اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

افراد مشهور ایرانی که مهاجرت کرده‌اند

0 2,224

مهاجرت هنرمندان و افراد مشهورایرانی بـه خارج از کشور، به قبل از بـه وقوع پیوستن انقلاب اسلامی بر می‌گردد. افراد زیادی را با لقب لس آنجلسی می‌شناسیم. . اما دلیل مهاجرت آن ها چیست؟ در این مقاله سعی کردیم تا چکیده ای از این اخبار را در اختیار شما قرار دهیم.

علی جوان که بود؟

علی جوان از ایران مهاجرت کرد

علی جوان؛ مخترع لیزر گازی، کسی که پروژه‌ی بزرگش در ایران رد شد، در ۵ دی ۱۳۰۵ در تهران و در خانواده‌ای ترک زبان به دنیا آمد و در ۲۲ شهریور سال ۱۳۹۵از دنیا رفت. او از همان کودکی به ریاضیات علاقه داشت، شاید آن روزها که او در دبیرستان البرز تهران محصل بود کسی فکر نمی‌کرد روزی او با اختراعش دنیا را تکان دهد . علی جوان در سال ۱۳۲۸ به دلیل رد شدن نظریه اختراعش به آمریکا مهاجرت کرد . جالب است که بدانید او عضو آکادمی ملی علوم و آکادمی علم و هنر آمریکا و در موسسه تریسته برای ترویج علوم عضو افتخاری بود .

در همین رابطه:

اختراع از زبان علی جوان

علی جوان معتقد بود که لیزر نتیجه شناخت ما از طبیعت اتم‌ها است، در سال ۱۹۲۰ ساختارکلی اتم‌ها تا کوچک‌ترین جزء، شناخته شده بود و در آن دوره بزرگانی مانند  نیلز بور، اروین شرودینگر و انشتین و دیگران هم این اکتشافات را دنبال می‌کردند. جوان تصور می‌کرد حتما نقطه شروعی در ابتدای این خط بوده، اما سرمنشا آن را کسی نمی‌داند، او در سخنانش گفته: در یک لحظه همه چیز را درباره اختراعم درک کردم، موقعی که او نظریه‌اش را در رابطه با لیزر گازی ارائه داده است، بعضی از قسمت‌های آن را بر پایه‌ی حضورش در کارهایی دانسته که مشغول انجام آن‌ها بوده، اما مطمئن بوده که بالاخره می‌تواند این لیزر گازی را اختراع کند.

اهدافی که ایران می توانست با اجرای این پروژه بدست آورد:

  • جلوگیری از مهاجرت دانشمندان و فعالیت آنها در حوزه دانش و فناوری.
  • فعالیت ایران در زمینه علوم بنیادین.
  • این طرح در راستای علم و صلح در جهان به شمار می رفت.
  • دانشمندان کشورمان فناوری های لیزر را با دقت بسیار زیاد می آموختند.
  • نیروهای بسیار ماهر و متخصص در این زمینه تربیت می‌شدند.
  • ایران پیشرو در حوزه تداخل سنج امواج گرانشی می شد.
  • الفبای مدیریت و فعالیت گروهی در یک پروژه علمی را می آموختیم.
  • بخشی از بدنه صنعت کشور رشد می کرد.

دانشمندان و مسئولین علمی ایالات متحده آمریکا همین سال گذشته بود که توانستند نتیجه سرمایه گذاریشان بر روی این پروژه را ببینند و همین باعث شد تا بمب خبری‌ای در جهان علم منفجر شود و لقب یکی از بزرگترین کشف‌های قرن اخیر را از آن خود کند «کشف امواج گرانشی» توسط تداخل سنج امواج گرانشی «لایگو» که توانست مهر تایید دیگری باشد بر نظریه نسبیت انیشتین و البته مهر تایید دیگری بر دور اندیشی آمریکایی ها در حوزه های علم و فناوری.

دیجی‌کالا

پروفسور مجید سمیعی را بیشتر بشناسیم

پروفسور سمیعی از ایران مهاجرت کرد

پروفسور مجید سمیعی، معروف ترین جراح مغز و اعصاب دنیا، ۲۹ خرداد سال ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد و تا پایان دوران دبیرستان در ایران زندگی کرد. او بعد از اتمام دوره متوسطه به مقصد کشور آلمان ایران را ترک کرد و در دانشگاه ماینتز در رشته پزشکی تحصیلات خود را ادامه داد ، پروفسور سمیعی اکنون ریاست مرکز بین المللی علوم اعصاب در هانوفر آلمان را دارد و عضو افتخاری بسیاری از آکادمی های ملی علوم پزشکی و همچنین جوامع بین المللی جراحی مغز و اعصاب است. او در سال ۱۹۶۱ با دختر عموی خود مهشید سمیعی ازدواج کرد که حاصل ازدواج آنها ، دو فرزند به نام های امیر (جراح مغز و اعصاب) و امیره (تحصیل کرده رشته اقتصاد) است .

جالب است بدانید که مجید سمیعی به دلیل موفقیت های علمی در دوران تحصیلات پزشکی و کسب حداکثر نمره ممکن در امتحانات پایان دوره، جایزه ویژه وزارت علوم وقت ایران برای دانشجویان ممتاز مقیم اروپا را از آن خود کرده است .

digiato

او در سال ۲۰۰۰ مؤسسه بین المللی علوم اعصاب (International Neuroscience Institute) را در شهر هانوفر آلمان تاسیس کرد وبعد از اعلام بازنشستگی خود از ریاست دپارتمان های جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکی هانوفر، در سمت ریاست مؤسسه INI به توسعه این مرکز ادامه داد. مؤسسه INI به دلیل معماری منحصر به فردی که دارد به «مغز هانوفر» شهرت دارد، اکنون زیر نظر پروفسور سمیعی و با معاونت فرزندش امیر سمیعی اداره می‌شود.

این چهره ماندگار علمی ایران در سال ۱۳۹۱ در کنار برگزاری همایش ها و کنگره ها و انجام اقدامات علمی، همه نشان های خود را به موزه تاریخ علوم پزشکی ایران هدیه کرد که نشان نوبل، نشان فدراسیون جهانی جامعه جراحان مغز و اعصاب جهان، نشان اهدایی جمهوری فدرال آلمان، جام اهدایی دانشگاه هاروارد و نشان ریاست فدراسیون جهانی جراحان مغز و اعصاب بخشی از آنهاست.

نمناک

فیروز نادری از شیراز تا ناسا

فیروز نادری از ایران مهاجرت کرد

فیروز نادری در پنجم فروردین ۱۳۲۵ در شیراز به دنیا آمد. نادری دورهٔ کارشناسی خود را در رشته برق در دانشگاه ایالتی آیووا و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند، فیروز نادری در خاطراتش می گوید که دقیقا در همان روز دفاع از پایان نامه دکترایش بینی اش شکست.

ماجرا از این قرار بود که بعد از دانشگاه برای تماشای مسابقه بیسبال رفته بودم؛ یک دستم ساندویچ بود و دست دیگرم نوشیدنی که یکی از بازیکنان مشهور آن دوره به توپ ضربه زد که با برخود به بینی من باعث شکستن آن شد.

digiato

دکتر نادری در قریب به ۳۷ سال فعالیت در ناسا وظایف مختلفی را بر عهده داشته است او در سال ۱۹۷۹ به «آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا» (JPL) ملحق شد و در این سال‌ها در زمینه‌های مختلفی مثل مهندسی سامانه‌ها، توسعه‌ی فناوری، مدیریت برنامه و پروژه‌ی سامانه‌های ارتباط ماهواره‌ای، رصدخانه‌های سنجش از دور زمین، رصدهای اخترفیزیکی و سامانه‌های سیاره‌ای فعالیت کرد.

در سال ۲۰۱۶ ناسا به پاس خدمات ارزنده دکتر نادری  نام سیارک (5515) EL1 1989‎ که در منظومه شمسی قرار دارد، را به سیارک نادری تغییر داد.

بیژن داوری

بیژن داوری از ایران مهاجرت کرد

بیژن داوری در سال ۱۹۵۴ در تهران به دنیا آمد و مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف و لیسانس خود را از مؤسسه پلی‌تکنیک رنسلیر (RPI) دریافت کرد. او در ۱۱ سالگی زمانیکه لامپ خلا رادیوها را دستکاری و تعمیر می‌کرد، پدرش اولین رادیوی ترانزیستوری را به او داد و در نهایت دکترا و پایان نامه‌اش را با عنوان رفتار مشترک وسایل نیمه‌رسانا از RPI  دریافت کرد.

او در خاطراتش می‌گوید: آن رادیو بسیار کوچک‌ و زیبا بود. درواقع این وسیله دید مرا تغییر داد و شروعی برای من بود.

تداپ

شاهکار او در کوچک سازی وسایل نیمه‌رسانا، دنیای محاسبات را تغییر داد، داوری به‌عنوان معاون رئیس بخش تحقیقات نسل آینده تکنولوژی در IBM  و در مرکز تحقیقاتی، IBM T.J. Watson Research Center, Yorktown Heights, N.Y پیشگام عملکردهای بالای تراشه‌های کامپیوتری مدرن انتخاب شد.

امید کردستانی

امید کردستانی از ایران مهاجرت کرد

امید کردستانی در سال ۱۳۴۳ در پیرانشهر به دنیا آمد، او چند سال بعد، به منظور تعقیب اهدافش در عرصه تجارت وارد دانشگاه استانفورد شد و در سال ۱۹۹۱ مدرک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی را کسب کرد . امید در سال ۱۹۹۹ کار در کمپانی Netscape را رها کرد و به عنوان نفر دوازدهم به کادر اجرائی ۱۱ نفره گوگل پیوست و زمانی نگذشت که به سمت مدیر ارشد بازاریابی و توسعه بین الملل منصوب شد و فروش آن را از تقریباً صفر به ۳ میلیارد دلار رساند.

امید کردستانی در میان مدیران ارشد گوگل یک دیپلمات به تمام معناست.

پرورش فکر

امید کردستانی معاون ارشد گوگل درباره نخستین ملاقاتش با (بنیانگذاران گوگل) می‌گوید: حس کردم اعتماد به‌ نفس، اراده بالا و ایده‌ های بلند پروازانه خصلت این دو نفر است و اگر به‌ جای اینترنت می‌‌خواستند لحاف‌ فروشی هم راه بیندازند، موفق می شدند! به همین دلیل بود که به آنها پیوستم.

یکی از مدیران در تعریف از او می گوید: وقتی در سطح اجرائی گوگل هر از چند گاهی بحرانی پیش می‌آید، امید به نوعی نقش میانجی را بازی کرده و غائله را به نوعی خاتمه می دهد. حضور او در موقعیت های بحران زده نعمت است، کردستانی بر این باور است که در عرصه تجارت درصدد برقراری ارتباط، اعتمادسازی و پایبندی به وعده ها است.
او وقتی می خواهد کسی را استخدام کرده یا با کسی همکاری کند؛ از او آزمون فرودگاه می گیرد. کردستانی در توصیف این روش می گوید: اگه مجبور بشم همراه این شخص چند ساعتی رو در فرودگاه بگذرونم دلم میخواد از این چند ساعت هم لذت ببرم و هم گفت‌ و گوی روشنفکرانه مثبتی با او داشته باشم و بعد از خودم می پرسم که آیا این آدم دارای چنین ویژگی هست یا نه؟

پرورش فکر

دارا خسروشاهی

دارا خسروشاهی

مدیر عامل شرکت اوبر دارا خسروشاهی، یک از کارآفرینان معروف در مارکت بین المللی است. دارا خسروشاهی، متولد ۷ خرداد ۱۳۴۸، او تا سن ۹ سالگی به همراه خانواده‌اش در ایران زندگی می کرده است. دارا خسروشاهی به پیشنهاد پدر که پزشکی را بهترین حرفه می‌دانست، برای جراح شدن وارد دانشگاه شد اما او علاقه‌ای به این رشته نداشت و به‌همین خاطر پس از مدتی به مهندسی بیوالکتریک تغییر رشته داد و مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۹۹۱ از دانشگاه براون دریافت کرد.

خسروشاهی و ورود به کار

بعد از تحصیل باید بین دنیای کار و ادامه تحصیل یکی را انتخاب می‌کرد، او پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان کارآموز به شرکت Allen & Company رفت و آنجا با فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و بورس اوراق بهادار آشنا شد. دارا از سال ۱۹۹۵ معاون شرکت اکسپدیا شد و سال ۱۹۹۸ پس از فعالیت‌های حرفه‌ای در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری و بانکداری، با بری دیلر آشنا شد. دیلر که استعداد بالای خسروشاهی در مدیریت و آنالیز مالی را می‌بیند، از او دعوت می‌کند که به شرکت InterActiveCorp بپیوندد. خسروشاهی در IAC سمت مدیر امور مالی را برعهده گرفت و در حال حاضر به غیر از مدیر عامل اوبر در هیئت میدیره‌ی نیویورک تایمز و Fanatics عضویت دارد. Fanatics استارتاپی در حوزه‌ی فروش محصولات ورزشی است.

خسروشاهی در حال حاضر یکی از گران ترین مدیر عامل های جهان است .

زندگی نامه فرزاد ناظم مدیر فنی یاهو

فرزاد ناظم

فرزاد ناظم متولد سال ۱۳۴۰ در تهران است. دوره متوسطه را در دبیرستان البرز گذراند و برای ادامه تحصیل به ایالات متحده مهاجرت کرد. در آمریکا مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی علوم رایانه از دانشگاه ایالتی پلی تکنیک کالیفرنیا را کسب کرد . او فعالیت خود را در SYDIS و Rolm آغاز نمود و در سال ۱۳۷۵ به یاهو پیوست .او ۱۱ سال مدیر فنی شرکت یاهو بود و به این ترتیب یکی از طولانی ترین دوره های ابقا در سمت مدیریت در آن شرکت را دارا بود و در سال ۱۳۸۶ از مقامش در یاهو کناره گیری نمود.

نشریهٔ فورچون در سال ۱۳۸۲ فرزاد ناظم را با ثروتی در حدود ۳۰۰ میلیون دلار، به عنوان چهاردهمین ثروتمند ایرانی در جهان معرفی کرد.

همچنین پس از خاتمه ی اختیاری فعالیت ناظم در یاهو، برای قدردانی از زحمات او پاداشی ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری در نظر گرفته شد .

پرورش فکر

تصاویری از دیگر افرادی که مهاجرت کردند

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تعدادی از تاثیرگذارترین افراد مشهور که مهاجرت کردند را به شما معرفی کنیم، به قطع اگر تعدادی از این عزیزان از کشورشان خارج نمی‌شدند دارای نفع و نام برای کشورشان بود، البته لازم به ذکر است که در حال حاضرهم باعث افتخار کشورمان هستند، امید که هرکجای دنیا هستند شاد و سلامت باشند .

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021