تاکید روحانی بر الزام استفاده از ماسک در مرحله جدید مقابله با شیوع کرونا

استفاده از ماسک
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

حسن روحانی رئیس جمهور ضمن تشکر از تلاش‌های کادر درمانی و بهداشتی کشور، مسئولان بخش‌های مرتبط با مقابله با کرونا و همراهی مردم در مرحله اول مقابله با این بیماری گفت: در حال ورود به مرحله دیگری از مقابله با کرونا هستیم که استفاده از ماسک را ناگزیر کرده است و باید در کنار تدوین دستورالعمل‌های لازم درباره مناطق و اماکنی که استفاده از ماسک در آنها الزامی است، تدابیر لازم برای تهیه سهل و ارزان ماسک نیز اندیشیده شود.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن روحانی، در نشست روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونای روز 5 شنبه اظهار کرد: هر چند اوج‌گیری دوباره شیوع بیماری و افزایش شمار مبتلایان و درگذشتگان در برخی از شهرستان‌های کشور را در دو هفته اخیر شاهد بوده‌ایم، اما آمار کلی از کاهش شیوع بیماری در کشور حکایت دارد.

روحانی ادامه داد: در کنار تلاش‌های بی‌وقفه بخش بهداشت و درمان کشور، اقدامات انجام شده در زمینه فرهنگ‌سازی و سازگار کردن زندگی مردم در کنار مقابله با شیوع بیماری موثر واقع شده و شرایط را بهبود بخشیده که شایسته قدردانی است.

رئیس جمهور با اعلام ورود جهان به مرحله دیگری از مقابله با ویروس کرونا، افزود: ایران نیز در این زمینه مستثنی نیست و باید همانند مراحل قبلی مقابله با این ویروس، جزو کشورهای پیشتاز در مرحله جدید باشیم و سریع‌تر و موثرتر عمل کنیم.

حسن روحانی لزوم همگانی استفاده از ماسک و اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی در مرحله جدید مقابله با ویروس کرونا را اقدامی ناگزیر خواند و افزود: هر چند در برخی از کشورها جرایم سنگینی برای نقض قوانین بهداشتی اعمال می‌شود، اما امیدواریم همانگونه که در دوره قبل با همراهی مردم نیازی به اعمال جریمه و استفاده از رفتارهای قهری نداشتیم، در مرحله جدید نیز نیازی به استفاده از قوه قهریه نباشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: برای اجباری کردن استفاده از ماسک برای عموم مردم، تولید و عرضه فراوان آن با قیمت ارزان است که در کنار گام‌های موثر وزارت صمت و بخش‌های تولیدی کشور، آموزش ساخت ماسک خانگی قبل شستشو توسط دستگاه‌های تبلیغی نیز از جمله اقدامات لازم و ضروری است که مردم در فشار تهیه ماسک نباشند.

وی با اشاره به اینکه مردم با رعایت اصول بهداشتی نشان داده‌اند که برای سلامت خود و جامعه ارزش و اهمیت قائلند، افزود: مسئولان کمیته‌های امنیتی-اجتماعی و اقتصادی و همچنین بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا دستورالعمل‌های مربوط به اینکه استفاده از ماسک در چه مناطقی از کشور و یا در چه اماکنی اجباری خواهد شد، تهیه کرده‌اند که در صورت تصویب در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ و اعلام خواهد شد.

دکتر حسن روحانی تعیین راهکار و شیوه‌های ضمانت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا را از وظایف کمیته امنیتی-اجتماعی ستاد اعلام کرد و بر ضرورت اجرای آن به شکل منطقی و موثر تاکید کرد.

در این جلسه همچنین ابعاد حقوقی، فنی و اقتصادی بسته حمایتی بازار اجاره مسکن به عنوان قدم نخست دولت برای ساماندهی و رونق بازار مسکن از سوی کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا بررسی و مقرر شد در جلسه روز یکشنبه آینده ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021