آغاز رهاسازی آب از سد شهر چای به دریاچه ارومیه

سد شهر چای
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ ای آذربایجان‌ غربی گفت: مرحله جدید رهاسازی آب از سد شهر چای به سمت دریاچه ارومیه آغاز شده و طی روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ ای آذربایجان‌ غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات رهاسازی آب از سد شهر چای به سمت دریاچه ارومیه از روز گذشته با دبی ۱۶ مترمکعب بر ثانیه آغاز شده است.

او در ادامه بیان کرد: با رهاسازی این میزان آب مناطق پایین دست سد شهر چای تحت تأثیر قرار می‌گیرد و مردم و ساکنان محلی ضمن رعایت نکات ایمنی در زمان رهاسازی و پس از آن باید از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه‌ها خودداری کنند تا مشکلی در این خصوص پیش نیاید.

اتابک جعفری در این گفت و گو درخواست خود از کشاورزان این منطقه مبنی بر خودداری از برداشت‌های غیرمجاز آب در طول مسیر برای اهداف زراعی و حمایت از برنامه های احیای دریاچه ارومیه را اعلام نمود.

وی در ادامه افزود: امسال تراز دریاچه با توجه به بارندگی‌های مناسب، افزایش دبی رودخانه‌ها و اجرای برنامه‌های راهبردی از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه رشد بسیار خوبی داشته و تالاب‌های اقماری این دریاچه نیز از وضعیت آبی مطلوب برخوردار است.

جعفری بیان کرد: برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه از جمله ذخیره و انتقال آب و بازگشایی مسیر رودخانه‌های حوضه دریاچه ارومیه نقش مهمی در ورود آب بیشتر به این دریاچه داشته است.

این دریاچه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است طی 5 سال آینده به تراز اکولوژیک خود برسد؛ خشک شدن دریاچه ارومیه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع و بر اساس آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

کارشناسان داخلی و خارجی بر این باورند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید