اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

تحصیل رایگان؛ در 5 کشور پیشرفته ی جهان

20 7,795

آنچه در این مقاله خواهید خواند

 تحصیل رایگان در ترکیه فرصتی طلایی برای دانشجویان ایرانی

ایرانی‌ها می‌توانند، با تحصیل در ترکیه آینده‌ی تحصیلی و کاری خود را تضمین کنند. در این کشور حدود 200 دانشگاه وجود دارد. بیشتر دانشگاه‌های این کشور دولتی (حدود 120) و بقیه جزو دانشگاه‌های خصوصی یا موسسه‌های آموزشی هستند. دانشگاه‌های دولتی سالانه دانشجویان برتر را از سراسر دنیا بورس می‌کنند. به این معنی که نه تنها تحصیلات آنها صد درصد رایگان است، بلکه امکانات و خدمات رفاهی زیادی نیز در اختیار آنها قرار می‌دهند. دانشگاه‌هایی همچون؛ دانشگاه فنی خاورمیانه METU ، دانشگاه بسفور استانبول، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه آنادولو و… ازجمله دانشگاه‌ها معتبر جهانی هستند، که تعداد زیادی متقاضی را در سراسر دنیا بورس تحصیلی می‌کنند. متقاضیان ایرانی نیز از این امر مستثنا نیستند. آنها توانسته‌اند، هرسال تعدادی از این بورس‌های تحصیلی را به خود اختصاص دهند.

تحصیل رایگان در مقاطع مختلف دانشگاه‌های دولتی ترکیه

تحصیل رایگان در مقاطع مختلف دانشگاه‌های دولتی ترکیه

جهت تحصیل رایگان در ترکیه و گرفتن بورس تحصیلی متقاضی موظف است، در آزمون‌های که توسط دانشگاه‌های مربوطه برگزارشده می‌شود. شرکت کرده و نمره‌ی قبولی را دریافت کند. همچنین در این دانشگاه‌ها معدل دوره‌های قبلی آموزشی نیز جهت اعطا بورس تحصیلی دانشجو موردتوجه قرار می‌گیرد. زبان‌اصلی تدریس در دانشگاه‌های دولتی ترکیه انگلیسی است. بر همین اساس متقاضی باید نمره‌ی مناسب را دریکی از آزمون‌های TOEFL یا IELTS کسب کند و مدارک معتبر دال بر آن را به دانشگاه ارائه دهد. همچنین دانشگاه‌های دولتی ترکیه امکان تحصیل رایگان و اخذ بورس تحصیلی را در مقاطع مختلف؛ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای متقاضیان فراهم کرده‌اند.

تحصیل رایگان در ترکیه و مزایای آن برای دانشجویان بین‌المللی

تحصیل رایگان در ترکیه و مزایای آن برای دانشجویان بین‌المللی

تحصیل رایگان در ترکیه و یا بورس تحصیلی در ترکیه همچون سایر برنامه‌های بورس تحصیلی در کشورهای مختلف دارای طیف کاملی از مزایا برای دانشجویان خارجی است. به‌عنوان نمونه:

 شهریه: تحصیل در این دانشگاه به معنای واقعی رایگان است. دانشجو حتی یک سکه بابت تحصیل خودپرداخت نمی‌کند.

اسکان رایگان: یکی از بهترین امکانات تحصیل رایگان در ترکیه اسکان دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه به‌صورت کاملاً رایگان است. البته؛ چنانچه دانشجویان مایل به زندگی در این خوابگاه‌ها نباشند، می‌توانند در مکان موردنظر خود زندگی کنند. اما؛ در این حالت دانشجو باید هزینه خوابگاه خود را بپردازد.

 هزینه‌های درمان: هزینه‌های درمانی دانشجو تحت پوشش بیمه خدمات درمانی ترکیه است. یعنی اگر دانشجو بیمار شود. تمام هزینه‌های درمانی او کاملاً رایگان خواهد بود. 

تحصیل رایگان در ترکیه همراه با دریافت ماهیانه!

تحصیل رایگان در ترکیه همراه با دریافت ماهیانه!

دولت ترکیه اعتباراتی را به‌عنوان کمک‌هزینه‌ی ماهیانه به دانشجوهایی که موفق به اخذ بورس شده‌اند، اختصاص داده است. این کمک هزینه‌ها در سال 2020 میلادی ازاین‌قرار بوده است.

دانشجوی کارشناسی هشتصد (800) لیره ترکیه در ماه

 دانشجوی کارشناسی ارشد هزار و صد (1100) لیره ترکیه در ماه

 دانشجوی دکتری هزار و شش‌صد (1600) لیره ترکیه در ماه

همچنین دانشگاه‌های ترکیه بلیت ورود دانشجو خارجی را به کشور و بلیت خروج وی را پس از اتمام تحصیلات تأمین می‌کند. حتی اگر دانشجو تصمیم بگیرد که خود بلیت رفت و یا برگشت خود را تهیه کند. دانشگاه مبلغی برابر باقیمت بلیت‌ها به وی پرداخت خواهد کرد.

تحصیل رایگان در ترکیه بدون بورس تحصیلی

تحصیل رایگان در ترکیه بدون بورس تحصیلی

اما ممکن دست یافتن به بورس تحصیلی برای همه ممکن نباشد. در این شرایط تحصیل رایگان در ترکیه تنها به گرفتن بورس تحصیلی ختم نمی‌شود، ازآنجایی‌که مقدار شهریه‌های اخذشده دانشگاه‌های دولتی ترکیه بسیارکم است. می‌توان به‌نوعی آن را رایگان محسوب کرد. این مقدار شهریه براساس رشته و نوع دانشگاه بین پانصد (500) تا هزار و پانصد (1500) دلار در سال (دو ترم) متغیر است. همچنین این دانشگاه‌ها از استانداردهای بالایی برخوردارند. به‌گونه‌ای که مدرک اعطایی آنها در سراسر قاره‌ی اروپا، آمریکا و در تعداد کثیری از کشورهای آسیایی موردپذیرش و معتبر است.

تحصیل رایگان در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه‌های دولتی ترکیه

تحصیل رایگان در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه‌های دولتی ترکیه

این رشته‌ها در بین دانشجویان بین‌المللی بسیار موردتقاضا هستند. اگرچه تعداد پذیرش در این رشته‌ها بسیار محدود و کم است. اما؛ قبولی و اخذ بورس در این رشته‌ها امکان‌پذیر خواهد بود. به‌علاوه درصورتی‌که دانشجو موفق به اخذ بورس تحصیلی در این رشته‌ها نشد. می‌تواند با هزینه کردن مقدار شهریه‌ی کم‌ چیزی حدود پانصد (500) الی دو هزار (2000) دلار برای یک سال (دو ترم) به ادامه تحصیل در این رشته‌های پرطرفدار اقدام کند. همچنین متقاضی با تحصیل در این رشته‌های تاپ و کاربردی خواهد توانست به‌راحتی پس از اتمام تحصیلات، در تعداد بی‌شماری از کشورهای دنیا جذب بازار کار شود.

تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان

تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان

یکی از بهترین کشورها برای تحصیل آلمان است. چراکه تعدادی از بهترین دانشگاه‌های دنیا در آلمان قرار دارد. به‌علاوه مدارک اعطایی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی آلمان در سراسر جهان پذیرفته و معتبر هستند. همچنین این کشور منحصربه‌فرد از دو نوع سیستم دانشگاهی دولتی و خصوصی برخوردار است. دانشگاه‌های دولتی موجود در آلمان به لحاظ علمی با دانشگاه کشورهایی همچون انگلیس و هلند رقابت می‌کند. در کشور آلمان بیش از سیصد (300) دانشگاه دولتی وجود دارد. دانشگاه‌های دولتی آلمان امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم کرده است. به‌عنوان نمونه دانشگاه‌هایی همچون؛ مونیخ (LMU)، گوته فرانکفورت، مونس‌تر، کلن، هامبورگ و… جزو دانشگاه‌های دولتی هستند، که تحصیل در آنها کاملاً رایگان است. و دانشجو هزینه‌ای بابت شهریه به این دانشگاه‌ها پرداخت نخواهد کرد.

تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان مختص به چه افرادی است؟

تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان مختص به چه افرادی است؟

متقاضیان آلمانی، کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، کشورهای خارج از اتحادیه‌ی اروپا، کشورهای قاره آسیا، کشورهای قاره افریقا و آمریکا به عبارتی تمام مردم دنیا فارغ از هر نژاد و ملیتی می‌توانند، در آلمان بدون شهریه تحصیل کنند! تحصیل رایگان شامل همه‌ی برنامه‌های مطالعاتی در دانشگاه‌های دولتی و همه‌ی مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری خواهد شد. در آلمان هزینه‌ای بابت شهریه دریافت نخواهد شد. تنها متقاضی موظف است هزینه‌ی اداری ثبت‌نام را پرداخت کند. این هزینه چیزی حدود سیصد (300)  الی چهارصد (400) یورو در هر ترم است. همچنین اگر متقاضی خارج از اتحادیه اروپا باشد، موظف است که قبل از ورود به کشور مجوز اقامت بگیرد. پس‌ازآن تحصیلات خود را در آلمان ادامه دهد. در دانشگاه‌های دولتی آلمان بیش از هزاران رشته تدریس می‌شود. بنابراین متقاضی گزینه‌های زیادی برای ادامه تحصیل خواهد داشت و به‌راحتی می‌تواند در رشته‌ی موردعلاقه‌ی خود تحصیل کنید.

چرا در دانشگاه‌های دولتی آلمان تحصیل رایگان است؟

چرا در دانشگاه‌های دولتی آلمان تحصیل رایگان است؟

تقریباً دانشجو در هرجایی از اروپا و جهان، برای ادامه تحصیل مجبور به پرداخت شهریه است. حتی اگر برای شهروندان خود آن کشور تحصیل رایگان باشد. متقاضیان خارجی ملزم به پرداخت شهریه هستند، آلمان یکی از معدود کشورهای ارائه‌دهنده‌ی تحصیل رایگان است. زیرا؛ دولت آلمان معتقد است که نه تنها آموزش در هر مقطعی برای تمام مردم ضروری است. بلکه نباید به آموزش به‌عنوان یک امر تجاری نگاه کرد. همچنین آلمانی‌ها معتقدند، که دسترسی آزاد و همگانی به آموزش عالی خواهد توانست رشد اقتصادی و رفاه بیشتر همه‌ی مردم دنیا را تضمین کند. شاید جالب باشد بدانید، که تا قبل از سال 2014 میلادی قانونی در کشور آلمان حکم‌فرما بود که به دانشگاه‌ها این مجوز را می‌داد تا شهریه‌ای معادل هزار (1000) یورو برای یک سال تحصیل از دانشجو دریافت کنند اما؛ این امر با اعتراضات مردمی روبه‌رو بود، به همین جهت در سال 2014 میلادی به‌طور کامل اخذ شهریه توسط دانشگاه‌های دولتی آلمان لغو شد.

تحصیل رایگان در آلمان به هدف جذب و ماندگار کردن باهوش‌ترین افراد

تحصیل رایگان در آلمان به هدف جذب و ماندگار کردن باهوش‌ترین افراد

دولت آلمان در سال‌های جاری مزایای اقتصادی و اجتماعی مهاجرت را به خوبی درک کرده است. به همین جهت می‌خواهد با ارائه‌ی تحصیل رایگان در آلمان فواید علمی مهاجرت را نیز متوجه کشور خود کند. در همین راستا دولت آلمان قصد دارد، باهوش‌ترین افراد و بااستعدادترین مغزها را جهت تحصیل در این کشور جلب کند. همچنین دولت آلمان می‌خواهد شرایطی فراهم کند، تا افراد باهوش پس از فارغ‌التحصیلی در همان کشور مشغول به‌کار و ادامه‌ی زندگی شوند. به همین دلیل است که هیچ‌گونه مبلغی بابت شهریه از دانشجویان خارجی دریافت نمی‌کند. لازم به ذکر است که دانشگاه‌های آلمان جزو بهترین دانشگاه‌ها در جهان هستند. دانشگاه‌های آلمان در رتبه‌بندی بین‌المللی جزو صد (100) دانشگاه اول دنیا قرار می‌گیرند. جدای از مرتبه‌ی علمی دانشگاه‌ها کشور آلمان از بهترین اساتید در دانشگاه‌های خود استفاده می‌کند. چراکه اساتید خود را بر اساس استاندارهای بسیار سخت‌گیرانه‌ای استخدام خواهد کرد.

تحصیل رایگان در اتریش برای متقاضیان داخلی و خارجی

تحصیل رایگان در اتریش برای متقاضیان داخلی و خارجی

اتریش ازجمله کشورهای زیبا و پیشرفته‌ای است که سالانه دانشجویان خارجی زیادی را می‌پذیرد. این کشور دارای تعداد زیادی دانشگاه دولتی و خصوصی است. دانشگاه‌های دولتی اتریش شرایط تحصیل رایگان و یا با هزینه‌ی کم را برای متقاضیان داخلی و خارجی فراهم کرده است. دانشجویان عضو اتحادیه‌ی اروپا می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی اتریش تحصیل رایگان را تجربه کنند. همچنین دولت اتریش شرایط تحصیل رایگان را برای متقاضیان تعداد زیادی از کشورهای درحال‌توسعه مثل: بنگلادش، افغانستان، اتیوپی و… فراهم کرده است. اما برای سایر کشورها که ایران نیز جزو آنهاست. دولت اتریش این امکان را فراهم کرده است که دانشجو با پرداخت شهریه‌ی بسیارکم هزار (1000) الی هزار و شش‌صد(1600) دلار به‌صورت سالانه که شامل دو ترم می‌شود ادامه تحصیل دهد. البته افرادی که از طرف دانشگاه‌های مبدأ بورس تحصیلی می‌گیرند از معافیت پرداخت شهریه برخوردار خواهند شد. 

تحصیل رایگان در اتریش چگونه امکان‌پذیر است؟

تحصیل رایگان در اتریش چگونه امکان‌پذیر است؟

متقاضیان بین‌المللی اروپا، سوئیس و کشورهای درحال‌توسعه می‌توانند به‌طور رایگان در اتریش تحصیل کنند. اما ایران در لیست تحصیل رایگان در اتریش قرار نمی‌گیرد، تکلیف چیست؟ مقدار شهریه‌ی سالانه‌ی پرداختی توسط ایرانی‌ها حداکثر هزار و شش‌صد (1600) دلار است که این مبلغ باکار پاره‌وقت در طول‌ترم دانشگاهی و یا در ایام تعطیلی‌های دانشگاه به سهولت به‌دست خواهد آمد. جالب است بدانید، که نرخ بیکاری در اتریش کمتر از چهار و نیم درصد است به همین جهت می‌توان به‌راحتی در این کشور باکار پاره‌وقت شهریه‌ی موردنیاز و حتی بیشتر را کسب کرد. دانشگاه‌های دولتی رایگان در اتریش شامل دانشگاه وین، یوهانس کپلر لینز، لوبن، گراس، وین، اینسبروک و… می‌شود.

تحصیل رایگان در نروژ

تحصیل رایگان در نروژ

دانشگاه‌های دولتی نروژ و موسسه‌های آموزشی به‌طورمعمول شهریه‌ای از دانشجو دریافت نمی‌کنند. به عبارتی تحصیل در نروژ چه برای دانشجویان داخلی و چه خارجی در این کشور رایگان است. تحصیل رایگان در نروژ برای تمام سطوح اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. بااین‌حال، دانشجویان باید هر ترم هزینه‌ای حدود سیصد(300) الی شش صد(600)  NOK بابت ثبت‌نام و هزینه‌های اداری بپردازند. همچنین برخی از دانشگاه‌های دولتی نروژ در بعضی از رشته‌های کارشناسی ارشد مقدار کمی شهریه دریافت می‌کنند. اما جالب اینجاست، که‌این مقدار شهریه برای دانشجویان نروژی و خارجی برابر است. به عبارتی دولت نروژ در ارائه خدمات تحصیلاتی تفاوتی میان دانشجویان نروژی و بین‌المللی قائل نیست. به‌علاوه هزینه‌های دریافت شده توسط دانشگاه‌های نروژی به طرز قابل توجه ای پایین‌تر از سایر کشورهای اروپایی است.

تحصیل رایگان در فرانسه با عالی‌ترین استاندارهای آموزشی

تحصیل رایگان در فرانسه با عالی‌ترین استاندارهای آموزشی

تحصیل رایگان در فرانسه به معنای دستیابی به باکیفیت‌ترین و بهترین سیستم آموزشی دنیا است دانشگاه‌های فرانسه پس از دانشگاه‌های انگلستان جزو بهترین مراکز علمی اروپا محسوب می‌شوند. این دانشگاه‌ها از استانداردهای عالی آموزشی برخوردارند. چندین دانشگاه فرانسه به‌طور مداوم در بین دانشگاه‌های اول جهانی رتبه‌بندی شده‌اند. علاوه بر این، دانشگاه‌های فرانسه شهریه ی متوسط و یا کمی از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند. به‌ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری. زیرا؛ دولت فرانسه به آموزش عالی یارانه‌ی تحصیلی اعطا می‌کند. به عبارتی هزینه واقعی آموزش در فرانسه همچون بیشتر کشورهای جهان حدود ده هزار ( 10،000) یورو در سال است. اما دولت فرانسه سهم زیادی از این هزینه را بر عهده دارد. با این اوصاف جای تعجب ندارد که حدود نود درصد (90٪ ) از دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های فرانسه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. 

تحصیل رایگان در فرانسه برای متقاضیان سراسر دنیا

امکان تحصیل رایگان برای متقاضیان فرانسوی، اتحادیه‌ی اروپا و سوئیس در فرانسه فراهم است. اما متأسفانه برای متقاضیان بین‌المللی این امکان وجود ندارد. و مقدار شهریه‌ها بسته به دانشگاه و نوع رشته است. شهریه در این کشور به‌طور میانگین از دویست (200) تا ده هزار (10000) یورو متغیر است. اما شاید جالب باشد بدانید، که، دولت فرانسه در جهت پیگیری سیاست خارجی جذب نخبگان و ماندگار کردن آنها، سالانه بورسیه‌های زیادی را به دانشجویان نخبه در سراسر دنیا اختصاص می‌دهد. این بورسیه‌ها بیشتر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است. اغلب دانشگاه‌های دولتی برتر فرانسه همچون: سوربن، سوپلس، لترس، تلکام پاریس و… سالانه سهمیه‌ی زیادی را برای بورس دانشجویان خارجی قرار می‌دهد. بورس تحصیلی در فرانسه بیشتر به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد.

تحصیل رایگان در فرانسه همراه با اخذ ماهیانه!

تحصیل رایگان در فرانسه همراه با اخذ ماهیانه!

دانشگاه‌های فرانسه به دانشجویان بورس شده ماهانه مبالغی حدود هزار (1000) الی (1800) یورو را به‌عنوان کمک‌هزینه‌ی زندگی می‌پردازد. برای گرفتن بورس تحصیلی در فرانسه متقاضی موظف است مدارک خود را به دانشگاه موردنظر ارسال کند، تا مورد پذیریش قرار گیرد. مدارک در مقاطع مختلف به‌قرار زیراست.

مقطع لیسانس: دیپلم 12 ساله با معدل بالای 14 به‌علاوه ارائه‌ی مدرک زبان فرانسه سطح B2

مقطع فوق‌لیسانس: دیپلم 12 ساله و کارشناسی با معدل بالای 14 به همراه مدرک زبان فرانسه سطح B2

مقطع دکتری: داشتن مدرک زبان فرانسه سطح C1 و یا IELTS 7 به همراه پیدا کردن استاد راهنما دریکی از دانشگاه‌های دولتی فرانسه به این منظور دانشجو مدارک و رزومه‌ی خود را به دانشگاه های مربوطه ارسال می‌کند تا یک استاد طرح مطالعاتی وی را تأیید کرده و موردپذیرش قرار دهد. چراکه در مقطع دکتری تحصیل در این کشور به‌صورت پژوهشی است. 

نظر شما در مورد تحصیل رایگان چیست؟ شما کدام کشور را برای ادامه تحصیل مناسب می‌دانید؟

مقاله های مرتبط:

سنت کبتس و نویس؛ پناهگاه مفسدان اقتصادی ایران!

تحصیلات در ترکیه؛ با کمتر از 300 دلار شهریه

مهاجرت به 5 کشور دنیا؛ که شما را پولدار خواهد کرد

همه چیز درباره ی مهاجرت در زمان کرونا

منابع:

Scholarshipfellow

scholars4dev

turkiyeburslari

study

scholars4dev

studyabroadaide

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
20 نظرات
 1. سارینا می گوید

  ممنون از مطالب مفیدتون ????

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   ممنون که وقت گذاشتید.

 2. Miad os می گوید

  عالی عالی

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   ممنون از حسن توجه شما

  2. مریم می گوید

   سلام
   من میخام از این امکانات تحصیل رایگان استفاده کنم
   باید چکار کنم؟؟

   1. آرینا صادقی می گوید

    سلام عزیزم
    برای کسب اطلاعت دقیقتر می تونید هم مقاله های لینک داده شده مربوط به کشوری که میخوایی اونجا تحصیل کنی رو مطالعه کنی و هم با مشاورهای Go2TR صحبت کنی.

 3. Pooya می گوید

  جالب بود اما بورس تحصیلی رو هرکسی نمیتونه بگیره

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   بله همینطوره، اما شهریه های این چند تا کشور مناسبه و امکان کار کردن در این کشورها برای دانشجو هست.

 4. dorsa می گوید

  نروژ شرایط خوبی داره مرسیییی????

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   بله تحصیل در نروژ خیلی کم هزینه است.

 5. حسین می گوید

  با سلام.بورسیه شدن در این دانشگاه ها به چه چیزی بستگی داره.نروژ،فرانسه،اتریش

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   هرکدام از این کشورها شرایط تحصیلی منحصر به خودشون رو دارن شما میتونید، برای کسب اطلاع دقیق با مشاوره های GO2TR تماس بگیرید.

 6. علی می گوید

  خیلی عالی بود، واقعا ممنون بابت اینگونه مقالات مفید

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   ممنونم، خوشحالم که مطالب براتون مفید بوده

 7. نهایت می گوید

  ممنون از مطالب مفیدتون

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   من از شما ممنونم به خاطر وقتی که واسه خوندن مطالب میزارید.

 8. seyed می گوید

  سلام ممنون از ارائه مطالب خیلی مفیدتون. ی سوال داشتم اینکه از بین این کشور هایی که معرفی کردین کدوم نسبت به بقیه شرایط تحیصیلی ایده عال و بهتر و ارزون تری داره؟ فارغ از اخذ بورسیه

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست عزیز
   شرایط کشورها با توجه به رشته ی تحصیلس و مقطعی که میخوایید ادامه تحصیل بدید باهم متفاوتند شما میتونید با مشاوره های GO2TR تماس بگیرید و شرایطتون رو کامل تشریح کنید. صد در صد بهترین کشور رو به شما معرفی خواهند کرد که با ایده آل شما مطابقت داشته باشه.

 9. Saeed می گوید

  سلام ممنون بابت اراعه مطالب خوبتون
  من 19/5سالمه و دیپلم تجربی دارم میخواستم ببینم برا رشته پزشکی یا دندان پزشکی اگه بخوام بخونم المان امکان بورسیه کردنش بیشتره یا ترکیه و کدومش از نظر شما بهتره و اینکه من معدلم هم پایینه متاسفانه حدود 14هست مشکلی برام پیش نمیاد؟!

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که اخذ بورسه فاکتورهای دیگری هم دارد. پیشنهاد بنده این است که با مشاوره های GO2TR تماس بگیرید؛ تا به طور کامل راهنمایی شوید. ممنون از ثبت نظرات.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021