کشور باعقب ماندگی ۳ میلیون واحدی در تولید مسکن مواجه است

تولید مسکن
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: متأسفانه در سال های گذشته اقدامات قابل قبولی برای تولید مسکن صورت نگرفت و این مسئله موجب شده که در شرایط کنونی، کشور با عقب ماندگی ۳ میلیون واحدی مواجه باشد که قطعا جبران این میزان کسری بسیار دشوار است.

محمدرضا رضایی کوچی، روال قیمت گذاری در بازار مسکن را صعودی برآورد کرد و افزود: متأسفانه این پیش بینی در سال گذشته وجود داشت که به علت کمبود مسکن در کشور و عدم رفع این مشکل در یک سال اخیر، قیمت ها در بازار بالا برود و در هفته های اخیر شاهد بروز این مسئله هستیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: متأسفانه در سال های گذشته اقدامات قابل قبولی برای تولید مسکن صورت نگرفت و این مسئله موجب شده که در شرایط کنونی، کشور با عقب ماندگی 3 میلیون واحدی مواجه باشد که قطعا جبران این میزان کسری بسیار دشوار است.

انتقاد از افزایش قیمت مصالح ساختمانی و اراضی

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی از افزایش قیمت اراضی و مصالح ساختمانی و تأثیر این دو عامل در افزایش قیمت تمام شده مسکن انتقاد کرد و گفت: وقتی قیمت تمام شده بالا رود، خرید و مصرف کننده کمتری ترغیب به خرید مسکن می شوند و این مسئله در کاهش آمار ساخت و ساز موثر خواهد بود، بنابر این دولت باید نسبت به ارائه کمک ها و مشوق های مالی برای افزایش میزان تولید مسکن در کشور ارائه کند.

قیمت مسکن به میزان افزایش تقاضا و فاصله عرضه گرانتر میشود

محمدرضا رضایی کوچی تصریح کرد: قطعا به هر میزانی که فاصله میزان عرضه و تقاضا بالا رود، به همان میزان قیمت ها در بازار افزایش خواهد یافت، بنابر این نمی توان انتظار داشت که در عرصه تولید مسکن دست بر روی دست بگذاریم، اما قیمت ها افزایش نیابد.

وی در ادامه گفت: از طرف دیگر علاوه بر عقب ماندگی 3 میلیون واحدی در تولید مسکن، دولت سالانه تنها به نسبت 40 درصد از نیاز جامعه به مسکن جدید، واحد تولید می کند، یعنی آنکه سالانه آمار عقب ماندگی کشور در تولید مسکن افزایش چشمگیری می یابد.

افزایش نقش آفرینی و فعالیت بانک مسکن در کشور الزامیست

رضایی کوچی با تاکید بر لزوم افزایش نقش آفرینی و فعالیت بانک مسکن در کشور افزود: بانک مسکن در شرایط کنونی نقش کم رنگی در تولید مسکن دارد، قطعا بهبود این وضعیت موجب افزایش رونق بازار مسکن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021