چگونه بر ترس خود از پرواز غلبه کنیم؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 12 تیر 1400 توسط سارا حقگو

همه ما عاشق سفر کردن و دیدن مکان های جدید هستیم، اما یک بخش از سفر برای بسیاری از ما طنش‌زا و پر استرس است و اون چیزی نیست جز «پرواز»!! تحقیقات نشان داده تقریبا یک نفر از هر چهار نفر، حس ترس از پرواز را تجربه کرده‌اند و برای بسیاری از افراد، حتی تصور پا گذاشتن به داخل هواپیما هم می‌تواند استرس‌زا باشد. تجربه ثابت کرده است که بسیاری از این افراد حتی قبل از پرواز، همواره وضعیت هوا را چک می‌کنند و با حملات عصبی و ترس‌های خود دست و پنجه نرم می‌کنند. ترس از پرواز مسئله عجیب و قابل تاملی است چون فرد را تا جایی پیش می‌برد که تصور می‌کند پرواز کردن برای او یک خطر و ریسک بزرگ به حساب می‌آید. اما باید در نظر داشته باشید با آگاهی بیشتر در این زمینه می‌توانید به ترستان غلبه کنید و از پروازتان لذت ببرید.

تاریخچه فوبیای پرواز

تاریخچه فوبیای پرواز

اولین مثال‌های ترس از پرواز در سال ۱۹۱۸ به ثبت رسیدند که افسران ارتش در برابر ایده پرواز با هواپیما واکنش شدید نشان می‌دادند. بنا بر یک تحقیق توسط انستیتوی ملی سلامت، تقریباً ۶/۵ درصد از جمعیت آمریکا از این ترس رنج می‌برند. تحقیقات غیر وابسته بسیاری هم این ترس را تا ۲۰ درصد در استرالیا و ۳۶ درصد در سوئد گزارش کرده‌اند. گفته می‌شود ۲۸ درصد از مردم هلند هرگز با هواپیما سفر نکرده‌اند و زنان بیشتر مستعد این ترس هستند. این ترس اغلب در اوایل کودکی یا جوانی بروز پیدا می‌کند. نگاهی به آمارها می‌تواند به شما نشان دهد که این فوبیا بیش از آنچه به نظر می‌رسد در بین مردم ریشه دارد.

علائم ترس از پرواز چیست؟

علائم ترس از پرواز چیست؟

افرادی که با ترس از پرواز دست و پنجه نرم می‌کنند، معمولاً چند علامت بارز در آنها دیده می‌شود. این علایم می‌توانند بسیار خفیف باشند و حتی توجهتان را نیز جلب نکنند اما گاهی نیز می‌توانند به شدت بروز کرده و به سادگی تشخیص داده شوند.

 • احساس تپش قلب و خفقان
 • لرزیدن
 • عرق کردن کف دست یا پا
 • تنگی نفس یا کوتاه شدن آن
 • گیجی خفیف یا شدید
 • تهوع و سرگیجه
 • کرخی دست و پا
 • درد تیز و پیچشی در شانه
 • سردی یا گر گرفتگی ناگهانی

علل ترس از پرواز چیست؟

علل ترس از پرواز چیست؟
 • داشتن تجربیات ناگوار از پرواز توسط فرد و یا نزدیکان.
 • علت‌های بنیادی. به عنوان مثال کودکی که برای دیدن والدین خود که از هم جدا شده‌اند به طور مرتب مجبور به پرواز با هواپیما است، ترس از پرواز نشانه یک تعارض زیر بنایی و مشکلات ارتباطی با والدین است.
 • فوبیاهای دیگر مانند ترس از مکان‌های بسته یا همان «کلاستروفوبیا»، ترس از ارتفاع، فوبیای اجتماعی و ترس از تهوع داشتن و بیمار شدن می‌تواند دلیلی برای فوبیای پرواز باشد.

راه‌های درمان غلبه بر ترس

راه‌های درمان غلبه بر ترس

در قدم اول برای غلبه بر ترستان باید با آن مواجه شوید توجه داشته باشید دوری کردن از مواجهه‌سازی، ترس (فوبیای) شما را زنده و قوی نگه می‌دارد. فرد هرقدر بیشتر از پرواز کردن اجتناب کند، ترس از ارتفاع در او افزایش می‌یابد؛ زیرا ذهن باور می‌کند که آنچه باعث شده احساس آرامش و امنیت کند، اجتناب است و ذهن در اینصورت درک نمی‌کند که می‌تواند در حین پرواز با هواپیما ترس نداشته باشد. در ادامه به چند مورد از راه‌های موثر برای غلبه بر ترس اشاره خواهیم کرد:

با نحوه عملکرد هواپیما و ساختار آن آشنا شوید

با نحوه عملکرد هواپیما و ساختار آن آشنا شوید

یکی از اصلی‌ترین دلایل ترس از پرواز که در بین مردم وجود دارد این است که بسیاری از آن‌ها واقعا نمی‌دانند که نیروی محرکه هواپیما چیست، چگونه به حرکت و پرواز درمی‌آید، و چگونه در هوا می‌ماند. اما مطمئن باشید همان طور که ماشین‌ها برای حرکت روی جاده و زیردریایی‌ها برای حرکت زیر آب طراحی شده‌اند، هواپیما ها هم برای پرواز کردن در آسمان طراحی شده‌اند. در حقیقت هواپیما به خاطر حرکت بال‌هایش در هوا می‌تواند اوج گرفته و حرکت کند و این یکی از اساسی‌ترین قوانین فیزیک است. برای مثال، هواپیمایی که در ارتفاع 10 کیلومتری زمین پرواز می‌کند، حتی اگر تمام موتورهایش از کار افتاده باشند، می‌تواند حدود 160 کیلومتر روی هوا مانده و به حرکت خودش ادامه دهد.

از مصرف کافئین دوری کنید

از مصرف کافئین دوری کنید

کافئین می تواند محرکی برای استرس شما باشد و ترس شما را دو چندان کند. قبل از سوار شدن و هنگام نشستن در هواپیما از خوردن نوشیدنی‌های کافئین دار دوری کنید.

نفس عمیق بکشید

نفس عمیق بکشید

اگر بتوانید روی ریتم تنفس خودتان تمرکز کرده و با تنفس عمیق، آن را کنترل کنید، احتمال دچار شدن به استرس و ترس از پرواز را تا حد چشمگیری کاهش خواهید داد. اگر احساس کردید که دچار اضطراب می‌شوید (حتی قبل از پرواز)، حتما دم و بازدم‌های عمیق را انجام بدهید (هر کدام در حد چهار ثانیه). این کار با رساندن اکسیژن بیشتر به مغزتان، باعث تسکین سیستم عصبی‌تان می‌شود که در نهایت، منجر به آرامش خواهد شد.

با دیگر مسافران هم‌کلام شوید

با دیگر مسافران هم‌کلام شوید

بد نیست در حین سفر با کسانی که در کنار شما نشسته‌اند ارتباط برقرار کنید. این ارتباط برقرار کردن و خاطره تعریف کردن می‌تواند ترس از پرواز را از شما دور کند. البته بد نیست درباره ترسیدن از پرواز با آنها مشورت داشته باشید. شاید مشاوره‌های آنها برای شما تاثیرگذار باشد و این روش بتواند ترس از پرواز را از شما دور کند.

صندلی مناسب خود را در هواپیما پیدا کنید

صندلی مناسب خود را در هواپیما پیدا کنید

ببینید در کدام قسمت از هواپیما احساس راحتی بیشتری دارید، در صندلی‌های کنار پنجره، صندلی‌های کنار راهرو، و یا صندلی‌های میانی. صندلی‌های کنار پنجره این امکان را برای افراد فراهم می‌کنند که زمین را ببینند. صندلی‌های کنار راهرو نیز محیط مناسبی برای بی‌اعتنایی به اطراف است. در صندلی‌هایی میانی نیز مسافران می‌توانند از دستی‌های صندلی در هر دو طرف خود برخوردار شوند.

موسیقی گوش دهید

موسیقی گوش دهید

موسیقی ملایمی برای شنیدن انتخاب کنید. قطعاً موسیقی‌های آرامش بخش تأثیر زیادی در کاهش اضطراب خواهند داشت.

با مهمانداران صحبت کنید

با مهمانداران صحبت کنید

خدمه‌ی پرواز را در جریان ترستان بگذارید. با این کار آن‌ها اطمینان لازم از ایمنی پرواز را به شما خواهند داد. این نکته را در نظر داشته باشید که بیشتر مهمانداران در ایرلاین‌ها آموزش لازم برای اینگونه موارد را پشت سر گذاشته‌اند.

ریشه ترس خود را بشناسید

ریشه ترس خود را بشناسید

یکی از تکنیک های اصلی روانشناسان در درمان ترس های شدید (فوبیا) افراد این است که با صحبت های مکرر و طولانی مدت، ریشه ایجاد این ترس در فرد را کشف کنند تا راهی درست برای غلبه بر آن پیدا کنند. علاوه بر کمک گرفتن از روانشناس برای غلبه بر این ترس، خودتان می توانید خاطراتتان را مرور کنید تا ببینید از چه زمانی و به چه دلیلی ترس از پرواز درونتان شکل گرفت. یادتان باشد شناخت دلیل هر ترس، شما را در غلبه به آن کمک می کند.

چاله‌های هوایی را جدی نگیرید

چاله‌های هوایی را جدی نگیرید

معمولا نقطه اوج اضطراب کسانی که از پرواز می ترسند وقتی است که هواپیما در چاله های هوایی می افتد و تکان های شدیدی می خورد. اگر تا حدی از طراحی هواپیما برای امن بودن هنگام افتادن در چاله های هوایی آگاهی کسب می کنید، متوجه می شوید که هیچ خطری تهدیدتان نمی کند.

در طول مسیر استراحت کنید

 در طول مسیر استراحت کنید

اگر استرس و ترس حاصل از پرواز بیش از اندازه ممکن است، بهتر است زمان خواب‌تان را در هنگام پرواز برنامه ریزی کنید و فقط کافیست تا شروع پرواز استراحت نکنید. یا با تجویز پزشک از قرص های آرامش بخش یا خواب‌‌آور استفاده کنید. در چنین شرایطی شما هیچ گونه ترس و یا استرسی را تجربه نخواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید