واکنش وزارت خارجه به انتخابات قره باغ

انتخابات در قره باغ
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

وزارت امور خارجه ایران درباره انتخابات ریاست جمهوری آینده در منطقه مورد مناقشه قره باغ گفت که مخالف هرگونه اقدام منجر به تشدید تنش است.

به گزارش اسپوتنیک، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص برگزاری انتخابات قره باغ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه اقدامی که موجب تشدید تنش و اختلاف در منطقه شود، مخالف است.

سید عباس موسوی با اشاره به برگزاری انتخابات در محدوده جغرافیایی تحت نام قره باغ کوهستانی تاکید کرد: ما معتقدیم باید از هر اقدامی که مسیر حل اختلافات بین دو کشور همسایه ما یعنی جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان را سخت تر و پیچیده تر می نماید، اجتناب شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه بر لزوم حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌ باغ در چارچوب اصول و قوانین بین‌المللی تاکید کرد.

چهارده نامزد ریاست جمهوری برای انتخابات قره باغ در 31 مارس شرکت می کنند. ده حزب و دو جناح حزبی برای شرکت در انتخابات پارلمانی نیز که برای 31 مارس تعیین شده است، ثبت نام کردند.

درگیری در قره باغ از فوریه 1988 آغاز شد ، هنگامی که منطقه خودمختار قره باغ از خروج خود از جمهوری آذربایجان خبر داد.

در جریان درگیری مسلحانه در سالهای 1992-1994، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه اطراف را از دست داد.

از سال 1992، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به رهبری  روسیه، ایالات متحده و فرانسه انجام شده است.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی منطقه مورد مناقشه قره باغ که امروز آغاز شده، دارای ۲۸۲ پایگاه رای‌گیری و همچنین یک پایگاه در دفتر نمایندگی ناگورنو-قره‌باغ در ارمنستان و یک پایگاه در زندان شهر شوشا است.

۱۴ سازمان غیردولتی با ۸۰۷ نماینده و همچنین ۱۹۷ نماینده از ۳۷ رسانه جمعی مجوز لازم را از کمیسیون مرکزی انتخابات ناگورنو-قره‌باغ دریافت کرده‌اند تا بر روند انتخابات نظارت داشته باشند.

با این حال بسیاری از ناظران و تعدادی از رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها به خاطر خطر شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از آن اعلام کرده‌اند که به این منطقه سفر نمی‌کنند.

هیات پارلمانی ارمنستان به رهبری آلن سیمونیان، معاون رئیس پارلمان به ناگورنو-قره‌باغ سفر کرده‌ است تا بر این انتخابات نظارت داشته باشد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی پلیس ناگورنو-قره‌باغ، ۱۰۳ هزار و ۶۶۳ رای‌دهنده برای شرکت در این انتخابات واجد شرایط رأی گیری هستند.

این رای‌گیری از ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز و تا ساعت ۲۰ امروز به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

به خاطر شیوع ویروس کرونا اقدامات احتیاطی در پایگاه‌های رای‌گیری اتخاذ شده‌ است.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021