چگونه محلول ضد عفونی کننده خانگی درست کنیم؟

106 319,938

این روزها هر جا که می‌رویم صحبت از ویروس کرونا و روش‌های مراقبت در برابر این ویروس است. از طرف دیگر با شیوع این بیماری بازار سیاه افراد سود جو که همیشه منتظرند تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند حسابی رونق گرفته و در بسیاری از شهرها مردم با کمبود مواد ضدعفونی‌کننده روبرو شده اند. قبل از هر چیز همانطور که همه میدانیم بهتر است که کمتر از خانه بیرون برویم و به فکر راه‌های بهتری برای حفظ نظافت شخصی خود باشیم. در این مقاله ما سعی کردیم طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی را آموزش بدهیم.

البته باز هم تکرار می‌کنیم که هیچ‌چیز بهتر از شستن صحیح دست ها با آب و صابون نیست. حتما دست‌هایتان را مرتب با آب و صابون بشویید و اگر در موقیعتی بودید که به آب و صابون دسترسی نداشتید، محلول‌های ضدعفونی کننده خانگی گزینه‌های خوبی هستند.

ویروس کرونا چگونه سلول شخص را می‌رباید؟

 ویروس کرونا چگونه سلول شخص را می‌رباید؟
تصویر از هم پاشیدگی ویروس کرونا در تماس با صابون

کرونا یک ویروس تاجی شکل است. این ویروس از طریق چشم، بینی و دهان وارد بدن شخص شده و به سلول‌های راه هوایی بدن که دارای پروتئینی به نام ACE2 هستند می‌چسبد.
هر سلول آلوده می‌تواند قبل از، از کار افتادن و مردن میلیون‌ها ویروس را تکثیر و منتقل کند. همچنین می‌تواند سلول‌های مجاور خود را آلوده کرده و به صورت قطرات آلوده (droplet) از ریه خارج شود. قطرات خارج شده امکان انتقال به افراد یا سطوح را خواهند داشت.

ویروس کرونای جدید(covid-19) با حبابی از مولکول‌های چربی پوشیده شده است که در تماس با صابون از هم می‌پاشند

حتما مقاله«روش صحیح شستن دست‌ها و راه‌های جلوگیری از خشکی پوست دست» را بخوانید

آیا امکان انفجار ژل‌های ضدعفونی‌ کننده در گرمای شدید وجود دارد؟

دمای احتراق خودکار ژل های ضدعفونی کننده بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است. طبق اعلام شرکت‌های شیمیایی فرانسوی، اگر این ژل‌ها زیر گرمای آفتاب در داخل خودرو باقی بمانند نهایت به دمای ۷۰ درصد سانتی‌گراد می‌رسند که باز با این دما امکان آتش‌ گرفتن آن‌ها وجود ندارد.

بنابراین به نظر می‌رسد تقریبا شعله ور شدن این ژل‌ها یا انفجار آن‌ها غیر ممکن باشد.

طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف چقدر است؟

طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف چقدر است؟
طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف

کرونا ویروس عمدتا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. وقتی شخصی که آلوده است، سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات حاوی ویروس را به هوا می‌فرستد. یکی از سوالات مهم که در ذهن افراد ایجاد می‌شود این است که طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف چقدر است؟

این قطرات برای معلق بودن در هوا بسیار سنگین هستند، بنابراین بر روی زمین و یا سطوح می‌افتند. یک فرد سالم می‌تواند در صورت لمس سطوح یا اشیائی که ویروس بر روی آن است، به ویروس آلوده شده و از راه لمس دهان، بینی و یا چشم‌ها آن را به درون بدن منتقل نماید.

کرونا ویروس می‌تواند ساعت‌ها و حتی روز‌ها بر روی سطوح مانند دستگیره‌های در و میز‌های پیشخوان زنده بماند. مدت ماندگاری این ویروس به ماده‌ای بستگی دارد که آن سطح از آن ساخته شده است.

محاسبه ریسک ابتلا به کرونا در فضاهای عمومی

برای کاهش میزان انواع میکروب‌ها از روی پوست که متشکل از ذرات ریز متفاوتی از جمله انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا هستند باید از ژل‌های بهداشتی با غلظت دست‌کم ۶۰ درصد الکل استفاده شود تا به این ترتیب از بیمار شدن یا انتقال ویروس به دیگران جلوگیری شود.

دستمال‌ مرطوب بهتر است یا محلول ضدعفونی کننده ؟

دستمال‌ مرطوب بهتر است یا محلول ضدعفونی کننده ؟

پژوهش‌های ویروس‌شناسان نشان می‌دهد که «دستمال‌های مرطوب برای تمیزکردن سطوح مناسب هستند، نه برای ضدعفونی کردن دست‌ها». این دستمال‌ها به‌جای اینکه میکرب‌ها را از بین ببرند بیشتر آنها را پخش می‌کنند. دستمال‌های مرطوب به‌شرطی مفید هستند که حداقل ۴۰ درصد الکل داشته باشند.

فواید محلول‌های ضدعفونی کننده خانگی

فواید محلول‌های ضدعفونی کننده خانگی

محلول‌های ضدعفونی‌کننده موجود در بازار اغلب حاوی میزان زیادی الکل هستند که برای کودکان مناسب نیست. محلول‌های خانگی به‌ویژه برای کودکان مناسب‌ هستند. در محلول‌های خانگی به‌جای استفاده از تری‌کلوسان از روغن‌های اسانس استفاده می‌شود که ویژگی‌های آنتی‌باکتریایی طبیعی دارند؛ البته دقت کنید اسانس‌هایی را انتخاب کنید که برای کودکان مناسب باشند.

طرز استفاده صحیح از ژل های ضدعفونی کننده

ویدئو

انواع الکل های موجود و تفاوت آنها

انواع الکل های موجود و تفاوت آنها
 • «اتانول» و «ایزوپروپیل الکل»: اتانول و ایزوپروپیل دو الکلی هستند که کاربردهای زیادی در مواد ضدعفونی کننده دارند. به عنوان مثال، اتانول با خلوص ۷۰ تا ۸۵ درصد به عنوان محلول ضدعفونی‌کننده کاربرد دارد که ویروس‌ها و باکتری‌ها را به وسیله‌ حل کردن چربی و پروتئین آن‌ها از بین می‌برد.
 • «الکل صنعتی»: این الکل هم همان «متانول» است . الکل صنعتی قابلیت ضدعفونی و پاک کنندگی ویروس‌ها را ندارد. و بسیار برای پوست و بدن خطرناک است.

برای ایجاد تمایز میان الکل طبی و صنعتی، به این الکل، موادی مانند رنگ‌های قرمز و زرد، تلخ‌کننده‌ها و حتی متانول که الکلی سمی و مضر است اضافه می‌کندد که اثرات مخربی بر بینایی دارد و از راه پوست هم جذب می‌شود.

راه‌ تشخیص الکل طبی واقعی از تقلبی

راه‌ تشخیص الکل طبی واقعی از تقلبی
افراد سودجو با اضافه کردن وایتکس به الکل صنعتی رنگ آن را سفید می‌کنند و به عنوان الکل طبی به مردم می‌فروشند

این روزها پس از کم شدن مواد ضد عفونی و الکل در کشور، افراد سودجو شروع به ساخت الکل‌های طبی تقلبی کرده و با اضافه کردن وایتکس به الکل صنعتی، این ترکیب را به جای الکل طبی به مردم می‌فروشند. برای تشخیص الکل تقلبی از واقعی یک راه بسیار ساده وجود دارد:

یک تکه پنبه را به الکل آغشته کنید و آن را آتش بزنید، در صورتی که الکل طبی اصل باشد شعله آتش آن بلند، و آبی متمایل به قرمز خواهد سوخت و در صورت تقلبی بودن شعله آتش کوتاه‌تر و قرمز متمایل به آبی رنگ خواهد سوخت و معمولا زود خاموش خواهد شد و امکان دارد پنبه را بسوزاند.

آیا امکان اشتعال یا انفجار اسپری ضدعفونی کننده حاوی الکل در گرما وجود دارد؟

الکل قدرت انفجار زیادی ندارد، اما در شرایط خاص باعث آتش‌سوزی می‌شود، اما اگر الکل در فضای بسته‌ای مثل خودرو زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار گیرد، سرعت تبخیرش افزایش پیدا می‌کند و ترکیب قابل اشتعالی را ایجاد می‌کند. در این شرایط اگر از منبعی حرارتی مثل فندک و کبریت استفاده شود بخار الکل موجب وقوع حریق می‌شود.

در شرایطی که مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل داخل خودرو در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند، شیشه‌ها مثل ذره‌بین عمل می‌کنند و حرارت را چندین برابر افزایش می‌دهند، پس خطر این دسته از آتش سوزی‌ها وجود دارد.

تا حد امکان مواد ضدعفونی کننده را در داخل خودرو‌ها رها نکنند، اگر قصد دارید دست‌های خود و سطوح داخل خودرو را ضدعفونی کنید بهتر است پنجره‌ها باز باشند یا در صورت امکان این اقدام را خارج از فضای خودرو انجام دهید.

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست

مواد لازم:

 • دو سوم پیمانه الکل مالشی یا اتانول
 • یک‌سوم قاشق غذاخوری گلیسیرین گیاهی (اختیاری)
 • یک‌ سوم پیمانه ژل آلوئه‌ورا
 • ۱۰ قطره اسانس دارچین یا درخت چای
 • آب مقطر یا نقره کلوئیدی که قدرت آنتی‌باکتریالی دارد(اختیاری)
 • اسانس‌های دیگر برای خوش‌بو شدن(اختیاری)

روش تهیه:

 • ابتداالکل مالشی(یک حلال حاوی ۷۰٪ ایزوپروپیل یا الکل مطلق است) یا اتانول را با ژل آلوئه‌ورا و گلیسیرین گیاهی(اختیاری) را در کاسه‌ای با هم مخلوط کنید.
 • اسانس دارچین، درخت چای و یا هر اسانس دلخواه دیگر را به محلول اضافه کنید.
 • این مواد را به‌خوبی با هم مخلوط کنید؛ سپس آب مقطر یا نقره کلوئیدی را به‌میزان دل‌خواه اضافه کنید تا محلولتان رقیق شود.(در صورت دلخواه)
 • با استفاده از قیف کوچکی، محلول را به بطری اسپری یا هر‌گونه بطری پمپی اضافه کنید.

چند نکته:

 • اگر الکل اتانول پیدا نکردید، از الکل متانول استفاده نکنید؛ زیرا این دو گونه الکل را نمی‌توان به‌جای یکدیگر استفاده کرد. متانول به‌شدت اشتعال‌زا و سمی است.
 • در تهیه محلول ضدعفونی کننده دست باید مراقب باشید، زیرا الکل اشتعال‌زا است.
 • اگر می‌خواهید قدرت الکل موجود در محلول کم نشود بهتر است ژل مرطو‌ب‌کننده آلوئه‌ورا یا گلیسیرین را از محلول حذف کنید.
 • از الکل طبی پیدا نکردید از الکل صنعتی استفاده نکنید.

ویدئو

طرز تهیه محلول ضد عفونی کننده سطوح خانه

طرز تهیه محلول ضد عفونی کننده سطوح خانه

مواد لازم:

 • آب
 • وایتکس

لطفا توجه داشته باشید، نسبت وایتکس به آب ۱ به ۵۰ است. یعنی اگر بخواهیم در بطری ۱/۵ لیتری این محلول را درست کنیم ابتدا تا زیر دسته لیوان (ترجیحا لیوان فرانسوی) مایع سفید کننده میریزیم و بعد از آن ۶ لیوان آب به بطری اضافه میکنیم.

طرز تهیه محلول ضد عفونی کننده سطوح خانه

روش تهیه:

 • آب سرد را با وایتکس خانکی مخلوط کنید، توجه داشته باشید حتما از آب سرد استفاده کنید.
 • با استفاده از قیف کوچکی، محلول را به بطری اسپری یا هر‌گونه بطری پمپی اضافه کنید.
 • محلول پر قدرت خانگی شما آماده است کافی‌است جاهایی که قصد ضدعفونی کردن دارید را با این محلول اسپری کنید.

چند نکته:

 • هنگام درست کردن این محلول حتما از آب سرد استفاده کنید، اگر از آب گزم استفاده کنید، گاز هیدروکلریک تشکیل میشه و اثر مایع سفید کننده رو از بین میبره
 • حتما دقت کنید که محلول را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • لطفا این محلول را در فضای دربسته کوچک درست نکنید.

مصرف مشروبات الکلی در پیشگیری از کرونا هیچ تاثیری ندارد

تلفات مشروبات الکی تقلبی از کرونا پیشی گرفتند

تلفات مشروبات الکی تقلبی از کرونا پیشی گرفتند

در روزهای اخیر شایعه ای به سرعت در اینترنت و فضای مجازی توسط افرادی مغرض و فرصت طلب مبنی بر اینکه خوردن مشروبات الکلی بهترین راهکار برای فرار از ویروس کرونا است، جوانان و نوجوانان بی اطلاع در استان خوزستان را نشانه گرفته و آنها را به مصرف مشروبات الکلی سوق داده است. تعدادی از جوانان و نوجوانان خوزستانی به خصوص در اهواز که عموما هم در مناطق حاشیه ای چون زرگان، سید خلف، ملاشیه و … سکونت دارند، طی دو روز گذشته به مصرف مشروبات الکلی تقلبی روی آورده اند که باعث مرگ بسیاری از این افراد شده است.

دکتر فرهاد ابول نژادیان شامگاه سه شنبه در گفت و گوی تلویزیونی در صدا و سیمای مرکز خوزستان گفت:  نخستین فرد با عارضه مسمومیت الکلی در تاریخ ۱۶ اسفند  به بیمارستان مراجعه کرد که تا تاریخ ۲۰ اسفند تعداد مسمومیت با الکل به ۵۰۲ نفر  رسیده است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا

اگر این مقاله برایتان مفید بود، حتما آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید تا بتوانیم باهم از این روزهای بحرانی عبور کنیم . همچنین اگر در این زمینه دانش و تخصص دارید، تجربه‌ها و دانش خودتان را برای بهبود این مقاله با ما در میان بگذارید.

دیگر مقاله‌های مرتبط در این زمینه

منابع

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
106 نظرات
 1. امیرحسین جعفری راجعونی می گوید

  سلام ، خسته نباشید ، به نظرم بهتر هست مدت زمان تاثیر مواد ضد عفونی کننده در سایت نوشته شود ، چون برای بعضی از آن ها 30 ثانیه و برای بعضی دیگر 10 دقیقه زمان لازم هست.

  1. سارا حقگو می گوید

   چشم حتما اضافه خواهیم کرد.

 2. فاطمه می گوید

  سلام
  من فارغ التحصیل رشته شیمی معدنی هستم،در متن نوشته اید که الکل صنعتی همان اتانول است خواستم بگویم که الکل صنعتی ((متانول)) است،اگر امکان دارد در متن اصلاح شود چون ممکن است کسی را به اشتباه بیاندازد.

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از دقتتون. متن اصلاح شد. با تشکر.

 3. نینا می گوید

  سلام. وقت بخیر ، طبق چیزی که یه دکتر به من گفت اتانول برای از بین بردن ویروس هایی که لیپیدی هستند موثره مثل ویروس کرونا اما ایزوپروپیل نه. ایا این موضوع درسته؟

 4. زهرا قراگوزلو می گوید

  سلام وقت بخیر .یک سوال داشتم خواستم ببینم الکل ایزوپروپیل برای ضدعفونی دست ضرز نداره؟ مشکل ایجاد نمیکنه.ممنونم

  1. سارا حقگو می گوید

   خیر. این ماده ایزومری از پروپیل الکل با خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی به حساب می آید. کاربرد ایزوپروپیل الکل در پزشکی با توجه به خاصیت ضد باکتریایی آن در صابون‌ها و لوسیون‌ها و در عمل‌های جراحی به عنوان عامل ضد عفونی کننده‌ی پوست می‌باشد و در ساخت آنتی بیوتیک‌ها نیز کابرد دارد. ایزوپروپیل الکل اغلب در محصولات ضد عفونی کننده دست و پدهای ضد عفونی استفاده می‌شود که معمولاً پنبه یا گاز است که با محلول ۶۰ تا ۷۰ درصد الکل رقیق شده در آب مرطوب می‌شود.

 5. کیایی می گوید

  با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون. در سایت ایسنا نسبت وایتکس به آب یک به پنج ذکر شده. کدام‌درست است؟
  https://www.isna.ir/news/98121007511

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام .ممنون از شما.نسبت ۱ به ۵ ینی ۲۰ درصد، ما در مقالمون گفتیم ده درصد . میتونید به اون نسبت هم اضافه کنید مشکلی پیش نمیاد. فقط نباید بیش از این استفاده کنید چون هم خطرناکه و هم امکان داره وایتکس باعث ایجاد لکه سفید روی سطوح بشه. حتما و حتما هم در فضای ازاد مثل پذیرایی، این محلول را درست کتید که وایتکس اذیتتون نکنه . با تشکر

 6. حسین می گوید

  ببخشید. امروزه تو داروخونه ها الکل گیر نمیاد میشه بجای الکل از جایگزین دیگه ای استفاده کنیم.

  1. سارا حقگو می گوید

   نه متاسفانه.محلول های دیگه قابلیت ضد عفونی ندارند. تا جایی که میشه باید با آب صابون دستامونو بشوریم در صورت کمبود الکل

 7. سعید می گوید

  سلام میگن که مدت کشتن ویروس با الکل خیلی بیشتره

  1. سارا حقگو می گوید

   منظورتون از مدت کشتن رو متوجه نمیشم. ینی دیرتر میکروب ها از بین میرن؟

 8. عباس عباسی می گوید

  آیا امکان اضافه کردن الکل به دستمال مرطوب وجود داره که بتوانیم برای سطوح استفاده کنیم

  1. سارا حقگو می گوید

   بله میشه این کارو کنید به شرطی که از الکل طبی و ضدعفونی استفاده کنید نه الکل صنعتی، الکل صنعتی قابلیت ضد عفونی نداره

 9. Amir farzan می گوید

  سلام !
  عیدتون مبارک باشه ، امیدوارم حاتون خوب خوب باشه 🙂
  با این ویروس ملحوس چه میکنید؟
  خواستم یه نکته خاطرنشان کنم که نسب آب به مایع سفید کننده ۱ به ۵۰ هستش (طبق گفته های وزارت بهداشت) یعنی ما بخوایم تو بطری ۱.۵ لیتری محلول رو درست کنیم به این صورت :
  تا زیر دسته لیوان (ترجیحا لیوان فرانسوی) مایع سفید کننده میریزیم و در بطری آب میریزیم و ۶ لیوان آب به بطری اضافه میکنیم و مایع سفید کننده هم میریزیم و مخلوط میکنیم.
  چندتا نکته هم باید خیلی حواستون باشه!
  ۱- مایع سفید کننده بسیار ماده خطرناکیه و در صورت برخورد با چشم ،پوست و پارچه ، فرش و … سریعا اون مکان رو با آب بشورید.
  ۲- برای ساخت محلول باید آب یخ باشه تا محلول اثر کنه.
  ۳- اگر آب گرم باشه گاز هیدروکلریک تشکیل میشه و اثر مایع سفید کننده رو از بین میبره
  ۴- مواظب خودتون باشین و از منزلتون خارج نشید 🙂 مرسی.
  ۵- من در دوران طلایی نوروز قرار دارم و کنکوری هستم دعا کنید برام که تو کنکور سال ۹۹ موفق بشم و بعدا دوران دانشگاه به مردم عزیزمون خدمت کنم.
  و در آخر <> قطعا بعد هر سختی آسانی است. و این نیز بگذرد؛یاحق

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام. ممنون از اطلاعات دقیق و مفیدتون. امیدوارم کنکورتون را با موفقیت پشت سر بزارید.

 10. سارا ابراهیمی می گوید

  فک میکنم درصدا رو اشتباه گفتید نسبت وایتکس به آب یک پنجم هست بنابراین نسبت میشه ۴۰ سی سی به ۲۰۰ سی سی که در این مطلب به اشتباه ۴ سی سی ذکر شده

  1. سارا حقگو می گوید

   مطلبو رو یه بار ریفرش بدید به همراه عکس توضیح دادم براتون و اصلاح شده، ممنون ازتون.

 11. نظریان می گوید

  سلام
  شما در بالا جهت محلول ضد عفونی سطوح نصبت ترکیب وایتکس با اب را یک جا 200 cc اب با 4 cc وایتکس نوشتید و بعد تاکید کردید نصبت اب به وایتکس 90 به 10 درصد است حالا خلاصه کدام درست من که متوجه نشدم لطفا مقدار صحیح را بفرمایید ?

  1. سارا حقگو می گوید

   مطلب خیلی وقته ادیت شده دوست عزیز یک بار ریفرش بدید صفحرو با شکل توضیح دادم براتون.

   1. محمد ایران می گوید

    سلام آیا میشود از محلول دیرپول برای رقیق کردن و استفاده جهت ضد عفونی کردن دست ها استفاده کرد اگر میشود چند برابر آب چند برابر از محلول و ترکیب آن برای چند روز مفید است ممنونم کوچک شما محمود محمودی

    1. سارا حقگو می گوید

     سلام این محلول برای پاک کردن سطوح هست و نمیتونید برای دستتون استفاده کنید! بهتره از محلول های ضدعفونی دست یا راهی که بهتون آموزش دادیم استفاده کنید. ممنون که نظراتتون رو برامون مینویسید.

   2. حسین می گوید

    مرسی سارا جون امیدوارم.امثال تو زیادتر شن..ممنون

    1. سارا حقگو می گوید

     ممنون از شما برای ثبت نظراتتون.

 12. آتیلا می گوید

  وایتکس با آب رو قاتی کنیم سطوح را خراب نمیکنه

  1. سارا حقگو می گوید

   با سلام، اگر با اون میزانی که در مقاله ذکر شده نخیر ولی اگر بیش از اون بریزید امکانش هست

 13. صالح دهقانی می گوید

  سلام
  آیا از محلول آب و وایتکسی که درست کردیم میشه تا چند روز استفاده کرد(مثلا دو لیتر درست کنیم و تا یکهفته از همون محلول استفاده کنیم) یا اینکه باید به صورت روزانه تهیه و فورا مصرف شود؟

  1. سارا حقگو می گوید

   مشکلی نداره میتونید استفاده کنید.

 14. امین سلطانی می گوید

  سلام خسته نباشید
  لطفا به زبان ساده بگویید که الکل خالص رو با چی قاطی کنیم تا رقیق شود؟ آب. شیشه پاک کن یا چی؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، برای چه کاری میخاید رقیق کنید ؟؟؟ برای استفاده سطوح؟ با آب میتونید این کارو بکنید اما اگر برای ضد عفونی دست بخاید با چیزی قاطی نکنید چو خاصیت ضد عفونیش پایین میاد.

   1. امیرحسین فیروز می گوید

    سلام خسته نباشد
    فکر میکنم منظورشون از الکل خالص، احتمالا الکل 96% به بالاست. شما در مطلب بالا به درجه الکل اشاره نکردید که شاید یه کم باعث سر درگمی بشه. الکل فقط در درجه خلوص بین 67 تا 71 خاصیت ضدعفونی کنندگی داره، چه برای دست، چه برای سطوح و هرچه این عدد بالاتر بره نه تنها بهتر نمیشه، بلکه بر عکس عمل میکنه. برای رقیق کردن الکل 96% باید از آب مقطر (که تو همه داروخونه ها پبدا میشه) استفاده کرد. برای رقیق کردن میتونین از فرمول زیر استفاده کنین:

    (درصد الکل موجود / درصد الکل مورد نیاز)*100میلی لیتر الکل رقیق شده = مقدار الکل مورد نیاز بر حسب میلی لیتر

    مثال: (70/96) * 100 = 73
    یعنی برای تهیه 100 میلی لیتر الکل 70%، نیاز به 73 میلی لیتر الکل 96% داریم و بقیه اش رو که میشه 27 (73-100) میلی لیتر آب مقطر اضافه میکنیم.

    این چندتا لینک هم برای اطمینان بیشتر:

    http://sapiba.com/alcohol/

    https://www.yjc.ir/fa/news/7260418/%D8%A7%D9%84%DA%A9%D9%84-%DB%B7%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B6%D8%AF-%D8%B9%D9%81%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7

    1. سارا حقگو می گوید

     بله ممنون از اطلاعاتتون.

 15. غلام رضا می گوید

  با سلام
  ممنون بابت معلومات خوب تون
  میخواستم بدونم که از مایع ضد عفونی تهیه شده در خانه با وایتکس می توانیم برای ضد عفونی دست هامون استفاده کنیم یعنی برای دست ها ضرر نداره؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام ممنون از شما، نه به هیچ‌وجه برای دست نمیشه استفاده کرد. خیلی به پوست اسیب میزنه و خطرناکه. این محلول فقط برای سطوح میشه استفاده کرد.

 16. موسی می گوید

  سلام مدت زمان ماندگاری محلول های ضدعفونی خانگی رو هم اعلام کنید…چون در بعضی سایتها خوندم که مدت زمان ماندگاری مفید محلول آب و وایتکس ۲ روزه

  1. سارا حقگو می گوید

   میتونید مقدار کم درست کنید و تا ۳ روز استفاده کنید و در صورت نیاز دوباره درست کنید.

 17. زهرا می گوید

  ترکیب آب و الکل هم خاصیت ضد عفونی کننده داره؟
  اگه داره به چه نسبت باید مخلوط شه؟

  1. سارا حقگو می گوید

   بله داره ولی بیستر بدرد سطوح میخوره چون خاصیت ضد عفونیش برای دست کم میشه.

 18. زهرا می گوید

  نمیشه از الکل تنها استفاده کرد؟

  1. سارا حقگو می گوید

   چرا اگر دارین میتونید استفاده کنید این در صورت کمبود الکله

  2. محمدصفا می گوید

   سلام خسته نباشین.
   من یکی رو دیدم که داخل اب پاش(،اسپری) بنزین ریخته و با اون دست هاشو ضدعفونی میکنه!!!
   از تعجب شاخ در اوردم!! ??
   حالا بگذریم از اینکه با مایع خطرناک این کارو میکنه ایا بنزین هم میتونه چربی وپروتین کرونا رو حل کنه و باعث از بین رفتن ویروس بشه؟؟؟؟؟

   1. سارا حقگو می گوید

    سلام، نخیر نمیتونه پاک کنه وخاصیت ضدعفونی نداره بنزین به هیییچ وجه و بسیار خطرناکه.

 19. سامان می گوید

  سلام . من یه موضوعی رو متوجه نمیشم. مگر نه اینکه متانول(الکل صنعتی) خاصیت حلال بودن داره و ازش به عنوان حلال استفاده میشه! ویروس کرونا هم که لیپیده و با چربی احاطه شده. آیا متانول میتونه از بین برنده چربی باشه یا نه!!؟ ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، بله متانول میتونه از بین ببره ولی چون متانول ترکیبات سمی در خودش داره و کاربرد صنعتی داره ما گفتیم به پوست و بدنتون نزنید. چون برای پوست خیلی خطرناکه! میتونید به عنوان ضد عفونی کننده برای سطوح استفاده کنید.

 20. علیرضا می گوید

  سلام خانم حقگو،،و ممنون از شما
  من دستم پوست پوست شده،بخاطر همین الکل،دیگه نزدم،رفتم کرم رکوبیزول زدم ،الان 7 روزه، کمی بهتر شده،، راه مناسبی یا کرم دیگه ای شما میشناسید؟

  و اینکه اگه بیرون رفتیم،البته ضروری، به لباس هم میشینه؟؟؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام در مقاله «مهمترین راه‌ برای کشتن ویروس کرونا چیست؟» توضیح دادم برای خشکی دست چه کارهایی بکنیم که پوستتوت حالش خوب بشه، لینکشو براتون میزارم مطالعه کنید.
   بله این ویروس اگر در جایی باشید که با فرد بیمار تماش داشته باشید روی لباش هم میشینه میتونید وقتی به خانه برگشید الکل به لباساتون اسپری کنید و بزارید خشک بشه تا از بین بره.
   https://go2tr.com/mag/how-to-clean-hands-properly-to-avoid-corona-virus/

   1. علیرضا می گوید

    مرسی خیلی گلید.. خانم من الان یه الکل 96 درصد گرفتم،،دقیقا یه لیتر،، هرکی یچی میگه،، خیلی ساده میتونید بگید چقدر اب چقدر الکل؟ ببخشیدا سی سی هم نگید،یعنی پیمانه رو با این لیوان فرانسوی ها بگید،مرسی.. دکتری تو کرج میگه که پیمانت لیوان بود،یه لیوان اب و 3 لیوان الکل!! یعنی درسته؟ خیلی مهمه واسم چون الاان میخوام استفاده کنم..منتظر جوابم

    سوال دیگه اینکه سرکه سفید چی؟ من تو مهر اباد هواپیمایی،سرکه وایتکس قاطی میکنن،،پس چرامیگن سرکه خوب نیس،،ببخشیدا انقد سوال میکنممیکنم

    1. سارا حقگو می گوید

     سلام، خواهش میکنم !توی مقاله عکسش رو گذاشتم که چه میزان الکل در ازای چه میزای آب با هم ترکیب کنید و فک کنم کامل هست توضیحات در عکس، و اینکه سرکه اصلا خاصیت ضد عفونی کننده نداره که بخاد ویروسی رو از بین ببره در نتیجه استفادش بی فایدست. ممنون از اینکه نظراتتون رو برامون کامنت میکنید !

 21. مجید می گوید

  باسلام وخسته نباشید ببخشید من یه الکل به اسم اماکول از قبل دارم ولی روش ننوشته که چند درصده فقط نوشته که برای ضد عفونی کننده دستها وبیمارستانها ایا این الکل خاصیت ضد عفونی کننده مانند الکل ۷۰ درصد رو داره وبرای سطوح باید با اب مخلوط کنم .ممنون از شما

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام اگر روش این چیزهایی که میگید نوشته شده بله کاملا درسته و ضدعفونی کنندس ! با توجه به کمبود محلولهای ضد عفونی دست بهتره این محلولتون رو بزارید برای استفاده از دست و هدر ندید! برای سطوح از همون محلول وایتکس استفاده کنید.

 22. موسی شایش می گوید

  سلام علیکم
  مطالب خیلب خوب ومفیدی بودند.
  فقط یه سوال وایتکس و وآبی که فرمودید کلا ویروس ونابود میکنه؟
  ضدعفونی کننده دتول چی ؟ اونم ویروس ومیکشه یابرطرف میکنه؟
  باتشکر

  1. سارا حقگو می گوید

   بله دتول هم خاصیت ضدعفونی داره! وایتکس رو برای وقتی نوشتم که دتول یا یا بقیه محلول های ضد عفونی در اختیارتون نبود!

 23. حسام می گوید

  سلام و متشکر از مطلب مفیدتون.
  ایا امکان داره الکل رو با کردم دست مخلوط کرد تا کمی غلیظ تر بشه ؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما! نخیر متاسفانه نمیتونیم این کارو بکنیم! تاثیری نداره

 24. حسام می گوید

  منظورم کرم دست بود

 25. صادق می گوید

  سلام
  برای ضد عفونی کردن سطوح یا جلد کالاهای خریداری شده مثل کیک بسته بندی یا بسته لوبیا و غیره باید به چه صورت از محلول الکل 70 درصد استفاده کرد؟
  1- پاشیدن به سطوح و بسته‌ها و کنار گذاشتن تا زمانی که خشک شود؟
  2- پاشیدن به دستمال و کشیدن به سطوح یا بسته خوراکی ها؟
  با تشکر

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام
   بهتره که محصولات خریداری شدتون را با اسکاچ و مایع بشورید ولی اگر امکانش نبور الکل اسپری کنید و اجازه بدید خشک بشه.

 26. شاهین می گوید

  با تشکر خانم حقگو از توضیحات کامل و جامع،فقط من کلا سوالم اینه این الکل صنعتی ها اصلا ضدعفونی نمی کنه؟میشه بفرمایید اگه برای سطح مناسب است با چه صورت برای ضدعفونی کابیتها،و برای ضدعفونی خریدها استفاده شود؟؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام ممنونم از شما! الکل صنعتی خاصیت ضد عفونی کمتری داره، اما دلیل اینکه گفتیم استفاده نشه بخاطر ترکیبات سمی و خطرناکشه که به هیچ وجه برای پوست و بدن خوب نیست! اما شما میتونید برای ضدعفونی کردن سطوحتون ازش استفاده بکنید! ولی چون امکان داره با پوست دست تماس داشته باشه ما گفتیم بهتره برای سطوح هم استفاده نشه. اما در کل برای سطوح میتونید استفاده کنید.

 27. عبدی می گوید

  من چندتا ژل ضد عفونی دست خریدم از کجا تشخیص بدم اصل هست یا خیر؟؟ یکی از آشنا ها که مهندط شیمی هیت خودش درست کرده اما من میترسم استفاده کنم , برا زمانژ که خربد میرم و دسترسی به آب و صابون ندارم فقط استفاده میکنم

  1. سارا حقگو می گوید

   متاسفانه محلول‌هایی که بیرون میفروشند ما نمیتونیم تشخیص بدیم اصل هست یا تقلبی ! بهتره تاا جایی که میشه از برندهایی معتبر استفاده کنیم که مطمئن باشیم.

 28. طیبی می گوید

  سلام
  یک گروه جهادی هستیم میخواستیم مواد ضد عفونی پایه الکلی درست کنیم اتانول ۹۶ درصد در اختیار داریم ولی توی نسبت های ترکیبی با گلیسیرین و آب دیونیزه موندیم هرکس یه چیزی میگه. اگر ممکنه درصد ترکیب رو بهمون بگید. ممنون میشم

  1. سارا حقگو می گوید

   با سلام . در مقاله نسبت‌هارو توضیح دادم میتونید مطالعه کنید. با تشکر

 29. امیر می گوید

  سلام خسته نباشید..خواستم ببینم محلول جرمی ساید روی کرونا تاثیر داره؟؟در موردش شنیدین؟؟ممنون میشم زودتر جواب بدین

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، نخیر اطلاعاتی ازش ندارم متاسفانه

  2. جواد می گوید

   سلام
   جرمی ساید یک ضدعفونی کننده و شوینده وسیع الطیف هست که روی عوامل بیماری زای میکروبی، قارچی و ویروسی موثر هست. این ضدعفونی غیرسمی و غیرسرطانزا بوده و مقاومت میکروبی ایجاد نکرده و استفاده از آن نیاز به ماسک و دستکش ندارد. تاثیرگذاری این محصول بر روی کرونا آزمایش نشده اما روی آنفلوانزا که از کرونا قوی تر هست موثر بوه که میتوان گفت روی کرونا هم موثر است. اما زمان اثر گذاری کامل این محصول 20 تا 30 دقیقه با رقت 1 به 100 تا 1 به 200 است با دمای آب معمولی. همچنین محصول رقیق شده تا 72 ساعت قدرت اثرگذاری داشته و پس از آن از قدرتش کم می شود و برای همین برای محیط زیست بی خطر است.

   1. سارا حقگو می گوید

    سلام ممنون که اطلاعاتتون رو با ما به اشتراک میزارید.

 30. Zahra می گوید

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من چند جا خوندم و یه دکتر هم ت اینستا پست گذاشت که نسبت وایتکس به آب برای وایتکس صد در صد نسبتش یک سی سی به صد سی سی هست. ولی خوده اون دکتر گفتن که وایتکسای بیرون کم. پیش میاد ک صد در صد غلظتش باشه و اگه مثلا سی درصد یا 15 درصد غلظتش بود روش رقیق کردن با آب فرق میکنه. الان من روی وایتکسی ک خریدم نگاهکردم ننوشته غلظتش چند درصده با این حال من الان برای رقیق کردنش با آب چیکار باید بکنم همون یک سی سی به صد سی سی یا روشی که شما گفتید؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، به همون میزانی که توی مقاله نوشتم و شکلش رو هم گذاشتم عمل کنید و آب اضافه کنید با توجه به عکس.با تشکر

   1. شاهین می گوید

    سلام.ایا میشه الکل صنعتی(متانول) را با آب قاطی کرد به عنوان ضدعفونی سطوح استفاده کرد؟؟؟؟

    1. سارا حقگو می گوید

     با سلام٫ بله میشه، ولی چون متانول برای پوست خیلی خطرناکه مراقب باشید با پوستتون تماس نداشته باشه! و این هم بگم متانول خاصیت ضد عفونی بسیار پایینی داره!

 31. علی می گوید

  با سلام خدمت نویسنده محترم
  نسبت وایتکس به آب را یک به پنجاه ذکر کردید؛ این عدد غیر منطقی به نظر می آید. لطفا مقادیر را اصلاح و در صورت امکان اطلاع رسانی فرمایید.
  با تشکر از شما

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام با توجه به عکس و اندازه هایی که در عکس نشون دادم عمل کنید. ممنون از اینکه نظراتتون رو مینویسید.

 32. مسعود می گوید

  سلام. وقت بخیر ، طبق چیزی که یه دکتر به من گفت اتانول برای از بین بردن ویروس هایی که لیپیدی هستند موثره مثل ویروس کرونا اما ایزوپروپیل نه. ایا این موضوع درسته؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام وقتتون بخیر الکل اتانول و ایزوپروپیل جفتشون کاربرد ضدعفونی کننده دارند، و میتونن ویروس‌های چرب هم از بین ببرند. اما بهترین راه اگر دسترسی به آب دارید شستن دست با آب و صابون هست. ممنونم

 33. سامان می گوید

  ممنون از پاسختون و وقتی که برای پاسخ گویی به نظرات و سوالات میزارین.
  من مدتیه که برای ضدعفونی کردن گوشی از الکل صنعتی (متانول) استفاده میکنم. با توجه به اینکه متانول حلال چربی میباشد بنظرتون استفاده از متانول برای ضد عفونی کردن گوشی مناسبه؟
  متاسفانه امکان تهیه اتانول رو ندارم .

  1. سارا حقگو می گوید

   ممنون از شما که وقت میزارید و نظراتتونو مینوییسید، همونطور که فبلا هم گفته بودم متانول بسیار برای پوست حطرناکه بهتره موقع استفاده با پوست دستتون تماس نداشته باشه.ولی در صورت امکان اگر دسترسی به اتانول پیدا کردین ترجیحا دیگه از متانول استفاده نکنیذ.

 34. مریم می گوید

  سلام ، من چشمام به وایتکس و الکل حساسیت داره و وقتی استفاده میکنم چشمام خشک میشه و درد میگیره تا چند روز ،، آیا اسپری آب صابون و مایع دستشویی برای ضدعفونی کردن ویروسها رو از بین میبره یا خیر اگر نه برای حساسیت چکار کنم و اینکه از کجا بدونم الکلی که دارم هفتاد درصده یا بیشتر اگه روش ننوشته باشه چون اگه هفتاد باشه آب اضاف کنیم یا اگه ۹۰ درصد باشه و آب اضاف نکنیم خاصیت ضدعفونی کنندگی نداره
  خیلی ممنون از سایت خوبتون

  1. سارا حقگو می گوید

   با سلام، بله میتونید! همونطور که در مقاله گفتم بهترین روش در درجه‌ی اول اب و صابون و در صورت نبود صابون میشه از بقیه محلول‌ها استفاده کنید، اگر برای پاک کردن سطوح میخاید میتونید بصورت خالص و بدون آب از مایع دستشویی برای شستن دستشویی و حمام استفاده کنید! اما اسپری کردن به سطوح تاثیر نداره!چون درصدش بسیار پایینه! ممنون که پیج مارو برام مطالعه انتخاب میکنید.

 35. بهزاد می گوید

  سلام ببخشید من نمیدانستم با الکل صنعتی دستامو پاک می کردم الان دو یه روزه که سرم گیج میره و توی حال و هوای خودم نیستم لطفا بگید چیکار بکنم ممنون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، من که در مقاله نوشتم چقدر الکل صنعتی خطرناکه و استفاده نکنید به هیچ عنوان! با اورژانس تماس بگیرید.

 36. امین می گوید

  مایع صابون رو اب مخلوط کنم واسه اسپری ، ضد عفونی خوبیه؟بعد چه قدر مایع صابون رو آب بریزم؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، نخیر با این روش خیلی نمی‌تونید ضدعوفی کنید! باید حتما ۲۰ ثانیه با آب صابون بشورید.

 37. محمد ایران می گوید

  سلام آیا میشود از محلول دیرپول برای رقیق کردن و استفاده جهت ضد عفونی کردن دست ها استفاده کرد اگر میشود چند برابر آب چند برابر از محلول و ترکیب آن برای چند روز مفید است ممنونم کوچک شما محمود محمودی

 38. مسعود می گوید

  سلام آیا کرونا بعد 2 ماه روی پارچه از بین میره؟؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، این ویروس از روی الیاف بعد از ۶و۷ ساعت، نهایتا ۱ روز از بین میره ! اما اگر از خانه خارج شدید، به‌عنوان مثال، برای خرید، و افراد اطراف شما از دستورالعمل‌های فاصله‌گیری اجتماعی پیروی نکردند (حفظ فاصله حداقل 2 متری)، شستشوی لباس‌ها پس از بازگشت به خانه در ماشین لباسشویی اقدام خوبی است. با تشکر .

   1. مسعود می گوید

    ممنونم. حداکثر عمر کرونا روی چه ماده ای و تا چه زمانی است؟ دیگه نهایت عمرش چقدره؟

    1. سارا حقگو می گوید

     سلام، بر روی الیاف تا ۱روز، بر روی کاغذ، فلز، شیشه و سرامیک تا ۵ روز، بر روی پلاستیک تا ۳ روز، بر روی چوب و مبلمان تا ۴ روز!

 39. پژمان می گوید

  سلام
  ایا میشود برای ضد عفونی سطوح برای کرونا از محلول اب اکسیژنه و یا پراستیک اسید استفاده کرد
  واگر جواب برای هر یک مثبت هست
  میشه بفرمایید که هریک چه درصدی باید باشه؟
  ممنون

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، متاسفانه قابلیت ضدعفونی کننده ندارن و در نتیجه قابلیت استفاده برای این کارو نداره. با تشکر

 40. مسعود می گوید

  سلام. وقتی دستمونو با کف میشوریم، این کف ساختار ویروس رو میشکنه و اون رو متلاشی میکنه یا اینکه فقط به ویروس میچسبه و پس از آبکشی دست ویروس ها سالم مونده و فقط شسته شده و میروند؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، چون این ویروس ساختارش محلول در چربی هست صابون باعث میشه پیوندش از هم بشکنه و از بین بره و وقتی با اب میشورید پاک میشه از روی دستتون ولی صابون باعث میشه ساختار مولکولی این ویروس از هم گسسته بشه و از بین بره. با تشکر

 41. javad می گوید

  سلام سارا خانم، من با ماشین کار میکنم، برای ضدعفونی درب و دستهای مسافران چه ترکیبی رو پیشنهاد می کنید؟
  اگه الکل گیر آووردم با چی قاتی و مخلوط کنم و به چه اندازه؟
  و سوال مرتبط بعدیم اینه که ، برای خوش بو شدن ضدعفونی کننده ای که فرمول ساختشو محبت میکنید
  چه چیزی به اون آب و الکل اضافه کنیم؟
  ممنونم، روزتون بخیر باشه

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام ، در حال حاضر محلول های الکل در همه جه به میزان کافی هست میتونید برای صرفه جویی در الکلتون کمی با آب ترکیبش کنید،البته حواستون باشه الکل متانول اشتباهی نخرید چون سمیه و برای پوستتون بسیار خطرناکه، و برای خوشبو شدنش هم میتونید از عصاره ژل‌های آلوورا و یا اسانس‌های موجود در بازار استفاده کنید و به محلولتون اضافه کنید با تشکر از ثبت نظراتتون.

 42. مسعود می گوید

  سلام خانم حقگو وقتتون بخیر و ممنون که وقت میزارید و به سوالات جواب میدید. من سه تا سوال دارم.

  سوال اول اینکه میخواستم بدونم آیا شما پزشک هستین؟ و یا تخصصتون چی هستش که اطلاعات کافی در اختیار ما میزارین؟

  سوال دوم اینکه، اگه کف ساختار ویروس رو میشکنه و ویروس رو بی اثر و منهدم میکنه، پس میتونیم یه جای مواد ضد عفونی کننده، کف رو به همون غلظت و صورتی که دستمونو باهاش میشوریم، روی مثلا دستگیره در خونه یا داشبورد ماشین بمالیم و بعد از 20 ثانیه با یه دستمال خیس کف رو از روی سطح پاک کنیم. همچین کاری درسته آیا؟

  و سوال سوم هم اینکه: با توجه به مدت زمانهای ماندگاری ویروس روی سطوح که فرمودین، پس یعنی اگه مثلا من ماشینمو یک هفته توی پارکینگ پارک کنم و اصلا بهش دست نزنم. بعد از یک هفته کلیه قطعات ماشین از بیرون و داخل، پاک محسوب میشه و دیگه هیچ ویروسی روشون نیست و اگه بعد از این یک هفته به ماشین دست بزنیم و به صورتمون دست بزنیم مشکلی نداره. درسته؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، ممنون از شما
   نخیر بنده پزشک نیستم و اطلاعاتی که در اختیار مخاطب میذارم براساس مقالات علمی و صحبت با پزشک مربوطه هست.
   در حال حاضر که وارد فصل گرمتری شدیم مدت زمان ماندگاری ویروس کمی کمتر شده، شما میتونید با این روش سطوح رو ضدعفونی کنید و البته زمان بیشتری میبره و در حال حاضر مواد ضدعفونی کننده خوب به وفور در داروخانه‌ها پیدا میشه، پس بهتره از اسپری‌های ضدعفونی کننده الکل دار برای این کار استفاده کنید و اجازه بدید که مواد بر روی سطح ماشین بمونه و پاک نکنید با دستمال.
   بله ویروس بر روی سطوح پس از گذشت زمان از بین میره اگر در اون زمان تماس نداشته باشه دستتون با سطوح که منتقل بشه پاک میشن. ممنون از اینکه برامون سوالاتتون رو مینویسید. اگر دوس داشتید مقالات دیگر بنده هم بخونید و نظرتون رو برامون بنویسید.

 43. محمدعلی بهرامی می گوید

  باسلاموخسته نباشید
  سئوال من اینست که این ویروس منحوس اگر روی مثلا لباس یا الیاف آلوده شده بعداز چند ساعت یا یک روز بخودی خود ازبین میرود ،شامل ماسک‌های فیلتر دار هم میشود یا خیر؟اگر بشود پس بعداز یکی دوروز میتوان از آن دوباره استفاده کرد.
  ویا باید بعداز یک روز استفاده از ماسک البته فیلتر دار آنرا دور انداخت؟ ممنون از پاسخگویی شما محمد علی بهرامی

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام ، مدت زمان ماندگاری ویروس روس سطوح مختلف رو نوشتم، روی الیاف نهایتا تا ۴۸ ساغت میمونه، و ماسک فیلتر دارتون رو بعد از هر بار استفاده میتونید بشورید نیاز به تعویض و دور انداختن نداره و قابل استفاده است.ممنون از شما

 44. آیدا می گوید

  با عرض سلام دوست عزیز نسبتی که شما فرمودید مربوط به سطوح خیلی آلوده است.به عنوان مثال سطوح بیمارستانی و یا سطوحی که بیمار کرونایی با آن مستقیما در تماس بوده. و این نسبتی که در این سایت هست مربوط به سطوح معمولی هس که احتمال آلودگی غیر مستقیم دارن مثل دستگیره درب منزل افراد عادی و…

 45. بابک می گوید

  سلام،با اب و وایتکسی که گفتین میشه داخل و خارج ماشین رو هم ضدعفونی کرد و اینکه اگه جایی باشیم که فرد مبتلا به کرونا باشیم تا لباسمون با لباس یا بدنه فرد ناقل تماس نداشته باشه ویروس رو لباسمون نمیشینه؟

  1. سارا حقگو می گوید

   بله میتونید ضدعفونی کنید تمام سطوح رو باهاش. ویروس روی الیاف پارچه نهایتا تا ۴۸ ساعت باقی میمونه و از بین میره، میتونید بعد اینکه وارد منزل شدید اگر احساس میکنید جای پر خطری بودید لباساتون رو بشورید یا در یه جایی قرار بدید بعد از یکی دو روز میتونید دوباره لباساتون رو بپوشید.

 46. ح می گوید

  سلام میشه برای ضدعفونی سطوح از مایع ضدعفونی کننده دست ۷۰ درصد استفاده کرد و اینکه روش نوشته مقداری بریزیم روی دست و ۳۰ ثانیه دستو بمالیم به هم آیا برلی سطوح هم باید بمالیم یا فقط اسپری کنم و بذارم خشک بشه کافیه ؟؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، بله میشه استفاده کرد، روس سطوح کافیه اسپری کنید و اجازه بدید خشک بشه. با تشکر

 47. پولادي می گوید

  سلام آيا اگر محلول ضد عفوني سطوح با ضدعفوني دست مخلوط بشه اشكالي داره ؟

  1. سارا حقگو می گوید

   سلام، محلول ضد عفونی کننده سطوح رو نمیتونید به دست و پوستتون بزنید خیلی خطرناکه!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021