چرا هوش مصنوعی تهدید بزرگی برای بقا بشر به‌ حساب می آید؟

زمان مطالعه: 11 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 10 تیر 1400 توسط سارا حقگو

«هوش مصنوعی» واژه‌ای است که بیشتر ما با شنیدن آن به یاد ربات‌هایی ساخته دست بشر می‌افتیم که برای کمک به ما ساخته شده‌اند و در آینده قرار است جای انسان‌ها را بگیرند، شاید این نوع تفکر محصول فیلم‌های علمی و تخیلی باشد، اما این مسئله خیلی هم دور از ذهن نیست، چرا که این روزها به دغدغه اصلی فیزیکدان‌ها و افراد بزرگی همچون استیون هاوکینگ و ایلان ماسک تبدیل شده است. آیا در آینده هوش مصنوعی قرار است به دشمن اصلی ما انسان‌ها تبدیل شود؟ آیا آینده نسل بشر در خطر است؟ آیا به گفته هاوكينگ توسعه هوش مصنوعی كامل می‌تواند فصل پايانی حيات نژاد بشر باشد؟ در این مقاله قصد داریم پاسخ این سوالات را بدهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف هوش مصنوعی به زبان ساده

«هوش مصنوعی» یا «Artificial Intelligence» شاخه ای از علوم رایانه است که هدف اصلی‌اش آن است که «ماشین‌های هوشمندی» تولید کند که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به «هوش انسانی» است را داشته باشد.

هوش مصنوعی در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای کامپیوتر است و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد.

تاریخچه ای کوتاه از هوش مصنوعی(AI)

آغاز «هوش مصنوعی» به سال های جنگ جهانی دوم بر می گردد. زمانی که نیروهای آلمانی برای رمز نگاری و ارسال ایمن پیام ها از «ماشین enigma» استفاده می کردند و دانشمند انگلیسی، آلن تورینگ در تلاش برای شکست این کدها برآمد. تورینگ به همراه تیمش ماشین bombe را ساختند که enigma را رمز گشایی می کرد. هر دو ماشین enigma و bombe پایه های یادگیری ماشینی (machine learning) هستند که یکی از شاخه های هوش مصنوعی (AI) است.

تورینگ ماشینی را هوشمند می دانست که بدون اینکه به انسان حس صحبت با ماشین را بدهد، با او ارتباط برقرار کند و این مسئله پایه علم هوش مصنوعی است، یعنی ساخت ماشینی که همانند انسان فکر، تصمیم گیری و عمل کند.

سطوح مختلف هوش مصنوعی

یک سیستم هوش مصنوعی بر اساس آن چه که از دنیای بیرون درک می‌کند و می‌تواند به آن پاسخ دهد، دارای سه سطح است. هوش مصنوعی محدود، عمومی و سوپر هوش مصنوعی. در ادامه هر کدام را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

هوش مصنوعی محدود (ANI)

هوش مصنوعی محدود (Artificial Narrow Intelligence)، سطحی از هوش مصنوعی است که در آن تنها قادر به استفاده از ماشین‌هایی با دامنه‌ی اختیارات محدود و وظایف کاملا تعیین‌شده، هستیم. در این سطح، ماشین‌ها توانایی فکر کردن ندارند و تنها مجموعه‌ای از کارهای از پیش تعیین‌شده را انجام می‌دهند.

کاربرد‌های هوش مصنوعی محدود در دنیای امروز

 • اتومبیل های خود ران که به کمک هوش مصنوعی یاد می‌گیرند که چگونه رانندگی کنند.
 • سیستم‌های پردازش تصویر و تشخیص چهره که می‌توانند کارهای بسیاری را انجام دهند و عملیات تشخیص هویت افراد را انجام دهند.
 • سیستم‌های هوش مصنوعی که به انجام فرآیندهای مالی در بانک‌ها و سایر کسب و کارهای مالی کمک می‌کند.
 • دستیارهای هوشمند که بر اساس نیازهایتان به شما کمک می‌کنند و حتی پروازها و هتل هایتان را از قبل رزرو می‌کنند.
 • و….

هوش مصنوعی عمومی (AGI)

هوش مصنوعی عمومی یا قوی (Strong AI)، سطحی از هوش مصنوعی است که در آن، ماشین‌هایی بسیار هوشمند و با توانایی‌های تصمیم‌گیری، جای می‌گیرند. تاکنون چنین ماشینی ساخته نشده‌است؛ اما، پیش‌بینی می‌شود به زودی هوش مصنوعی قوی گسترش یابد

به گفته‌ی برخی از محققان، هوش مصنوعی قوی، می‌تواند خطری جدی برای بشریت ایجاد کند.

استیون هاوکینگ فیزیکدان

توسعه و پیشرفت هوش مصنوعی قوی، می‌تواند پایان‌دهنده‌ی تاریخ بشریت باشد. Strong AI، می‌تواند اختیار خود را در دست بگیرد و با نرخی بسیار سریع به بازطراحی خود بپردازد. انسان‌ها به دلیل محدودیت‌های بیولوژیکی، قادر به رقابت با ربات‌های هوشمند نخواهند بود و سرانجام نابود می‌شوند.

به نقل از استیون هاوکینگ از وبسایت sciencealert

هوش مصنوعی سوپر (ASI)

هوش مصنوعی سوپر، سطحی از پیشرفت در این حوزه است که در آن ماشین‌ها بر انسان‌ها فائق آمده و بر ما مسلط می‌شوند. این سطح از هوش مصنوعی، هنوز در حد یک فرضیه باقی مانده و تنها در فیلم‌ها و  داستان‌ها، نمودهایی از آن را می‌بینیم.

نرخ رشد هوش مصنوعی به طور اعجاب‌آوری سریع است. تنها در صورتی متوجه رشد سریع و نمایی هوش مصنوعی می‌شوید، که با گروه‌های پیش‌رو در این زمینه مانند Deepmind، ارتباط نزدیک داشته باشید. احتمالا تا ۵ یا ۱۰ سال آینده با خطر جدی مواجه می‌شویم.

به نقل از ایلان ماسک از وبسایت sciencealert

شاخه های هوش مصنوعی

شاخه های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی، موضوعی بسیار گسترده است که شاخه‌های متعددی دارد. شاخه های هوش مصنوعی عبارتند از:

 • یادگیری ماشینی (machine learning): دانش تواناسازی ماشین‌هاست برای تفسیر، پردازش و آنالیز داده برای حل مسائل دنیای واقعی.
 • یادگیری عمیق (deep learning): یادگیری عمیق در واقع گونه‌ی پیشرفته‌تر یادگیری ماشین است که برای تحلیل داده‌های با حجم و پیچیدگی زیاد، به کار می‌رود.
 • پردازش زبان طبیعی (natural language processing): تحلیل و آنالیز زبان انسانی برای دستیابی به نتایج قابل استفاده برای گسترش یک کسب‌وکار است. توئیتر با استفاده از پردازش زبان طبیعی، محتوای مرتبط با تروریسم را حذف می‌کند. آمازون برای ایجاد تجربه‌ای بهتر برای کاربران، نظرات آن‌ها را آنالیز می‌کند و متناسب با آن، سیستم‌های خود را تغییر می‌دهد.
 • رباتیک (robotics): ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، قادرند در فضاهای روزمره، اعمال با معنی انجام دهند. ربات انسان‌نمای سوفیا، یکی از بهترین مثال‌ها برای ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است.
 • سیستم‌های متخصص (expert systems): ماشین‌های متخصص در حوزه‌های مختلفی مانند، مدیریت اطلاعات، سیستم‌های پزشکی، آنالیز وام، شناسایی ویروس و … کاربرد دارند.
 • منطق فازی (fuzzy logic): منطق فازی در حوزه‌های پزشکی که نیازمند توانایی تصمیم‌گیری است، استفاده می‌شود. همچنین، در گیربکس‌های اتوماتیک و پارکینگ‌های خودرو، از منطق فازی استفاده می‌شود.

آینده ی هوش مصنوعی و پیشرفت های آن

رویکرد کنونی جهان به‌سمت توسعه‌ی ربات‌هایی با قابلیت فعالیت خودکار و درک و حرکت در جهان پیرامون، نشان‌دهنده‌ی هم‌پوشانی طبیعی است که بین علم رباتیک و هوش مصنوعی وجود دارد. هوش مصنوعی یکی از فناوری‌های متعدد مورد استفاده در ربات‌ها محسوب می‌شود. ازطرفی توسعه‌ی هوش مصنوعی باعث شد تا ربات‌ها در حوزه‌های جدیدی همچون خودروهای خودران و ربات‌های تحویل کالا و ربات‌های آموزگار دیده شوند.

ربات سوفیا؛ انقلابی عظیم در هوش مصنوعی

ربات سوفیا، اولین ربات شهروند جهان

شرکت هنسون رباتیکس انقلابی را در هوش مصنوعی بوجود آورده و یک ربات با هوش مصنوعی به نام سوفیا ساخته که به طور خارق العاده‌ای قادر به انجام خیلی کارها مثل انسان است و این دستگاه به عنوان اولین شهروند ربات جهان شناخته شده است. فیلم می‌بیند، می‌خندد سرکار می‌رود و زندگی اجتماعی برای خود دارد.

ویدئو جذاب از مصاحبه مجله بیزنس اینسایدر با ربات سوفیا را از دست ندهید!

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

رونمایی ایلان ماسک از تراشه خوانش مغز

ایلان ماسک مخترع و مدیرعامل شرکت تسلا، پی پال و اسپیس اکس

چندی پیش «ایلان ماسک» مدیرعامل شرکت تسلا، از واسط مغز و کامپیوتر علوم اعصاب «نورالینک» رونمایی کرد. این واسط که به اندازه یک سکه است درون مغز خوک قرار گرفت آزمایش شد.

به گفته او این تراشه نشان‌دهندۀ پیشرفت در استفاده از فناوری کامپیوتری برای بهبود بیماری‌های عصبی در انسان است.

تراشه کارگذاشته شده در مغز خوک که به اندازه یک سکه است

این خوک که «گرترود» نام دارد، یک پردازنده به اندازه سکه در مغزش دارد که سیگنال‌های بی‌سیم می‌فرستد که نشان‌دهنده فعالیت عصبی در پوزه او در هنگام یافتن غذا است. آقای ماسک می‌گوید تراشه کار گذاشته شده را می‌توان از مغز خارج کرد. او یک خوک دیگر به نام «دوروتی» را نشان داد و گفت در مغز آن خوک تراشه کار گذاشته شده بود اما سپس آن را بیرون آورده‌اند.

‌این دیوایس توسط ۱۰۲۴ الکترود باریک که در مغز کار گذاشته شده با آن ارتباط برقرار کرده و سپس به کمک بلوتوث به یک کامپیوتر خارجی وصل می‌شود. این چیپ در رویداد معرفی روی خوک آزمایش و فعالیت نورونی مغز آن به کامپیوتر منتقل شد. ایلان ماسک می‌گوید ابتدا از این محصول برای اهداف پزشکی و درمان افرادی که از مشکلات مغزی نخاعی یا بیماری‌های موروثی رنج می‌برند استفاده خواهد شد.

نحوه ی کارگذاری تراشه در مغز

مدل تراشه به کار رفته در این طرح پژوهشی، با استفاده از سامانه اتصال بلوتوث به شبکه رایانه‌ای بیرونی پیوند می‌خورد و در ساعات شب شارژ می‌شود. این تراشه ۲۳ میلمتر قطر و ۸ میلی‌متر ضخامت دارد. پژوهشگران این طرح می‌گویند تراشه گرد شرکت نورولینک را می‌توان با یک جراحی ساده و بدون آنکه اثری از آن روی سر بماند، در مغز کار گذاشت.

ویدئو کنفرانس خبری از رونمایی تراشه خوانش مغزی

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

آیا هوش مصنوعی بشر را نابود می ‌کند؟

روند تکامل ربات ها

امروز نگرانی‌های بسیاری از طرف مجامع مختلف، دانشمندان و صاحب‌نظران حوزهٔ آی‌تی در ارتباط با هوش مصنوعی به وجود آمده، این دغدغه در سال‌های اخیر دست‌مایه فیلم‌های بسیاری هم بوده. فیلم‌هایی مثل ترمیناتور، ماتریکس، یا بلید رانر که در همه‌ آنها انسان ضعیف در برابر دشمنی هولناک با هوش مصنوعی قرار می‌گیرد. هوش مصنوعی به طور عمده در دو بخش می‌تواند ما را به خطر بیندازد:

خطر اول

برای مواقعی که از هوش مصنوعی برای انجام مأموریت‌های مخرب استفاده می‌شود. سلاح‌های خودکار که برای کشتار انسان‌ها برنامه‌نویسی می‌شوند. چنین سلاح‌هایی به سادگی فشردن یک دکمه غیرفعال نخواهند شد، چرا که کشور‌ها و شرکت‌های سازنده‌ی چنین سلاح‌هایی نمی‌خواهند سلاح‌ها به سادگی غیرفعال شوند!

 کارشناسان در بحث پیرامون آینده هوش مصنوعی به تازگی اعلام کرده اند که در ۵۰ یا ۱۰۰ سال آینده، هوش مصنوعی بیشتر از کل جمعیت جهان در مغزش اطلاعات خواهد داشت.

«هوش مصنوعی نه از انسان‌ها متنفر است، نه آنها را دوست دارد؛ انسان‌ها از اتم ساخته شده‌اند و هوش مصنوعی می تواند از اتم برای اهداف دیگری استفاده کند.» 

به نقل از «الیزر یودکوفسکی» محقق در موسسه تحقیقات هوش ماشینی

خطر دوم

هوش مصنوعی مأمور به انجام کاری مفید می‌شود ولی برای انجام دادن این کار مفید، کاری مخرب انجام می‌دهد. 

 در صورتی که ماشین‌ها به هوشی فراتر از هوش انسان دست پیدا کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا این عوامل مصنوعی سعی در نابودی ما خواهند داشت یا انسان را نجات خواهند داد؟

«هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای در حال هوشمندتر شدن است. تحقیقات نشان می دهد که در طول قرن حاضر، هوش مصنوعی رایانه می تواند هوشی برابر با هوش انسان داشته باشد. و سپس گوی سبقت را از انسان خواهد ربود. هوش ماشینی باید آخرین اختراعی باشد که انسان‌ها ساختن آن را در دستور کارشان قرار می دهند. من بعنوان فیلسوف و متخصص فناوری از شما می خواهم تا در خصوص جهانی که الان می سازیم، قدری بیشتر تامل کنید. باید جانب احتیاط را در توسعه ماشین‌های هوشمند و متفکر رعایت کرد.»

به نقل از «بوستروم» فیلسوف و متخصص فناوری

هوش مصنوعی؛ افق جدید پیش روی کشورها

هوش مصنوعی تحولی عظیم درعرصه فناوری‌های نوین و افق جدیدی پیش روی تمدن بشری محسوب می شود که رقابت فشرده و پیچیده کشورهای مختلف جهان از جمله آلمان، کانادا و کشورهای خاورمیانه را به دنبال داشته است.

کشورهای بزرگ صنعتی نظیر آمریکا، آلمان، انگلستان، چین و ژاپن حضور پررنگی دراین عرصه دارند. چین مدعی است که تا سال ۲۰۳۰ رهبری جهانی در زمینه هوش مصنوعی  را بدست خواهد گرفت. ادعایی که از سوی دیگر کشورهای صنعتی جدی گرفته شده و تلاش می کنند بازنده این رقابت نباشند.

با این وجود دیگر کشورهای خاورمیانه نیز تلاش می کنند از این رقابت دور نمانند و جای پایی در این عرصه بیابند. در ادامه به فعالیت برخی از این کشورها در این حوزه می‌پردازیم.

قطر

مرکز هوش مصنوعی قطر در فوریه ۲۰۱۹ تاسیس شد. شش محور اصلی به عنوان اهداف اصلی تاسیس این مرکز عنوان شده است. استعداد یابی ، ایجاد مرکز داده ها، اشتغال زایی، ثروت آفرینی، آینده پژوهی ازطریق روش های هوش مصنوعی و مدیریت فکری براساس هوش مصنوعی از اهداف عمده این مرکز عنوان شده است.

براساس این راهبرد، قطر قصد دارد تا سرمایه های انسانی را برای پیشبرد طرحهای مبتنی بر هوش مصنوعی گردآوری کند. بر پایه این روش قطر بر روی دو گروه و جمعیت تمرکز خواهد داشت. دانش آموزان داخلی و استعداد های خارجی.

آموزش اصول و مبانی هوش مصنوعی به دانش آموزان، آموزش روش ها و  تکنیک های محاسباتی براساس هوش مصنوعی ، تطبیق دروس دانشگاهی با مفاد هوش مصنوعی و نیز جذب استعدادهای خارجی از جمله اهداف تاسیس مرکزهوش مصنوعی قطر اعلام شده است.

امارات متحده عربی

ایجاد دانشگاه هوش مصنوعی بخشی از راهبرد امارات برای ورود به عرصه هوش مصنوعی است که از ۲ سال پیش آغاز شده است. از آن زمان حدود ۳۰ شرکت در این زمینه در دبی فعالیت خود را آغاز کرده اند. امارات اعلام کرده است که تا سال ۲۰۳۰ قصد دارد به قطب هوش مصنوعی در خاورمیانه تبدیل شود. دولت امارات پیش بینی کرده است که ” هوش مصنوعی ” تا سال ۲۰۳۰ نزدیک به ۱۴ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل دهد.

جالب است بدانید که این کشور در راستای سیاست های تحول گرایانه، نخستین «وزیر هوش مصنوعی» خود را در دولت منصوب کرده است.

عربستان سعودی

دولت ریاض ۳۰ اوت ۲۰۱۹ مرکزی را تحت عنوان ” نهاد هوش مصنوعی و داده ها” دراین کشور تاسیس کرد. این نهاد از دو بخش ” مرکز ملی هوش مصنوعی” و ” اداره مدیریت داده های ملی” تشکیل شده است.

عربستان سعودی پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی ، هوش مصنوعی بیش از ۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل دهد.

سریال های جنجالی ساخته شده با موضوع هوش مصنوعی

پوستر سریال ها با موضوع هوش مصنوعی
 • «دنیای غرب» یا «West World» محصول ۲۰۱۶- تاکنون- آمریکا / امتیاز ۸.۷
 • «آینه سیاه» یا «Black Mirror» محصول ۲۰۱۱- تاکنون – آمریکا / امتیاز ۸.۸
 • «آقای ربات» یا «Mr. Robot» محصول ۲۰۱۵-۲۰۱۹ آمریکا / امتیاز ۸.۶
 • «انسانها» یا «Humans» محصول ۲۰۱۵-۲۰۱۸ آمریکا/ امتیاز ۸
در پایان فصل اول سریال وست‌ورلد، پس از آن که دلورس هزارتو (maze) را کشف می‌کند و از برنارد درباره‌ی آن می‌پرسد، برنارد در جواب به او می‌گوید که: «تو یک ربات نیستی، تو انسانی.» منظور برنارد این بود که دلورس موجودی بی‌روح نیست، بلکه آگاهی دارد.

پیشنهاد میکنیم مقاله «بهترین سریال‌‌های خارجی جهان از نگاه بینندگان!» را حتما دنبال کنید.

آنچه مسلم است این است که همواره در مورد آینده نظرات گوناگونی وجود دارد. اما اگر هوش مصنوعی در جایگاه درستی مورد استفاده قرار گیرد، نه تنها خطرناک نیست بلکه کمک بسیار زیادی هم می‌تواند به نوع بشر کند اما در عین حال افرادی همچون «استیون هاوکینگ» «استیو وازنیاک» و …  همچنان بر این عقیده استوار هستند که باید از هوش مصنوعی ترسید زیرا برای انسان‌ها بسیار خطرناک است. شما در این زمینه چه نظری دارید؟ با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات دیگر از این نویسنده

منابع:

16 دیدگاه برای “چرا هوش مصنوعی تهدید بزرگی برای بقا بشر به‌ حساب می آید؟

 1. کامبیز گفته:

  این یکی از آموزنده‌ترین مقاله‌ها از شما هستش که من ۲ بار اون رو خوندم، لطفا بیشتر به این موضوع بپردازید، خصوصا در مورد
  ماشین‌های در حال ساخت با استفاده از هوش مصنوعی عمومی (AGI).
  در زمان خوندن مقاله شما خبری از گرونی، استرس و قیمت دلار نیست و امید به زندگی‌ و یادگیری بیشتربرای ساختن در آدم القا میشه.
  به امید روز‌های خوب

 2. سهراب گفته:

  من همیشه مقاله های شما را دنبال می‌کنم، این مقاله جزو بهترین مقاله هاتون بود، چقد کامل و دقیق، خسته نباشید! میشه از فیلمهایی که در این حوزه نوشته شده هم بنویسید، باتشکر

 3. محسن گفته:

  من به شخصه با ورود ربات به زندگی انسان مخالفم ولی از لحاظ استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی. واقعا تو برنامه ها خیلی کمک حال هستن

 4. سالار محمودیان گفته:

  حس عجیب و غریب و ترس از آینده انسان و ربات این صحبتهایی که شما کردید یک واقعیت در دنیای امروزی است ممنون سارا جان

 5. مخلص شما علی گفته:

  خیلی مسخرس! خود آقای هاوکینگ بدون هوش مصنوعی نمی تونه حرف بزنه دم از خطرناک بودن هوش مصنوعی می زنه

  • سارا حقگو گفته:

   منظور از خطرناک بودن تبدیل شدل هوش مصنوعی به ابر هوش بوده، چیزی که امکان داره در آینده نه چندان دور نه تنها به کمک بشر نیاد بلکه باعث نابودی نسل بشر بشه!

 6. حسین گفته:

  سلام. خیلی مطالب خوبی بود ببخشید میتونم از این مطلبتون به عنوان تحقیق درسی ازش استفاده کنم؟ منبع و نگارنده این مقاله رو هم حتما قید خواهم کرد. با سپاس

 7. محمد گفته:

  نظر من که مهم نیست ولی به شخصه مخالف این مقاله هستم، بله ممکنه که یک کشور با اهداف مخرب دست به جنگ با هوش مصنوعی بزنه ولی این کار هیچ تفاوتی با همون بمب هسته ای نداره مثلا کاری که تفنگ انجام میده همون چاقو هم میتونه انجام بده فقط تفنگ یه اسلحه جدید تر هست، پس همه کشور ها سعی کردن که اسلحه های جدید داشته باشن یا بسازن تا به اونها حمله‌ نشه، هوش مصنوعی هم همینطور، وقتی یک کشور سعی داشته باشه با این هدف جنگ راه بندازه، کشور های دیگه هم قاعدتا سعی میکنن تا حدی توی این حوزه ها پیشرفت کنن و با اون مقابله کنن. در رابطه با اینکه هوش مصنوعی خودش دست به این کار بزنه هم باید بگم تا اون زمان مسائل امنیتی در فضای مجازی تا حدی پیشرفت میکنه که چنین هوش مصنوعی هیچ کاری نمیتونه انجام بده و قطعا سازنده چنین هوشی میدونه چکار کنه که اون محدود بشه و نسل کشی نکنه و حتی اگه محدود سازی هم نشه باز نمیتونه در اون دنیای بزرگ مشکلات چندانی ایجاد کنه چون تا اون زمان حوزه های نظامی و… پیشرفت میکنن و همون طور میدونید تا چند سال آینده اینترنت کوانتومی هم صحبتش باز میشه که این یعنی امنیت بسیار بسیار بالا
  میخوام بگم الکی هم نیست که همینجوری دنیا تموم بشه و تمام… و یا همینجوری بمب هسته ای بندازن و تمام… هر چیزی یه قوانینی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید