زنانی که دنیای مد را تغییر دادند

0 478

زمانی که نگاهی اجمالی به تاریخ مد می‌اندازیم، می‌بینیم که بیشتر تولید و تمرکز در این صنعت بر پوشاک زنان است. گرچه تنوع در رنگ و مدل در لباس مردان و زنان روز به روز بیشتر می‌شود، لباس نماد چیست؟ از نظر علمی لباس نماد سیاست، تمدن، فرهنگ، هنرو حتی تکنولوژی و..است، پشت تمام این تغییرات کسانی هستند که ما سعی داریم در این مقاله به تاثیر و عملکرد آنها در زمینه مد بپردازیم.
جالب است بدانید در این مقاله به تمام زنان تاثیرگذار بر مد می‌پردازیم و گفتنی ست که برخی از این زنان در زمان خود پذیرفته نشده اند و بعد از چند سال طراحی آنها مورد توجه مردم قرار گرفته است.

خانه مد فرانسه؛ مدلین شرو

قدرت مردمی بودن اسم مدلین شرو نسبت به اسامی دیگر کمتر است و قطعا این اسم کمتر به گوشتان خورده است، علت این امر این است که خانه مد او در سال ۱۹۳۵ بسته شد و از یاد برود هرآنکه از دیده رود.
اما قدرت تاثیر گذاری مدلین شرو بسیار ستودنی ست او متولد فرانسه و اولین بنیانگذار خانه مد و طراحی در فرانسه بود که فعالیت خود را در سال ۱۹۰۵ با حدود صد کارمند و خیاط شروع کرد. در حال حاضر کارهای مدلین شرو در موزه متروپولیتن نیویورک  و برای نمایش است.
پیراهن و لباس شب های مدلین شرو بسیار معروف و بر سر زبان ها بود حتی در زمان جنگ جهانی اول و در بحبوحه سیاسی و اقتصادی هم مردم فرانسه طرفدار او بودند.

کوکو شنل

گابریل بونور شنل زاده فرانسه در زندگی ۸۷ ساله خود تاثیرات زیادی بر دنیای مد گذاشته است، او شاهد اتفاقاتی از جمله جنگ جهانی اول، دوم و جنبش فمنیستی بوده است. و به اصطلاح دنیا دیده بودن او تاثیر به سزایی بر صنعت مد دارد .
اگر امروزه بسیاری از خانوم ها بنا به استایل شخصی، مشکلات فرم بدنی و یا حتی سلیقه از شلوار استفاده می‌کنند و نیازی به پیراهن های بلند پف دار ندارند تنها علتش سرسختی گابریل بونو شنل بوده است، او در دهه ۱۹۲۰ با الهام از لباس‌های مردانه، مدل‌هایی از شلوار زنانه را طراحی و تولید کرد. البته پوشیدن شلوار در آن زمان به یکباره رخ نداد بلکه بعضی ها پوشیدن شلوار را یک حرکت ضد فرهنگی می‌دانستند، اما زنان هالیوودی به سراغ شلوار ها رفتند و با انتخابشان و به مرور زمان پوشیدن شلوار زنانه در جامعه مرسوم شد.

مد ساخته شده است، که از مد بیوفتد.
کوکو شنل

سونیا رایکیل

سونیا رایکیل تنها نام یک انسان نیست بلکه اسم یک سبک هم یادآور می‌شود او که زاده فرانسه است فکر نمی‌کرد روزی صاحب یک سبک باشد. او زمانی که کودکش را باردار بود به فکر طراحی و بافت یک پلیور افتاد ایده او بسیار ساده است درست مثال هزاران ایده ای که در روز به ذهنمان می‌آید و آن را رها می‌کنیم اما او تمام تمرکزش را روی ایده اش گذاشت و به همین دلیل طراحی های پلیور او زبانزد شد.
او در این مسیر تنها نبود چرا چونکه مجددا مورد حمایت بازیگران هالیوودی از جمله آدری هپبورن قرار گرفت، او نه تنها طراح پلیور بلکه سبک های متفاوتی را به دنیا و صنعت مد معرفی کرد برای مثال از او همیشه به عنوان بانوی مشکی پوش یاد می‌شود.

میوچا پرادا

اگر فکر می‌کنید که میوچا پرادا مدیر برند پرادا است و یا مرتبط به این برند است کاملا در اشتباه هستید، او زاده ایتالیا است و تاثیر به سزایی بر مد و اقتصاد گذاشته است.
کمی باید از زنان تاثیر گذار دوره کلاسیک دور شویم و به مشاهده تاثیرات این زن قدرتمند و با استدلال بپردازیم، او شهرت خود را با طراحی کیف‌ و کوله پشتی‌های نایلونی به دست آورد و تقریبا ۸ سال بعد برند میو میو را تاسیس کرد و سرمایه زیادی با طراحی هایش به دست آورد او تنها در کار فشن نبود و مجددا ۸ سال بعد شکوفایی دومش را نشان داد و گالری هنری خود را افتتاح کرد البته گفتنی است که او شغل خود را به صورت کامل و رسمی از خانواده اش جدا نکرد و با تاثیر از علم اقتصدی و هوش هنری خودش دارای شهرت و ثروت شد.

مد زبان لحظه است.
میوچیا پرادا

السا شیاپارلی

نام السا شیا پارلی را قطعا بیشتر همراه با نام دالی شنیده اید، او زاده ایتالیا ست و مدل کت زنانه که امروزه در تمامی فصل ها و برندها در انواع و رنگ ها مختلف می‌بینیم برگرفته از طراحی های او ست او هم مثل کوکو شنل در دو جنگ بزرگ جهانی بوده است و مورد استقبال هالیوودی ها و افراد مشهور از جمله سالوادور دالی نقاش سورئالیست اسپانیایی و .. شد . او در سبک انتزاعی و آوانگارد هم نیز حرفی برای گفتن داشت.

کم بخر اما با کیفیت بخر.
ویوین وست وود

جالب نیست زنانی که تاثیر به سزایی در صنعت مد و اقتصاد داشته اند عموما زاده ایتالیا و فرانسه هستند، مد در پاریس و ایتالیا بیشترین رواج را دارد. به نظر شما چه داستانی پشت پرده مردم این دو فرهنگ است که در زمینه طراحی، لباس و مد مهارت ستودنی‌ای دارند؟

مطالب مرتبط

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021