کلیسای ارتودکس شرقی، دومین مکتب دینی دنیا

کلیسای ارتودکس
زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط خاطره محمدی

ریشه‌ی یونانی کلمه‌ی ارتودکس به معنی صاحب‌ عقیده درست است. در باور دینی این واژه در تعریف به اصول اعتقادیِ درست و پیروان آن اطلاق می‌گردد. این واژه اولین بار در قرن اول میلادی و توسط پدر روحانی‌های یونانی به‌کاررفته است. البته این طبیعی است که همه‌ی گروه‌های مسیحی باورهای دینی خود را درست بدانند. کلمه “ارتدکس ” در اصل به معنای متعارف است و وقتی با دین گره‌خورده است، می‌بینیم که مسیحیان ارتدکس اعتقادات متعارف مسیحی را دارند. گفته می‌شود که اعتقادات مذهبی ارتدکس بسیار محافظه‌کارانه بوده و مانند معنای خود کلمه “ارتدکس “، آن‌ها ادعا می‌کنند که اعتقادات و آداب‌ورسوم کلیسای اولیه را که عیسی مسیح تأسیس کرده است، حفظ می‌کنند.

در قرن اول مسیحیت، اصطلاح ارتدکس به مجموعه آموزه‌هایی که مسیحیان اولیه به آن اعتقاد داشتند، اشاره داشت. آگوستین در کتاب “دین واقعی ” نوشت: “دین باید جستجو شود. فقط در میان كسانی كه مسیحی كاتولیك یا ارتدكس خوانده می‌شوند، یعنی نگهبانان حقیقت و پیروان حق.” باگذشت زمان از سال 1054 کلیسا به دو بخش شرقی و غربی جدا شد. كلیسای غربی به‌تدریج با برچسب ” كاتولیك “شناخته شد و مردم اروپای شرقی با ” برچسب ارتدکس”. البته خیلی قبل‌تر از آن، نخستین کلیساهای ارتدکس شرقی، به دلیل چندین اختلاف کریستولوژیکی، از مسیحیت کالسدونیایی پس از شورای کالسدون (451 میلادی) جداشده بودند. از آن زمان، کلیساهای ارتدکس شرقی، عنوان ارتودکس را برای سمبل سنت‌های کلامی خود حفظ می‌کنند.

مسیحی ارتودکس چه اعتقاداتی دارد؟

در ابتدا مسیحیت، ارتدکس به آموزه‌هایی می‌گفتند که توسط کلیسای اولیه و اصلی، آموزش داده می‌شد و عموماً توسط کلیه مسیحیان پذیرفته می‌شدند. پس از سال 1054 در آنچه به‌عنوان تشیع بزرگ خوانده شد، کلیسا به دو اردوگاه تقسیم شد. یکی کلیسای جهانی یا کاتولیک (کلمه کاتولیک به معنای “جهانی “) و دیگری کلیسای ارتدکس در نظر گرفته شد. اعتقاد بر این بود كه كلیسای كاتولیك بیشتر به كلیسای غربی در اروپای غربی و كلیسای ارتدكس كه در اروپای شرقی ساكن بودند تقسیم‌ شده است.

بعدها، شکافی نیز در کلیسای ارتدکس ایجاد شد، زیرا یکی از آن‌ها به ارتودکس یونان و ارتدکس روسی معروف شد. این اختلافات بیشتر مربوط به زبان و جغرافیایی است تا مسائل مربوط به آموزه، زیرا هر دو آن‌ها به صحت کتاب مقدس، اعتقاد به تثلیث و درک آن‌ها از کتاب مقدس ایمان داشتند. کلیسای ارتودکس و کلیساهای غیر ارتودکس باهم تفاوت دارند اما اکثراً اعتقادات مشابهی دارند. الوهیت مسیح، بی‌گناه بودن عیسی، گناهکار بودن انسان، کفاره کار عیسی در کالواری، مرگ او، دفن و رستاخیز او به‌عنوان یک واقعیت تاریخی است که تمام مسیحیان به آن اعتقاددارند.

تفاوت‌های عمده بین مسیحیت ارتودکس و مسیحیت کاتولیک به‌طورکلی چیست؟

تفاوت‌های عمده بین مسیحیت ارتودکس و مسیحیت کاتولیک به‌طورکلی چیست؟

مجموعه کتب متعارف در مسیحیت ارتدکس بیشتر از کتاب‌های مقدس کاتولیک و پروتستان‌ها است. مسیحیت ارتدکس و مسیحیت غیرارتدوکس به‌طورکلی به یکتایی خدا اعتقاددارند اما اهداف آن‌ها کمی متفاوت است. كلیسای ارتدكس معتقد است كه زندگی جاودانه هدف اصلی است درحالی‌که غیر ارتودکس هدف اصلی را لذت بردن از وجود خدا برای همیشه و تمجید از او می‌دانند.

ارتدکس و کاتولیک نجات خود را در اعمال خود و رستاخیز بعد از مرگ توسط پروردگار می‌دانند درحالی‌که مؤمنان غیر ارتودکس معتقدند که از طریق مسیح، جدا از هر کاری که انجام می‌دهیم نجات می‌یابیم.

مسیحی ارتدكس تا آنجا كه به گناهان اعتراف می‌کند، شبیه کاتولیک‌ها است، زیرا گناهان خود را از طریق شفاعت با روحانیت اعتراف می‌کند و او را از گناهان دور می‌کند. یک تفاوت اینجاست که اعتراف به گناهان کاتولیک نزد یک کشیش انجام می‌شود و گناهان مستقیماً به خدا می‌رسد درحالی‌که پروتستان‌ها همه گناهان را از طریق عیسی مسیح به خدا اعتراف می‌کنند. شفاعت كننده آن‌ها خود عيسي مسيح است و آن‌ها از طريق او برای پدر دعا می‌کنند و اين امر آن‌ها را از تمام گناهان خلاص می‌کند.

گستردگی كلیسای مسیحی ارتودکس

کلیساهای ارتدكس شرقی، به‌عنوان دومین كلیسای مسیحی شناخته می‌شود و تقریباً 260 میلیون عضو تعمید یافته دارند. این کلیساهای خودمختار که هر یک توسط اسقف‌های خود در سنوات محلی اداره می‌شوند، فعالیت می‌کنند. تقریباً نیمی از مسیحیان ارتدکس شرقی در روسیه زندگی می‌کنند. این کلیساها هیچ‌یک از آموزه‌های مرکزی و یا مرجع دولتی مشابه با اسقف روم ندارد، اما پدرسالاری اکومنیای قسطنطنیه توسط همه اسقف‌ها شناخته‌شده است. كلیسای ارتدكس شرقی به‌عنوان یكی از قدیمی‌ترین مؤسسات مذهبی موجود در جهان، نقش برجسته‌ای در تاریخ و فرهنگ اروپای شرقی و جنوب شرقی، قفقاز و خاور نزدیک داشته است.

سیاست، جنگ، آزار و اذیت، سرکوب و تهدیدهای احتمالی مرتبط، می‌تواند شمارش دقیق عضویت ارتدکس را در بعضی از مناطق به بهترین وجه دشوار کند. ازنظر تاریخی، مهاجرت‌های اجباری جمعیت اعضای ارتودکس را تغییر داده است. معتبرترین تخمین‌ها در حال حاضر تعداد پیروان ارتودکس را در حدود 200 میلیون در سراسر جهان نشان می‌دهد. این آمار ارتودکس شرقی را به دومین بزرگ‌ترین مسیحیان جهان پس از کلیسای کاتولیک تبدیل کرده است. بسیاری از گروه‌های پروتستان در جهان، اگر همه در کنار هم جمع شوند، از ارتدکس‌های شرقی بیشتر هستند.

امروزه بیشتر اعضا علاوه بر اقلیت‌های قابل‌توجه در آسیای میانه و در اروپای شرقی و روسیه نیز متمرکزشده‌اند. ارتدکس شرقی به یک دین جهانی گسترش‌یافته است و کلیساها در اکثر کشورها و شهرهای بزرگ وجود دارند. تقریباً نیمی از مسیحیان ارتدکس شرقی در روسیه زندگی می‌کنند. آن‌ها مذهب اکثریت در اوکراین، رومانی، بلاروس، یونان، صربستان، بلغارستان، مولداوی، جورجیا، مقدونیه شمالی، قبرس، مونته‌نگرو تسلط دارند. اقلیت‌های قابل‌توجهی از ارتدکس‌های شرقی در بوسنی و هرزگوین حضور دارند. ارتودکس شرقی همچنین در لتونی، استونی قزاقستان، قرقیزستان، لبنان، آلبانی، سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر وجود دارد. کلیساهای متنوع خودمختار ارتدکس ازنظر اداره و فرهنگ محلی مجزا هستند، اما بیشتر آن‌ها در ارتباط کامل با یکدیگر هستند.

نمادگرایی در کلیساهای ارتودکس

نمادگرایی در کلیساهای ارتودکس

در نگاه کلی، بیشــتر کلیســاها در فرقه‌های مختلف مسیحیت دارای ساختار واحد و اجزای کالبدی مشخصی است. انجام مراسم آیینی آنان در داخل کلیســا در راســتای یک محــور طولی صورت می‌گیرد که مبدأ آن ورودی و مقصد نهایی محراب اســت. اعتقاد هرکــدام از فرقه‌ها در مزین کردن فضای داخلــی و رفتار مردم در آن مکان، تأثیر مســتقیم داشته است. آنچه تفاوت آن‌ها را شاخص می‌سازد، چگونگی برگزاری مراسم آیینی، تزئینات و نقوش داخلی و خارجی بنا است. در کلیساهای ارتدکس، سادگی مهم‌ترین اصل به شمار می‌آید. تزئینات را به‌صورت حداقل و الحاقی بر پیکر دیوارها بــه کار می‌برند که دیــدن این تصاویر خود جزئــی از مراحل آیینی عبادت‌کننده به شمار می‌آید. نمادگرایی در کلیساهای ارتدکس ارمنی تصاویر، نقوش و ســاختار کالبدی در کلیسای ارتدکس دارای هدف و معنای آشــکار وحی خدا به انســان اســت. در معماری ســنگی کلیســاهای ارمنســتان در کنار ابعاد کوچک و بازشــوهای محدود، حکاکی‌ها و کنده کاریهایی در نمای بیرونی دیده می‌شود که اغلب آن‌ها تفســیر داستان‌های حواریون و زندگی مریم مقدس و مسیح هستند. شکل‌های ســمبلیک در طراحی، صلیب در توســعه و پیشرفت معماری مســیحی و به‌خصوص معماری ارمنــی اهمیت دارد به‌طوری‌که پالن اغلب کلیســاها ترکیبی از شکل‌های صلیبی است. کلیســاهای با پــان چلیپایی، محور تقــارن آن‌ها یــک صلیب را می‌سازد. کلیســاهای ارمنی بر اساس سلســله مراتبی از فضاها و عملکردها ساخته‌شده‌اند. ورودی در جبهه غربی قرار دارد که پس از عبور از آن شبستان اصلی، با کشیدگی شرقیـ غربی قرارگرفته و در ابتدای آن محل روشن کردن شمع و ادای فرایض آیینی و دورتادور دیوار شبســتان روایاتی از زندگی مســیح و حواریون بر روی دیوار نقش بسته است. مهراب ازنظر نمادین به‌عنوان آخرین مرحله از مراتب زیارت، خاص اسقف و کشیشان به‌عنوان مردان خدا است و کسی اجازه ورود به آن را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید