همکاری نزدیک ایران و جمهوری آذربایجان به گسترش صلح و ثبات در منطقه کمک می‌کند

0 12

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت اجرایی شدن توافقات و پروژه‌های مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اسحاق جهانگیری عصر روز پنجشنبه ۱ خرداد در تماس تلفنی با علی اسداف نخست وزیر جمهوری آذربایجان، با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر و آرزوی سربلندی و موفقیت برای دولت و ملت این کشور، با اشاره به تاثیرپذیری همه کشور‌ها از ویروس کرونا، بر لزوم همکاری بیشتر همه کشور‌ها و سازمان‌های بین المللی برای مقابله با این ویروس تاکید کرد و گفت: لازم است همه کشور‌ها تجربیات خود را برای مقابله و مداوای بیماری کرونا در اختیار یکدیگر قرار دهند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین ضمن قدردانی از کمک‌های دولت جمهوری آذربایجان به ایران جهت مقابله با ویروس کرونا، از آمادگی ایران برای انتقال تجربیات خود در زمینه مقابله با ویروس کرونا به دولت جمهوری آذربایجان خبر داد و بیان کرد: وزرای بهداشت دو کشور می‌توانند با همکاری و هماهنگی هرچه بیشتر نسبت به تبادل تجربیات در خصوص مقابله با ویروس کرونا فعالیت کنند.

وی در ادامه تقدیر و تشکرات خود از بابت صدور مجوز بازگشت و انتقال دانشجویان و اتباع ایرانی از آذربایجان علیرغم محدودیت تردد‌ها در این کشور را علام کرد و اظهار داشت: امیدوارم در آستانه عید سعید فطر رأفت اسلامی شامل حال زندانیان ایرانی در آذربایجان شود و شاهد بازگشت اتباع ایرانی زندانی در آذربایجان به ایران و سپری شدن ادامه دوران محکومیت آن‌ها در داخل کشور باشیم.

جهانگیری با اشاره به برقرار بودن جریان حمل و نقل زمینی و دریایی میان دو کشور و جریان ترانزیت به سایر کشور‌ها از حسن نیت دولت جمهوری آذربایجان قدردانی و برای پیگیری و اجرایی شدن توافقات و استمرار سرمایه گذاری در پروژه‌هایی که مورد تأکید روسای جمهوری دو کشور بوده است، اظهار امیدواری کرد.

وی اظهار امیدواری خود را از بابت اجرایی و عملیاتی شدن توافقات و پروژه‌های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان نظیر پروژه‌های مشترک نفتی دریای خزر، راه آهن رشت – آستارا و پل روگذر آستاراچای، اعلام کرد.

علی اسداف نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این تماس تلفنی ضمن تبریک متقابل عید سعید فطر به دولت و ملت ایران، پیشنهاد اسحاق جهانگیری برای تبادل تجربیات مقابله با کرونا را کارساز و مفید خواند و گفت: در این خصوص دستورات لازم را به وزیر بهداشت صادر خواهم کرد.

نخست وزیر جمهوری آذربایجان افزود: جای بسی خرسندی است که با وجود بسته بودن مرزها، اتباع دو کشور توانستند به کشور‌های خود برگردند و فردا نیز قرار است ۱۲۰ نفر از اتباع ایرانی از مرز آستارا به ایران وارد شوند.

علی اسداف همچنین از بازگرداندن زندانیان ایرانی در جمهوری آذربایجان برای به پایان رساندن دوران محکومیت در ایران ابراز امیدواری کرد و افزود: این پیشنهاد را حتماً با رییس جمهور مطرح خواهم کرد و امیدوارم شاهد اتفاقات مثبت در این زمینه باشیم.

او همچنین درخواست خود از اسحاق جهانگیری جهت انجام هماهنگی های لازم با دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران برای استرداد اتباع مجرم جمهوری آذربایجان به این کشور را اعلام کرد.

نخست وزیر جمهوری آذربایجان در ادامه روال توسعه همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان را در حوزه انرژی رضایت بخش اعلام کرد و گفت: دو کشور باید تلاش کنند سطح این روابط را بیش از پیش گسترش دهند.

وی با اشاره به اینکه علیرغم محدودیت‌های مرتبط با بیماری کرونا شاهد افزایش حجم ترانزیت ایران و جمهوری آذربایجان در دو مسیر کریدور شمال – جنوب و شرق به غرب بوده ایم، اظهار کرد: جمهوری آذربایجان همواره موضوع حمل و نقل و ترانزیت را در کانون توجهات و جزو اولویت‌های برنامه‌های خود داشته است.

علی اسداف در پایان با اشاره به مذاکرات انجام شده میان کارشناسان ایران و جمهوری آذربایجان برای احداث پل روگذر آستاراچای اظهار امیدواری کرد و گفت: این پروژه اوایل ماه ژوئن کلنگ زنی شود و شاهد رفع موانع و اجرایی شدن سایر پروژه‌ها از جمله راه آهن رشت آستارا و همکاری مشترک برای اکتشاف نفت در دریای خزر باشیم.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021