ظهور، خاستگاه و بنیان‌گذاری پروتستان

0 1,062

آئین پروتستان به یکی از شاخه­ های کلیسای مسیحیت تعلق دارد که در قرن شانزدهم از کلیسای کاتولیک جدا شد.

مقدمه

آئین پروتستان به یکی از شاخه­ های کلیسای مسیحیت تعلق دارد که در قرن شانزدهم از کلیسای کاتولیک جدا شد. مذهب پروتستان درواقع قیامی در برابر سوءاستفاده‌ها و انواع دیگر فسادهایی بود كه توسط پاپ و كلیسای رم انجام می‌شد. جرقه‌ی واقعی که باعث شورش شد، تصمیم پاپ لئو برای راه‌اندازی یک کمپین در آلمان برای فروش “indulgences” (با این باور مؤثر که اجازه می‌دهند تا گناهکاران به بهشت بروند)، برای تأمین مالی ساختمان جدید باسیلکا جدید سنت پیتر در رم بود.

اصلاحات از 31 اکتبر 1517 آغاز شد، هنگامی‌ که راهب آگوستینیای آلمانی مارتین لوتر (1483-1514) مانیفست خود را روی درب کلیسای همه مقدسین، ویتنبرگ، آلمان نصب کرد و منجر به شکافی در مسیحیت بین کاتولیک‌های رومی و پروتستان‌ها شد.

خاستگاه پروتستان

ظهور، خاستگاه و بنیان‌گذاری پروتستان

پروتستان شاخه‌ای از دین مسیحیت است که پیروان آن حدود 800 میلیون ‌تا 1 میلیارد نفر است که حدوداً 37٪ از کل مسیحیان را به خود اختصاص می ­دهد.

پروتستانیسم در اوایل قرن شانزدهم در شمال اروپا درحرکتی به‌عنوان واکنشی به آموزه‌ها و آداب‌ورسوم کاتولیک رومی قرون‌وسطایی، آغاز شد.

به دنبال این اعتراض‌ها همراه با کاتولیک رومی و ارتدکس شرقی، پروتستانیسم یکی از سه نیروی اصلی مسیحیت شد. مذهب پروتستان، پس از یک سلسله جنگ‌های مذهبی اروپا در قرن شانزدهم و هفدهم و به‌ویژه در قرن نوزدهم، در سراسر جهان گسترش یافت. در هر جا که پروتستانیسم جایگاه خود را پیدا می‌کرد، بر زندگی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی منطقه نیز تأثیر می‌گذاشت.

اولین خاستگاه پروتستانیسم بحث‌برانگیز است اما از قرن شانزدهم، عوامل اصلی تأثیرگذار بر پروتستانیسم، جنبش ضد اصلاحات كاتولیك بود كه به‌خصوص در فرانسه، اسپانیا و ایتالیا این اعتراضات پررنگ‌تر بود. امروزه جنبش‌های اصلی پروتستان شامل انجیلیسم، فرقه‌های اصلی و پنتکوستالیسم است.

بررسی اجمالی آئین پروتستان

یكی از اصلاح‌طلبان اولیه جان ویكلیف، سخنران انگلیسی و طرفدار اولیه اصلاحات بود. پیروان وی، معروف به لولارد، در سراسر انگلیس گسترش یافتند اما به‌زودی توسط رهبران کلیسای کاتولیک روم و مقامات دولتی مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. ویکلیف تحت تأثیر یان هووس، کشیش چک از پراگ بود. پس‌ازآنکه هووس به خاطر مخالفت­هایش، در معرض خطر سوزاندن، قرار گرفت، پیروان وی بر پادشاهی بوهمیا مسلط شدند و بعداً به سیلزیا و موراویا سرایت کردند. هر دو – ویکلیف و هووس – علیه موعظه کشیش‌های کاتولیک اعتراض کردند. هووس شش خطابه نوشت و روی درب كلیسای خود نصب کرد. او در این خطابه از فساد جامعه روحانیت انتقاد می‌کرد و مباحث دیگری را تحت تأثیر لوتر -بعداً کلید اصلاحات شد- ذکر كرد.

این اصلاح‌طلبان اولیه از راهب آلمانی مارتین لوتر که اصلاحات پروتستان را گسترش می‌داد، تأثیر می­گرفتند. در ابتدا، لوتر قصد داشت تا كلیسای كاتولیك روم را اصلاح كند نه آنكه آن را تجزیه كند. چاپخانه گوتنبرگ وسیله‌ای برای انتشار سریع مطالب مذهبی به زبان‌های محلی بود. به‌زودی، سنت اصلاح‌شده در سال 1519 به رهبری هولدریچ زوینگلی در سوئیس آغاز شد. با جدایی سیاسی کلیسای انگلیس از رم به‌وسیله‌ی هنری هشتم، انگلستان را در کنار این جنبش قرارداد. در این راه فعالیت و نوشته‌های جان کالوین به ایجاد یک اجماع محکم بین گروه‌های مختلف در سوئیس، اسکاتلند، هلند، مجارستان، آلمان و جاهای دیگر کمک کرد.

درحالی‌که مخالفت بر سر اصلاحات تا قرن نوزده همچنان ادامه داشت، پروتستان‌های ناسازگار به همراه پناهندگان پروتستان از قاره اروپا بنیان‌گذاران اصلی ایالات‌متحده آمریکا بودند.

وضعیت کنونی پروتستان در جهان

وضعیت کنونی پروتستان در جهان

دوره‌های احیای سریع و چشمگیر پروتستان در تاریخ مذهبی آمریکا، از دهه 1730 تا اواسط قرن 19 بود. درنتیجه، بسیاری از فرقه‌های متنوع پروتستان ظهور کردند. در قرن بیستم ایالات‌متحده و جهان درحال‌توسعه بود. پروتستانیسم آمریکایی نیز تحت تأثیر این توسعه قرار گرفت؛ بنابراین مذهب پروتستان به جنبش کاریزماتیک، جنبش نئو کاریزماتیک، کلیساهای غیر ملیتی، نئو ارتودوکسی، سرخپوستان، بسیاری از بنیادگرایان مسیحی، انجیلی مستقل و سایر گروه‌ها که به‌طور عمده در زمره‌ی بنیادگرایان مسیحی شکل می‌گرفت، به‌طور فزاینده‌ای تجزیه می‌شد.

با شروع دهه 1980، تجزیه شدن سریع با سکولاریزه کردن عمومی جامعه غربی همراه شد. درحالی‌که تمام این جنبش‌ها تا حدودی به اروپا سرازیر شده بودند، توسعه پروتستانیسم در اروپا بیشتر تحت سلطه سکولاریزاسیون بود. در قرن بیست و یکم، پروتستانیسم همچنان به شکوفایی ادامه می‌یابد و در مقیاس جهانی در حال گسترش است.

باور، آداب و اعتقادات پروتستان

همیشه برای انسان سوال است دین از کجا آمده است؟ با ردیابی مذهب پروتستان سرچشمه آن را عموماً از قرن شانزدهم با جدایی آن‌ها از كلیسای كاتولیك می‌دانند. جریان اصلی پروتستانیسم با اصلاحات ماگستریال آغاز شد، به این دلیل که از دادرسان (یعنی مقامات مدنی) حمایت می‌کرد. در این میان اصلاح طلبان رادیکال، هیچ حامی دولتی نداشتند. کلیساهای پروتستان قدیمی‌تر، مانند Unitas Fratrum (وحدت برادران)، برادران Moravian یا برادران Bohemian منشأ آن‌ها را به زمان ژان هووس در اوایل قرن 15 نشان می‌دهد.

دستورالعمل‌های مذهب پروتستان مستقیماً از کلام خدا استخراج می‌شود. در مکتب پروتستان رابط بین انسان و خدا، مسیح است؛ در صورتی که  پیروان مکتب کاتولیک از تعالیم کلیسای خود در روم پیروی می‌کنند و در عبادات خود به مریم عذرا و قدیسان متوسل می‌شوند تا با مسیح به راز و نیاز بپردازند.

دستورالعمل‌های مذهب پروتستان مستقیماً از کلام خدا استخراج می‌شود. در مکتب پروتستان رابط بین انسان و خدا، مسیح است؛ در صورتی که  پیروان مکتب کاتولیک از تعالیم کلیسای خود در روم پیروی می‌کنند و در عبادات خود به مریم عذرا و قدیسان متوسل می‌شوند تا با مسیح به راز و نیاز بپردازند.

سه اصل اساسی در مذهب پروتستانیسم به این شرح است:

  1. همه مؤمنان در مقام کشیش قرار دارند و می‌توانند کتاب مقدس را بخوانند و همچنین تفسیر کنند.
  2. کتاب مقدس تنها کتاب تعالیم است و مؤمنان هیچ نیازی به وحی و الهام و یا اصول اعتقادی جدیدی که با کلام مقدس خدا مغایرت داشته باشد، ندارند.
  3. رستگاری و نجات در دنیای بعد از مرگ تنها از طریق فضل و بخشش خداوند (و نه اعمال ما) حاصل می‌شود.

مذهب پروتستان شاخه‌هایی دارد که پایه‌ی آن بر اساس اصلاح‌گرایی مارتین لوتر است. شاخه‌های اصلی کلیسای پروتستان عبارت‌اند از:

  1. کلیسای لوتری: بر اساس نظریات مارتین لوتر تأسیس شد و بیشتر پیروان آن در آلمان و کشورهای اسکاندیناو ی ساکن هستند.
  2. کلیسای کالوینی: بر مبنای نظرات ژاک کالوین الهی‌دان سوئیسی و اصلاح‌ طلبان رادیکال‌تر نظیر اولریش تسوینگلی تأسیس شد.
  3. کلیسای بایتیست: وجه بنیادین و اصلی کلیسای باپتیست این است که تعمید نوزادان یا خردسالان نزد آن‌ها به‌هیچ‌وجه موردپذیرش نیست و فرد تعمید گیرنده باید به هنگام رسیدن به بلوغ فکری و نیل به ایمانی شخصی به مسیح، غسل‌تعمید بگیرد. به همین دلیل است که پیروان این مذهب را «باپتیست» یعنی تعمیدیون نامیدند.
  4. کلیسای متدیست: بر مبنای نظریات جاون وزلی و برادرش تأسیس شد.
  5. کلیسای پنطیکاستی: این شاخه تأکید خاصی بر تجربه ­شخصی مستقیم خدا از طریق تعمید روح‌القدس، چنان‌که در انجیل از روز پنطیکاست بیان‌شده است، دارد.

آثار دیدنی مذهبی و گردشگری پروتستان

آثار دیدنی مذهبی و گردشگری پروتستان

شکل و محتوای هنر پروتستان – به‌ویژه نقاشی – بیانگر مسیحیت ساده، بی‌بدیل و جنبش اصلاحات است. کلیسای قدیمی شهر آمستردام، کلیسای سنت پیر در وین، کلیسای بزرگ زوریخ با معماری روماسک و همچنین کلیسای آشوری حضرت توما در تهران نمونه‌ای از کلیساهای پروتستان است. دین اسلام در اوایل قرن شانزدهم وقتی امپراتوری عثمانی در حال لشکرکشی به بالکان بود، برای اولین بار با پروتستان‌های کالوینیستی در مجارستان امروزی و ترانسیلوانیا روبرو شد.

توانایی ملت‌های پروتستان برای بی‌اعتنایی به ممنوعیت‌های پاپ و ایجاد روابط تجاری آزادتر و انواع روابط با دیگر کشورها، ممکن است تا حدودی موفقیت آن‌ها را در توسعه نفوذ و بازارهایی در مناطقی که قبلاً توسط اسپانیا و پرتغال کشف‌شده بود، توضیح دهد؛ اما به‌تدریج، پروتستانیسم توانست خود را تحكیم بخشد و كمتر به کمک‌های خارجی وابسته شود.

سخن آخر:

پروتستان شاخه‌ای از مسیحیت ست که مبانی آن نخستین بار توسط مارتین لوتر مطرح شد. پروتستان‌ها امروزه بیشتر در شمال اروپا و آمریکا  سکونت دارند. در اصول بنیادی ، کاتولیک ها و پروتستان ها شباهت هایی مانند خالق خدا ، پسر فدیه دهنده ، روح القدس راهنما دارند. بسیاری از پروتستان های محافظه کار به عصمت کتاب مقدس ، نوعی پاپ کاغذی اعتقاد دارند. پروتستان ها می آموزند که همه گناهان با ایمان به عیسی مسیح بخشیده می شوند. بنابراین ، نیازی به برزخ نیست.

برای مطالعه در مورد “کلیسای ارتودکس شرقی، دومین مکتب دینی دنیا” می توانید به مجله GO2TR مراجعه کنید.

منابع:

تاریخچه پروتستان

پروتستانتیسم

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021