ورود آقایان ممنوع!

0 2,368

خانم شما حقوق برابر میخوای؟ برو خواستگاری

خانم شما حقوق برابر میخوای؟ برو خواستگاری

از قدیم مرسوم بوده که آقا پسرها به خواستگاری دختر خانم ها بروند و این رسم نسل به نسل ادامه داشته و به ما رسیده است ، پسر ها عادت کرده اند که گل و شیرینی بخرند و با خانواده و اقوام نزدیک به منزل دختر مورد نظر خود بروند و در این راه ممکن است به هدف خود برسند و با شخص مورد علاقه خود ازدواج کنند و یا حتی ممکن است درخواستشان مورد قبول نباشد و دختر خانم ها هم بر طبق این رسم در خانه می نشینند و منتظر می مانند تا انتخاب شوند و کسی از آنها خواستگاری کند و از بین خواستگارانی که دارند فرد مورد نظر و ایده آل خود را  برای ازدواج انتخاب کنند که معمولا این ازدواج ها با انواع شروط و مهریه به همراه خواهد بود ، حالا اگر این روند برعکس شود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ اگر دختر خانم ها به خواستگاری پسرها بروند آیا این شروط همچنان باقی خواهد ماند ؟ آیا دختری که از  پسری  جواب نه بشنود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ نگاهی بیندازیم به این فرهنگ در کشورهای مختلف. شاید مهاجرت کردید و در جایی دیگر از این دنیا تصمیم گرفتید تا از یک آقا خواستگاری کنید پس بد نیست با این نوع فرهنگ ها آشنا شوید.

نیمه گمشده من چه کسی میتونه باشه؟

نیمه گمشده من چه کسی میتونه باشه؟

ازدواج پیوند دو انسان با یکدیگر است و با ازدواج است که از نظر روحی و عاطفی یک فرد کامل می شود و نیمه دیگر خودش را پیدا می کند ، وقتی کسی ازدواج نمی کند در روند تکاملی زندگی اجتماعی قرار نمی گیرد و هموراه خلا ئی در زندگی خود احساس می کند و همین خلاء شخص را به انواع آسیب های اجتماعی و رفتاری سوق می دهد ، ازدواج در طول تاریخ مراحل و بحران های زیادی را پشت سر گذاشته است، در قدیم ممکن بود یک مرد در آن واحد با چند زن ازدواج کند و یا مثلا در هندوستان ازدواج یک زن با چند مرد که هنوز هم این رسم در آنجا وجود دارد اما با گذشت زمان انسان به این نتیجه رسید که بهترین و منطقی ترین نوع ازدواج همان یک مرد با یک زن است که تمام ادیان آسمانی آن را تائید می کند.

خواستگاریه یا جنگ ؟

خواستگاریه یا جنگ ؟

متاسفانه در دو دهه اخیر در کشور ما این مقدمات متن اصلی ازدواج را تحت تاثیر قرار داده اند به عنوان مثال مراسم خواستگاری تبدیل شده است به مجلس زور آزمایی و قدرت و ثروت  نمایی و اصل قضیه که همان دیدن دختر و پسر و به تفاهم رسیدن است در این بین گم شده است. بعد از مراسم خواستگاری صحبت هایی پیش می آید که همین مسائل باعث کم شدن آمار ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج شده است ، مسائلی مانند شیر بها ، جهیزیه های آنچنانی و مهریه های غیر منطقی . اگر ما در شهر زندگی می کنیم باید بدانیم این رسوم فقط در عشایر و روستاها هنوز پابرجاست و اگر می خواهیم با این رسوم زندگی کنیم باید شهر را رها کنیم و در روستاها ساکن شویم ودیگر پز روشنفکری ندهیم و خواستار حقوق برابر با مردها نباشیم . زیرا این رسوم در هیچ کجای دنیا در زندگی های شهری اتفاق نمی افتد.جالب است بدانید در برخی کشورها مراسمی عجیب تر از همین شیربها و مهریه های غیر منطقی ما هم وجود دارد.

هند: دزدیدن کفش یکی از خواهر‌های داماد

هند: دزدیدن کفش یکی از خواهر‌های داماد

یکی از عجیب و غریب‌ترین آداب و رسوم رایج در برخی مناطق هند، این است که عروس باید در روز مراسم، کفش یکی از خواهران داماد را بدزدد تا جرئت خودش را در همین روز به خانواده داماد نشان بدهد و زهر چشمی از آن‌ها بگیرد،  جالب‌تر این‌که داماد باید برای پس گرفتن کفش گروگان گرفته شده پول بپردازد تا شانس‌شان برای خوشبخت‌شدن بیشتر شود.

جزیره کریس: تبدیل شدن داماد به فرش

جزیره کریس: تبدیل شدن داماد به فرش

یکی از رسوم جالب توجه مردم این جزیره، تبدیل کردن داماد به فرش است، پسری که اهل این جزیره باشد و هوس ازدواج به سرش بزند، باید قبل از مراسم عروسی روی زمین دراز بکشد و فرشی روی خودش بیندازدتا اقوام و دوستان عروس و داماد روی او راه بروند، هدف از این کار، بالا بردن آستانه تحمل داماد است.

شاگردانی که داماد شدند

شاگردانی که داماد شدند

در قدیم پدر و مادرها با هم می نشستند و برای پسر و دختر های خود کیس ازدواج انتخاب می کردند ، آشنایان دختر و پسر هایی را که می شناختند به هم معرفی می کردند و معمولا ازدواج های با دوام تری نسبت به حالا داشتند تا به الان که با شرایط سختی که وجود دارد اما دوام ازدواج ها خیلی کمتر از قبل است به همین دلیل ایده خواستگاری دختران از پسران مطرح شد. این موضوع قبلا هم در فرهنگ ما ایرانی ها بوده است، اغلب علمای بزرگ خودشان دخترشان را به عقد بهترین شاگردشان در آورده اند و پیشنهاد دهنده خودشان بوده اند مثل میرداماد ، شیخ بهایی ، مجلسی و آیت اله بروجردی و … از اینها گرفته تا تجار بزرگ که وقتی می دیدند شاگردشان دست پاک و چشم پاک است به پیشنهاد خودشان شاگرد را به دامادی می گرفتند.

اگه پسر خوبیه برو خواستگاریش

اگه پسر خوبیه برو خواستگاریش

در این روزها سبک زندگی به کلی تغییر کرده است اما می توان به راحتی این رسم را جا انداخت ، وقتی خانواده دختری پسری را می بیند که متدین ، سلامت ، غیر معتاد است و خودشان دختری دارند که وقت ازدواجشان است چرا نباید پیشنهاد دهنده باشند ؟ چه اشکالی دارد اگر پسر خوبی را می شناسیم و می‌دانیم که استانداردهای یک همسر خوب را می تواند برای خود ما یا فرزندمان داشته باشد خودمان به او پیشنهاد ازدواج بدهیم.

من روی دست خانواده ام نماندم!

من روی دست خانواده ام نماندم!

اگر دختر ها از این مسئله ناراحتند که ممکن است از طرف آن پسر جواب منفی بشنوند باید کمی صبور باشند تا این فرهنگ جا بیفتد همان طور که این مسئله الان برای پسرها جا افتاده است و شنیدن جواب منفی شاید خیلی هم برایشان سخت نباشد ، این  فرهنگ هم می تواند برای دختر خانما جا بیفتد ، باید از خودمان شروع کنیم نباید منتظر باشیم تا دیگری این کار را انجام دهد و اگر خوب بود ما انجام دهیم باید هر کدام برای ساخته شدن این فرهنگ تلاش کنیم. این مسئله کاملا جدی و بر سر زندگی افراد است منظور ما این نیست که برای دوستی های کوتاه مدت و مسائل غیر جدی دختر پیشنهاد دهنده باشد منظور ما بر سر اصل زندگی است ، شاید در دید اول این ماجرا خیلی قشنگ نباشد و این توهم به وجود بیاید که حتما این دختر بر روی دست پدر و مادرش مانده است اما اگر این فرهنگ به طور درست و دقیق جا بیفتد به مرور پسرها هم متوجه می شوند آن دختر خانم واقعا قصد زندگی را دارد و طبق معیارها و ایده آل هایش آن شخص را انتخاب کرده است.

ورژن ایرانی، ویشکا آسایش

 ورژن ایرانی، ویشکا آسایش

او درباره ماجرای خواستگاری از همسرش میگوید: :در طی دورانی که به ایران رفت و آمد داشتم، رضا قبادی همسرم را دیدم. از همان لحظه اول که چشمم به او افتاد، فهمیدم او مرد رویاهایم است و همان ویژگی هایی را دارد که من همیشه مدنظرم بود، یک مرد قدبلند، جدی و جنتلمن. وقت زیادی را صرف شناخت او از راه دور کردم و هر لحظه که او را می شناختم به او بیشتر علاقه مند می شدم، اما یک روز به خودم آمدم و دیدم من دارم همین طور وقتم را هدر می دهم بدون این که حس واقعی ام را به رضا بگویم به همین خاطر، بی خیال قضاوت ها شدم و با او در مورد حس واقعی ام، حرف زدم و به او گفتم که دوست دارم با او آشنا شوم و ازدواج کنم. خوشبختانه این پیشنهاد من با استقبال مواجه شد و من و رضا با یکدیگر ازدواج کردیم و حالا هم از این تصمیم خیلی خوشحال هستم.

ویدا جوان و ایلا تهرانی هم یک زوج جوان هنری هستند که اساس زندگی شان بر مبنای عشق بوده، آنها قواعد زندگی های مشترک عادی را به هم زدند و نشان دادند با صداقت و عشق هم می توان زندگی را شروع کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید ویدا جوان که نقش نامزد پژمان جمشیدی را در سریال پژمان بازی می کرد، در یک حرکت عجیب خودش از همسرش ایلا تهرانی خواستگاری کرده است و آقای تهرانی هم به قدری از این موضوع ذوق زده شده که همان لحظه پاسخ مثبت را می دهد.

در کدام کشورها دخترها به خواستگاری پسرها می روند

در کدام کشورها دخترها به خواستگاری پسرها می روند

مراکش

مراکش

دخترها در مراکش با رسیدن به خدمت مادر پسر مورد نظرشان از ویژگی‌های خود اعم از خانه‌داری، دستپخت و مهارت‌های زندگی‌شان تعریف می‌کنند و مادران با مشورت پسرانشان نتیجه‌گیری می‌کنند که آیا این دختر گزینه مناسبی برای انتخاب آنها هست یا خیر.

گینه

گینه

در این قسمت از دنیا یعنی گینه هم این دختران هستند که همسر آینده خود را انتخاب می‌کنند. آنان پیشنهاد خود را کاملا علنی مطرح می‌کنند؛ به این شکل که یک ظرف ماهی سرخ‌شده با روغن مخصوص را با سس خوش‌طعم قرمزرنگ تزئین می‌کنند و با هماهنگی قبلی با مادر پسر به خدمت پسر مورد نظرشان می‌رسند. در ضمن گینه منطقه‌ای است که مردها در قبال این درخواست هیچ قدرتی برای «نه» گفتن ندارند و بعد از مشورت با مادر خود درخواست دختر را قبول می‌کنند. یعنی آنها روز بعد برای گرفتن جواب خود با دسته‌گلی سفید نزد داماد رفته و بعد از گرفتن جواب، دسته‌گل را به او تقدیم می‌کنند.

چین

چین

در یک قبیله در چین زنان انتخاب می‌کنند که با کدام مرد ازدواج کنند و در حقیقت ازدواج رسمی ندارند. دختران این منطقه حرف اول و آخر را برای ازدواج و انتخاب همسر خود می‌زنند و مردان پس از ازدواج در خانه زنان زندگی می‌کنند. در این قبیله، هنگام مراسم ازدواج همه شروط و انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در اختیار زنان است.

شیکاگو

شیکاگو

در شیکاگو هم چند سالی است که دخترها گوی سبقت را در خواستگاری کردن از پسران ربوده‌اند. دختران این شهر از ایالات‌ متحده هم بر این باورند که ما هیچ اعتقادی به اینکه حتما باید پسر از ما درخواست ازدواج کند، نداریم. دوست داشتن فرد مورد نظر و شغل مرد برای دخترهای این شهر بیش از هر چیز اهمیت دارد تا آنجا که آنها بعد از شناخت طولانی‌مدت پسر مورد نظرشان تحقیقات گسترده‌ای درباره شغل و پیشینه کاری او انجام می‌دهند و بعد از تصمیم برای خواستگاری، با حلقه‌ای نقره‌ای‌رنگ و ساده به او پیشنهاد ازدواج می‌دهند.

اسکاتلند

اسکاتلند

سال کبیسه سالی است که ما ایرانی‌ها هر چهار سال یک‌بار میزبان آن هستیم اما همین سال کبیسه برای کشوری چون اسکاتلند بسیار ویژه است که در قرن یازدهم، ملکه مارگارت به دخترها اجازه داد که در صورت تمایلشان از پسر مورد نظرشان، خواستگاری کنند.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021