تا آخر سال 2021 استفاده از کیسه های پلاستیکی در کانادا ممنوع شد.

جاستین ترودو
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط جی نیوز

در سال 2021 اگر قصد دارید به عنوان مسافر سری به کانادا بزنید دیگر محال ممکن است جایی پلاستیک یکبار مصرف مشاهده کنید.

جدیدترین خبرها حکایت از این دارند که تا انتهای سال 2021 استفاده از کیسه‌های پلاستیکی در کانادا ممنوع خواهد بود؛ به بیان دقیق تر استفاده از کیسه‌های پلاستیکی مخصوص خرید، نی نوشیدنی‌ها، ظروف یک بار مصرف و حتی کفش‌هایی که از پلاستیک ساخته شده‌اند و بازیافت‌شان دشوار است تا انتهای سال 2021 در سراسر کانادا ممنوع خواهد بود. این اقدام در راستای برنامه بزرگتر کانادا برای حذف کامل زباله‌های پلاستیکی تا سال 2030 است.

آقای جاناتان ویلکینسون وزیر محیط زیست کانادا گفته است:“آلودگی پلاستیکی محیط زیست و طبیعت ما را تهدید می‌کند. این آلودگی در تمامی ساحل‌های کانادا قابل مشاهده است. برنامه دیگر این است که پلاستیک در اقتصاد بماند اما از محیط زیست خارج شود.”

گفتنی است سال گذشته، نخست وزیر کانادا جاستین ترودو بود که برای اولین بار از برنامه کانادا جهت ممنوعیت وسائل پلاستیکی خبر داد و آن را “مشکلی که نمی‌توان از آن صرف نظر کرد” نامید.

علاوه بر این، وزیر محیط زیست گفته است که:“پلاستیک های یک بار مصرف سه مشخصه کلیدی دارند که باعث می‌شود ممنوعیت آنها مد نظر قرار گرفته شود. یکی اینکه پلاستیک‌های یک بار مصرف برای محیط زیست مضر هستند؛ دوم اینکه باز‌یافت آنها دشوار یا بسیار هزینه آور است و سوم اینکه جایگزین‌هایی برای آنها وجود دارد. آنگونه که دولت کانادا اعلام کرده است کانادایی‌ها سالانه بیش از 3 میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می‌کنند که از این میان تنها 9 درصد باز‌یافت می‌شوند. وزیر محیط زیست کانادا در این باره می‌گوید:“باقی زباله ها وارد زمین و محیط زیست می شوند.”

با اینکه مقررات جدید تا سال 2021 اجرایی نخواهند بود اما دولت کانادا مقاله‌ای تهیه کرده و در آن از برنامه خود جهت ممنوعیت پلاستیک سخن گفته و نظر مردم را جویا شده است که در 9 دسامبر سال جاری منتشر خواهد شد.

و اما کرونا، ماسک و دستکش های پلاستیکی

حالا که کل جهان با کرونا درگیر است لوازم خود‌محافظتی نظیر ماسک و دستکش به جزء لاینفک زندگی هر روزه مردم تبدیل شده است. آقای ویلکینسن در این زمینه قدری بیشتر توضیح داده و گفته است که “ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌های یک بار مصرف شامل ماسک و دستکش و سایر لوازم پلاستیکی کاربردی در محیط پزشکی/درمانی نمی‌شود.” با این وجود گفته است که دولت گوشه چشمی هم به مشکلاتی که ماسک‌ها و تجهیزات پزشکی پلاستیکی برای محیط زیست ایجاد می‌کنند دارد.

او در ادامه گفته است که “ما ملاحظت آلودگی هوای ناشی از تجهیزات پزشکی پلاستیکی را در شورای وزرای محیط زیست کانادا که در ابتدای تابستان سال جاری دیدار داشتند مطرح کردیم. ما همراه با استان‌ها و مناطق کانادا خود را متعهد به همکاری با صنعت کردیم تا از دفع مناسب تجهیزات پزشکی پلاستیکی و عدم ورود آنها به محیط زیست طبیعی‌مان اطمینان حاصل کنیم. ما همچنین راه حل‌هایی را برای باز‌یافتن این تجهیزات (ماسک و دستکش) به نحو ایمن بررسی می‌کنیم و امکاناتی را فراهم خواهیم کرد تا برخی از آنها قابل تجزیه در طبیعت شوند.”

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید