چگونه چیدمان خانه‌‌‌ ی خود را با کمترین هزینه تغییر دهیم؟

40 2,833

وقتی برای اولین بار وارد یک خانه می‌شویم اولین چیزی که توجه ما را به خود جلب می‌کند چیدمان و نحوه دکوراسیون یک منزل است، مهم نیست خانه بزرگ باشد یا کوچک، مهم این است که افراد آن خانه به درستی و زیبایی وسایل را کنار هم چیده باشند تا جلوه بصری در نگاه مخاطب ایجاد کنند. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چه چیز باعث می‌شود که برخی خانه‌ها شیک‌تر به نظر برسند؟ آیا ذوق و سلیقه خانم خانه در زیبایی منزل مؤثر بوده یا استفاده از اسباب و وسایل لوکس و مدرن؟

مقدمه

مقدمه

همه‌ی ما دوست داریم خانه‌ای با چیدمانی زیبا و منحصر‌به‌فرد داشته باشیم، اما بیشتر ما تصور می‌کنیم رسیدن به چنین خواسته‌ای مستلزم هزینه‌ی زیادی است، اما این نکته را فراموش نکنید که گاهی با چند ترفند ساده و استفاده از طراحی‌های کم هزینه می‌توان خانه‌ای زیبا و شیک داشته باشید. در این مقاله قصد داریم ترفندهای هیجان انگیز برای رسیدن به خانه‌ای با دکوراسیونی زیبا را به اشتراک بگذاریم.

آشایی با سبک های مختلف دکوراسیون

 سبک دکوراسیون خود را انتخاب کنید

پیش از انجام هر کاری گام اول انتخاب سبک دکوراسیون خانه‌ای شماست، با انتخاب نوع سبکی که می‌خواهید در تغییر چیدمان و دکوراستون خانه خود به کار ببرید مسیر تغییراتی که اعمال خواهید کرد مشخص می‌شود و کار برای شما به مراتب راحت‌تر می‌شود. در ادامه مطلب چند سبک اصلی دکوراسون را معرفی خواهیم کرد:

۱- دکوراسیون مدرن

۱- دکوراسیون مدرن

از مهم‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی سبک دکوراسیون مدرن است. در این سبک چیدمان و دکوراسیون خانه حس سادگی را القا می‌نماید. خانه‌ای که دارای دکوراسیونی با خطوطی منظم و صاف است و از اشکال هندسی گوشه‌دار که سرسختی دنیای مدرن را نشان می‌دهد و منحنی‌ها که نمایانگر حس پویایی و حرکت است و نیز از مجسمه‌هایی با مفاهیم انتزاعی، موادی مانند شیشه و استیل و پالت رنگی ساده استفاده می‌کنند.

۲- دکوراسیون سنتی خاورمیانه

۲- دکوراسیون سنتی خاورمیانه

یکی دیگر از سبک‌های دکوراسیون داخلی سبک سنتی خاورمیانه است. سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه از منحصر به فردترین سبک‌های موجود است که از ویژگی‌های آن می‌توان به استفاده از گلیم و فرش ایرانی، پالت‌های گرم و پشتی با طرح‌های سنتی اشاره کرد. در طراحی عناصر این سبک استفاده از نقوش سنتی و اسلامی و اسلیمی بسیار رایج است.

۳- دکوراسیون مینیمال

۳- دکوراسیون مینیمال

سبک مینیمالیست یکی دیگر از سبک‌های دکوراسیون داخلی ساده‌تر از سبک مدرن است. در این سبک عناصر اضافی محیط حذف می‌شود. رنگ سفید از رنگ‌های اصلی مورد استفاده در این سبک است و از ویژگی‌های دیگر آن استفاده از تضاد رنگ‌ها و وسایل بدون زرق و برق است.

۴- دکوراسیون انتقالی

۴- دکوراسیون انتقالی

سبک دکوراسیون انتقالی از جمله سبک‌های محبوب است که طرفداران بسیاری دارد. در این سبک ترکیبی از سبک‌های سنتی و مدرن درهم آمیخته می‌شوند و از این طریق حس تعادل را به وجود می‌آورند. استفاده از شیشه و استیل که جزئی از ویژگی‌های سبک مدرن است همزمان با اسباب و وسایل لوکس و سنتی در سبک انتقالی کاری عادی تلقی می‌شود. این سبک نیز یکی از سبک‌های پرطرفدار دکوراسیون داخلی است.

از دیگر سبک‌های دکوراسیون داخلی عبارتند از: سبک امروزی، سبک روستیک، سبک صنعتی، سبک فرانسوی و غیره که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و با توجه به ذوق و سلیقه افراد انتخاب می‌شوند.

چیدمان مبلمان و وسایل را تغییر دهید

چیدمان مبلمان و وسایل را تغییر دهید

بعد از اینکه تصمیم گرفتید خانه خود را با کدام سبک تغییر دهید گام دوم تغییر دکوراسیون وسایل خانه است، تغییر چیدمان خانه نه تنها در تغییر روحیه افراد خانواده تاثیر بسزایی میگذارد، بلکه باعث زیباتر شدن خانه شما هم می‌شود، کافیست با کمی حوصله و سلیقه این را انجام دهیم!

 • اگر به دنبال تغییری چشمگیر با هزینه‌ای کم هستید می‌توانید چیدمان مبلمان خود را تغییر دهید. برای این کار سعی کنید مبلمان را با فاصله‌ای کم حدود ۵۰ یا ۶۰ سانتی متر از دیوار و در زوایای جدیدتر قرار دهید. با این کار فضای داخلی خانه بزرگتر و منظم‌تر به نظر می‌رسد.
 • تغییر دکوراسیون اتاق خواب با استفاده از راهکارهایی همچون نصب تابلو، رنگ کردن میز آرایش و یا تعویض آن، استفاده از ریسمان دیواری برای نصب برنامه‌های کاری، نقاشی‌ها، عکس‌های خانوادگی و …
 • تغییر دکوراسیون آشپزخانه با استفاده از راهکارهایی همچون رنگ زدن کابینت‌ها، استفاده از استیکرها و برچسب‌هایی که باعث تغییر ظاهر کابینت‌ها می‌شوند، تغییر صندلی‌های اپن، تعویض پرده‌های آشپزخانه، استفاده از کفپوش‌های طرحدار که باعث می‌شوند فضای آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد و …

رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون منزل

رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون منزل

از چه رنگ‌هایی برای دکوراسون خانه استفاده کنیم؟ این سوالی است که بسیاری از افراد در انتخاب وسایل مورد نیاز منزل با آن مواجه می شوند و ممکن است بعضا به نتیجه مورد نظر خود دست پیدا نکنند. انتخاب رنگ اتاق پذیرایی یکی از سخت ترین، پیچیده‌ترین و در عین حال مهم ترین کارها در طراحی دکوراسیون منزل است. در واقع دیزاین و رنگ مناسب پذیرایی های کوچک که بزرگ تر به نظر برسند مستلزم نکاتی است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

کدام یک از رنگ های سرد مناسب پذیرایی هستند؟

کدام یک از رنگ های سرد مناسب پذیرایی هستند؟

معمولا رنگ های سرد مانند سبز، آبی و بنفش فضا را از آنچه که هستند بزرگتر نشان می‌دهند. حتی الامکان از طبیعت مانند آسمان، درخت و … الهام بگیرید و در رنگ آمیزی خود به آن ها توجه کنید. کف پوش های روشن و براق و مبلمان سفید، طوسی، کرم و یا مشکی برای منازل کوچک بسیار مناسب هستند چرا که هارمونی و تناسب بسیار خوبی را ایجاد می کنند.

استفاده از رنگ‌های تک

استفاده از رنگ‌های تک

ممکن است این سوال برای شما مطرح گردد که منظور از رنگ‌های تک چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که رنگ های سیر و روشن (رنگ‌های نزدیک به هم) مانند دو رنگ طوسی روشن و تیره، آبی روشن و تیره با ایجاد خطای دید فضا را بزرگ‌تر نشان داده و برای منازل کوچک مناسب است.

چگونه با استفاده از تک رنگ‌ها منازل خود را دیزاین کنید؟

چگونه با استفاده از تک رنگ‌ها منازل خود را دیزاین کنید؟
 • شما می توانید با دو رنگ سیر و روشن، مانند رنگ هایی که در بالای متن به آن اشاره کردیم به صورت راه راه دیوارهای خود را رنگ آمیزی کنید.
 • حتی الامکان دیوارهایی را که در دیدرس هستند تیره و مابقی دیوارها را رنگ روشن بزنید.
 • شما می توانید این تضاد رنگ را در مبلمان و دیوارها پیاده کنید. برای مثال دیوارها را روشن و مبلمان خود را سیر انتخاب کنید یا برعکس.
 • شما می توانید تمام دیوارهای خود را تیره و از قاب رنگ های روشن استفاده کنید یا برعکس تمام دیوارها را روشن و از قاب عکس های تیره استفاده کنید.

برای اتاق خواب چه رنگی بهتر است؟

برای اتاق خواب چه رنگی بهتر است؟

انتخاب رنگ اتاق خواب و یک ترکیب مناسب نقش بسیار مهمی در آرامش شما (در زمان خواب) خواهد داشت. جالب است بدانید که برخی از رنگ ها به لحاظ روانشناسی بر روح و روان اثر بد خواهند گذاشت و خواب شما را مختل خواهند کرد، بنابراین در انتخاب رنگ نهایت دقت را داشته باشید.

بهتر است در انتخاب رنگ های مناسب برای دکوراسیون منزل ، رنگ دیوارها و وسایل اتاق خواب به رده سنی (کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال) و جنسیت افراد (مرد و زن) توجه کنید. ضمنا با هر سلیقه ای که دارید، می‌توانید با ترکیب درست رنگ‌ها و استفاده به اندازه و به جا به ترکیب مطلوب خود برسید. 

ایده‌های جذاب برای چیدمان خانه با کمترین هزینه

ایده‌های جذاب برای چیدمان خانه با کمترین هزینه

همه‌ی ما دائما به این فکر می‌کنیم که چطور خانه‌ی کوچک‌مان را زیباتر کنیم و خیلی وقت‌ها سراغ متخصصین دکوراسیون داخلی می‌رویم که در بعضی از مواقع بسیار پرهزینه خواهد بود. شما به راحتی می‌توانید با وسایلی که در خانه دارید، با کمترین هزینه و با تغییری کوچک چیدمانی جذاب داشته باشید. پس بهتر است به جای پرداخت هزینه‌های گزاف با رعایت نکاتی کوچک بتوانیم چیدمانی هیجان انگیز داشته باشیم.

در چیدمان داخلی از گیاهان استفاده کنید

در چیدمان داخلی از گیاهان استفاده کنید

همه‌ی ما می‌دانیم که گیاهان می‌توانند فضای هر اتاقی را زیباتر کنند. شما هم می‌توانید با روش‌های خلاقانه، گیاهان را به بهترین شکل در محیط اطراف خود قرار دهید. اتاق نشیمن خود را با گل‌هایی که از سقف و دیوارها آویزان هستند (فضای زمین را اشغال نمی‌کنند) تزئین کنید.

تا حد امکان رنگ‌ها اضافه را از چیدمان حذف کنید

تا حد امکان رنگ‌ها اضافه را از چیدمان حذف کنید

تا حد امکان رنگ‌های اضافه را حذف کنید و به یک رنگ غالب برسید، وجود رنگ‌های زیاد در ترکیب‌بندی ایجاد شلوغی و پراکندگی میکند. رنگ‌های خنثی (سفید و خاکستری) فضای خانه‌ی شما را بزرگتر نشان می‌دهد.

یک دیوار سفید مانند که بوم نقاشی عمل می‌کند! مبلمان و چیدمان منزل با تم سفید جلوه بصری بالایی را ایجاد می‌کند و فضای خانه شما را بزرگتر نشان می‌دهد.

از پرده‌های بلند استفاده کنید

از پرده‌های بلند استفاده کنید

شما می‌توانید با کمک پرده‌ها، سقف را بلندتر جلوه دهید. برای این کار باید از پرده‌هایی استفاده کنید که به ارتفاع سقف تا زمین دوخته شده باشند. مطمئن شوید که چوب پرده‌ را در بالاترین قسمت دیوار نصب کرده‌اید و اجازه بدهید که پرده کمی روی زمین بیوفتد.

از شلف‌های دیواری استفاده کنید

از شلف‌های دیواری استفاده کنید

می‌توانید از شلف‌های دیواری برای نگه داشتن کتاب یا هر وسیله‌ی دیگری استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم که این شلف‌ها را همرنگ دیوار انتخاب کنید تا ظاهر شیک‌تری ایجاد شود. حتی می‌توانید آنها را در اندازه‌های متفاوت تهیه کنید.

وسایل تزئینی کوچک بخرید

وسایل تزئینی کوچک بخرید

برای داشتن یک خانه ی زیبا و تغییر دکوراسیون کم هزینه نیازی نیست حتما مبلمان گران قیمت خریداری کنید، گاهی با کمک چند اکسسوری (وسایل جانبی) ساده و کم هزینه می‌توانید فضای خانه ی خود را زیبا و چشمگیر‌تر قبل کنید. این اکسسوری‌ها می‌تواند کوسن، آباژور و یا تابلوهای تزیینی باشد که باید هماهنگ با فضای داخلی تان از آن‌ها استفاده کنید.

از جمله اکسسوری‌ها و وسایلی که جنبه تزئینی دارند می‌توان به قاب عکس که ممکن است بر روی دیوار نصب شود و یا بر روی میز خاطرات قرار بگیرد و دیوار خاطرات، اشیای قدیمی که با تعمیر و مرمت جزئی می‌توانند ارزش واقعی خود را به دست آورند، گوی‌های شیشه‌ای، مجسمه‌ها و وسایل کریستالی، چراغ‌های رومیزی با کارکرد نورپردازی کاربردی و یا نقطه‌ای و عناصر طبیعی مثل سنگ‌ها با طرح‌ها و شکل‌های خاص، صدف‌ها، میوه‌های درختان مثل میوه درخت کاج، عناصری از دل طبیعت، پر پرندگان و غیره اشاره کرد.

نورپردازیی خانه خود را تغییر بدهید

نورپردازیی خانه خود را تغییر بدهید

نور طبیعی می‌تواند تا حد زیادی در زیبایی خانه تاثیرگذار باشد، اما گاهی به دلایل مختلف امکان بهره گیری از نور طبیعی در فضای خانه موجود نیست در چنین موقعیتی با جایگزین کردن نور پردازی مناسب در فضا می توانید زیبایی مطلوب را در خانه ی خود ایجاد نمایید و خانه‌ای زیباتر داشته باشید.

استفاده از کارهای هنری و آویزان کردن آن‌ها در کنار هم

استفاده از کارهای هنری و آویزان کردن آن‌ها در کنار هم

استفاده از اثرهای هنری مثل تابلوهای نقاشی، تابلوفرش‌ها، تابلوهای منبت کاری و غیره می‌تواند تأثیر به سزایی در زیبایی محیط خانه داشته باشند. با کنار هم قرار دادن این آثار که در آن ترکیب رنگ‌ها و هماهنگی لازم رعایت شده است می‌توان کلکسیونی از کارهای هنری ایجاد کرد که شکوه و جلوه خاصی به محیط خانه می‌بخشد.

از آینه‌های بزرگ استفاده کنید

از آینه‌های بزرگ استفاده کنید

اگر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود از آینه‌های بزرگ استفاده نمایید، علاوه بر آن که به شما وسعت دید می‌دهد روح و طراوت را از طریق بازتاب نور و بازتاب رنگ‌های اثاث و وسایل خانه به خانه شما هدیه می‌دهد.

از کوسن‌های رنگی استفاده کنید

از کوسن‌های رنگی استفاده کنید

گاهی با تغییر پارچه های رو مبلی می توانید ظاهر مبلمان و دکوراسیون تان را تغییر دهید اما اگر توانایی صرف هزینه برای تغییر پارچه رو مبلی‌تان را ندارید، کافی است از کوسن‌های متنوع و متناسب با مبلمان تان استفاده کنید و ظاهر نشیمن‌تان را تغییر دهید.

در انتهای این مقاله، ما، شما مخاطبان همیشگی و وفادار مجله گوتوتی‌آر را به چالش دعوت می‌کنیم و از شما درخواست داریم تا نظرات خودتان را در کامنت بیان کنید.

مقاله‌های دیگر از این نویسنده

منابع

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
40 نظرات
 1. امیر می گوید

  عالی بود مرسی از مطالب خوبتون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما مخاطب عزیز و گرامی

 2. Sahar می گوید

  بسیار عالیی و بسیار مفید بود ?
  حتما برای چیدمان از این ایده ها استفاده می کنم
  مرسی برای مطالب خوبتون ??

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما برای ثبت نظراتتون، خوشحالیم که مطالب مارو میخونید.

 3. مجید سهرابی می گوید

  خیلی مفید بود. ممنون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که نظراتتون رو برای ما مینویسید.

  2. امين می گوید

   مثل بقيه مقاله ها عالى بود

   1. سارا حقگو می گوید

    سلام، ممنون از شما که نظراتتون رو برامون مینویسید. با تشکر

 4. سودا می گوید

  خیلی عالی بوووود مرسی? کلی حالم بهتر شد

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما دوست عزیز

   1. لیدا می گوید

    خیلی عالی بود
    میشه سبک‌ها رو جزئی‌تر هم بگین؟
    مطالبی که ازتون می‌خونم، کلاً خیلی کاربردی، به‌روز و مناسب مخاطب هست?

    1. سارا حقگو می گوید

     سلام، بله حتما، چرا که نه! در آپدیت بعدی مقاله حتما اضافه خواهم کرد. ممنون که نظراتتون رو ثبت میکنید.

 5. آنا می گوید

  خیلی مفید و عالی. بیشتر در مورد طراحی داخلی، گل و گیاه آپارتمانی مطلب بذارین.
  ممنونم

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما برای ثبت نظرتون. چشم حتمااااا اضافه خواهم کرد.

 6. Shellllll می گوید

  ممنون ازتون،واقعاااا بسیارررر کامل بود و خیلی کاربردی. اگه میشه از سبکای مختلف بیشتر بگین و اینکه چطور میشه به اونها نزدیک شد مخصوصا سبک مینیمال

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از ثبت نظرتون! چشم حتما به مقالم اضافه خواهم کرد.

 7. بهار می گوید

  رابطه بین حذف رنگ‌های اضافی و بزرگی خانه برام خیلی‌ جالب بود

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از اینکه نظراتتون رو برامون مینویسید!

 8. hessam می گوید

  لطفا در مورد پت‌ها در آپارتمان و بهترین طریق نگهدری آنها هم مطلب بنویسید

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون که نظراتتون رو برامون مینویسید، چشم حتما در آپدیت مقاله اضافه خواهم کرد. ممنون از شما

 9. siamak می گوید

  ممنون از مطالب جذابتون!!!

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما دوست عزیز برای ثبت نظراتتون.

 10. محسن می گوید

  به به. باز 1مطلب خوب دیگر از خانم حقگو.مختصر، مفید و عالی

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما که مطالبمونو میخونید و نظراتتون رو ثبت می‌کنید.

  2. مهرداد می گوید

   بسیار جالب و کاربردی بود، ممنون از مطالب جذابتون. در این دوران قرنطینه مطالبتون بسیار برای سرگرمی و افزایش آگاهی عالی هستن. موفق باشید.

   1. سارا حقگو می گوید

    سلام، ممنون از شما که نظراتتون رو برای ما مینویسید و مطالبون براتون کاربردی بوده. با تشکر

 11. ساناز می گوید

  بسیار عالی، مفید و کامل ?? لذت بردم، ممنون از مطالب فوق‌العاده‌تون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، خوشحالیم که مطالبمونو دوست دارید و براتون کاربردیه.

 12. سعید می گوید

  مطلب خوب و کاربردی بود ممنونم. امیدوارم بعد ها در مورد فنک شویی هم مطلب بگذارید.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنونم از اینکه نظراتتون را برامون ثبت میکنید، چشم حتماااااا!

 13. Elipour می گوید

  من همه مقاله ها رو میخونم و میتونم به جرات بگم عالی هستن
  اما این مقاله برای من با همه فرق داشت چون کاملا مربوط به رشته ام میشد و به نظرم خیلی کامل و بی نقص بود
  قطعا برای همه دوستان هم رشته ام میفرستم
  ممنونم سارا جون مثل همیشه عالی???????

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چقدر خوب که براتون کاربردی بوده، مرسی که نظراتتونو مینویسید. حتما بیشتر در رابطه با این موضوع خواهم نوشت.

 14. Faezeh می گوید

  سلام مرسی از مقاله خوبتون…. من در حال خرید جهیزیه هستم…. خیلی برام کاربردی بود …. مخصوصا قسمت انتخاب رنگها

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما، چقدر خوب که براتون کاربردی بوده. ممنونم که نظراتتون رو برامون مینویسید.

 15. Faezeh می گوید

  سلام….. مقالتون بسیار مفید بود…. من در حال خرید جهیزیه هستم برام خیلی کاربردی بود

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما دوست عزیز. خوشحالیم که براتون کاربردی بوده.

 16. حسين تقوي می گوید

  بينظير بود. مخصوصا قسمت رنگ تا واقعا كاربردي بود.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما دوست عزیز که نظراتتون رو ثبت میکنید برامون. چقدر خوب که براتون کاربردی بوده.

 17. @ می گوید

  سلام.اگه امکان داره درمورد چیدمان سبک مدرن وقدیمی کنار هم تو محیط نه چندان بزرگ مطلب بزارین

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چشم حتما در اپذیت مقاله اضافه خواهم کرد. ممنون که نظراتتون رو مینویسید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021