطوط را با تعداد موجوداتی که به لحظات کوانتومی نگاه می‌کند مقایسه کنید.

بدون شک بعد از توضیحات شما هم به بی‌نهایت جهان موازی خواهید رسید.

نگاهی به نظریه های موجود درباره ی جهان موازی

حدود ۱۳/۷ میلیارد سال پیش، هر آنچه را که در کیهان می‌شناسیم، یک چیز بی‌نهایت خرد و ناچیز (Singularity) بود. سپس، طبق تئوری بیگ بنگ، برخی عناصر ناشناخته باعث شدند تا در فضای سه بعدی انبساط پیدا کند. با خنک‌تر شدن این انرژی عظیم انبساط اولیه، سرانجام ذرات کوچک شروع به تغییر شکل به قطعات بزرگ‌تری که امروزه می‌شناسیم، مانند کهکشان‌ها، ستاره‌ها و سیاره‌ها کردند. 

ما در یک جهان واحد و منحصر‌به‌فرد قرار نگرفته‌ایم، اما یافته‌های ما حاکی از کاهش چشمگیر تعداد جهان های موازی، به محدوده بسیار کمتری از جهان‌های ممکن است.

استیون هاوکینگ (Stephen Hawking) فیزیک دان

سؤال بزرگی که این تئوری مطرح می‌کند این است: آیا ما تنها جهان موجود در همه این کائنات هستیم؟

ما با استفاده از فناوری فعلی، فقط به مشاهدات درون این جهان محدود می‌شویم؛ زیرا جهان منحنی‌ای است که ما دقیقا داخل آن قرار داریم و قادر به دیدن قسمت بیرونی آن (در صورت وجود دنیای خارجی) نیستیم. در ادامه به مهمترین مفاهیم و نظریه های مرتبط با جهان موازی اشاره می کنیم.

۱- نظریه تورم کیهانی

نظریه تورم کیهانی سال های زیادی است که مورد قبول دانش پژوهان واقع شده است. تورم کیهانی اتفاقی در عالم است که هیچگاه متوقف نمی شود. بر اساس تورم کیهانی حباب هایی تشکیل می شود که همچنان در حال گسترش هستند.

فضای بین این حباب ها برای تشکیل حباب های جدید کفایت می کند. هر یک از این حباب ها جهانی مجزا و متفاوت را شامل می شود. جهان کنونی ما نیز ممکن است یکی از همین حباب هایی باشد که بر اساس تورم کیهانی ایجاد شده است.

۲- نظریه ریسمانی

تئوری ریسمانی یکی از پر کاربردترین تئوری های علم فیزیک است. بر اساس تئوری ریسمانی ماهیت هر چیز که در دنیا وجود دارد در سطح زیرکوانتمی آن قرار دارد. این ماهیت را ذرات کوانتمی، الکترون ها، اتم ها و سلول ها تشکیل می دهند. تئوری ریسمانی دلیلی محکم برای وجود جهان های موازی است. بر این اساس جهان کنکونی همانند حبابی در کنار جهان های موازی قرار دارد.

از نظر تئوری ریسمانی این جهان ها می توانند با هم در ارتباط باشند و با هم به تعامل برسند. با به تعامل رسیدن این جهان ها با یکدیگر ممکن است انفجاری بزرگ (نظریه بیگ بنگ) همانند انفجاری که باعث پیدایش جهان شد رخ دهد. بر اساس تئوری ریسمان ها زمانی که جهان بر اثر بیگ بنگ ساخته می شود، شکل گیری آن در یازده جهت مختلف نیز اتفاق می افتد.

۳- نظریه چند جهانی

علم فیزیک و کیهان شناسی  بر این عقیده است که جهان ما با تمام کهکشان ها و ستاره و سیاره هایش تنها یکی از بی شمار جهان هایی است که در عالم وجود دارد. ایده ی چند جهانی را نخستین بار Alexander Vilenkin و Andrei Linde مطرح کردند.

چند جهانی حالت های گوناگونی دارد. برخی معتقدند ممکن است جهان های همسایه با جهان ما در ارتباط باشد و برخی بر این باورند که اگر هم جهان های متعدد وجود داشته باشد این جهان ها در فاصله ای دور و مجزا از جهان ما هستند. گروه دوم توجهی بر نظریه چند جهانی ندارند. آنان می گویند ما به همه جای جهان خودمان دسترسی کامل نداریم و وجود جهان های دیگر تأثیری نخواهد داشت.

از نظر دانشمندان یکی از روش های ایجاد چند جهانی تورم ابدی است. تورم ابدی ترکیبی از معادلات «مکانیک کوانتمی» و «نسبیت عام» است. بر اساس تورم ابدی جهان های متعدد تا همیشه خلق خواهند شد و تعداد بی نهایتی از جهان ها را ایجاد خواهند کرد. این جهان ها موازی با جهان کنونی و برای نمایش هر حالت ممکن از کارهای ما خلق می شوند.

۴- نظریه جهان وصله دوزی

این نظریه ساده ترین حالتی است که می توان آن را درک کرد. طبق نظریه جهان وصله دوزی جهان ما به دفعات مختلف تکرار می شود و زمان در هر یک از این دفعات متفاوت است. اما جهان های ایجاد شده به قدری دور از هم قرار دارند که نمی توانند یکدیگر را ببینند و به هم دسترسی پیدا کنند.

«در هر یک از جهان ها یک کپی از ما وجود دارد که در حال تماشای دیگریست و به اشتباه می پندارد که واقعیت خود تنها واقعیت موجود است»

به نقل از برایان گرین فیزیکدان آمریکایی

نظریه استیون هاوکینگ درباره ی اثبات جهان موازی

استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری و کیهان شناس

بر اساس گزارش نشریه «ساندی تایمز» آخرین مقاله این دانشمند با عنوان «خروجی ملایم از تورم ابدی» که ده روز پیش از مرگش منتشر شده بود، شامل جزئیاتی است که می توان برای کشف جهان موازی از آن بهره برد. این مقاله با بهره گیری از محاسبات پیشرفته ریاضی مدارکی را در مورد تئوری جهان های موازی ارائه می کند که در امتداد جهان ما وجود دارند.

براساس نظریه Hugh Everett(ارجاع به ابتدای مقاله)، در جهان های موازی جنگ ها نتایج و پیامدهایی متفاوت از آنچه ما می دانیم داشته اند. موجوداتی که در این دنیا منقرض شده اند، تکامل یافته و اکنون در عوامل دیگری زندگی می کنند. از طرفی در جهان های دیگر، احتمال می رود که ما انسان ها نیز منقرض شده باشیم.

Stephen Hawking و همکارش Thomas Hertog معتقدند که با استفاده از کاوشگرهای مجهز به سنسورهای قدرتمند می توان تشعشعاتی که مبدا آنها به پیدایش جهان برمی گردد را شکار کرد و با بررسی این تشعشعات به شواهدی از وجود جهان های موازی پی برد.

مجله ساندی تایمز مدعی شده که اگر این نظریه ثابت شده و پرده از وجود جهان های موازی برداشته شود، محققان آن سزاوار دریافت جایزه نوبل خواهند بود. هرچند اثبات این نظریه ممکن است سال ها به طول بینجامد.

آیا ناسا موفق به کشف جهان موازی شده است؟

آزمایشات ناسا در قطب جنوب (فرستادن بالون حامل آنتن ناپایدار تحریک‌کننده)

بر اساس گزارشات ناسا، شواهد اثبات وجود جهان‌های موازی در جریان آزمایش فرستادن بالون حامل آنتن ناپایدار تحریک‌کننده (ANITA) به آسمان بالای قطب جنوب کشف شد. بالا رفتن این بالون غول‌پیکر در هوای بسیار سرد و خشک منطقه، محیط بهینه را برای انجام آزمایش ناسا روی حرکت ذرات زیراتمی با جلوگیری از نویزهای رادیویی موجود، فراهم کرد. در طول این آزمایش، محققان با آن چه به عنوان «باد» ذرات توصیف می‌شود، روبرو شدند. با این تفاوت که این بار شدت چنین پدیده‌ای میلیون‌ها برابر قدرتمندتر از گذشته بود.

براساس نظریه Hugh Everett (که در ابتدای مقاله اشاره شد)، در جهان های موازی جنگ ها نتایج و پیامدهایی متفاوت از آنچه ما می دانیم داشته اند. موجوداتی که در این دنیا منقرض شده اند، تکامل یافته و اکنون در عوامل دیگری زندگی می کنند. از طرفی در جهان های دیگر، احتمال می رود که ما انسان ها نیز منقرض شده باشیم.

آزمایش قطب جنوب ناسا چگونه صورت گرفت ؟

برای درک چنین موضوعی باید بدانید که زمین هر روز با ذرات پرانرژی فراوانی از سوی فضا بمباران می‌شود. ذرات زیراتمی کم‌انرژی با جرم نزدیک به صفر می‌توانند کاملا از جو زمین عبور کنند؛ اما، اشیا با انرژی بالاتر توسط ماده جامد سیاره ما متوقف می‌شوند. پس در نهایت ذرات پرانرژی می‌توانند تنها از «فضا» به پایین حرکت کنند. با این وجود ANITA ناسا ذرات سنگین‌تری را به نام «تاو نوترینو» (Tau Neutrino) کشف کرده است که برخلاف شرایط عمومی این ذرات، آن‌ها از زمین بیرون می‌آیند.

مفهوم این یافته‌ها بر اساس رفتار تاو نوترینو، بیان می‌کند که ذرات در زمان به عقب می‌روند و می‌توانند حاکی از وجود یک جهان موازی باشند. بدین صورت که قبل از گذر از روی زمین، به نوع دیگری از ذرات تبدیل شده و سپس دوباره تغییر می‌کنند و به حالت قبلی خود بازمی‌گردند. اتفاقی که به عنوان یک رویداد غیرممکن توصیف می‌شود.

آزمایشات ناسا در قطب جنوب

دلیل چنین رفتاری تنها می‌تواند این مورد باشد که ذره قبل از عبور از زمین به نوع دیگری از ذرات تغییر کند و دوباره به همان حالت برگردد. البته همه با این ادعا موافق نیستند و همچنین غیرممکن نیست که توضیحات دیگری نیز برای این یافته‌ها وجود داشته باشد. چیزی مانند نقص عملکرد ANITA یا احتمال وجود نوع جدیدی از ذرات زیراتمی کشف نشده.

به نقل ازPeter Gorham محقق اصلی پروژه ANITA و فیزیکدان ذرات آزمایشی در دانشگاه هاوایی

۵ فیلم شاخص با موضوع جهان موازی

پوستر فیلم های معرفی شده
 1. «تلقین» یا «Inception» محصول ۲۰۱۰ آمریکا – فیلم/ امتیاز ۸.۸
 2. «درخشش ابدی یک ذهن پاک» یا «Eternal Sunshine of the Spotless Mind» محصول ۲۰۰۴ آمریکا – فیلم/ امتیاز ۸.۳
 3. «باشگاه مبارزه» یا «Fight Club» محصول ۱۹۹۹ آمریکا – فیلم/ امتیاز ۸.۸
 4. «حیثیت» یا «The Prestige» محصول ۲۰۰۶ آمریکا- فیلم/ امتیاز ۸.۵
 5. «آغازگر » یا «Primer» محصول ۲۰۰۴ آمریکا – فیلم/ امتیاز ۶.۹

۵ سریال شاخص با موضوع جهان موازی

پوستر سریال های معرفی شده
 1. «تاریکی» یا «Dark» محصول ۲۰۲۰-۲۰۱۷ آمریکا – سریال/ امتیاز ۸.۸
 2. «مردی در قلعه بلند» یا «The Man in the High Castle» محصول ۲۰۱۹-۲۰۱۵ آمریکا – سریال/ امتیاز ۸
 3. «فرینج» یا «Fringe» محصول ۲۰۱۳-۲۰۰۸ آمریکا – سریال/ امتیاز ۸.۴
 4. «آسمان در حال سقوط» یا «Falling Skies» محصول ۲۰۱۵-۲۰۱۱ آمریکا – سریال/ امتیاز ۷.۲
 5. «وایکینگ‌ها» یا «Vikings» محصول ۲۰۱۳- تاکنون- آمریکا- سریال/ امتیاز ۸.۵

پیشنهاد میکنیم مطلب «بهترین سریال‌ های خارجی جهان از نگاه IMDB!» را حتما بخوانید!

می‌توان گفت که اگر فکر می‌کنید موجودیت شما واقعی است، باید بدانید که با توجه به کشفیات جدید، احتمالا این طور نیست! شما به احتمال زیاد تصویری از تصورات خود در جهان‌های موازی هستید. نظر شما در مورد اثبات وجود جهان‌های موازی چیست؟ آیا واقعا در جهان دیگر قوانین فیزیک برعکس عمل می‌کنند؟ به نظر شما زمان می‌تواند به عقب برگردد؟ یا شاید هم توضیح دیگری وجود دارد؟ دیدگاه‌های خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

مقالات دیگر از این نویسنده

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
19 نظرات
 1. Seashell می گوید

  Kheili kheiliiiii khub bud lotfan bazam tu in sabk benevisin vaghean kezag bordammmm !!!

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما که نظراتتون رو ثبت میکنید. با تشکر

 2. فاطمه تقوی می گوید

  عالی بود!
  لطفا بیشتر راجب این موضوعات بنویسید
  واقعا لذت بردم

  1. سارا حقگو می گوید

   حتما، مطالب بیشتری در این زمینه خواهم نوشت.

 3. عاطفه می گوید

  عالی بود. خیلی من به این زمینه‌ها علاقه دارم. بازم بنویسید مرسی

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما مخاطب عزیز

 4. امیر صالحی می گوید

  مرسی طبق معمول عالی درکل ما ایرانیها ۴۰ ساله تو ۲ جهانیم همزمان تو جهنمم هستیم

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما مخاطب عزیز.

 5. محسن می گوید

  به به. چه مطالب به روزی. چه با علاقه با حوصله با دقت چه دقیق چه کامل. آدم لذت میبره. خسته نباشید.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم. مرسی از ثبت نظرتون

 6. Sahar می گوید

  خیلی جالب بود و هیجان انگیز ،و پُر رمز و راز .. بسیار لذت بردم ممنونم🙏🏻🙏🏻🌺

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما مخاطب عزیز

 7. رزیتا می گوید

  واقعا عالی بود ،،،لطفا بیشتر از این فیلد بنویسید خانم حق گو

 8. عرفان روایه می گوید

  به نظر من جهان های موازی کاملا وجود دارند و همان طور که شما نوشتید این ها فقط چند دلیل برای وجود جهان های موازی بودند و مهم ترین دلیل ها نظریه تورم کیهانی و بیگ بنگ و حتی نظریه ریسمان است اما مهم تر از همه اینکه ما مسلمان هستیم و خدا و قران را قبول داریم همان طور که خدا در قران می فرماید ما هفت اسمان داریم نه یکی پس این یک دلیل محکم و غیر قابل رد شدن است

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام ممنون از ثبت نظرتون مخاطب عزیز

 9. متین می گوید

  من دوست دارم یه روزئ جهان های موازی رو پیدا کنیم

 10. توحید می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  دیدگاهتون عالی بود ممنون
  معلومه فیلم باز هستید
  دوست دارم نقدتون از فیلم تنت کریستوفر نولان رو بخونم از زاویه ی دید جهان موازی (البته فکر کنم زاویه دید دیگه ای نداشته باشه)خیلی پیچیده بود
  اگه زحمتی نیست البته

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که وقت میگذارید و نظراتتون رو ثبت میکنید، متاسفانه هنوز این فیلم رو ندیدم، اما به زودی در مقاله جدیدم درباره فیلم ها نقد خودم رو خواهم نوشت. با تشکر

 11. توحید می گوید

  ممنون

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021