خودروسازان خواستار افزایش 40 درصدی قیمت هستند

خودروسازان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

با جود عدم اعلام قیمت خودرو در سال 99 زمزه‌هایی در خصوص افزایش 40 درصدی قیمت خوردو در ایران به گوش می‌رسد.

شرکتهای ایران خودرو و سایپا با استناد به تورم عمومی، قیمت مواد اولیه، نرخ ارز و هزینه ‌های تحریم، خواستار افزایش 40 درصدی قیمت‌ ها از ستاد تنظیم بازار شدند. البته لازم به ذکر است که این خودروسازان به دنبال مجاب کردن دولت برای اجرای مصوبه قیمت‌ گذاری خودرو در حاشیه بازار بودند که ظاهراً موفق نشده‌اند.

خودروسازان ادعا دارند که قیمت‌ های دستوری دولت در سال 98 موجب افزایش فاصله قیمت بین کارخانه و بازار شده است. این در حالیست که طی سال گذشته افت تولید، کمبود قطعات و تغییر مدیریت‌ های دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا موجب بوجود آمدن مشکلاتی شد که بازار را با کمبود خودرو مواجه کرد و در نتیجه قیمت‌ها در بازار آزاد افزایش چشمگیری یافت.

در رابطه با همین موضوع، انگشت اتهام به سمت خودروسازان نشانه رفت که دلالان از این فرصت استفاده کرده و قیمت ‌ها را افزایش دادند تا قیمت کارخانه ها نیز گرانتر شود.

خودروسازان داخلی امید داشتند که سال 99 با توجه به نتایج خسارت‌ بار قیمت ‌گذاری دستوری، دولت مصوبه تعیین قیمت در حاشیه بازار را به اجرا درآورد اما با این حال طی دو سه هفته گذشته، موضوع قیمت گذاری در ستاد تنظیم بازار و کمیته خودرو مطرح شد و در آخر تداوم سیاست قیمت ‌گذاری در دستور کار قرار گرفت.

لازم به ذکر است سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت جدید خودروهای داخلی را تعیین کرده و در اختیار ستاد تنظیم بازار گذاشته است، لیکن این ستاد تا به این لحظه قیمت ‌های جدید را اعلام نکرده و بنابراین افزایش چند درصدی قیمت خودروهای داخلی فعلا مشخص نشده است.

با در نظرگرفتن رشد ۴۰ درصدی قیمت خودرو، کف قیمت خودرو‌های داخلی به حدود ۵۵ میلیون تومان برای خودرو پراید خواهد رسید.

اما از آنجا که تولید پراید تا حدود دو ماه دیگر متوقف خواهد شد، باید خودروی تیبا را ارزان ‌ترین خودروی داخلی در نظر گرفت که در این صورت، کف قیمت به بیشتر از ۶۰ میلیون تومان می‌رسد. البته این کف قیمت به نرخ کارخانه ‌ای خودرو‌ها مربوط است، چراکه همین حالا حداقل قیمت در بازار برای پراید، بیش از ۷۰ میلیون است.

بعد از توقف تولید پراید و با در نظر گرفتن نرخ‌ های فعلی، کف قیمت در بازار خودرو برای تیبا به بیش از ۸۰ میلیون تومان خواهد رسید.

با این همه هرچند قیمت‌ گذاری در حاشیه بازار برای خودروسازان برتری دارد، اما به نظر می‌رسد آنها تا حدی به رشد 40 درصدی قیمت نیز رضایت خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید