چگونه محلول ضد عفونی کننده خانگی درست کنیم؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 10 تیر 1400 توسط سارا حقگو

این روزها هر جا که می‌رویم صحبت از ویروس کرونا و روش‌های مراقبت در برابر این ویروس است. از طرف دیگر با شیوع این بیماری بازار سیاه افراد سود جو که همیشه منتظرند تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند حسابی رونق گرفته و در بسیاری از شهرها مردم با کمبود مواد ضدعفونی‌کننده روبرو شده اند. قبل از هر چیز همانطور که همه میدانیم بهتر است که کمتر از خانه بیرون برویم و به فکر راه‌های بهتری برای حفظ نظافت شخصی خود باشیم. در این مقاله ما سعی کردیم طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی را آموزش بدهیم.

البته باز هم تکرار می‌کنیم که هیچ‌چیز بهتر از شستن صحیح دست ها با آب و صابون نیست. حتما دست‌هایتان را مرتب با آب و صابون بشویید و اگر در موقیعتی بودید که به آب و صابون دسترسی نداشتید، محلول‌های ضدعفونی کننده خانگی گزینه‌های خوبی هستند.

ویروس کرونا چگونه سلول شخص را می‌رباید؟

تصویر از هم پاشیدگی ویروس کرونا در تماس با صابون

کرونا یک ویروس تاجی شکل است. این ویروس از طریق چشم، بینی و دهان وارد بدن شخص شده و به سلول‌های راه هوایی بدن که دارای پروتئینی به نام ACE2 هستند می‌چسبد.
هر سلول آلوده می‌تواند قبل از، از کار افتادن و مردن میلیون‌ها ویروس را تکثیر و منتقل کند. همچنین می‌تواند سلول‌های مجاور خود را آلوده کرده و به صورت قطرات آلوده (droplet) از ریه خارج شود. قطرات خارج شده امکان انتقال به افراد یا سطوح را خواهند داشت.

ویروس کرونای جدید(covid-19) با حبابی از مولکول‌های چربی پوشیده شده است که در تماس با صابون از هم می‌پاشند

حتما مقاله«روش صحیح شستن دست‌ها و راه‌های جلوگیری از خشکی پوست دست» را بخوانید

آیا امکان انفجار ژل‌های ضدعفونی‌ کننده در گرمای شدید وجود دارد؟

دمای احتراق خودکار ژل های ضدعفونی کننده بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است. طبق اعلام شرکت‌های شیمیایی فرانسوی، اگر این ژل‌ها زیر گرمای آفتاب در داخل خودرو باقی بمانند نهایت به دمای ۷۰ درصد سانتی‌گراد می‌رسند که باز با این دما امکان آتش‌ گرفتن آن‌ها وجود ندارد.

بنابراین به نظر می‌رسد تقریبا شعله ور شدن این ژل‌ها یا انفجار آن‌ها غیر ممکن باشد.

طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف چقدر است؟

طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف چقدر است؟
طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف

کرونا ویروس عمدتا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. وقتی شخصی که آلوده است، سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات حاوی ویروس را به هوا می‌فرستد. یکی از سوالات مهم که در ذهن افراد ایجاد می‌شود این است که طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف چقدر است؟

این قطرات برای معلق بودن در هوا بسیار سنگین هستند، بنابراین بر روی زمین و یا سطوح می‌افتند. یک فرد سالم می‌تواند در صورت لمس سطوح یا اشیائی که ویروس بر روی آن است، به ویروس آلوده شده و از راه لمس دهان، بینی و یا چشم‌ها آن را به درون بدن منتقل نماید.

کرونا ویروس می‌تواند ساعت‌ها و حتی روز‌ها بر روی سطوح مانند دستگیره‌های در و میز‌های پیشخوان زنده بماند. مدت ماندگاری این ویروس به ماده‌ای بستگی دارد که آن سطح از آن ساخته شده است.

محاسبه ریسک ابتلا به کرونا در فضاهای عمومی

برای کاهش میزان انواع میکروب‌ها از روی پوست که متشکل از ذرات ریز متفاوتی از جمله انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا هستند باید از ژل‌های بهداشتی با غلظت دست‌کم ۶۰ درصد الکل استفاده شود تا به این ترتیب از بیمار شدن یا انتقال ویروس به دیگران جلوگیری شود.

دستمال‌ مرطوب بهتر است یا محلول ضدعفونی کننده ؟

پژوهش‌های ویروس‌شناسان نشان می‌دهد که «دستمال‌های مرطوب برای تمیزکردن سطوح مناسب هستند، نه برای ضدعفونی کردن دست‌ها». این دستمال‌ها به‌جای اینکه میکرب‌ها را از بین ببرند بیشتر آنها را پخش می‌کنند. دستمال‌های مرطوب به‌شرطی مفید هستند که حداقل ۴۰ درصد الکل داشته باشند.

فواید محلول‌های ضدعفونی کننده خانگی

محلول‌های ضدعفونی‌کننده موجود در بازار اغلب حاوی میزان زیادی الکل هستند که برای کودکان مناسب نیست. محلول‌های خانگی به‌ویژه برای کودکان مناسب‌ هستند. در محلول‌های خانگی به‌جای استفاده از تری‌کلوسان از روغن‌های اسانس استفاده می‌شود که ویژگی‌های آنتی‌باکتریایی طبیعی دارند؛ البته دقت کنید اسانس‌هایی را انتخاب کنید که برای کودکان مناسب باشند.

طرز استفاده صحیح از ژل های ضدعفونی کننده

انواع الکل های موجود و تفاوت آنها

 • «اتانول» و «ایزوپروپیل الکل»: اتانول و ایزوپروپیل دو الکلی هستند که کاربردهای زیادی در مواد ضدعفونی کننده دارند. به عنوان مثال، اتانول با خلوص ۷۰ تا ۸۵ درصد به عنوان محلول ضدعفونی‌کننده کاربرد دارد که ویروس‌ها و باکتری‌ها را به وسیله‌ حل کردن چربی و پروتئین آن‌ها از بین می‌برد.
 • «الکل صنعتی»: این الکل هم همان «متانول» است . الکل صنعتی قابلیت ضدعفونی و پاک کنندگی ویروس‌ها را ندارد. و بسیار برای پوست و بدن خطرناک است.

برای ایجاد تمایز میان الکل طبی و صنعتی، به این الکل، موادی مانند رنگ‌های قرمز و زرد، تلخ‌کننده‌ها و حتی متانول که الکلی سمی و مضر است اضافه می‌کندد که اثرات مخربی بر بینایی دارد و از راه پوست هم جذب می‌شود.

راه‌ تشخیص الکل طبی واقعی از تقلبی

افراد سودجو با اضافه کردن وایتکس به الکل صنعتی رنگ آن را سفید می‌کنند و به عنوان الکل طبی به مردم می‌فروشند

این روزها پس از کم شدن مواد ضد عفونی و الکل در کشور، افراد سودجو شروع به ساخت الکل‌های طبی تقلبی کرده و با اضافه کردن وایتکس به الکل صنعتی، این ترکیب را به جای الکل طبی به مردم می‌فروشند. برای تشخیص الکل تقلبی از واقعی یک راه بسیار ساده وجود دارد:

یک تکه پنبه را به الکل آغشته کنید و آن را آتش بزنید، در صورتی که الکل طبی اصل باشد شعله آتش آن بلند، و آبی متمایل به قرمز خواهد سوخت و در صورت تقلبی بودن شعله آتش کوتاه‌تر و قرمز متمایل به آبی رنگ خواهد سوخت و معمولا زود خاموش خواهد شد و امکان دارد پنبه را بسوزاند.

آیا امکان اشتعال یا انفجار اسپری ضدعفونی کننده حاوی الکل در گرما وجود دارد؟

الکل قدرت انفجار زیادی ندارد، اما در شرایط خاص باعث آتش‌سوزی می‌شود، اما اگر الکل در فضای بسته‌ای مثل خودرو زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار گیرد، سرعت تبخیرش افزایش پیدا می‌کند و ترکیب قابل اشتعالی را ایجاد می‌کند. در این شرایط اگر از منبعی حرارتی مثل فندک و کبریت استفاده شود بخار الکل موجب وقوع حریق می‌شود.

در شرایطی که مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل داخل خودرو در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند، شیشه‌ها مثل ذره‌بین عمل می‌کنند و حرارت را چندین برابر افزایش می‌دهند، پس خطر این دسته از آتش سوزی‌ها وجود دارد.

تا حد امکان مواد ضدعفونی کننده را در داخل خودرو‌ها رها نکنند، اگر قصد دارید دست‌های خود و سطوح داخل خودرو را ضدعفونی کنید بهتر است پنجره‌ها باز باشند یا در صورت امکان این اقدام را خارج از فضای خودرو انجام دهید.

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست

مواد لازم:

 • دو سوم پیمانه الکل مالشی یا اتانول
 • یک‌سوم قاشق غذاخوری گلیسیرین گیاهی (اختیاری)
 • یک‌ سوم پیمانه ژل آلوئه‌ورا
 • ۱۰ قطره اسانس دارچین یا درخت چای
 • آب مقطر یا نقره کلوئیدی که قدرت آنتی‌باکتریالی دارد(اختیاری)
 • اسانس‌های دیگر برای خوش‌بو شدن(اختیاری)

روش تهیه:

 • ابتداالکل مالشی(یک حلال حاوی ۷۰٪ ایزوپروپیل یا الکل مطلق است) یا اتانول را با ژل آلوئه‌ورا و گلیسیرین گیاهی(اختیاری) را در کاسه‌ای با هم مخلوط کنید.
 • اسانس دارچین، درخت چای و یا هر اسانس دلخواه دیگر را به محلول اضافه کنید.
 • این مواد را به‌خوبی با هم مخلوط کنید؛ سپس آب مقطر یا نقره کلوئیدی را به‌میزان دل‌خواه اضافه کنید تا محلولتان رقیق شود.(در صورت دلخواه)
 • با استفاده از قیف کوچکی، محلول را به بطری اسپری یا هر‌گونه بطری پمپی اضافه کنید.

چند نکته:

 • اگر الکل اتانول پیدا نکردید، از الکل متانول استفاده نکنید؛ زیرا این دو گونه الکل را نمی‌توان به‌جای یکدیگر استفاده کرد. متانول به‌شدت اشتعال‌زا و سمی است.
 • در تهیه محلول ضدعفونی کننده دست باید مراقب باشید، زیرا الکل اشتعال‌زا است.
 • اگر می‌خواهید قدرت الکل موجود در محلول کم نشود بهتر است ژل مرطو‌ب‌کننده آلوئه‌ورا یا گلیسیرین را از محلول حذف کنید.
 • از الکل طبی پیدا نکردید از الکل صنعتی استفاده نکنید.

طرز تهیه محلول ضد عفونی کننده سطوح خانه

مواد لازم:

 • آب
 • وایتکس

لطفا توجه داشته باشید، نسبت وایتکس به آب ۱ به ۵۰ است. یعنی اگر بخواهیم در بطری ۱/۵ لیتری این محلول را درست کنیم ابتدا تا زیر دسته لیوان (ترجیحا لیوان فرانسوی) مایع سفید کننده میریزیم و بعد از آن ۶ لیوان آب به بطری اضافه میکنیم.

روش تهیه:

 • آب سرد را با وایتکس خانکی مخلوط کنید، توجه داشته باشید حتما از آب سرد استفاده کنید.
 • با استفاده از قیف کوچکی، محلول را به بطری اسپری یا هر‌گونه بطری پمپی اضافه کنید.
 • محلول پر قدرت خانگی شما آماده است کافی‌است جاهایی که قصد ضدعفونی کردن دارید را با این محلول اسپری کنید.

چند نکته:

 • هنگام درست کردن این محلول حتما از آب سرد استفاده کنید، اگر از آب گزم استفاده کنید، گاز هیدروکلریک تشکیل میشه و اثر مایع سفید کننده رو از بین میبره
 • حتما دقت کنید که محلول را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • لطفا این محلول را در فضای دربسته کوچک درست نکنید.

مصرف مشروبات الکلی در پیشگیری از کرونا هیچ تاثیری ندارد

تلفات مشروبات الکی تقلبی از کرونا پیشی گرفتند

در روزهای اخیر شایعه ای به سرعت در اینترنت و فضای مجازی توسط افرادی مغرض و فرصت طلب مبنی بر اینکه خوردن مشروبات الکلی بهترین راهکار برای فرار از ویروس کرونا است، جوانان و نوجوانان بی اطلاع در استان خوزستان را نشانه گرفته و آنها را به مصرف مشروبات الکلی سوق داده است. تعدادی از جوانان و نوجوانان خوزستانی به خصوص در اهواز که عموما هم در مناطق حاشیه ای چون زرگان، سید خلف، ملاشیه و … سکونت دارند، طی دو روز گذشته به مصرف مشروبات الکلی تقلبی روی آورده اند که باعث مرگ بسیاری از این افراد شده است.

دکتر فرهاد ابول نژادیان شامگاه سه شنبه در گفت و گوی تلویزیونی در صدا و سیمای مرکز خوزستان گفت:  نخستین فرد با عارضه مسمومیت الکلی در تاریخ ۱۶ اسفند  به بیمارستان مراجعه کرد که تا تاریخ ۲۰ اسفند تعداد مسمومیت با الکل به ۵۰۲ نفر  رسیده است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا

اگر این مقاله برایتان مفید بود، حتما آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید تا بتوانیم باهم از این روزهای بحرانی عبور کنیم . همچنین اگر در این زمینه دانش و تخصص دارید، تجربه‌ها و دانش خودتان را برای بهبود این مقاله با ما در میان بگذارید.

دیگر مقاله‌های مرتبط در این زمینه

منابع

106 دیدگاه برای “چگونه محلول ضد عفونی کننده خانگی درست کنیم؟

 1. javad گفته:

  سلام سارا خانم، من با ماشین کار میکنم، برای ضدعفونی درب و دستهای مسافران چه ترکیبی رو پیشنهاد می کنید؟
  اگه الکل گیر آووردم با چی قاتی و مخلوط کنم و به چه اندازه؟
  و سوال مرتبط بعدیم اینه که ، برای خوش بو شدن ضدعفونی کننده ای که فرمول ساختشو محبت میکنید
  چه چیزی به اون آب و الکل اضافه کنیم؟
  ممنونم، روزتون بخیر باشه

  • سارا حقگو گفته:

   سلام ، در حال حاضر محلول های الکل در همه جه به میزان کافی هست میتونید برای صرفه جویی در الکلتون کمی با آب ترکیبش کنید،البته حواستون باشه الکل متانول اشتباهی نخرید چون سمیه و برای پوستتون بسیار خطرناکه، و برای خوشبو شدنش هم میتونید از عصاره ژل‌های آلوورا و یا اسانس‌های موجود در بازار استفاده کنید و به محلولتون اضافه کنید با تشکر از ثبت نظراتتون.

 2. مسعود گفته:

  سلام خانم حقگو وقتتون بخیر و ممنون که وقت میزارید و به سوالات جواب میدید. من سه تا سوال دارم.

  سوال اول اینکه میخواستم بدونم آیا شما پزشک هستین؟ و یا تخصصتون چی هستش که اطلاعات کافی در اختیار ما میزارین؟

  سوال دوم اینکه، اگه کف ساختار ویروس رو میشکنه و ویروس رو بی اثر و منهدم میکنه، پس میتونیم یه جای مواد ضد عفونی کننده، کف رو به همون غلظت و صورتی که دستمونو باهاش میشوریم، روی مثلا دستگیره در خونه یا داشبورد ماشین بمالیم و بعد از 20 ثانیه با یه دستمال خیس کف رو از روی سطح پاک کنیم. همچین کاری درسته آیا؟

  و سوال سوم هم اینکه: با توجه به مدت زمانهای ماندگاری ویروس روی سطوح که فرمودین، پس یعنی اگه مثلا من ماشینمو یک هفته توی پارکینگ پارک کنم و اصلا بهش دست نزنم. بعد از یک هفته کلیه قطعات ماشین از بیرون و داخل، پاک محسوب میشه و دیگه هیچ ویروسی روشون نیست و اگه بعد از این یک هفته به ماشین دست بزنیم و به صورتمون دست بزنیم مشکلی نداره. درسته؟

  • سارا حقگو گفته:

   سلام، ممنون از شما
   نخیر بنده پزشک نیستم و اطلاعاتی که در اختیار مخاطب میذارم براساس مقالات علمی و صحبت با پزشک مربوطه هست.
   در حال حاضر که وارد فصل گرمتری شدیم مدت زمان ماندگاری ویروس کمی کمتر شده، شما میتونید با این روش سطوح رو ضدعفونی کنید و البته زمان بیشتری میبره و در حال حاضر مواد ضدعفونی کننده خوب به وفور در داروخانه‌ها پیدا میشه، پس بهتره از اسپری‌های ضدعفونی کننده الکل دار برای این کار استفاده کنید و اجازه بدید که مواد بر روی سطح ماشین بمونه و پاک نکنید با دستمال.
   بله ویروس بر روی سطوح پس از گذشت زمان از بین میره اگر در اون زمان تماس نداشته باشه دستتون با سطوح که منتقل بشه پاک میشن. ممنون از اینکه برامون سوالاتتون رو مینویسید. اگر دوس داشتید مقالات دیگر بنده هم بخونید و نظرتون رو برامون بنویسید.

 3. محمدعلی بهرامی گفته:

  باسلاموخسته نباشید
  سئوال من اینست که این ویروس منحوس اگر روی مثلا لباس یا الیاف آلوده شده بعداز چند ساعت یا یک روز بخودی خود ازبین میرود ،شامل ماسک‌های فیلتر دار هم میشود یا خیر؟اگر بشود پس بعداز یکی دوروز میتوان از آن دوباره استفاده کرد.
  ویا باید بعداز یک روز استفاده از ماسک البته فیلتر دار آنرا دور انداخت؟ ممنون از پاسخگویی شما محمد علی بهرامی

  • سارا حقگو گفته:

   سلام ، مدت زمان ماندگاری ویروس روس سطوح مختلف رو نوشتم، روی الیاف نهایتا تا ۴۸ ساغت میمونه، و ماسک فیلتر دارتون رو بعد از هر بار استفاده میتونید بشورید نیاز به تعویض و دور انداختن نداره و قابل استفاده است.ممنون از شما

 4. آیدا گفته:

  با عرض سلام دوست عزیز نسبتی که شما فرمودید مربوط به سطوح خیلی آلوده است.به عنوان مثال سطوح بیمارستانی و یا سطوحی که بیمار کرونایی با آن مستقیما در تماس بوده. و این نسبتی که در این سایت هست مربوط به سطوح معمولی هس که احتمال آلودگی غیر مستقیم دارن مثل دستگیره درب منزل افراد عادی و…

 5. بابک گفته:

  سلام،با اب و وایتکسی که گفتین میشه داخل و خارج ماشین رو هم ضدعفونی کرد و اینکه اگه جایی باشیم که فرد مبتلا به کرونا باشیم تا لباسمون با لباس یا بدنه فرد ناقل تماس نداشته باشه ویروس رو لباسمون نمیشینه؟

  • سارا حقگو گفته:

   بله میتونید ضدعفونی کنید تمام سطوح رو باهاش. ویروس روی الیاف پارچه نهایتا تا ۴۸ ساعت باقی میمونه و از بین میره، میتونید بعد اینکه وارد منزل شدید اگر احساس میکنید جای پر خطری بودید لباساتون رو بشورید یا در یه جایی قرار بدید بعد از یکی دو روز میتونید دوباره لباساتون رو بپوشید.

 6. ح گفته:

  سلام میشه برای ضدعفونی سطوح از مایع ضدعفونی کننده دست ۷۰ درصد استفاده کرد و اینکه روش نوشته مقداری بریزیم روی دست و ۳۰ ثانیه دستو بمالیم به هم آیا برلی سطوح هم باید بمالیم یا فقط اسپری کنم و بذارم خشک بشه کافیه ؟؟

  • سارا حقگو گفته:

   سلام، بله میشه استفاده کرد، روس سطوح کافیه اسپری کنید و اجازه بدید خشک بشه. با تشکر

 7. پولادي گفته:

  سلام آيا اگر محلول ضد عفوني سطوح با ضدعفوني دست مخلوط بشه اشكالي داره ؟

  • سارا حقگو گفته:

   سلام، محلول ضد عفونی کننده سطوح رو نمیتونید به دست و پوستتون بزنید خیلی خطرناکه!

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید