پلنگ ایرانی پس از ۲ سال در جزیره اشک رؤیت شد

پلنگ ایرانی
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست آذربایجان غربی از مشاهده پلنگ ایرانی برای اولین بار در جزیره اشک دریاچه ارومیه در فروردین ماه سال جاری خبر داد.

امید یوسفی در این خصوص اظهارکرد: پلنگ ایرانی هر چند پراکندگی زیستگاهی بزرگی دارد ولی جمعیت آن به خصوص در طی سال‌های اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این پلنگ در شهریور ماه سال ۹۷ در جزیره اشک برای اولین بار مشاهده شد و از آن به بعد تصویر آن با دوربین‌های تله‌ای در داخل جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه ثبت شده بود.

یوسفی اضافه کرد: در فروردین ماه سال جاری برای اولین بار پلنگ ایرانی در حال گشت در جزیره اشک دریاچه ارومیه مشاهده و تصویر آن با تلاش همکاران اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی ثبت شد.

وی یادآور شد: هر چند استان آذربایجان غربی جزوه قلمرو زیستگاهی پلنگ ایرانی محسوب می‌شود و مناطقی از قبیل منطقه حفاظت شده مراکان در شمال استان از مناطق مستعد حضور پلنگ است ولی تاکنون تصویر این گونه در استان به ثبت نرسیده بود.

پلنگ ایرانی یکی از بزرگ‌ ترین زیرگونه‌ های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض آی‌یوسی‌ان قرار دارد.

اندازه‌ها و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند ولی عموما طول بدن آن‌ها بین ۱۱۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر و طول دم نیز از ۶۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر متغیر است. ارتفاع بدن این گونه بین ۴۵ تا ۷۰ سانتیمتر و وزن آن‌ها در حدود ۳۵ تا ۹۰ کیلوگرم است.

پلنگ ایرانی دارای جثه‌ی بزرگ، بدنی عضلانی و قابل انعطاف، سری پهن، دست و پایی کوتاه و پنجه‌های قوی بوده و سطح بدن آن پوشیده از موهای نرم و کوتاهی به رنگ کرم نخودی است که در قسمت‌های زیرین بدن کم‌ رنگ‌ تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021